Back To Top
Megaloman...

Megaloman...

 - Son Güncelleme: 09.10.2019 Çarşamba 09:15
- A +

ABD Başkanı Donald Trump’ın cahil, yalancı, narsist (kendine hayran) ve megaloman olduğu konusunda ABD’de çok yayın var. Trump’ın bu patolojik kişiliğini Türkiye hakkında attığı şu tivit de ortaya koyuyor:

“Tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim büyük ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa, daha önce yaptığım gibi, Türkiye ekonomisini mahvederim!”

Sonraki açıklamasında bu ifadesini biraz yumuşattı, Türk ekonomisine tehdidini devam ettirmekle birlikte “büyük ve emsalsiz bilgeliğim” ve “mahvederim” sözcüklerini çıkardı.

Halbuki Trump’ın megaloman ve narsist (kendine hayran) kişiliğini ortaya koyan, işte bu sözleridir.

 

TRUMP’IN KAVGALARI

Trump bu tivitinde “tekrar ediyorum” derken, Rahip Brunson krizi sırasında, Ağustos 2018’de Türk ekonomisine savurduğu tehditle doları 8 liraya fırlatmasını hatırlatıyor.

Devlet politikası kavramından öteye, “ben mahvederim” megalomanisi!

Psikolog düşünür Erich Fromm, bu tiplerin yaptıkları insani ya da maddi tahribatta kendi ‘büyüklüklerinin’ dayanılmaz hazzını yaşadıklarını belirtir.

Trump’ın dalaşmadığı devlet, Avrupa dahil kavga etmediği, aşağılamadığı lider kaldı mı?

2018 Ağustosundaki Avrupa gezisi protestolarla, kavgalarla geçmişti.

Ama Trump Merkel’le takıştığında Avro hiç etkilenmemişti. Ağırbaşlı, klasik bir devlet insanı olan Merkel, Harvard Üniversitesinin fahri doktora törenindeki konuşmasında “duvar” sembolü üzerinden, “Cehalet ve dar görüşlülük duvarlarını yıkın” diyerek Trump’a karşılık vermişti. (Reuters, 1 Haziran 2019)

Trump aynı megalomaniyle iç politikada da muhaliflerini “vatan haini” diye suçluyor.

Bunun son örneği, “azil soruşturması” (impeachment) girişimini başlatan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff hakkında “vatana ihanetten suçlular” diye tivit atmasıdır. (7 Ekim)

Vatanseverlik gibi yüksek bir değere “büyük ve emsalsiz” şahsından başka kimler sahip olabilir ki?!

Ama kendisi rakiplerini yıpratmak için yabacı devletlerle fısıldaşmaktan çekinmiyor; son “azil” girişiminin konusu bu zaten.

 

TRUMP SALLANTIDA

Washington Post gazetesinde Greg Sargent, “Trump’ın narsizmi ve megalomanisi demokrasimizi tehdit ediyor” diye yazmıştı. (14.12.2017)

Trump başta Kudüs politikasıyla, Atlantik ittifakında açtığı yaralarla, ticaret savaşlarıyla, ırkçılık ve İslamofobisiyle dünya için de sorun haline geldi.

Türkiye’ye yakın duruşu ne kadar sürer; dikkat etmek lazım.

Kaldı ki, Amerika’da basın ve Kongre’de Türkiye karşıtı eğilimler son yıllarda hayli güçlendi. Öyle bir ortamda ne kadar dengesiz ve megaloman da olsa Trump’un Türkiye’ye daha açık olduğu bir gerçek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davet emesi., 13 Kasım’da görüşecek olmaları bunun örnekleridir.

Trump’la böyle bir kanalın açık olması elbette önemli fakat Trump’ın kendi siyasi egosu için neler yapabileceği de belli: Fırat’ın doğusuna ilişkin kararından dolayı Kongre’den eleştiriler gelince Türk ekonomisi için “mahvederim!” diye tehdit savurabilmiştir.

Kaldı ki Trump hakkında Kongre’de bir “azil süreci” başlamıştır, gelecek yıl da seçimler vardır.

Görülüyor ki, Trump’ın sorunlu kişiliğine ve sallanmaya başlayan iktidarına güvenmek yeterli olmaz.

 

HAMASET DEĞİL DİPLOMASİ

Turmp’ın Türkiye’yi megalomanca tehdit eden açıklamasına bu defa Ankara’dan aynı şiddette bir karşılık verilmedi. Sadece CB Yardımcısı Fuat Oktay “Türkiye tehditlerle hareket etmez” diye ılımlı bir açıklama yaptı.

Siz de Kızılderilileri kestiniz… Bizim şanlı ecdadımız… Osmanlı tokadı falan gibi çok aşina olduğumuz, hamasi tavırlardan Ankara artık sakınıyor sanırım.

İyi ki yakında seçim yok diye sevinelim mi?

Trump tavrında ve yerinde sağlam olsa bile, Amerikan sistemindeki “denetim ve denge” sebebiyle Kongre son derece önemlidir. Kongre’nin iki kanadında, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’nin imajı iç açıcı değildir.

Eskiden beri Avrupa ve Amerika’da Türkiye karşıtları olurdu ama Türkiye’nin kuvvetli taraftarları da olurdu. Şimdi niye yok diye çok iyi düşünmeli, yeniden kazanmanın gereklerine bakmalıyız.

Türkiye Fırat’ın doğusunda şu veya bu ölçüde askeri varlık oluşturmak zorundadır. Bunu hamasetten uzak, tamamen soğukkanlı, akılcı diplomasi ile yürütmek zorundayız.

 

MUSTAFA KARAALİOĞLU VE TAHA AKYOL İLE ORTAK AKIL'I İZLEMEK İÇİN:

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 23:37
Trump cahil biridir diplomasi yoktur
ali namlı 09 Ekim 2019 22:33
Bu adamın ne manyak olduğunu zaten cümle alem biliyor ; bu kadar uzun uzun anlatmaya ,köşeyi tamamen bu konuya ayırmaya gerek var mıydı Hocam ! Bence abesle iştigal !!!
Kemal Akalp 09 Ekim 2019 19:58
Adam megaloman olmakta çokta haksız değil,çünkü dünyanın en güçlü ülkesine başkan olabilmek kolay iş değil.O olmayıp ta Hillary başkan olsaydı o terör devleti ya kurulmuştu veya ABD.ile savaşmak zorunda kalacaktık,adam tüccar da 80 milyon la 5-10 milyon arasındaki farkı fark etti,damadın yahudi olmasına rağmen,öyle veya böyle Türkiye için ehveni şer ABD.li k k
KARAR OKURUZ 09 Ekim 2019 19:35
Megalomanlık yapıyor kendine hayran birisi ama yanlış yaptığında kanun yakasına yapışıp gerekeni yapıyor süper güç devlet başkanı felan dinlemiyor ya bizdekilere ne demeli her yaptığı kesesine kalıyor adalet sadece muhalefet aleyhinde karar veriyor
Muhtefi. . 09 Ekim 2019 16:40
Harekat Başladı. Yaradan TÜRK MİLLETİNİN Hakkı Seven ve Adaleti öngören Tüm insanlığa Sevgi,Huzur, Bereket öngören TÜRK ASKERİNI herturlü hain, fitne,fesattan korusun. Teröristlere KABUS OLSUNLAR. ! .umarim TERÖR vagecer Hainliginden ve kimseye bişeyler olmasın. .inşallah.
Trump şöyle dedi, böyle dedi derken Barış Pınarı harekatı başladı... Allah, Türk-Kürt-Arap hiç bir masumun burnu kanamadan muvaffak eylesin...
İbrahim Erdoğan 09 Ekim 2019 15:32
Hocam! "Muhaliflerini vatan haini diye suçluyor" diyorsunuz... Dünyada "muhaliflerini vatan haini diye" suçlayan tek devlet başkanının TRUMP olmadığını hepimiz biliyoruz... Ve şunu da biliyoruz ki Trump'a buradan (yani uzaklardan) vurmanın bir yaptırımı da yok!.. O halde vurun abalıya!.. Anlatabiliyor muyum...
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 15:34
Trump ' a sadece megolaman deyip gecistiremezsiniz. Bu bizleri yanıltmaya çalışmak olur. Dünyayı yönetenlerin projesi olduğunu pekala biliyorsunuz.
Egeli 09 Ekim 2019 15:15
En makul çözüm federasyon
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 12:48
I megolaman,hasta denilip sözleri yumuşatılan adam devletden biri olan amerika yi yonetiyor.oyleyse sozleri elbette gormezden gelinemez etkisiz sozlerle degil ayni sekilde etkili sozlerle cevap vetilmesi gerekir.ecevt in abd baskaniyla olan fotografla ilgili olmadik sozler soyleyenler bin beterini hak etmiyormu?
METİN P. 09 Ekim 2019 12:14
Sayın yazar;Trump bir narsist veya megaloman falan değil,O binlerce yıllık Yahudi siyasi ajandasının bir piyonudur.Yahudiliğin en önemli siyasi proğramı Nötralization of the world yani küresel değersizleştirme programıdır.Arapçası tahyidil alem.Bu proğrama göre bütün milletler aşağılanacak,her türlü rezillik,cinsellik,dinsizlik ve aklınıza gelen her türlü melanet yahudiliğin eseridir.Bizzat papa amerika ziyaretinde geçen sene trumpun hristiyan olmadığını söylemişti.O bir alman yahudisidir ve onun gereğini yerine getiriyor.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:54
Erdoğan dış politikada ne söyleyeceğini iyi ki Akyol gibilere danışmıyor.
Megaloman (kendine hayran) sadece Donald Trump'mu yerli Megaloman'larimizin sayisi cok daha fazla,söyle bir TV'de ki konusanlara bir bakis kafi.USA'da bir tane var,bizde daha cok bunlardan..
Köroğlu 09 Ekim 2019 10:20
"Türkiye Fırat’ın doğusunda şu veya bu ölçüde askeri varlık oluşturmak zorundadır." Neden?
Okur 09 Ekim 2019 10:15
Ülkede demokrasi ve insanlık öldükten sonra her başarı yüzeysel kalır. Ve ancak bu ülkenin tüm halklarına zulmedenlerin hükümranlığını güçlendirir. Toplumu uyuşturur. Asıl gundemdemden uzaklaştırır.
Mustafa 09 Ekim 2019 10:03
Trump değil Clinton kazansa idi ne olurdu diyen yok. Oysa en son attiğı tweet de hilary Clinton "Erdoğan ve Putin gibi otoriterlerle iş tutup Kürtleri sattın" diyen biri, fetöcülerle toplantı yapan onlara destek veren bir başkan olsa idi Türkiye çok daha zor durumlara düşmezmiydi? Ayrıca trump'ın Türkiye'yi verdiği desteği neden görmezden gelen bir anlayış içindesiniz? Biri yağmur diğeri dolu ise dolu olan Clinton dur.
musto 09 Ekim 2019 10:01
At sahibine göre kişner. Ecevit ve monşer destekli Ülkemize istediklerini yaptıramadıkları için ileride Beyzbol,sopası gösterecekleri azarlayacakları insanları halkımıza allayıp,pullayıp kurtarıcı olarak seçtirdiler.Sonrası anlaşmazlıklar olduğunda sopa gösterildi bizde karşılık olarak DEAŞ ile savaşmamak için Musulda konsolosu rehin bıraktık.Onlarda her hıyarım var diyene tuz olan PKK bu görevi verdiler.Sayenizde bebek katilleri özgürlük savaşçıları liderine'de hemşehrilik beratı veriliyor.Bu günde adamların her hakaretini kabul ederek hapishane bekçiliğine gönüllü olarak soyunuyorsunuz.
Özay İbrahimbaş 09 Ekim 2019 08:53
Trump şöyle dedi böyle tehdit etti vs. Ama "Erdoğan isteğim üzerine Rahip Brunson'u tahliye ettirip evine gönderdi" dedi mi, dedi. Türk yargısı ancak bu kadar aşağılanabilirdi. Yargıya talimatla Brunson'u tahliye ettiren AKP reisinden hiç ses çıktı mı. Çıkmadı. Trump'ın megalomanlığını falan geçiniz. Kamerayı bizdeki megalomanlara çeviriniz. Bizim kavga etmediğimiz bir ülke, aşağılamadığımız bir lider kaldı mı. "Nazi artığı ve hasbelkader zengin olmuş Almaya", Hollanda, Fransa, Irak, Mısır, haliyle Suriye. Başkalarını küçümseyerek kendini büyük görmek, bizim kronik hastalığımız iş
Karar okuru 09 Ekim 2019 08:37
Her yerde stres, her yerde mutsuzluk,her yerde ümitsizlik...kurallı,kurullu,kararlı,iç problemleri hızla çözümcü,birliği artırıcı ,kardeşliği yerleştirici eylem ve yapıcı güzel davranışlar geliştirmeliyiz.Stres zaman ve enerji kaybettirir,yorar.Planı olanlara alan açar.Üzerimizde tepinir dururlar.
" Türkiye Fırat’ın doğusunda şu veya bu ölçüde askeri varlık oluşturmak zorundadır. Bunu hamasetten uzak, tamamen soğukkanlı, akılcı diplomasi ile yürütmek zorundayız."Reçete belli. Ortak akıl bunu gerektirir.
B 09 Ekim 2019 07:15
Yeri gelmişken söyleyelim. 1967'de İsrailin batırdığı Amerikan gemisi USS liberty' yi hatırlatalım. Amerikalıların ne kadar korkak olduğunu bu örnekte görebiliriz. Suriye'de hiç birşey yapamazlar. Ben pyd'nin karşı eylemleri olabilir diye düşünüyorum. Türkiye insiyatifi ele geçirdi. En fazla yapacakları bir hava saldırısı yada uzaktan tomahawk saldırısı. Bunlarda hareketli birliklerde isabet oranı hemen hemen hiç olmaz. Sabit hedefi bile vuramadılar. Suriye'de havaalanı bombalanmasını hatırlatırım. Bunun dışında gerisi laf. Konuşup dururlar.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 12:29
1
Alice sen misin?
Dağınık zihin!! 09 Ekim 2019 07:10
Sanki gözüme girecek kadar yakınlarda olan, Trump'ın ruh ikizi diyebileceğim biri var gibi... amma bir türlü çıkaramadım, kim acaba? Sanırım hafızam yardım etmek istemiyor çünkü "ödüm" elinde sopayla başında bekliyor, yardım edersen diyor "gazabı rahmetini geçen" adamın insafına kalırsın diyor... (korkan zihin dağınık olurmuş)
TRUMP BAŞKANLIK SEÇİMLERİNİ KAZANDIĞINDA YANDAŞLARIN AMİRAL GEMİSİ A HABER YORUMCULARI ÇOK SEVİNMİŞ BU RUH HASTASI MANYAK DENGESİZ HERİFİ TÜRKİYE DOSTU İLAN ETMİŞLERDİ
Abuzer 09 Ekim 2019 03:31
Pankaj Mishra’nın" ÖFKE ÇAĞI, Günümüzün Bir Tarihi" isimli kitabı dünyanın mevcut toplumsal-psikolojisine ve bunu ABD, İsrail,Hindistan, İran, Rusya ve Türkiye'nin şu anki liderleri, siyaset anlayışları, tavırları ile dünya savaşına sebep olan dönemim liderleri zihniyet, iş, tavırlarını karşılaştırarak dünyayı, bölgesi öoçrni nasıl savaşa soktuklarını, propaganda, medya araçlarının bundaki rolünü anlatıyor.Savaşı,çatışmayı politik amaçları için nasıl kullanıp, ülke ve toplumu felakete götürebilecekelerini karşılaştırarak anlatıyor. Eserleri meydanda değil mi!
karar okuru 09 Ekim 2019 08:28
0
Torba yapınca fikir doğru oluyor demek ki!
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 02:59
Trampin rakiplerine hain damgası vurması tanıdık geldi. Diğer yandan dünyada yalnız değiliz ve dünyada dostlar edinmeden olmadan var olamayız.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 02:38
Allah biz Turkleri kusursuz yaratmistir! Hep onu dusunmusumdur... Avrupaya fetihlerle adelet goturuyorduk Kuffar onumuzu kesti. Ama Kurtlere "adelet" goturmemize kimse engel olamaz!
karar okuru 09 Ekim 2019 08:32
1
Emperyalistin elinde empati de silah olabiliyormuş demek ki.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:22
1
Sırf adalet mi? Vicdan ve merhamet de sadece bizde. Suriyeli Kürtlere de mutlaka bu vicdan ve merhameti tattırmazsak olmaz.
Ali baba 09 Ekim 2019 01:21
Suriyede Kûrd Halki Anayasada Hak Hukukunun gûvenceye alinmasinin mucadelesini vermekte, buna biz Tûrkler neden karši çikiyoruz ? Kibris Tûrkleri için istedigimiz haklari Kûrdler içinde istemeliyiz, Ben Kûrd olsaydim bende Daga çikardim, Kûrdlerin hakli davalarini desteklemeliyiz, Ayni Kibrisli Tûrklerin davalari gibi, Hani DIK DURACAKTIK kivirmak yok, Hak Haktir,
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 10:02
4
Oradan bakınca öyle mi görünüyor canım. Pyd orada ABD nin sınır eşşeğidir.Eli kanlı kalleş teröristlerdir.Sınırın boyunca terör devleti kurulmak isteniyor. Kürtleri pkk ile eşit tutma.Bölge Kürtleride pkkdan ve ABD den nefret ediyor.
baba naptın 09 Ekim 2019 10:06
4
Dağ orada çık dostum
musto 09 Ekim 2019 11:17
4
Aceleci olma Ali baba zaten bu gidişle bizler azınlıkta kalacağız 15,20 sene sonra ülkeyi sizlere teslim edeceğiz gereksiz ve boş yere daha fazla ölmeyin ve öldürmeyin birlikte yaşamaya yüzünüz olsun.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 15:05
2
Arap.Iran ve Turkiye halki. Hak.hukuk meselesinde Filistinlilerin Bağimsizliğini ister.nedense Kūrtlerin Hak.hukuku söz konusu oldumu. 7.den 70 şe karşi çikarlar.Kardeşlikten dem vururlar.birde utanmadan kendilerine Mūslūman derler. Sırplarin balkanlarda yaptiklarihlan bizim ortadoguda yaptiklari ayni
01.21, Amerikalılar Kürtler haklarını kazansın diye PKK'ya binlerce TIR dolusu silah veriyor. PKK'lı lejyonerlere düzenli maaş ödüyor... Yüz sene önce de Osmanlı'ya karşı bazı müptezel Arapları da öyle sevmişlerdi...
Muhtefi. . 09 Ekim 2019 16:49
3
:))...Tilkiye Tavuk sunmuşsun. Siyonistlere Hazır sofra. Al alabilirsen simdi Siyonistin Elinden Filistin vd yerleri. Bi taraflarını YIRTTILAR Bize karşı İslam diye Lawrence masalları (vehhabi) ile şimdi Bahçeye çıkamıyorlar. Beter olsunlar beter. ZERRE acımıyorum. Kadın, Çoluk, Çocuklar dişinda..Aynen bu Etnik Irkçı Fasist PKK'lilara uykum Zerre bölünmez. !..TÜRK MİLLETİNIN ekmeğini yiyip tabağına scaksin. Sonra da gak, guk. Ya yanımda .!..ya da. .sen bilirsin. ?...
Ali baba 09 Ekim 2019 17:16
2
Sonunda Amerikanin Kûrdlere yardimiyla Kûrdler Bagimsiz KURDISTAN,i Kuracaklar, yakinda birlešmiš milletler gûvenlik kurulundan verilecek kararlarla, kuyrugu bacaklarimizin arasina alip çikacagiz Suriyeden, A,B,D, nin istedigi oyuna geldik, Kardeš dedigimiz Kûrd halkiyla sorunlari çôzmemiz gerekir, savašla degil, Kûrdlerin istedigi,,,yerelde kendi kendilerini yônetme, bu išgal harekatiyla,a,b,d Kûrdleri bize dûšman etti
Taraftar 09 Ekim 2019 00:09
"Eskiden beri Avrupa ve Amerika’da Türkiye karşıtları olurdu ama Türkiye’nin kuvvetli taraftarları da olurdu. Şimdi niye yok diye çok iyi düşünmeli, yeniden kazanmanın gereklerine bakmalıyız." Anlami: israil"e biat edelim
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:34
4
Sanmam. Çünkü sanılanım aksine iktidarın İsraille bir sorunu yok. Yanlış teşekkür trollük!
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 02:38
9
Putin, Trump, Merkel, Israil... Biat edilmiyen kim kaldi? Kurtlere gelince, anlari Allah bize tabi olsunlar, dillerini onutsunlar diye yaratti.
Muhtefi. 09 Ekim 2019 00:05
Trump ZERRE KADAR Ciddiye alınmaya değmez. Çok açık bu. Asıl TEHLİKE EMPERYALİST SİYONİSTLER ve Güdümündeki Avaneleri. Dünyadaki herşey Egemenlik hırstan kaynaklı, aynen Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller ve Günümüzün iz düşümunde olanlar .! Yoksa Suriyedeki Halk Arab,Kürt, Turkmenler işi, aşı, huzuru, adaleti olsun onlara o lazım. Ama Tiyatro büyük. ! Bakalım nasıl olacak. !
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:03
MEGALOMANİ. HUBB'I RİYASET HASTALIĞININ BİR SONUCUMU? RAHMETLİ AYHAN SONGAR HOCAM SAĞ OLSA İDİ, MEGALOMANİ yi bir anlatsa idi.içimizden kimler girmezdiki o hastalığa. MEVLÂNÂ hazretleri bu hastalığının tedavisi olmadığını söyler.ama En taaccüp edilecek şey: gerçekten büyüklük vasfı olmadığı halde MEGALOMANİ HASTALIĞINA TUTULANLARA NE DEMELİ
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 01:10
2
Rahmetli Songar "Turk - islam sentezi" hastaligi hakkinda da bilgi sahibiydi. Ama bu din soslu Irkci ideolojiyi hastalik olarak gormuyordu.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:00
Trump'i ne yapip edip Beyaz Saray'dan kovacaklar. Kovmazlarsa ve Trump gelecek secimi de kazanirsa ABD hukuk devleti olamayacak bunun farkindalar. Trump hukukun ustunlugune inanmiyor ve diktator gibi davraniyor. Putin'in Rusya'da, Erdogan'in Turkiye'de yaptigi gibi hukuku, kuvvetler ayriligini ayak bagi olarak goruyor. 3 senede ABDnin sistemine buyuk zarar verdi. Dost ulkelerle bile gerilim cikardi. Gerci gerilimin icerde getirisi var, bunu biz de defalarca tecrube ettik...Kisacasi bu palyaconun ipiyle kuyuya inilmez. Putin cok daha guvenilir bir adam.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN