Back To Top
Lozan ihaneti!

Lozan ihaneti!

 - Son Güncelleme: 24.07.2019 Çarşamba 11:10
- A +

Bugün Lozan antlaşmasının 96. Yıldönümü… Lozan elbette akademik gözle tartışılabilir fakat Türkiye’de hâlâ politik ve ideolojik amaçla tartışılıyor. Lozan’ın “hezimet” ve hatta “ihanet” olduğunu söyleyenler var.

Eski Van mebusu merhum İbrahim Arvas’ın “Tarihi Hakikatler” adlı kitabı böyledir. Arvas’a göre, Lord Curzon Lordlar Kamarası’nda “evet Misterler, Türklere istiklal verdim fakat karşılığında bütün maneviyatlarını ellerinden aldım” diye konuşmuş…

Arvas şunları yazıyor:
“Kadınların memur, mebus ve avukat olması ve aile idaresinin erkeklerden alınıp kadına verilmesi, her içkinin ve fuhşun serbest bırakılması ve futbolun zararlı şekilde neşr ve tamimi ve bunlar gibi daha nice değişiklikler (Lozan’da) kabul edildi.”

KADINLAR, FUTBOL VE LOZAN

Lozan zabıtlarının tamamını, İngiliz Lordlar ve Avam kamaralarındaki Lozan müzakereleri tutanaklarının yine tamamını okumuş biri olarak belirteyim ki, Arvas’ın yazdıkları tamamen kendi hayalidir.

Zaten hiçbir kaynak göstermediği gibi “kadınların memur, mebus ve avukat olmasını… futbolun yaygınlaştırılmasını” maneviyatımı elimizden almak için bize Lozan’da İngilizlerin kabul ettirdiklerini söylemek, nasıl bir “hayal” olduğunu görmeye kafidir.

Bugün muhafazakar iktidar da kadınların “memur, mebus ve avukat” olmalarını teşvik ediyor.

Lozan’ı kötüleyenler Lozan’dan sonraki Takrir-i Sükun ve Tek Parti dönemindeki uygulamaların yarattığı travmaların psikolojisiyle Lozan’a bakıyorlar, bu yanlıştır. Lozan’ı kendi belgelerinden okumak lazımdır.

LLOYD GEORGE NE DEMİŞTİ?

İngiliz tarafında da Lozan’ı kendileri için “diplomatik hezimet” olarak görenler vardı. Sevr’in baş mimarı Başbakan Lloyd George 28 Temmuz 1923 günlü Daily Telegraph gazetesindeki makalesi “Lozan’da Türkiye’nin Başarısı, Medeniyetin yenilgisi” başlığını taşıyordu:

 

Lloyd George parlamentodaki konuşmalarında da Sevr’le Lozan’ı mukayese ediyor, Lozan’da İngiliz diplomasisin mağlup olduğunu anlatıyordu…

Fakat iktidardan düşmüştü!

Şubat 1923’te iktidara gelen İşçi Partisi, artık taşınmaz hale gelen sömürgeler siyasetini bırakmak, batık İngiliz ekonomisine ve Avrupa sorunlarına odaklanmak istiyordu. Onay için Lozan’ı parlamentoya sevk edecekti.

19-07/24/resim.png

‘BİLİNMEYEN LOZAN’

Lozan’ı kötülemek için Türkiye’de söylenenlerden biri şudur: Yunanistan’ın Anadolu’da yaptığı yıkım için istediğimiz tazminattan İsmet Paşa feragat etti.

Evet, bu doğrudur.

Fakat madalyonun öbür tarafı da vardır: Müttefikler de bizden Birinci Dünya Savaşı için tazminat istiyordu… Dahası, Venizelos, 1913’ten itibaren Türkiye’den göçen Rumların emlaki için tazminat istiyordu…

Uzun tartışmalar sonunda bütün taraflar tazminattan feragat etti; olay budur.

Her olay gibi Lozan’ı da doğru okumak için bütün unsurlarına bakmak gerekir.

Çok konuşulan adalar ve Musul sorularını Türkiye askeri güçlü çözebilecek durumda değildi, onun için Lozan’da sonuç alınamadı.  Yine de Lozan’da Türkiye asıl hedeflerine ulaştı: Hatay’ı da ileride içine alacak şekilde bugünkü sınırlarımızın çizildi, kapitülasyonların kaldırılmasıyla bağımsız Türkiye kuruldu.

Lozan’ın çeşitli yönleri hakkında benim “Bilinmeyen Lozan” kitabımı okurlarıma tavsiye ederim.

Lozan Türkiye’nin beka senedidir! Lozan’ın değerini bilmemek gaflettir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hurşit GÜNDOĞAN 26 Temmuz 2019 10:07
Tarihte böyle bir zafer görülmedi! Özetle: Türkiye, Lozan süreci’yle Avrupa’dan sürüldü... Halep’ten, Şam’dan, Musul’dan, Kerkük’ten sürüldü... Medeniyet iddiaları ve ufku yok edildi, celladına âşık edildi ve ufku, laiklik tasmasıyla kontrol edilen, İslâm’dan arındırılmış bir ulus-devlete kilitlenerek Anadolu yarımadasına hapsedildi! Bu, tarihi sürükleyen bir toplumun, medeniyet iddiaları yok edilerek celladına âşık edilmesi ve başkalarının yaptığı tarihin önünde sürüklenmesi anlamına geliyordu. Şerif Mardin, Türkiye’de zamanla iki toplum icat edildiğini söyleyecekti: Birincisi, Ba
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:43
0
Cehalet cehalettir
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:37
Kadınların terakkisi erkekleri boşuna korkutmasın. Yüzyıllarca din ile felaket senaryoları ile hile ve tehdit ile baskıladığınız, köle olarak kullandığınız, hizmetçi addettiğiniz kadınlar yavaş da olsa uyanıyor. İster Lozan'ı bahane edin isterseniz Amerikayı suçlayın bu hakikati değiştiremeyeceksiniz. Kafanızı kumdan, gözünüzden at gözlüğünüzü çıkarın.
Harun 25 Temmuz 2019 13:07
Sayın Akyol ciddi bir ilim adamıdır. Sayın cahiller boş boş konuşmasın.
Salih 25 Temmuz 2019 12:59
Anlaşmalar ile zafer yada hezimet olmaz. İşin aslı daha önce sahada belirlenmiştir. Masada yapılan şey bazı ayrıntılarda uzlaşmadan ibarettir. Lozan Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti resmen kurulmuştur. Bunu beğenmeyenler gerekçeleri ne olursa olsun haddini bilmeyen ve hasta ruhlu insanlardır.
22 57 saatli yorumcu sahte Çeşitcioğlu'na cevap veriyorsun.Tek yorumum 14 21 saatli yorumdur.
22 03/ 22 17 yorumcuları sahte. Bilgi kirliliği yapıyorlar.Bilginize.
cemal özkaya 25 Temmuz 2019 10:54
lozanda verilen karar türklerin islamla bağının koparilmasıdır. neden türklerin istiklalini verdiniz denince lord gürzon türkler bir daha eski satvet ve güçlerine kavuşamayacaklar çünkü biz onları maneviyat cephelerinden öldürdük demiştir. kaynak necip fazıl büyük doğu mecmuası. risalei nur emirdağ lahikası. yapılan inkılaplarda bu verilen sözlerin tutulduğunu gösteriyor. ezanın 1932 de türkçe okunması gibi.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:32
3
Göstermiş olduğunuz kaynakların akademik geçerliliğine bakmak lazım gelir.
22 24 benim adıma yazma.Ayıp günah.Tek misin çok musunuz.
İSMET TAHTACIOĞLU 25 Temmuz 2019 10:33
Lozan hakkında sadece şunu söyleyebilirim.Çünkü bu olayı ben de çok deştim ve karıştırdım.Sonunda şu kararı verdim: " Lozanı bizzat yaşamış Kazım Karabekir Paşa'nın YALAN söylemeye ne mecburiyeti var.Bence size değil ona inanmak lazım.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:30
Eline sağlık
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:30
Neo-Osmanli romansiyla Osmanlinin en curumus, zulum icinde erimis donemine imrenen muhafazakarlar, Osmanlinin cokusunu yasar.. aslinda Cumhuriyet doneminde bir koseye paketlenmislik duygusundan dolayi eskiye ozlem duymak anlasilir bir sey, ancak aci cekerken hayal kurarak izdirabinizi dengelemeye calismak, o hayali gercek kabul edip tekrar aci uretmeye sizi goturmemeli.. yoksa tarih tekerrur eder.. bu bir sorun; cozumuyse dediginiz gibi bilgi ve akli hizmete almaktir.. yani bence.. Lozan'dan once Halil İnalcik'in Devlet-i Aliyye'siyle baslamak lazim ki once bir hayalle gercek ayrilsin..
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:57
H.Çeşitcioğlu; Lâikliğe toptancı yaklaşımla kökten karşı olanlar müstesna.Amma siz mesafeli olanların,niçin mesafeli olduklarını anlamadan,anlamaya çalışmadan yargısız infaza tabi tutuyorsunuz.Müslüman olduğunu düşünüyorum.Bunun hesabını ahirette veremezsin.Ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşınısınız güya.Amma bu ülkede ayrımcılık yapanlar ve dindarlara 31 Mart 1909'dan itibaren ayrımcılık yapan İttihat ve Terakki zihniyeti ve devamı olan CHP zihniyetidir.Göbeğini kaşıyan adam.Gerici,yobaz,mürteci,cahil tabirleri Lâikliği din gibi kutsayanlardır.Mezara girince lâiklik sorulmayacak biliniz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:47
0
Chp dindarlara ne gibi eziyet etmiş hele bir şöyle bakalım
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:31
devşirme iyidir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:17
Hakkı Yılmaz bu yazdıkların oradan buradan uydurulan sözler. Kaynak kişi gösterdiğin Necip Fazıl'ı da Cumhuriyet okusun, ülkeye faydalı olsun diye yurt dışına gönderdi. O ne yaptı? Devletin okusun diye gönderdiği paraları kumar masalarında yedi. Dönünce de İnönü dahil bütün siyasilere üç kuruş için yalvardı. Kalemini kiraladı.
20 03 yorumcusu adımı niye kullanıp duruyorsun.Ayıp diye bi şey var.Üstelik kaliten de düşük.
Bozoklu 24 Temmuz 2019 22:04
Lozan'a gönderilen heyetin başındaki İsmet Paşa'nın hiç bir diplomatik tecrübesi yoktu. Üstelik sağırlığı da vardı. İsmet Paşa'nın tercih edilmesindeki en önemli sebep Atatürk'e olan sadakatiydi. Lozan'dan Ankara'ya sık sık görüş sorulması Ankara'nın telgraflarla verdikleri talimatların İngiliz ajanlarca ele geçirilmesi tam bir rezalettir. Beceriksiz bir heyetin yollanmasının sonucu ancak bu kadar olur. Diplomasiyi bilen bir ekip yollansaydı netice farklı olurdu. Diplomasiyi daha iyi bilen ekip neden yollanmadı? Eminim bunu Taha Bey çok iyi biliyordur.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:48
0
Ah cehalet ah
Hakkı Yılmaz 24 Temmuz 2019 20:10
Tarihe not (3): Lozan Muahedesinden sonra, İngiltere Avam Kamarasında, "Türklerin istiklâlini niçin tanıdınız?" diye yükselen itirazlara, Lord Gürzon'un verdiği cevap: "İşte asıl bundan sonraki Türkler bir daha eski satvet ve şevketlerine kavuşamayacaklardır. Zira biz onları, mâneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz. Yani Mustafa Kemal ve İsmet'in verdikleri karar, Türk milletini İslâmiyet ve din cihetinden öldürmek kararıdır." Artık bunun üzerine herşey ap açık anlaşılıyor, değil mi? (Kaynak: Necip Fazıl/Lozan'ın içyüzü b.d.)
Muhtefi. 24 Temmuz 2019 21:01
1
Hakki Yılmaz bey. Sadece isminiz ve soyisminiz İrşad için yeterlidir. HAKKI ..YILMAZ ..biz yildik, usandık. Gorulmus bisey midir.! MÜSLÜMAN İlim, irfan öğrenecek ve surunecek 4-5 asırdır. Ben kabul etmedim, etmem , etmeyeceğim. !.İMAN ETTİYSEN ÜSTÜNSÜNÜZ. .Lafla değil Mahallede Kim burada İslam Ahlakını temsil eder dendiği zaman iddiamiz ,iddiam olmalı. Vatan ve Millete (hepsine ayirt etmeksizin) Hizmet Hakka hizmettir .Sevgili Peygamberimizin Hayatını bakalım var hepsi orada. Ona, buna bahaneye gerek yoktur. Hataları biliyoruz. İş yapalım o.lazım.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 21:08
0
Necip fazıl tarih uzmanı mi hangi literatürde yayını var.
süleyman d. 24 Temmuz 2019 21:52
0
Pehlivan tefrikası gibi döktürdün, eyvallah da: Necip Fazıl'ın bilahare Adnan Menderes ve Necmettin Erbakan için yazdıklarını okursan ; YAŞASAYDI ŞİMDİKİLER İÇİN NELER YAZACAĞINI AZ ÇOK TAHMİN EDEBİLİRSİN!
KARAR OKURU H. Çeşitcioğlu 24 Temmuz 2019 22:17
0
Belgesini koy ortaya...necip fazılın ömrü belgesi olmayan iddialar ileri sürerek binlerce insanı zehirledi yalanları ile.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 23:09
0
Necip Fazıl ın kitabında asla bir kaynak gösterilmiyor. Tamamen hayal mahsülüdür. Hiç bir belgeyi sunamıyor.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:35
1
İyi de bu batının Lozan'da yaptigi bir sey degil, bizim her durumda tercihimiz olan bir sey.. Osmanlinin en buyuk kotulugu kendi halkini (Anadolu, Rumeliden bahsediyorum saray zurefasi ya da entel tayfadan degil) Islam disi yasamaya alistirmasidir bence.. halkin kendisinde bir dejenerasyon yuzyillardir vardi zaten, "Nasilsaniz oyle yonetilirsiniz" Hadis-i Serif'i hep gerceklesiyor, simdi de muhafazakarlar dejenere.. tabii liderlik edenlerin sorumlulugu ve gorecekleri karsilik ta cok buyuk olur, iyiye iyi kotuye kotu..
Hak hukuk adalet 26 Temmuz 2019 12:01
0
Bir kumarbazı tarihçi diye ciddiye almak ve iftiraları buna dayandırmak tam da Arap kültürüne uyan bir yaklaşımdır. Tarihe bir bütün olarak bakacaksınız. 1726 dan 1830 a kadar bastığınız kitap sayısı 182 adet. Sanayi devrimini de ıskaladınız. meleklere alttan bakmak günah diye de rasathaneleri top atışı ile yıktınız. Çürümüş bir yapıdan Cumhuriyete beşeri sermayeniz de kalmadı. Savaştan yenik çıktığınız halde Lozan'da pek çok kazanım elde ettiniz. Osmanlı kapütülasyonlarını kaldırmak bile başlı başına bir kazanımdı. Lozan'a giden süreci değerlendirme kapasitesi kendini İslamcı sayan tayfada ne
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:45
0
ATATÜRK ve inönüye daha çok aşık oldum.
Ulusalcı 07 Ağustos 2019 15:28
0
Eğer tarihi necip fazıldan öğrenecek kadar cahilseniz sizinle hiçbir şey tartışmaya gerek yoktur.
Hakkı Yılmaz 24 Temmuz 2019 20:09
Tarihe not (2): Atlaşmaya müdahil isimlerden Yahudi Hayim Naum müthiş plânının zeminini Amerika'da hazırladıktan sonra İngiltere'ye geçmiş ve hâlis Yahudi olan Lord Gürzon ile temas ederek şu teklifte bulunmuştur: "Siz Türkiye'nin mülkî tamamiyetini kabul ediniz. Onlara ben İslâmiyeti ve İslâmî temsilciliklerini ayaklar altında çiğnetmeyi taahhüt ediyorum." Kaynak: (Kaynak: Necip Fazıl/Lozan'ın içyüzü b.d.)
Hakkı Yılmaz 24 Temmuz 2019 20:08
Tarihe not (1) Lozan'da Türk murahhas heyeti başkanı bulunan ve henüz hakikî kasıtları anlayamayan İsmet Paşa, bir aralık bütün Hıristiyan emellerinin Türkiye'yi mazisindeki ruh ve mukaddesatı kökünden ayırmak olduğunu sezdiği halde, şu gizli ivaz ve teminatı veriyor ve diyor ki: "Eskiden beri kökleşmiş ve köhne engellerden, yani an'ane-i İslâmiyetten kurtulmak hususunda besledikleri -yâni İsmet'in beslediği- azmin, inkâr edilmez delilidir." (Kaynak: Necip Fazıl/Lozan'ın içyüzü b.d.)
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 21:08
0
Kardeşim Necip Fazıl tarihçi mi de kaynak gösterip duruyorsunuz.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 19:20
Taha Akyol Beyefendi; Mütedeyyin ve Müttaki müslümanlar niçin Lâiklik hususunda belli bir mesafede duruyorlar ve lâikliğe niçin temkinli yaklaşıyorlar.Tedirginlikleri ve endişelerinin sebebi nedir?Cumhuriyetin ve genel itibariyle Demokrasinin karşısında olan,aklı başında bir mütedeyyin ve müttaki müslümana rastlamadım.İftat ve tefrit sahibi olanlar var.Bunlar muataassıp(at gözlüğüyle bakanlar)olanlar.Ki bunlarında azınlıkta olduğunu düşünüyorum.Acaba Cumhuriyeti kuranlar(Yeni bir devlet kurdukları için müteşekkiriz)halka rağmen bir takım faaliyetler yürüttükleri için olmasın?Araştırabilseniz!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:48
Muhtefi bey kardeşim; Mustafa Kemal Paşa ve Silah arkadaşlarının komutasında,ordu-millet dayanışmasıyla kurtuluş mücadelesine zerrece karşı değiliz.Kuvayı Milliye bizim gururumuz.Biz Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki İslâmi yaşam tarzını yasaklayan ya da kısıtlayan uygulamaları,bir müslüman olarak içimize sindiremiyoruz Siz sindirebiliyorsanız,yöntemini söyleyinde bizde sindirelim.Fethin sembolü olan Ayasofya Camii'nin kime zararı var idi ki,2930'lu yıllarda kilise görünümlü müzeye dönüştürüldü?Sağ cenahtaki iktidar alternatifi partiler,oy uğruna da olsa niçin bu müzeyi camiye çeviremiyorlar?
Muhtefi. 24 Temmuz 2019 20:54
0
Bende sindiremiyorum. !.18:48..ama Fesli'nin hezeyanlari veya Laikçi Yobazların Papyon vb Gardrop felsefesi Kopya kelimeler ile Kavramdan uzak Modern takilmalari. Veya Yanmaz kefenci tayfanın vb Sakal, Bıyığı Fiziki Sünneti,, İçtimai (toplumsal) Ekonomik, Mimari, Sanat,Sanayi,Diplomasi vb Alanları Ortmesine ve siyasal Islamci veya MUHAFAZAkar hipnozu ile Ensemde Boza pisirtmem.(istisnalar haric) İslam =Şuurdur,Ahlaktir.Zeki olmaktır. Aşırılık fitne,fesad doğurur. Uyanık olmalıyız. Müslümana Ya-kış-maz Yararida yok-tur. Acizane.
Süheyl CALISKANOGLU 24 Temmuz 2019 18:45
Lozan'nin iki mimari Kemal Atatürk ve yakin arkadasi Ismet Inönü'dür.Lozan'i anlayamayan ya zir cahil dir veya kötü niyetlidir,Fesli Kadir'in nankör tayfalaridir bunlar..
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:35
Süleyman bey kardeşim; Atatürk'ün kullandığı o pahalı Savarona Yatı hangi Osmanlı Padişahından miras kalmıştı Türkiye Cumhuriyeti Devletine? Sahi dünyanın hangi bir ülkesinde(Parlamenter ve Çok Partili)bir parti devletin bankasına ortak edilir ve o parti,sadece o parti böyle bir ayrıcalığa sahip olur.Hemde Cumhuriyet ve Demokrasi ile övünülen bir ülkede?Bu hakmıdır?Demokratik idarelerde böyle bir hak varmıdır?CHP bu şekilde Atatürk'ün adını kullanarak ve onun ardına saklanarak,dünya müslümanlarının savaşta kullanılsın,askere harcansın diye gönderdiği paranın üzerine yatması gasp değilmidir?
KARAR OKURU H. Çeşitcioğlu 24 Temmuz 2019 22:24
1
Azizim o paralarla elde edilen teşebbüslerin tamamı istisnasız tbmm de kalem kalem okunarak 1936 yilinda hazineye devredildi...lutfen birazcık okuyalım ezberleri bozalım..
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 23:10
1
CHP nin İş Bankasındaki payı yönetimsel anlamdadır. Bir kuruş para almamaktadır.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:09
0
AKP eğer o kurumda söz sahibi olsaydı çoktan yabancılara peşkeş çekilmişti veya varlık fonuna devredilmişti. Rahatsızlığın bunun olmamasından kaynaklanıyor bence.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:24
Süleyman bey;Cumhuriyet kurulduğunda niçin o türbeyi Anadoluya nakletmemişiz?Ziyaretgâh olmasın diye olmasın.Türbe tehlikeye girene kadar,orada bir türbenin varlığından kimin haberi vardı.Ben Üniversite mezunuyum,Osmanlı,Selçuklu ve Yakın tarihimizle ilgiliyim.Şüleyman Şahın Osmanlı Devletinin kurucusu Osman beyin dedesi olduğunu dahi bilmiyordum.Bu tarihi vak'a niçin ne Osmanlı tarihinde ve nede İnkılâp tarihinde okutulmaz.Süleyman Şah isminden bile haberdar değildik.Sanki birileri bizim Cumhuriyet öncesi tarihimizi bilmemizi isyemiyorlardı sanki.Osmanlı padişahları safa sürüyorlardı.
süleyman d. 24 Temmuz 2019 21:09
0
Hadi, Süleyman Şah'ı "Şüleyman" yazmanı mazur gördük diyelim; şimdi senin: -de leri -da ları ayıramayan üniversite mezuniyetine mi, Süleyman Şahı tanımayan Osmanlı Tarihi ilgine mi cevap yazayım bilemedim. Zaten yazdıklarında da bir anlam kargaşası var. Bir tarafından bakıyorsun sanki Osmanlı'yı seviyor; öbür taraftan bakıyorsun türbenin kaçırılıp vatan toprağının terk edilmesini haklı görüyorsun???
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:24
0
Türbenin gerçekte kime ait olduğu konusu net değildir. Kutalmışoğlu Süleymanşah'a ait olması Osman Gazi'nin sözde dedesine ait olmasından daha yüksek ihtimaldir. İlkokulu fetöcü, sülocu veya menzil medreselerinde okumayan herkes varlığından ve tarihinden haberdardır. Kendi güruhunuzun cehaletini genele izafe etmeyin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:10
Ahmedâ Bey Kardeşim; Kumar ve şans oyunları haram.Devletin kurduğu Milli Piyongo idaresine ne diyelim.Daha sayacak çok şey var da bu kadar kâfi.Arife tarif gerekmez.Şimdi bu saydıklarımıza Kur'an ve Sünnet hangi nazarla bakar acaba.Demokrasi diyorlar.Demokrasilerde insanların temel hakları dokunulmaz değilmidir.İnanç ve ibadet insanların temel hürriyetlerinden biridir.İnanmamakta öyle.İnanmak veya inanmamak tamamen bireyin iradesine bırakılmıltır.Fatih Hıristiyanların dini yaşam tarzlarına müdahale etmemiştir.Amma CHP Lâiklik adına müslümanın yaşam tarzına müdahalede bulunmuştur.
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 23:54
0
Üstadım geçenlerde başına sarık, bacağına da şalvar geçirmiş biri ekranlarda elindeki ehli sünnet tv logolu mikrofonu âdeta sopa gibi kullanıp seküler yaşamı tercih etmiş yaşlı insanları tahrik edici davranışlar sergiliyordu. Yani ne bileyim artık sorunlara içi boşaltılmış dini kavramlarla yaklaşanlara artık iyi niyet duyamıyorum. Çünkü dini referans gösterenlerce çok feci sömürüldük. İkbal'in dediği gibi müslümanlardan islama sığınıyoruz. Sözüm meclisten dışarı. Saygılar efendim.
Öztürk Aydın 25 Temmuz 2019 09:14
0
Cumhuriyetten önceki tarih de okutuldu, Süleyman Şah'ta okutuldu, siz cahil kalmışsınız ve de bu bilgiyle ahkam kesiyorsunuz.
İngiliz siyasetini siysetçisini L.corcun ne dediğini anlamak için bugünkü Y.Oğur yazısını okuyalım.
mustafa karaca 24 Temmuz 2019 17:49
Allah razı olsun...keşke lozanın gizli maddeleri var ve 2023 lozan anlaşması bitecek safsatalarına da değinse idiniz...
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 17:29
15:40:Sen müneccimsin ki:Benim nasıl bir dini hayat yaşadığımı bilebiliyorsun?Sen beni tanıyormusun ki,yorumlarımdan böyle bir mâna çıkarabiliyorsun.Dediğin gibi birisi değil isem ve sende müslüman isen,bunun hesabını ahirette nasıl vereceksin.Yakanı elimden nasıl kurtaracaksın,hiç düşündünmü?Ben senin kim olduğunu bilmiyorum ve bilmediğim içinde bir şey söyleyemem.Sen niçin bu kadar rahatsın.Yoksa Cennet ile mi müjdelendin?Elinde Sırat köprüsünden geçeceğine dair Garanti Belge sahibimisin?Evet diyorsan seni tebrik ederim.
KARAR OKURU H. Çeşitcioğlu 24 Temmuz 2019 20:03
0
Ben senin nasıl bir hayat yaşadığını bilmem ama demokrasiye ve laikliğe mesafeli insanların neler istediğin, gayelerini iyi bilirim. Halkı nasıl aldattıklarını, dini nasıl bir çıkar aracına dönüştürdüklerini iyi bilirim. Kabahat bende değil o mesafeliyim diyenlerin yaptıklarında.
Süleyman d. 24 Temmuz 2019 17:10
"Büyük savaş" tan çıkmış bir devletin 12 adayı vermesi "hezimet" ise barış döneminde 18 adayı Yunan'a kaptırmayın adı ne olur? Ya Suriye deki vatan toprağından Süleyman Şah türbesini Sırtlayıp kaçmak? Hele doğruysa CİHAN DEVLETİ OLDUĞUMUZ ŞU GÜNLERDE MUKADDES EMANETLERİN YER ALDIĞI TOPKAPI SARAYI VE BİRÇOK ÖREN YERİNİN BİR İSRAİL MENŞELİ ŞİRKETE 9 YILLIĞINA EMANET EDİLMESİNE NASIL BİR TANIM GETİRECEĞİZ???
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 17:00
Erkan Doğan Bey Kardeşim; CHP zihniyeti kanun ve silah zoruyla bu Müslüman Türk Milletinin yaşam tarzına müdahale etmiştir.Bunu inkâr edemezsiniz.Niçin?Çağdaşlık adına.Çağdaşlık uğruna.Çağdaşlık bir inanç sistemimidir.Bir dinmidir?Batının uydurduğu bir kavramı din gibi algılamak ve zorla ve cebir ile Müslüman Türk Milletine kanunların ve silahların ardında saklanıp dayatmanın hangi vicdana sığdığını bana açıklayabilirmisiniz kardeşim ve Taha bey?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 16:53
Sayın Erkan Doğan Kardeşim; Yorumları biraz daha dikkatli okursan,mütedeyyin insanların Cumhuriyete,Lâikliğe ve Demokrasiye karşı olmadığını göreceksin.Karşı olduğumuz husus bütün bunların mütedeyyin vatandaşlarını yok sayarak veya hafife alarak taraflı uygulamalarıdır.Genel adaba ve edebe aykırı olmadıkça,toplumun ekseriyeti tarafından kabul gördüğü müddetçe,devletin bireyin giyim tarzına müdahale etmesi kabulümüz değildir.CHP zihniyeti Cumhuriyetin başlarında bunu yapmıştır.Sanki geri kalmamızın suçlusu sakal,sarık,şalvar,çarçaf ve peçe gibi kargaları bile gülme krizine sokacak gerekçeler.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 16:43
sayın akyol acele etmeyin. Erdoğan lozanın hezimet mi zafer mi olduğuna önümüzdeki 50 yıl içinde karar verecek. Hatırlıyacağınız gibi, erdoğan, lozanın önce zafer olduğuna, sonra hezimet olduğuna karar verdi. bugünkü açıklaması ile ise tekrar zafer olduğu fikrini açıkladı. Erdoğanın, lozan hakkındaki kesin kararının önümüzdeki 50 yıl içinde açıklanacağı bilgisi edinildi.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 16:41
İngilizce medyaya bakıyorum, Lozan'la ilgili bir haber yok. Biz burada birbirimizi kırıp geçiriyoruz. Zaten milli bayram ve anma günleri İslamcı medyanın kavga günleridir. Her iddia o günlerde ortaya dökülür. Vahdettin'in Mustafa Kemal'e verdiği 40.00 altın, Lozan'ın gizli maddeleri vs. Yetmezmiş gibi yılbaşında da aslında 11 Ocak olan Mekke'nin fethini kutlarlar , gönül rahatlığıyla bir kestane bile yiyemezsin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:34
0
Bu islamcilar bi turlu buyuyup olgunlasamayacaklar boyle giderse...
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:47
Hukukçu kardeşim; Kur'an'da miras hukuku var.Bunu inkâr edemezsin.Az dini bilgin varsa.Yoksa Kur'an meâlinde miras hukukunu bul ve oku.Peygamber Efendimiz(S.A.S.)Medine'de İslâm devletinin temellerini atmıştı.Belki bu günkü mânada devlet denmezdi amma yinede küçük bir devletçik idi.Allah insanlara ferd olarak mesuliyetler yüklediği gibi,toplumlara da mesuliyetler yükselmiştir.Şu önyargıdan kurtulabilseniz,gerçekleri görecek ve anlayacaksınız.Benim ne Cumhuriyetle,ne Lâiklikle ve nede Demokrasi ile sorunum yok.Benim derdim,bunların Kur'an ve Sünnet ile çatışan taraflarıyla ilgilidir.
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 17:28
0
Sünnet ve Kuran’ı ne kadar biliyoruz da, "benim derdim bunların kuran ve sünnetle çatışan tarafları..." gibi iddialı cümle sarfedebiliyoruz?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:20
0
Cahil cesareti bu olsa gerek, Taha beyin medineden lozana kitabını okusan böyle yazmazdım. Gerçi onuda okuyup anlayacak kapasite varsa tabi
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:42
İşinize geldiğinde "Lozan'da alınabilecek herşey alınmıştır, büyük diplomatik başarıdır" dersiniz. Musul-Kerkük, Adalar falan konuları açılınca "o zamanlar gücümüz o kadardı, İngiltere'ye nasıl kafa tutacaktık" dersiniz. Tarihi olaylara böyle bakılmaz Taha Bey. Bilimsel düşüncenin getirdiği eleştirellik ve kritik düşünce ile bakılır. Bazı konulara neredeyse kutsallık atfederek onları dokunulmaz, eleştirilmez kılmak bilimsellik değil, dogmatizmdir, gericiliktir, yobazlıktır.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:35
0
Misakı milliden verilen her taviz bizim canımızı acıtır. Ama o dönem yaşasa İngiliz muhiplerinden olacak olanlar ağızlarını çalkalamadan sırf cumhuriyet kazanımlarının kutsiyetine gölge düşürmek için eleştirirse onlara meydanı bırakmayız.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:37
2. Mahmut fesi getirdiğinde ona gavur padişah diyenler, M. Kemal'e fesi kaldırdı diye saldırıyor. Toplu iğnesini bile üretemeyen, Duyun-u Umumiye ile bütün gelirlerine el konulan, gah Rus'a gah İngiliz'e yanaşarak varlığını sürdüren, iki yüzyıl boyunca sürekli toprak kaybeden bir ülkeden yeni bir devlet kuranlardan Allah razı olsun.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:21
4
15:37, yani o günün Türkiyei için çok önemli işi fesi kaldırıp şspka giymekti diyorsun.
ERKAN DOĞAN 24 Temmuz 2019 15:36
Sayın Akyol Bu yorumcu arkadaşlar her gün Kur'an okuyabilir fazladan 45.000 rekat namaz kılabilirlerse kılsınlar bakalım hayatlarında ne değişiyor. Hep aynı terrane çıkış yolu bulamadı mı sorunları çözmedi mi hep suçlu Cumhuriyet. Bütün mesele değişime ayak uydurabilmek ve rol kapabilmek meselesi. Bu oyunda rolü ilk kapanlar hep başrol oynar sona kalanlar ise figüran olur. Uzay çağında hala sorunların çözümünü geriye dönmekte aramaya devam ederler ise yakında bu günleri de arar olabilirler.
süleyman d. 24 Temmuz 2019 21:58
4
Yaw he he! Sen uzaya çıkacaktın da o "namaz kılıyor,kuran okuyor" diye rahatsızlığını beyan ettiğin arkadaşların seccadesine mi takıldı roketin???
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:17
Körükörüne Avrupai yaşam tarzını bu Müslüman Türk Milletine kanun ile,silah ile dayatanları aklamaya çabalayanlar;Sizin bu düşünce ve çabalarınız acaba öteki alemde size ne kazandıracak ve ne kaybettirecek,düşünün kendi selâmetiniz için.Ölümü inkâr edemezsiniz.Er veya geç kapınızı çalacak.Orada kendinizi ve sevdiklerinizi nasıl aklayacaksınız?Asıl bunu düşünün! "Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı taktirde,fani dünya da bıraktığın eserlerede kıymet verme." (Bediüzzaman Said-i Nursi).Asıl ve ebedi(sonsuz)hayat mezarın arkasında. Oraya hazırlığımızı dert etmeliyiz en evvel.
Muhtefi. 24 Temmuz 2019 16:23
1
Klasik kaldın !.Ancak doğrudur.ÖNERİ ve TEMENNİLERİNİN İçeriğini, Zamanini,Muafligindan ne sen ozgunsun, ne de bizler. !.İlk önce sen evet sen.! sonra da bizler Ahlak, Edep, Adalet ile İlim ve İrfan ile üretelim, ürettiğin kadar Özgürsün,Ozgurüz.MADDI ve MANEVI....Üreten insan Mahzun olmaz, Mutluluk üretimde.! İnsanın İki elinle yaptığından başkası Ahirette YOK-TÜR. ancak onu bulacaktir...!.Lozan temelleri Karlofcada.! 300 kusur önce üretenler atti.!.Mustafa Kemal ve Arkadaşları ancak onu yapabildi.Daha iyisine tabi ki VARIM. :)).
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:44
0
Bugün ortadoğu bataklığında bir nebzede olsa nefes alabildiğimiz bir ülkede yaşıyorsak bunu Atatürk Devrimlerine borçluyuz. Birazcık medeniyeti çok görmeyin insanlara gidin Arabistan'a sığır gibi yaşayın meraklıysanız.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:00
Bir veya bir kaç kişi istedi diye(konumu ve statüsü ne olursa olsun) milletin yaşam tarzına şiddet kullanarak((kovboy filmlerinde olduğu gibi:"Kanun benim")müdahale etmek,karşı duranları zindanlara sürmek,ipe göndermek Cumhuriyetin ruhuyla bağdaşıyor mu Taha bey?Atatürk başına şapka taktı Takabilir.Sorun değil.Bunu yasalaştırmak ve millete silah zoruyla dayatmak Cumhuriyetin ruhuna uyuyormu Taha bey?Bunlar mahşer günü size sorulursa nasıl cevap vereceksiniz?Niçin Safahat'ta(,Mehmet Akif Ersoy)Atatürk'ü öven ve yücelten tek bir şiir yok.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:54
Necip Fazıl Kısakürek ne diyor Sakarya Türküsü isimli şiirinde: -Öz yurdunda garipsin,öz yurdunda parya! Cumhuriyetin ilanıyla millet nezdinde kimler bağımsız oldu,kimler özgürleşti Taha bey.Siz bunu benden iyi biliyorsunuzda dile getirmek zordur sizin için.Ben söyleyeyim. Avrupai hayat tarzını benimseyenler özgürleşti.Rakı,şarap içenler özgürleşti.Danslar,Tranlar özgürleşti.Heykeller özgürleşti.Dine,dindara sataşmak serbest bırakıldı.Atatürk istedi diye milletin sarığına,sakalına,şalvarına,çarçafına pranga vuruldu.Kur'an'a,ezana yasak kondu.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:37
5
Kimler özgürleşti söyleyeyim. İkinci sınıf muamelesi yapılan, aşağılanan, dili, dini, kültürü Araplaştırılan, yüz yıllardır 'Allah ile aldatılan' öz be öz Türk halkı özgürleşti, bağımsızlaştı. Şimdi padişaha kul, köle olsaydınız ne kadar mutlu olurdunuz değil mi?
Musto 24 Temmuz 2019 15:47
2
Ele verir talkını kendisi yer salkımı. Bir şiirle òrnek olunmuyor her türlü hayatı yaşayacak bir ayağın çukurdayken dahi zevki sefa aleminden çıkmayacaksın.Birazda biz yaşayalım o hayatı.
Muhtefi. . 24 Temmuz 2019 17:02
1
14:54.Breh. Breh ne.ilim, ne ilim :))))...ortadogunun Donunu bile biz gönderiyoruz. Çöl bedevisi Lawrens Artıklarının Yönetiminde.! Olan .opillerin Adet ve Goreneklerini Din diye yemeyiz. !..Mustafa Kemal ve arkadaşları ile Endülüs'un Benzerinden kurtulduk.Yanlışları ayrı.! Fakat elinden, elimizden tutan mı var? .Ahlak, Edep ile Calismaya ornek olmaya Günah her zaman vardı, var olacaktır.Bize ne ondan. !.Örnek olalım para ile olmazsa ikna ile cekelim Onları. Ama zor bu. Atmak, tutmak daha kolay. !.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:43
Hatta Lâikliğin bu Müslüman Türk Milletine,Avrupa'daki uygulamalarından daha katı ve şiddetli dayatılmasıdır yanlış olan.Hedefinde İslâmı müslümanı yolunmuş kaza çevirmek olan Lâiklik ve Demokrasiye her zaman karşı olmaya devam edeceğim.Tek Hak din olan İslâm ile barışık olmayan ve barışmak istemeyen Lâiklik ve Demokrasi ile bende barışık değilim.Kur'an ve Sünnet Lâikliğe ve Demokrasiye değil,Lâiklik ve Demokrasi Kur'an ve Sünnet'e tabi olmalı.Eğer ki müslüman bir millet ve müslüman bir ülke isek.Öyle değil ise,Merhum Necip Fazıl Kısakürek Sakarya Türküsü isimli şiirinde ifade etmiş:
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:40
0
Sen toplum yaşamının indirilen dine değil uydurulan dine göre düzenlemesini istiyorsun. Demokrasi ve devlet yaşamında Laiklik dine en uygun yönetim şeklidir. Laikliğin ve demokrasinin olmadığı ülkelerden de mi ibret almıyorsun?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:33
Eğer gerçekten bir millet ve özellikle güçlü bir millet ve devlet olmak istiyorsak Ayet-i Kerime meâlinde Yaratıcımızın şu emrine uymalıyuz.Yani hep birlikte Allah'ın ipine sarılmalıyız.Ama samimiyetle,içtenlikle,ihlasla sarılmalıyız.Sırf Allah rızası için sarılmalıyız.Dünyevi hiç bir beklenti için sarılmamalıyız.Allah'ın ipi Kur'an ve Sünnet'tir Taha bey.Lâiklik ve Demokrasi değildir.Yine söylüyorum.Lâiklik ve Demokrasiyi Kur'an ve Sünnet ışığında milli ve manevi kültürümüze göre şekillendirebiliriz.Biçimlendirebiliriz.Yanlışlık bu kavramların toptancı bir anlayışla dayatılması.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:26
Az bir tarih bilgisi olan birisinin bile hakkaniyetli bir yorumla Lozan'ın ne getirip neyi götürdüğünü çok açık bir şekilde anlayabilir. Yani asıl maneviyatını hedef alındığını görebilir. Çelme kesinlikle mütedeyyin kesime atılmıştır. Şimdiki halinden memnun olan kısma soruyorum :Çağdaş muasır medeniyeti deyiminizle yakaladınız da hukukta, insan haklarında, bilimde uzaya mı ulaştınız yoksa iki adım ileri on adım geri giderek mi yol aldınız?
Lozan gönüllü bir yörünge değişimidir.M.Kemal ve İnönü'nün dünya görüşleri İngiliz projesiyle örtüşmüştür.Bu ajanlık değildir.Medeniyet devrimidir.Son tahlilde; Anadolu' nun kaderi Endülüs gibi olacaktı olmadı.L.Corc, yenildik derken, saf Türk'e mağlubiyet yolunda enerji pompalıyordu.Endülüs akıbetine engel olanlara Allah rahmet etsin.Makamları Firdevs cenneti olsun..
hasan sadme 24 Temmuz 2019 13:59
sayın akyol bu konuda merhum kadir mısıroğlu beyin kitabını da değerlendirebilir misiniz.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:52
Lâiklik dediler.Çağdaşlık dediler.Demokrasi dediler.Modernite deyip,bizi modern itlere peşkeş çektiler.Daha önce Taha beyin bir makalesine Demokrasi ile ilgili bir yorum getirmiştim.Herhalde yazarımızın gözünden kaçmış olmalı.Makalesinin başlığını benim yorumumdan aldığı bir cümle ile isimlendirmiş.Demiştim:Demokrasi benim Kur'an ve Sünnet'e aykırı değil ise, başım gözüm üstüne.Değil ise Cehennemin Esfel-i Safiline kadar yolu var"demiştim.Yine aynı diyorum.Kur'an ve Sünnet'i yok sayan veya görmezden gelen,hafife alan DEMOKRASİ bana lâzım değil,istemiyorum.Kim istiyorsa alabilir.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 24 Temmuz 2019 15:24
3
Kuran ve sunneti ve demokrasiyi iyice okuyup anlarsanız kuran ve sunnette belirli bir yönetim sisteminin dayatilmadigini ve sadece belirli inanç prensiplerinin yer aldığını günümüzde uygulanan yönetim sistemleri içerisinde kuran ve sunnete en uygun yönetim seklinin demokrasi olduvunu ve akternatiflerinin (Şu anki Türkiye yonetimi de dahil) kur' an ve sunnete daha aykırı oldugunu görürsünüz.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:49
0
Kuranın yaşanacağı en güzel rejim demokrasidir. Din gönül işidir, zorla olmaz. İsteyen herkes de dinini serbestçe yaşıyor. Ama amaç dini yaşamak değil de toplumu kul haline getirmek, zorla dayatmak, baskı altına almak, selefileştirmek, Araplaştırmak olunca demokrasi ve Laiklik batıyor haliyle.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:42
Asıl sorunumuz bu Müslüman Türk Milletinin Kur'an'dan uzaklaşması ve uzaklaştırılması.Peygamber Efendimizin (S.A.S.)ifadesiyle:"Müslümanlar bir vücudun azları gibidir."Bizler bir olmayı,beraber olmayı unuttuk,unutturdular.Bizi biz yapan,bir arada tutan,bir ve beraber yaşatan değerlerimizi bizden,bizi değerlerimizden uzaklaştırdılar.Birbirimizi tanıyamaz olduk.Bizi girdaba soktular.Denize düşen yılana sarılır misali yılana sarılmak zorunda bıraktılar bizi.Yani batının kokmuş,kokuşmuş şirk ve küfür kokan sözde değerlerini dayattılar bu Müslüman Türk Milletine.Lâiklik dediler.Çağdaşlık dediler.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 15:52
2
İsteyen herkes Kurana gayet yakın oluyor. Buna hiç bir engel yok. Çağdaş değerlere laf atanların derdi, Kuran dini değil kendi dedikleri, içinde bol bol hurafe barındıran uydurmaları din diye millete yaşatmak.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:32
Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa diplomasi konusunda deneyimli olmadıkları için,Avrupalı kurt diplomatların karşısında,Lozan'da ancak bu kadar başarıyı yakalaya bilmişlerdir.Daha fazlasını yapamazlardı zaten.Buna güçleri yoktu.Arkalarında yoksul ve yorgun bir millet vardı.Eksik ve aksak dahi olsa bir netice elde etmek istiyorlardı ve istedikleride oldu.Lozan'la yatıp,Lozan ile kalkmanın lüzumu yok.Bu günü konuşmalıyız.Lozan artık dünde kaldı.Şimdi ne haldeyiz?Ne yapıyoruz ve ne yapmalıyız?Yazar yanlış bir konu seçmiş bana göre.Lozan kimisine göre ihanet ve hezimet,kimisine göre ise zafer.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:08
1
Atatürk düşmanları keşke ingiliz manasında kalsaydık diyenler hezimet görür.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:23
12:11.Kardeşim,Ankara'nın Lozan'a mağlup taraf olarak katıldığını beyan ediyorsun.30 Ağustos'ta biz neyin zaferini kutluyoruz o zaman?Sen Şimdi Atatürk ve Silah arkadaşlarını mağlup komutan olaral ilan etmiş olmuyormusun?Nasıl bir ifadedir bu?Lozan'da biz mağlup statüsünde imişiz.O zaman niçin Yunanistan bize tazminat ödemeye mahkum oldu?Tersi olması gerekmez miydi?Ben diyorum ki,Mustafa Kemal Paşa ve Silah arkadaşları,ordu-millet dayanışmasıyla askeri bir başarıya imza attılar.Lâkin ne Mustafa Kemal Paşa ve nede İsmet Paşa,başarılı asker olmanın yanında,başarılı diplomat değillerdi.
tt 24 Temmuz 2019 16:01
0
yok, o soruya cevap veremez; at gozluklu, alci kalip beyinli, somurulmus zihniyetli gudumlu asgerler.
Köroğlu 24 Temmuz 2019 18:20
2
Ankara-Yunan savaşı 1. DS'ının artçı sarsıntısı, esas savaşın sonuçlarına büyük bir etkisi olmadı. 30 Ağustos'u ben olsam kutlamam. Sadece ülkenin kuruluş tarihi olan 29 Ekim'i kutlarım. Ankara-Yunan savaşını 1.DS'ından bağımsız olarak da ele almam. Öte yandan ulus-devletlerin bir kurucu mitolojiye ihtiyaçları oluyor.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:23
Bir ülke düşünün ki, 30 AĞUSTOS'un değerini bilmeyen bir “gafil”, AKP’den göz bebeğimiz Bursa’ya belediye başkanı yapılıyor.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:57
İngilizler,Fransızlar,İtalyanlar,Yunan ve askerleri Anadolu ve Trakya'yı terk etti.Sonra ne oldu?Müslüman Türk Milleti Elif Ba'yı çocuklarına ahırda öğretmek zorunda kaldı.İstiklâl Mahkemelerinde nice din alimleri,sanki ipe çamaşır asar gibi asıldı.Ne yapmıştı bu masumlar Taha bey.İskilipli Atıf hoca ne yapmıştı Taha bey?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:48
Oniki ada burnumuzun dibinde ve Yunanistan habire oradan yaramızı kaşıyor.Kerkük ve Musul.Suriye ve Irak'taki Türkmen kardeşlerimiz sınırlarımızın dışında kalmışken ve kendi kaderlerine terk edilmişken,Batı Trakya'lı kardeşlerimiz kendi kaderine terk edilmişken Mustafa Kemal Paşa'nın tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir başarıya imza attığını bana kimse anlatamaz.Cumhuriyetin ilânıyla bu Müslüman Türk Milleti tam bağımsızlığına kavuştu mu?Söyleyin Taha bey.Biraz zor söylersiniz tabi.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:11
1
Burnumuz o kadar uzun ki, dibinde olmayan bir yer yok. Klasik yayılmacı zihniyeti !
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:41
Bütün mesele Cumhuriyeti kuranlara toz kondurmamak.Başta Atatürk olmak üzere.Yazarımızında böyle bir derdi bar zannedersem.Evet Atatürk ve Silah arkadaşları askeri bir başarının mimarlarıdır.Lozan konusunda ise Asker olan Atatürk ve İsmet Paşanın çokta başarılı oldukları söylenemez.Ellerinden geleni yapmışlarmı?Öyle görünüyor.Güçleri nisbetinde bir şeyler yapmaya çalışmışlar ve başarmışlarda.Ama abartılacak kadarda büyük bir başarıdan bahsedemeyiz.En azından Misak-ı Milli ile kabul edilen sınırlarımızı kazanmak için mücadele devam edebilirdi.Batı Trakyalı soydaşlarımızın dramları ortada.
KAFKASYALI 24 Temmuz 2019 12:37
Türkiye'nin sorunu ne Servdir nede Lozan, sorun, birlikte yaşamaya alışamayan iki guruptan birinin son iki yüzyıldır devleti ele geçirerek diğerinin ümüğünü sıkmaya çalışmasıdır. "Dinim kinimdir" deyip, Abdülazizi tahttan indirerek öldürten Hüseyin Avni Paşa ile, toplarla, uçaklarla kendi halkına ateş açtırıp liderini halletmeye kalkan Fetö aynı guruba dahildirler ve bunlar diğer guruba tahammül etmeyi öğrenmedikleri sürece bu topraklar huzura kavuşmaz. Şükür ki bu topraklarda her zaman, kendini fedaya hazır Çerkes Hasanlar ve Ömer Halisdemirler çıkagelmiştir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:53
2
KAFKASYALI, milletin yarısını terörist ilan eden, oy verdikleri partileri zillet ittifakı diye yaftalayan, kendi ittifakının dışındakilerin ümüğünü sıkmak için yırtınan (Bakınız : Kılıçdaroğlu’nu darpeden inek hırsızına neredeyse eline sağlık diyen…) bölücüleri zikretmemen eksiklik olmuş.
iyildiz 24 Temmuz 2019 12:16
“Kadınların memur, mebus ve avukat olması ve aile idaresinin erkeklerden alınıp kadına verilmesi, her içkinin ve fuhşun serbest bırakılması ve futbolun zararlı şekilde neşr ve tamimi ve bunlar gibi daha nice değişiklikler"... Bunların hangisi olmadı bugüne kadar.
Köroğlu 24 Temmuz 2019 12:11
Lozan, Yunan-Ankara Savaşı'nı bitiren anlaşma değildir. 1. DS'ını bitiren anlaşmadır. Türkiye o konferansa mağlup devlet olarak katıldı. O koşullarda çok iyi bir anlaşmadır. Türkiye, petrolü ve Arap topraklarını kaybetmesine rağmen Almanya ve Avusturya'ya göre daha avantajlı bir anlaşma yapmıştır. Rusya'nın güneyinde Ortodoks olmayan, kendi ayakları üzerinde durabilen Müslüman bir ülke kurulması BK'nın işine geliyordu. (Petrolü kendilerine aldılar ama, doğal olarak. )
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:10
Sayın Taha Akyol Beyefendi; Bunca insan,akademisyen,tarihçi,yazar ve araştırmacı Lozan konusunda muhalif ifadelerde bulunuyor.Bunların büyük bir bölümü abartı olabilir.Bir takipçinin belirttiği gibi,resmi olarak Lozan'a hezimet veya ihanet diyemeyiz elbetteki.Çetin bir savaştan çıkan bir milletin askeri ve diplomatik gücünü ortaya koyarak almış oldığu bir netice.Niçin Lozan'a Milli ve Manevi değerlerimize mesafeli olan İsmet Paşa gönderildi?Niçin daha kalabalık ve Milli ve Manevi değerlerimiz hususunda daha hassas insanlar(Mareşal Fevzi Çakmak,Kâzım Karabekir Paşa gibi)gönderilmedi?
takip'ciniz 24 Temmuz 2019 13:42
4
Ali Şükrü bey, o dönem inklizce ve fransuzca bilen tek mebustu. O dahi gönderilebilirdi. Fakat Hilafet yanlısıydı,,,,,
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 17:51
0
Mecliste Fransızca bilen mebus çoktu ama fransuzcayı sadece Ali Şükrü bey biliyordu demek ki. Pardon, fransuzca, Fransızca'nın laz versiyonu mu ? :))
Muhsin Çelebi 24 Temmuz 2019 11:38
Bir devlet düşünün devlet adına para basan bankası Londra'da, deniz ulaşımı yabancı tekelinde, kapitülasyonlar sebebiyle gümrük vergisi koyamıyor. Demir yollarını yabancılar 70 yıllık imtiyazla yapıyor ve yer altı kaynaklarını da kontrol ediyor. Osmanlı'nın son yılları. 1914' te kapitülasyonları kaldırıyoruz. İlk Almanya itiraz ediyor. Savaş başka, ticaret başka. Lozan'da Osmanlı'nın 1870'lerde kaybettiği ekonomik bağımsızlığı geri alındı. Lozan, ne hezimet, ne de zafer, Lozan bir uzlaşmadır.
Yazarım 24 Temmuz 2019 11:28
Sayın yazar lord curzon kendi meclisinde lozan tutanaklarında ne diye alenen türkiyenin maneviyatını elinden aldık" türkıye ye kazık attık "desin ingiliz siyaseti bu kadar dip yapmaz bu söz resmi bir belgede olmaz ki tutanaklara geçsin siz de o tutanakları alıp okuyasınız.ancak siz ingiliz meclisinin gizli tutanaklarını okuduysanız o ayrı birşey.velev ki demedi milletin maneviyatına pranga vurulmadımı yalanmı alimlerin başına gelenler müslümanlara her türlü baskı vs.ay tutukmasında dahi ezanı arapça okudu diye soruşturma açılmış din görevlire yokmu.kitabınızın reklamını yapmanız size yakışmadı
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:59
4
Senin o alim dediklerinin bir kısmı işgalcilerin tarafında yer alırken bir kısmı da hurafeleri din diye anlatıp dinden çıkar sağlıyordu. Ne yapsaydı Atatürk? Aynen devam edin mi deseydi. Yuvalandıkları yerleri kapatıp Kuranı tercüme ettirip aracıları aradan çıkarmaya çalışmış.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:06
0
Bak düz mantıkla adam tarihi belge yarattı helal sana . Okumaya bile gerek yok. Sizin gibi beyinlere ihtiyaci var memleketin.
İSKENDER FİDAN 24 Temmuz 2019 12:13
1
BU YORUMU YAZARKEN İSMİNİZİDE YAZSAYDINIZ.TAHA AKYOLUN KİTAP REKLAMINAMI İHTİYACI VAR.BİZİM ÜLKEMİZ BU KADARMI NANKÖR OLDU?DİKKAT EDİN,DEİZM HIZLA HATTA SÜRHATLE ARTIYOR,ÜSTELİK DİNDARLAR ARASINDA.MÜSEBBİBİ SİZLERSİNİZ,SİZİN GİBİLER.İŞİNİZE GELMEYEN HİÇBİR BİLİMSEL YAZIYA İNANMIYORSUNUZ!GİZLİ BELGELERDEN BAHSETTİĞİNİZE GÖRE SİZ OKUDUNUZ,YAZINDA ÖĞRENELİM.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:19
Teşekkürler Sayın Akyol, Lozan'ı olmayan belgelerle yerenleri kınıyorum. Seha Meray'ın SBF yayını Lozan Tutanaklar Belgeler Kitabı1973'te yayımlandı. Orada bulunan belgeleri ilk kez yayımlanıyormuş gibi çarpıtarak yazanlar.Lozan öncesi şehit olanların ruhunu incitiyor.Bir de 'gizli madde var' safsatası ortaya attılar. İlber Hoca 'Siz değiştirseniz de tarih yaşanmış bitmistir' der. Tarih kitaplarini yeniden yazarsanız ama tarihi yeniden yapamazsınız.
Öztürk Aydın 24 Temmuz 2019 10:49
Sizin gibi bilgili insanların doğru yerde durması ve cesur olması çok önemlidir. Yazılarınızdan çok yararlanıyorum, Teşekkür ederim, saygılar.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 10:34
Tabi tabi bu kadar basit değil mi..
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 10:27
Gençliğimizde mahallemiz gereği yakın tarihi belli yazarlardan okuduk. Sonradan başka kaynaklara da ulaşınca fikirlerimiz değişime uğradı. Ama o yazarların görüşlerinde hiçbir esneme olmadı. Halen aynı şeyleri harfiyen tekrarlıyorlar. Demek tarih gibi değişken bir alana ideolojik kalıplarla yaklaşmamak lazımmış.
Necati Yilmaz 24 Temmuz 2019 09:59
Osmanlının zafları Jön türler Abdul Hamidin tahtan indirilişi Ittihat ve terraki buna desteği ve iktidarı Birinci dünya savaşına sürükleniş Osmanlı toraklarınin işgali Kurtuluş savavaşı Istanbul Ankara Lozan...zafer mi hezimet mi Çapsız savunmalar,ufuksuz değerledirilmeler.
hasan 24 Temmuz 2019 09:57
Sayın okurlar. İnternet aleminde hem Sevr'in hem de Lozan'ın günümüz Türkçesiyle tam metni mevcut. Onları okursanız Lozan'ın o şartlarda varılmış iyi bir antlaşma olduğunu göreceksiniz.
k 24 Temmuz 2019 15:57
2
cephede kazandigin bir savasin anlasmasi Lozan gibi mi olur? yazik..
Battal GAZİ 24 Temmuz 2019 09:38
Arvas şöyle demiş, böyle demiş diye eleştiriyorsun. söyle bakalım onun dediği mi doğru çıkmış yoksa senin dediğin mi? Lozan'da Türkiye'nin lehine bir tek madde var mı? Burada Kapitülasyonlar kaldırılmıştır hikayesini anlatma. Kapitülasyonlar Misakı Milli de kaldırıldı. Okuduklarını işine geldiği gibi yorumlamaya çalışma.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:59
1
Yıllardır, benim de içinde uzun zaman bulunduğum muhafazakar kesim Lozan'ın gizli anlaşmalarından bahseder dururlar. Benim beş göbek sonraki torunum da bu gizli maddelerle avunacak . Nedense bu gizli maddeleri bir tek onlar bilirler. Çok okuyorlar ya!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 09:21
Hiçbir ciddi okuması olmadan Taha Beye laf yetiştirmeye çalışan fikirsiz zikircileri görünce ülkem adına üzülüyorum. Trol kardeşim, Taha bey okumuş, araştırmış, kaynağından yazmış. Sen ne biliyorsun? Neyi, kimleri okudun?
Ali baba 24 Temmuz 2019 11:55
10
Taha bey okuyup arastirmis kendine göre yorumluyor, E, Türk tarihinide bize böyle kakaladilar, yorumlar yazan arkadaslarda baśka kaynaklardan okuyup yorumluyor,Taha bey senin gibi Devśirmelere śerbet vermekte,
bir okur 24 Temmuz 2019 09:21
Masaya otururken ne kadar güçlü isen o kadar avantajlı imza atarsın. Türkiye o zamanın şartlarında bir çok kazanım elde etmiştir. Ama kaybettikleri de vardır. Batı Trakya nüfusunun %80'i Türk olduğu halde Yunanlılara bırakılmıştır. Diğer taraftan bağımsızlık kazanılmıştır. Lozan kanaatime göre ne zaferdir, ne de hezimettir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 22:53
0
Eğer düşman devletler Lozanı kendileri için hezimet olarak görüyorsa ve dönemin süper gücü İngilterede derin siyasi yankıları oluyorsa zaferdir. Aynı mantıkla Çanakkale Savaşına da ne zaferdir ne hezimet diyebilirsiniz.
divani 24 Temmuz 2019 08:46
lozan konusunda senden başka bir yazı beklemek de saflık olur zaten
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:35
1
Tabi. Fesliyi okumaya devam.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 08:20
Sayın yazarın İslamcılara Lozan anlatmak gibi deveye hendek atlarmaktan zor bir görevi var. Çünkü İslamcılar çoğu o günlerde Millî Mücadele'ye karşı çıkan veya mesafeli duran kişilerin kanaat önderliğinde yetişti. Bunlar elbette Lozan'ı kabul etmeyecekler. O günkü davranışlarını unutturmak için bir şeyler yapmalılar. Örneğin savaş rastgele kazanılmış olmalı, yeşil sarıklı ermişler savaşı kazanmalı, Lozan'da hezimet yaşanmalı vb. Yeter ki kendilerini asker kaçaklığından dolayı eleştirecek olanlar kazanmış olmasın da kim kazanırsa kazansın.
Ismail 24 Temmuz 2019 08:04
Biz 1.dünya savaşının mağlup devletlerinden biriyiz. Yunani yenince galip devlet olmadık. Lozanı küçümsemek için demiyorum ama biz o antlaşma yı 1. Dünya savaşının mağlubu olarak yaptık. Bu konuya en doğru tesbiti yapanda rahmetli mahir kaynaktır. Lozan bize yüzyıl vakit kazandırmıştır hazırlanmak için. Türk devletinin senedi lozan değil döktüğümüz kan ile dökmeye hazır olduğumuz kanımızdır. Bu kan olmadan her anlaşma düşman için paçavradan ibaret.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 08:00
Sayın yazar, ah birde şu ima ve meyilleriniz olmasa ! Lozanı o günün gerçekleri ışığında görmek, o antlaşmaya konulabilecekken konulmayan ve Türkiye'ye ayak bağı olan şeyleri de görmek demektir. Kürt ve diğer müsllüman azınlıkların kültürel hakları gibi mesela. Lozan'a "Anasırı islam" ile gidip, döndükten sonra, takriri sükun, istiklal mahkemeleri, ve müslümanı hedeflediği su götürmez "devrimler"'e gelmek mesela. . .
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:48
Vatana ihanet içinde olanlar , lozani hezimet olarak görürler naapsinlar. Lozanin gizli maddeleri diye uydurur, kuruculari hain ilan ederler. Bunlar statta sehitleri isliklayanlardir , ayni zamanda. Oyun cok büyük derler önlerindeki gerçeği görmezler. Boşa yazmişsiniz gerçekleri bunlarin niyeti kötü. Gerçekle işleri yok. Yunan galip gelsin isteyenler bunlar.
Musto 24 Temmuz 2019 12:09
0
2 kòrfez krizinde saudi arabistanda krallık için askeri tesislerin işini yaparken amerika ile yeni askeri tesislerin yapım işlerine STFA ile teklif verdik her bir üssün sadece inşaat ve mekaniği birkaç milyar dolardı silah ve mühimmat hariç kuveyt ve saudinin o krizde 650 milyar dolar gitti ve borç aldılar. Nerdeyse her hizmetin bedava olduğu ülke ağır vergiler koydu dediklerinize aynen katılıyorum bilgi ve ona bağlı teknolojiyi üretmediniz müddetçe üretenler gelir elinizdeki alır. Son 10 yıldır Nasıl bocaladığımız görülüyor.
Mutlu Yücel 24 Temmuz 2019 07:40
2)Kerkük geliri kalkınmaya vesile olsa idi şimdiki sahipleri kalkınır olurdu. Daha ileri gidelim. Akdeniz ve de bayrağımıza bakıp çırpınan Karadeniz bir Türk gölü olsaydı, kalkınmış, yaşanır, demokratik bir ülke mi olacaktık. Ülke büyüklüğü demokrasiyi getirse idi Rusya, Brezilya, düne kadar acından ölen Çin, dünyanın en yaşanası yerleri olurdu. Ama geri kalan ülkelerin işi bu, geçmişe takılıp kalmak, onlarla oyalanmak. Kerkük geliri kadar KİT lerin hortumladığı %87 paydı özelleştirip bütçeye kattın, bir şeyler değişti mi?
Mutlu Yücel 24 Temmuz 2019 07:43
1)Bir tek CNN de, Deniz Bayramoğlu nun “Günden Özel” de,”Olumsuz Düşüncelerle Nasıl Baş edilir”veya Kuantum Fiziği” vs gibi bilimsen programlar yapılıyordu, bünyemizle uyuşmadı onu da kaldırdık, yerine İlber Ortaylı’nın” tarihten masallar” programlarını getirdik. Boş ülkenin boş konularına terfi ettik, anlayacağınız bize yakışanı yaptık. Şimdi, diyelim Lozan’ la, Musul, Kerkük, Oniki Ada bizde kaldı. Bu düzen bizde oldukça onlar daha da geri kalmamıza neden olacaktı. İşbirlikçiler Arap Krallıklarına bizi terfi ettirecekti.
Ahmet Alpaslan 24 Temmuz 2019 07:35
Sayın Akyol daha önce Lozan belgeselinizi de izlemiştim. Zaman zaman yazılarınızı okuyorum. Genel olarak doğru şeyler yazıyorsunuz. Ama maalesef bizim ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar çok ne yazık ki. Okuma araştırma alışkanlığımız yok. Olaylara çok sığ bakılıyor. Bazıları da siyasi çıkar için bilerek çarpıtıyor!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:19
2023 te beton dökülmüş petroller çıkmayacak mi? Lozan bitmeyecek mi :) troller oy alamayacak mi :)
Olması gereken. 24 Temmuz 2019 07:16
Zorlu Vestel'in sahibi değildi önce ortağı oldu sonra sahibi durumuna geldi.Acaba ortak olurken bunu hesaplamışmıydı.Dünya da hiç bir şey statik değildir.Dün anlaşma yapıldı elden gelen buydu.Daha iyisi olabilirdi diyenler elbet olmalı bu gaflet değildir.12 adaların tamamını alamasak bile,sınırımıza yakın olan bir kaçını almak için ısrarcı olmalıydık.Burnumuzun dibindeki kayalıkları bile sahiplenmeye çalışan Yunanistan,bu gidişle bizi Egede gemi yüzdüremez hale getirecektir. Bizdeki İslamcı bilinenler,öncelikle Milliyetçidirler.Dolayısıyla her kaybettiğimiz onlar için yenilgidir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 05:14
Dunya uzerinde bayrak sallandirmak kolay degil. Ataturk'un gecmiste yaptigi su zamanin Irak gibi yenilmis bir ulkede Amerikayi, Ingiltereyi ve Fransayi yenerek, ulkenin bagimsizligini ilan edip sonra 10 yil icinde ulkeyi amerika/ingiltere seviyesine cikarmis olmasidir. Gel de bunu anlamayan ve hatta 30 agustos'un ne oldugunu bilmeyen tipler var. Dis guclerle ugrasirken bir de icerdeki nankorlerle ugrasiyoruz :) Kardesim bunun dinle alakasi yok, bagimsizlik savasi idi bu, kim ne olursa olsun beraber savasti. Mukemmele yakindi ama mukemmel degildi. Ders alalim en azindan.
Bitikçi 24 Temmuz 2019 05:11
Tarihte kuraldır.,tarihi olayları değerlendirirken o günün şartları göz önüne alınmalıdır yoksa hata yapılır. Lozana hezimet diyenler bu günkü şartları dikkate alarak konuşuyor. Yani hiç bir deniz kuvveti olmayan yeni Türk devletinin 12 adalar, mısır veya fas, cezayirdeki haklarondan vaz geçmesini ihanet olarak gören bir mantıkla karşı karşıyayız. Karşımızdaki devletler ise dünyanın en güçlü donanmalarına sahip devletler idi anlayana.....
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 04:31
Ya artık şu tarihimizi birisi "olduğu gibi" anlatsın; bırakın iyiye kötüye biz karar verelim. Mesela Osmanlıda zavallı halka iktidar sahiplerini kutsamaları için uydurulan "Fatih, Kâbe'yi görmeden namaza durmaz"mış hikayesine yıllarca inandık. Tarihimizi Servet Armağan ve Yavuz Bahadıroğlu gibilerden öğreneceksek vay halimize...
Ali 24 Temmuz 2019 03:20
Mogol usagi Ozbek Timur 1402 Çubuk Ovasında islam adina savasan Osmanli'yi imha etti.Osmanli 50 yil sonra, 1453'de istanbul'u fethederek cag kapatip yeni cag acmisti! Bu nasil olmustu? 1923'den bugune, 96 yildir IRKINI övüpte 1turlu ayaga kalkamayisa sebeb, tedavi nedir? 50 yilda cag acip cag kapatan bu millet, 40 yildir IRK adina savasarak bir teror orgutuyle NEDEN basedemiyor? Butun bunlara kafa yoran, fikir ileri suren bir prof, AYDIN, her konunun allamesi gazeteci duydunuz mu, okudunuz mu? israil/Bati, iran'i dagitirsa, 20 milyon Tukiye SINIRINA dayanir!Turkiye tek kursun atmadan felç!
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 11:32
2
Efendi! Timur'a hakaret edeceğine o büyük ve âdil hükümdarın hayatını bir oku oldu mu? Tarihte hiç kimse pir ü pak değildir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:06
0
O zaman bu günkü gibi güçlü devletler yoktu. Osmanlı o yüzden kendini kolay toparladı. Şimdi öyle mi? Dev ülkeler dünyanın her santimini planlıyor.
Fesleğen 24 Temmuz 2019 03:08
Bu zamana kadar Lozan antlaşması hakkında çok şeyler iddia edildi...hezimet mi zafer mi? Tartışmalar çokça yapıldı... konuşuldu... Ama şu bir gerçek ki o tarihte yapılmış ve hala yükümlülüğü geçerli olan bir ant laşmadır...
Turk/islam milleti, basin-medyayi hic bir zaman yabancilara verme! Turk medyasi bugun hala %70+ yabanci kontrolunde. yerli gorunumlu yabancilarin yazdigini okuyor, konusmalarini dinliyoruz Saltanati ve Hilafeti koruma olan Erzurum kongresi madde 2: “Osmanlı vatanının tamamiyeti ve istiklâl-i millimizin temini ve makam-ı saltanat ve hilafetin masuniyeti için Kuva-yı Milliyeyi amil ve irade-i milliyeyi hakim kılmak esastır.”i,--- boyle= ''Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı ve Osmanlı Hükûmeti’nin dağılması halinde, millet topyekûn kendisini savunacaktir.'' diye degistirirler!
Muhtefi. . 24 Temmuz 2019 01:59
Sevemedim,ısınamadım,biri Yobaz Dinbaz diğeri Yobaz Kemalist takımıni (her türlü Tabela altındaki, prof,ilahiyatçısi.vb ).İstisna kaideyi bozmaz.Nuh Derler Peygamber demez. Dinbaz Sofusu dahil.:)) yok Lozan öyleymiş, Kurtuluş Savaşı falanda, filanda vb Yobaz Laikçi ise Yuce İslam Dini gericilik HAŞA. !.Rakı, şarabı,Kıyafet vb ile ilericilik saçmalıkları.Yobaz ise Sarık, Sakal, Bıyık ile lay lay lom.Sonra Bssur muayenesine gider. !.karşı yobaza mesela. !.Lozan en iyi antlaşmadır, ispatı en çok tartışıldığı için. !.anlayana.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:32
2
Çok net olmuş... Dinbaz yobaz ile laik yobazı TAKMAYACAKSIN. Gerisi ile otur konuş, tartış, sohbet et.
Bazı olayları değerlendirirken o an ki şartları iyi irdelemek gerekir.Ayrıca adama sorarlar eleştiri iyi de peki eleştiri yaptığın konuda sen ne yaptın? Bazen iyi neticeler olması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Allah devletimize, milletimize zarar, ziyan vermesin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:25
Yazar, Lozan'la ilgili görüşlerini belgelere dayandırıyor. Eleştirenler ise ideolojik / siyasi kamplaşma ağzıyla konuşuyor. Keşke tarihi, siyasi görüşlerimize malzeme devşirmek amacıyla değil de, ibret almak amaçlı, yararlanma amaçlı okusak.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:24
biraz amiyane bir tabir olacak ama, BÜYÜKSÜN TAHA AKYOL, VAROL.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:20
Getirin gözümüze burnumuza sokun isterseniz. Cumhuriyet gibi güzel bir yönetim şekli bile kirletmistir. Tam bir kaos yönetimi olmuştur. Malesef Atatürkün söylediği dahili harici bed hah ların hepsi işbaşında dır. Evet yine Anadolu diyorum ak saçlı ninelerin duaları ak sakallı dedelerin duası bereketiyle buraya kadar geldik. Ne oldu ne dede kaldı nede nine. Modernleşme adına yozlaştık. Aile kalmadı canım cumhuriyet adına yapıldı bütün bunlar. Lozan mı kaldı Allah aşkına. Bırakın isteyen istedigi gi bi yorumlasin. Dünü bilmek lazım diyorsanız gençlik Lozan felan dinlemiyor. Ruhu aç çünkü.
Davut Doğrucu 24 Temmuz 2019 01:23
"Lozan'ın değerini bilmemek gaflettir!" Nokta! Ama hala o kadar " Keşke Yunan galip geleydi!" ciler var ki iflah olmazlar..
mizan 24 Temmuz 2019 11:13
13
herif ! 'yunan galip geleydi' videosunu izledin mi? Belli ki ordan burdan duydun da satıyorsun. O işin aslı : 'Şayet yunan galip gelseydi bu kadar zulmedemezdi' manasında. Anladın mı ! İftira atmadan hakikati beyan etmelisin. Bilmiyorsan öğrenmelisin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:23
4
Ne zulmetmiş kardeş? Namazı niyazı mı yasaklamış. Ezanı mı susturmuş. Toplama kamplarına mı toplamış ne yapmış? Sizin mağduriyetiniz şeriat devleti kurana kadar bitmez, o amaca muhalif her şey size zulümdür, gerisi hikaye. Bahsettiğin ruh hastası o dönem yaşayaydı milli mücadelenin en ateşli düşmanlarından biri olurdu. Herkes cümle kurarken kimin neyi kastettiğini çok iyi biliyor merak etme sen, alemin uyanığı sen değilsin. Hikaye anlatma.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:48
Durup durup Atatürk’ü eleştiren Karar köşe yazarı Mehmet Doğan’a gönderin kitabınızı. Yazarın Atatürk’e garezi büyük
Musto 24 Temmuz 2019 00:45
Nerdeyse bir yıl oldu halen lozan belgeleri tercume edilecek ve acılanacaktı araya secimler girdi unutuldu veya sapkadan tavşan çıkmadı.Arvasilerin veya benzerlerinin cumhuriyetin ilanı ile hegemonyaları yıkıldı abanoz sokak çamaşırhaneler vb osmanlıdan miras kaldı yakalananlar birazda şark hizmeti yapsın diye doğuya sürülürmüş.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:18
1
Üzülme beyefendi, bu ülkenin haini çoktur. Hainler genellikle Allah'ın dinini kullanır. Namaz kılmaz amma herkesten çok müslümandır, ömründe hiç bir yerde çalışmamıştır. Geçimini nasıl sağladığını ben bilmiyorum, bilen varsa söylesin.Hele bir de M.Ç. B. vardır ki, alimallah yaman Atatürk düşmanı. Sisteme düşman olduğunu söyler amma sistemin kaymağını en iyi o yer.
Okuyucu 24 Temmuz 2019 00:24
Lozan'ın bir hezimet olduğu yönünde, İbrahim Arvas ötesi bir eser, kitap iddia varsa birisi tavsiye etsin. Tarihi bir olayı, dramatize ettik de ettik. Belgelere dayalı bir eleştiri, yeni bir bakış varsa okuyalım. Yoksa Lozan'ı hurafesiz, hamasetsiz, bilimsel olarak anlamaya çalışalım.
Lozan .. 24 Temmuz 2019 00:22
''Lozan’da Türkiye’nin Başarısı, Medeniyetin yenilgisi” Dogrudur, Turkler 1000-bin yillik medeniyetlerini Lozan'da kaybetmistir.'' Dandanakan'dan Malazgirt'e, Kosova, Tuna boylarindan Viyana Canakkale Dumlupinar'a kadar Turk ve de Musluman olarak yasayabilmek icin can vermis, savasmamis miydik? Ezanimiz NEDEN yasaklandi? ''kapitülasyonların kaldırılmasıyla bağımsız Türkiye kuruldu'' Gercekten mi? Nuri Demirag'in urettigi ucaklarin satisi NEDEN yasaklandi? Okumus olmaniza gerek yoktur, yabacilara verilen kapitulasyonlari Renaul/Oyak-Fransiz, Fiyat-italyan pasli tenekeleri yeterine anlatir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 09:07
1
Cahil olduğun için senle konuşmuyoruz.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 09:41
2
Senin müslümanca yaşamana ne engel var. İsteyen istediği gibi dinini yaşıyor. Ama sen insanların Arapça bilmedikleri için 'Allah ile aldatıldığı' dönemi istiyorsun. Onlarca fabrika açılmış bir dönemi bir Nuri Demirağ olayıyla karalamışsın. Seninkiler hâlâ o dönemde açılanları satarak para buluyor.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:11
Sayın yazar sizin doğru söylediğiniz ne belli. Tabi siz Taha beyssiniz digeride ismet paşa.hem şimdi ne alaka lozan.sizin deyiminizle gündem saptırma. Herşeyi siz bilir doğru okursunuz. Hayır siz elinizdeki enstrümanları çok iyi kullanan birisiniz. Ama bizde ahmak değiliz. En iyi yaptığınız şey chp övgüsü hatta sol iktidarlar övgüsü. İktidar aleyhtarligi. Ama yorulduk yazık bize.bu millet hiç mi bir şey bilmiyor. Yok hocalar onu bilir sizin gibi yazarlar çok şey bilir. Siyasiler daha çok bilir. İyide çok biliyorlar nedir milletimizin hali. Anadolunun irfanini bilgeliğinı kuumsemeyin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:11
6
Allah aşkına Anadolu irfanı deme de ne dersen de. Nerede o irfan? Neye yaradı kendi kendimize şişinmekten gayrı.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:23
4
Laf olsun diye buraya yazmışsınız lakin belli ki zamanınız çok ancak ortada bir fikir yok. Okumadan fikir sahibi olunmaz. Okumayanın ancak zikri olur...
Anlatamazsin 24 Temmuz 2019 00:31
45
Yazar istesede farkli yazamaz ki, cunki beyni, kisiligi farmatlidir. Batili efendilerinin gonullu savunucu olmasi da gayet dogaldir. Her guc kendi asgerini yetistirir. Anlatamazsiniz o'na: Her gun Tavuk yasamsaktan bir Horoz yasamanin gerekliligini. Gerektiginde solucan gibi yasamaktansa adam gibi ölmenin dogrulugunu anlatamazsniz.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:06
4
Lozanı beğenmiyorsan halep te rodosta yerinde duruyor elinizden'de tutan yok gidin alın.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 04:29
4
Evet ya yıllardır Chp nin icraatlarını övüyor Taha bey, Akparti yi ise hep nedensizce yeriyor, halbuki Akparti muhalefetteyken ne yapabilir ki, yargıdan, eğitimden, tarımdan, imardan vs sanki Akparti sorumlu ... Bir de Lozan ın yıldönümü bahanesiyle Lozan dan bahsedip Chp nin yanlışlarını örtbas etmek için gündem saptıyor. Yer mi Anadolu nun irfanı?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 05:07
2
Taha bey yılların birikimli gazetecesi. Belgeleri incelemiş, bunu kitap haline getirmiş ve belgesel halinde televizyonda yayınlamıştı. Adam hâlâ nereden belli doğrulukları diyor. Doğruları kabul etmek istemiyor. Bunu diyen Fesli'nin her dediğini de kabul ediyor. Acınacak bir durum.
Alparslan Tekin 24 Temmuz 2019 06:59
1
Cahil kesimin cahilliğinden gurur duyduğu tek ülkeyiz. İnsan gerçekten hayret ediyor
Karar Okuru 24 Temmuz 2019 07:07
2
Takip ediyorsaniz eger bilmelisiniz ki Taha bey hic bir zaman koru korune herhangi bir siyasi ve ideolojik goruse tarafgir olmamistir. Yazilarinda ve kitaplarinda hep bilimsellik one cikar. Sizin elinizi tutan yok, siz de buyurun ilmi olarak goruslerinizi ortaya koyun.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 10:27
1
Taha Akyol okuyup araştırarak yazıyor, siz de okumadan,bilgi sahibi olmadan tenkit ediyorsunuz. Aklınızla bin yaşayın!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:10
Onlar işi kaynağından öğrenmek yerine kulaktan dolma sözlere inanmaya devam ediyorlar. Lozan yüz yılın en şerefli anlaşmalarından biridir. Fakat o gün Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkanların torunları bugün Lozan'ı kötüleme yarışından vazgeçmiyor. Taha Bey'in dediği o belgeleri getirip gözlerine sokmak lazım ki uyansınlar.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:01
Başlık yazınızı okumak isteyenleri çekmek için dahice.Yazınız ve açıklamalarınız bilgilendirici.Lozanı başarısız addedenler siyasi ve tek bakış açısından vazgeçmeyeceklerdir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 00:03
Hiçbirşey senin Beka senedin değildir senin Beka senedin sahip olduğun gücündür bilimdir teknolojidir kültürün dür maneviyat ındır medeniyet indir insanlığındır hukukun dur vesselam
Karar Okuru 24 Temmuz 2019 07:11
0
Her tarafimizi amansiz bir hamaset kaplamis. Bilerek bilmeyerek bir cogumuz boyle bir atmosferin etkisinde kaliyoruz. Dedikleriniz elbette dogru, ama yazarin soyledigini baska bir acidan ele almak lazim. Yani cagimizin ulus devlet yapilanmasinda ulkelerin kuruluslarinin hukuki acidan degerlendirilmesi, o anlamda beka yani.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN