Back To Top
Osmanlı’dan ne kaldı?

Osmanlı’dan ne kaldı?

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 07:34
- A +

Cumhuriyet propagandası yapmak için Osmanlı’dan miras kalan iktisadi, hukuki ve kültürel kurumları küçümseyen, hatta sıfır sayanlar az değil.

Öbür uçta muhafazakarların propaganda söylemi vardır: Osmanlı’dan bize çok büyük bir miras kalmış, bu mirastan Ortadoğu’daki toprakları Lozan’da, yüksek oranlı okuryazarlığı da harf inkılabında kaybetmiştik! Osmanlı’nın sanayii de vardı, topu tüfeği de…

Bu iki görüş de ideolojiktir.  Siyasi amaçlı oldukları için araştırmaya, somut tarihî bulgulara ihtiyaç duymadan sürekli tekrarlıyorlar...

Biliyorsunuz tartışma Fatih Altaylı’nın programında tarihçi Hakan Erdem’in konuşmasıyla yeniden alevlendi.

 

OSMANLI’DA EKONOMİ

Doğrusu, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e iktisadi, hukuki ve kültürel önemli bir miras kalmıştır. Cumhuriyet bu miras üzerinde yükselmiştir. Fakat Avrupa ülkeleriyle mukayese edildiğinde maddi miras hayli mütevazidir: Kilometre kare başına demiryolları, karayolları, tarım ve sanayi üretimi, okullaşma oranları, eski Osmanlı vilayetleri olan Balkan devletlerinin bile gerisindeydi.

İktisat tarihçisi Şevket Pamuk, “Türkiye’nin 200 Yıllık İktisat Tarihi” adlı eserinde 19. yüzyılda Osmanlı ekonomisinin geliştiğini fakat bunun yavaş olduğunu belirtir.

Kabaca Avrupa’da yüzde 2 büyüme, bizde yüzde 1 büyüme!

“Yok” değil, yetersiz…

Tarihçi Donald Quataert, Halil İnalcık’ın editörlüğünde yayınlanan “Osmanlı İmparatorluğunun Ekonomik ve Sosyal Tarihi”nde şöyle yazıyor: Klasik Osmanlı nizamında yerel düzenlemeler ticaret ve sanayii frenliyordu. Tanzimat ve Abdülhamit bunları kaldırmaya başladı ekonomi de büyüme yoluna girdi… Fakat Quataert hemen dikkat çeker:

“Osmanlı İmparatorluğu 1800 ile 1918 arasındaki 118 yılın 53’ünde (% 45) harp halindeydi. Bu tüyler ürperten bir durum!” (Cilt 2, s. 913)

 

KİBRİT VE EĞİTİM

Maliye Bakanı Cavit Bey’in 23 Haziran 1330 (6 Temmuz 1914) tarihinde Meclis’e sunduğu bütçede devletin toplam gideri 34 milyon lira, eğitime ayrılabilen miktar sadece 500 bin liraydı!

Kibrit ithaline ise 200 bin lira ayrılmıştı!

Bizde kibrit fabrikaları 1926’da kurulacaktı.

Osmanlı bütçesinin aslan payı Düyunu Umumiye ve savunma harcamalarına gidiyordu. Kürsüde Cavit Bey adeta feryat ediyordu:

“Memleket için bugün yegâne kurtuluş noktası varsa, o da terakki ve temeddün (medeniyet) yoludur…”

Ama daha fazla ödenek ayırılamıyordu...

Neticeten, Osmanlı’da kişi başına gelir, Batı Avrupa’nın onda biri, Bulgaristan ve Yunanistan’ın beşte biri kadardı.

Birinci Dünya Harbi bunu da tahrip edecek, Prof. Şevket Pamuk’a göre, Cumhuriyet’in geçinme indeksi ancak 1930’da savaş öncesi duruma ulaşabilecekti.

 

ASKERÎ SANAYİ

Hakan Erdem, siyasi demagojiye ve popülerlik hevesine tenezzül etmeyen, daima vesika ve kaynaklarla konuşan değerli bir tarihçidir. Osmanlı mirası olarak sıraladığı askeri sanayi müesseseleri doğrudur. (Karar, 1 Aralık 2019)

Askeri tarihçi Gabor Agoston’un “Osmanlı’da Askeri Silahlar ve Askeri Devrim” kitabında yazdığına göre, Osmanlı harp sanayii “hiç değilse 1750’lere kadar” Avrupa ile boy ölçüşebilir durumdaydı.

Milli Mücadele’deki “İmalat-ı Harbiye” atölyeleri, Osmanlı’daki yetersiz savaş sanayisinin bilgi ve teknik seviyesiyle mümkün olacaktı. Cumhuriyet’in iktisadi teşebbüslerinin bütün personeli Osmanlı mekteplerinde okumuşlardı.

Peki niye çöktü?

Bir, milliyetçilikler çağında bütün çokuluslu imparatorluklar çökmüştü… İki, sanayileşmiş Avrupa karşısında Osmanlı hâlâ geleneksel tarım devleti olarak kalmıştı.

Yeni çağ; ulus devlet ve sanayi toplumu gerektiriyordu.

 

KURUMSAL VE KÜLTÜREL MİRAS

Osmanlı’nın Cumhuriyet’e devrettiği kurumsal ve kültürel miras konusunda, değerli tarihçi Erdem’in şu saydıkları da doğrudur:

“Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, ilkokulundan üniversitesine kadar okullar, ordu, parlamento, siyasî partiler, itfaiye, posta, jandarma ve polis teşkilâtları, kanunlar, spor kulüpleri, Kızılay, Yeşilay, Ziraat Bankası, gazeteler, Osmanlının borcu, Osmanlının bayrağı…”

Güzel sanatlar (sanayi-i nefise) dahil.

Osmanlı’yı idealize edip Cumhuriyet’i kötülemek, ya da Cumhuriyet’i idealize edip Osmanlı’yı kötülemek ideolojik bir tavırdır.

İkisine de bütün insanlık tarihine yön veren dinamikler; bir “sanayileşme”, iki “ulus devlet”, üç “hukuki modernleşme” açılarından bakmak lazım.

Osmanlı da Cumhuriyet de bizim. Geçmiş için kavga etmek yerine geleceğimize bu açılardan bakabilmeliyiz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 6 saat 28 dakika önce
06 Aralık 2019 12:01
Almanyada okuyorum da ne yazıkki tarihe böyle çarpık bir bakış açısı yanlız bizde var. Biri imparatorluk diğeri Cumhuriyet olunca millet iki ayrı devlet zannediyor ve buna bağlı Osmanlıları ayrı bir "ırk". Önce bu düzelmeli. Selçukluyu-Osmanlıyı kurup yücelten de aynı millet, Osmanlıyı çöküşe sürüp Cumhuriyeti kuran da aynı millet. Ve şu an da Avrupanın çok gerisindeyiz. Osmanlıyı kötüleyen Cumhuriyetciler bunun farkında olarak Osmanlıyı değerlendirsinler.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 23:19
Eller gider aya, biz kalırız yaya... Son 300 yılın özeti...
KARAR OKURU EK 03 Aralık 2019 18:17
Her yolun bir inişi ve çıkışı vardır. Devlet idareleri de birbirinden etkilenir. İran'da inkılâp oldu, bizde de ihtilal... Dönemin imparatorlukları yıkılınca Osmanlı da yıkıldı. Ancak Osmanlı, fethe dayalı bir politikası olduğundan, fetih azalınca çöktü. Milliyetçilik damarı kabarınca diğer tebaa milletleri küstürdü. Kürtler hariç, herkes ayrıldı... Cumhuriyetçiler de yeni düzeni yaymaya ağırlık verince kaybettik. Ecdad ve eskiyi unutmadan bugüne odaklanalım. Mesela, her gün bir kelime İngilizce öğrensek, üç yılda öğreniriz. Oysa millet, birbirine hain veya faşist diyor. Çaresi, âdil olmaktır
baskı ozamanda nereden geliyordu tabiki yeni kurulan amerikadan ilber ortaylı ruslara bahane buluyor ruslara savaşa sokturan kim diye sormuyor.önce yeniçeri ilga ettiler sonra bu faizle borç alıp para basma işine girdi devlet 1840 larda para nereden galata bankerlerinden kim bunlar kesin amerika ve ingilterdeki yahudi aileleri sonra ruslarla iki kere yoktan savaşa sok sonra borç al altından saray yaptır 1876 iflas et.meşrutiyetle otorite zayıflat ikincisinde tekrar isyanla abdulhamiti hal et meclise darbe et dünya savaşına sok parçala ittihatçılarla buna hangi millet dayanır içerden dışardan
SADECE KARAR OKURU 03 Aralık 2019 17:25
Osmanlı bütün hata ve kusurlarıyla şanlı geçmişimiz, Cumhuriyet bütün hata ve kusurlarıyla birlikte şanlı geleceğimizdir.
ali namlı 03 Aralık 2019 17:09
Her zamanki gibi tarafsız ve bilgi dolu güzel bir yazı olmuş ; teşekkür ederiz .Ancak ben sizin nezdinizde bütün köşe yazarlarına sitem ediyorum : Allah aşkına şu Türkiye ile Libya arasında yapılan kıyıdaş antlaşmasının ne olduğunu izah edecek bir babayiğit çıkmayacak mı !!
Bozoklu 03 Aralık 2019 16:18
"Osmanlı da Cumhuriyet de bizim." Eyvallah itirazımız yok. Yıllardır ilk mektepten son mektebe kadar Osmanlı kötü, padişahlar şarap ve şehvet düşkünü ülkeyi emperyalistlere satıp keyif çattılar. Sonra bir mavi gözlü Samsun'dan güneş gibi doğdu düşmanı tepeledi tek başına bizi medeniyete ulaştırdı. O olmasaydı bu gün biz de olmazdık Türkiye'de olmazdı. Propagandasının etkisinde ipnotize olduk. Olaylara da, tarihe de farklı açılardan bakamıyoruz. Suç bizde mi?
Baydınız 03 Aralık 2019 15:22
Kemalistlerin, bu ülkeyi sıfırdan M.Kemal kurdu bize hediye etti masalı, bir masal. Gerçekle alakası yok.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 21:06
4
Evet, ne oldu zoruna mı gitti! Istanbul u Fatih aldı, M.Kemal kurtardı. ..Bunun neresi yanlış?
Taha Bey Yazılarınızı, öğrencilerimizle birlikte 8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersinde okuyoruz.Teşekür ederiz.Ayrıca yazılarınızdaki kitap tanıtımlarından faydalanıyoruz.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 14:50
2
Çok iyi yapıyorsunuz hocam okumaları gereken tek köşe yazarı Taha akyoldur
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 21:34
0
8. Sınıfları tebrik ediyoruz, büyüklerine örnek oluyorlar. Bir bir buçuk nesil öncelerinin ilerisindeler ki medya okuryazarlığını o yaşta öğreniyorlar. Önerilen kitapları da okuyorlar. Geleceğimiz çocuklarımız. Öğretmenlerine çok teşekkür ederiz.
Nurettin ozturk 03 Aralık 2019 12:55
Taha bey kutsal masallara define bilecekmisiniz,her sayfasında çelişki olan kitaplara inandiriliyoruz,gökten indiği söylenen kitaplar kimseye ilham kaynağı olmamalı olamamali.keske sizinle karşılıklı sohbet imkanı olsa,
KARAR OKURU EK 03 Aralık 2019 19:00
0
Her fırsatta hata yapan insanlardan mı ilham alacağız ? İlerlemek için sadece ilk âyet olan 'OKU ' ya uymak yeter. Okuyup, çalışan kazanır...
Süheyl CALISKANOGLU 03 Aralık 2019 12:10
Osmanli'dan geriye kalan,Sultan,Saray,asiri bir israfli yasam özentisi hepsi bu,ne yazik ki..
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 15:36
0
Yazıyı çok iyi okuyup anlamışsınız. Tebrikler .
Süheyl CALISKANOGLU 03 Aralık 2019 17:41
0
Israfli bir yasam,yeni bir örnek;RTE Londra'ya 747 Boeing ucagiyla gitti,yanina en "cici gazetecilerini'bu beles seyahate davet etti.Londra'ya uzun menzilli Boeing 747 ucagiyla gelmek,gösteris,caka satmak,vatandasin vergilerini cöpe atmak.3 saatlik Londra'ya orta menzilli bir ucakla da gelmek mümkün,malum RTE'nin 16 ucak filosunda,orta menzilli AirBus ucagida olmasina ragmen.D.Trump'ta 747 Boeing geldi,USA'dan Avrupa'ya seyahat etmek icin bu anlasilir. Türkiye'den Londra 3 saatlik bir ucus icin Boeing 747 ucagini kullanmak acimasiz bir israftir.Biz "hava attigimizi'saniyoruz,Avrupa'li li
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:24
...bu Cumhuriyetten de AKP ile CHP.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:18
O Osmanlı'dan ancak bu Cumhuriyet doğabilirmiş.
e.k 03 Aralık 2019 10:41
Bızler Cumhurıyetın degerlerıyle fert olabıldık. Osmanlıda kulduk. Osmanlıda egıtıme ayrılan pay 500, kıbrıte ayrılan pay 200 bın. Rakamlara bakıp karar verın. Osmanlı bızım gecmısımız, sovmenın bır getırısı yok. Ancak Osmanlıyı abartılı bır sekılde ovmenınde anlamı yok. Caga ayak uyduramayan ve B planı olmadan yıkılan Osmanlının enkazının hala altında ezıldıgımızıde goz onunde bulunduralım. Ancka yarına bakmayıda ıhmal etmeyelım.
Halil 03 Aralık 2019 15:54
6
Rabbim bizleri kulluğundan ayırmasın!..
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 18:34
0
hala ezilmemiz artık Osmanlı'dan değil bizden kaynaklı. Almanya, Japonya ve hatta Çin, G. Kore enkazlarını çoktan kaldırdılar.
Karar Okuru 03 Aralık 2019 10:22
Osmanli'dan borc kaldi. Genc cumhuriyetimiz bu borclari odedi. Ustune de bir cok insana is temin edecek fabrikalar yapti. Hani su ozellestirip ozelestirip ellere sattigimiz fabrikalar.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:02
Günahıyla sevabıyla osmanlı da bizim cumhuriyette. Kısır tartışmaların ötesine geçemiyoruz. Bu tartışmaların sürüp gittiği her günümüz zarar hanesine yazıyor. Üretim üretim üretim.....
No comment 03 Aralık 2019 09:52
Osmanlıdan geriyi ne kaldığını anlamak için o günkü Avrupa ve ABD ile karşılaştırın. Neden mi? çünkü en büyük bilinen devletler bunlar.1750-1900 arasını Karşılaştırınca ne görüyorsunuz?Eğitim?Bilim?Sanayi?Üretim?Basın ve yayıncılık?İnsan hakları?Özgürlükler?Vahim bir tablo değil miPeki nasıl böyle oldu?bu başka bir yazının konusu?osmanlı sanayi devriminde yoktu,insan hakları beyannamesinde de yoktu!ama osmanlı en büyük hatayı basın ve yayımcılıkta yaptı.Matbaa kendi çağının, bilgisayar bu çağın gelişim aracıydı.Çünkü bilgi ne kadar hızlı yayılırsa o kadar çok kişi o bilginin üstüne ekleme yapa
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 23:21
1
Evet onlarda insan hakları vardı. Sadece beyazların hakları. Geçin efendim bunları
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:42
Dindarlar Cumhuriyete karşı olsalar, 1950'de sandıklara koşup Demokrat Partiyi iktidara taşıyıp, CHP'yi hezimete uğratmazlardı. 1983'te, 80 darbesine rağmen ÖZAL'ı, 2002'de Recep Tayyip Erdoğan'ı iktidara taşıyıp, güçlü rakiplerini sandığa gömmezlerdi. Sizde taraf tutuyorsunuz Taha bey. Usta bir yazar ve hukukçu olduğunuz için, ne şiş yansın ne kebap formülünü uyguluyorsunuz. Şanlı tarihimize dil uzatanlar sol kesim ve onların arkasına takılan kendilerini milliyetçi zanneden kafatasçı ırkçılar. Mütedeyyin insanlarımızı Cumhuriyet karşıtı göstermekten sizde vaz geçin Taha bey. Başaramazsınız.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 21:47
0
Yıllardır yazdıklarından hiç olmazsa şu yukardaki yazıdan çıkardığınız sonuç buysa pes doğrusu! Yine de umutla yazıyorlar, bu yazarları taktir etmemek mümkün değil.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:32
Cumhuriyet sadece bir yönetim şeklidir, o kadar. Elbetteki ideal yönetim şekillerinden olduğu muhakkaktır. Bütün kurum ve kurumlarıyla tabiki. Temelinde Adalet ve Hakkaniyet olmalı. Yönetim şekillerine kutsiyyet atfedilemez. Şirktir. Peki biz ne yapıyoruz? Yaşasın Cumhuriyet. Millet ölsünmü? Adalet ve Hakkaniyete ne olsun?Onlarıda Osmanlıyı tarihin karanlık dehlizlerine gömdüğümüz gibi gömelim iyimi? Bazı embesiller dindarların derdinin Cumhuriyetle olduğunu zannediyorlar. Ya da bahaneleri bu. Dindarın derdi dinine ve imanına, itikadına pranga vuranlara itiraz o kadar. Başka bir şey değil.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:06
Osmanlı kimin köyüne cami, okul yapmış. Su getirmiş yol yapmış. Köylüden zorla öşürü alırken bana bir yazın hele...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 20:56
4
Osmanlı'da bu işlere devlet bakmaz. Vakıflar halleder. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak derdi böyle durumlara Uğur Mumcu.
KARAR OKURUYUM 03 Aralık 2019 21:22
0
09.06 Karacaoğlan'ın ve diğer ozanların şiir ve türkülerindeki çeşmeleri DSİ mi yaptı?
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 08:16
Hakan hocanın Sümerbank'ın pek çok üretim tesisinin Osmanlı'dan kaldığını, bilimsel olarak ortaya koyması Atatürkçüleri çıldırttı. Çünkü bu kesim cumhuriyetten önce mağaralarda yaşadığımıza ve medeniyetle M.Kemal sayesinde tanıştığımıza iman etmiştir. Bu iman, günümüzde pek çok Ak Par imanından daha güçlü bile olabilir. (Neyse.. bilemeyiz tabi) Ancak siyasette, basın, yayında, askeriyede Cumhuriyet nasıl Osmanlı'nın devamıysa üretim ve sanayileşmede de öyledir efendim. Kemalistler hoplasa da zıplasa da...
evin 03 Aralık 2019 07:01
osmanlının kurumlarının hemen hemen hepsi bizansın kopyası ve devamı...o zaman bizansa da teşekkür etmemiz gerekiyor...
KARAR OKURUYUM 03 Aralık 2019 10:28
0
07.01 Prof. Dr. Fuad Köprülü'nün Bizans Müesseselerinin Osmanlı Müesseselerine Tesiri kitabını okumanızı tavsiye ederim.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:44
1
Sayıştay, danıştay, yargıtay bizanstan mı kopyalandı?
Anatolyan 03 Aralık 2019 14:00
3
Aynen öyle.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 05:58
Son Osmanlı Sultanı Avrupada sefalet içinde öldü ve ona kendi topraklarında birkaç metrekare mezarı bile çok gördüler. Osmanlı hanedanının suçu ve günahı bu kadarmı büyüktü muhterem hocam? Lütfen adil olun muhterem hocam. 1980'lere kadar devletin ekranlarında Osmanlıdan övgüyle bahsetmek suç idi. Yanlış hatırlamıyorsam bir açık oturumda rahmetli ses sanatçısı Yıldırım Gürsesinde bulunduğu ortamda, Bahriye Üçok, Türkan Saylanda vardı. Gürses Osmanlıdan övgüyle bahsedince yoğun tepki ile karşılaştı ve bu sol görüşlü hanımlar Osmanlıyı gömdüklerini vurguladılar. Şimdi kavgacı olan kim burada?
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:36
3
Hocam dediklerinde dogruluk payi var ama misiroglunu birak derim ben sana.
Kendi aklıyla düşünmek 03 Aralık 2019 09:59
1
Osmanlı ilah değildir! Osmanlı padişahları peygamber değildir! Osmanlı müslüman olarak gereğini yapsaydı bu durumlar yaşanmazdı!Osmanlıyı Fatih öncesi ve sonrası objektif bir gözle karşılaştırın!Neden bir millet böyle bir çöküş yaşadı biraz düşünün!Allah niye yaşattı bu çöküşü çok iyi müslümanlardık madem?O dönemde halkın haline bakın bir de saray zevatının durumuna bir bakın bakalım neler okuyacaksınız!
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:35
0
“İki sarhoş” diyenler de var, hem Osmanlı subayı hem de cumhuriyetin kurucuları olanlara diyerek devam edip saymaya devam etsek mi? Anlaşılan bu tartışmalar devam edip gidecek. Yeni silahlar almaya devam edeceğimiz haberleri var şu sıralar. Bir de hayat pahalılığı, fiyatı artan gıda ürünleri, sıradan vatandaşın gelirlerinin sürekli düştüğü...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 05:48
Osmanlı, Cumhuriyet kavgasını başlatanlar bizzat Cumhuriyeti kuran ekip değil mi muhterem hocam? Cumhuriyeti ilan ettikten sonra reddi miras eden onlar değilmi? Devletin okullarında Cumhuriyete tapan öğretmenler nesillere Osmanlıyı ve Osmanlı padişahlarına hakaret ve aşağılamayı marifet zanneden bir zihniyetin başlattığı kavganın faturasını muhafakârlara çıkaramazsınız? Yaklaşık bir asırdır batı taklitçisi mukallitler dindar hanım ve beylere medeniyet ve çağdaşlık teraneleriyle saldırmıyorlarmı? Lütfen adil olun muhterem hocam. Osmanlı hanedanını bebeklerine varana kadar ülkeden kovmadılarmı?
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:28
3
O gun ku sartlarda belki bunu yapmak gerekiyordu.halen daha padisahlik ya da saltanat kalksada zihinlerde yasiyor cunku bu toplum yapisi ya seyhe tapar ya da tek bir kisiyi kutsallastirir.ayrica bebeklerine varana kadar ulkeden kovdular diyosun sen bir gecede kac tane sehzade bogazlandi ve bogazlaniyordu haberin yok galiba
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:06
0
Osmanlı da maalesef çocuk kardeş kanı döktü ve buna devlet bekası için dedi! Hiç düşündünüz mü acaba Allah dökülen bu kanların karşılığında belki Osmanlıyı cezalandırdı!çünkü hakdız yere kan dökmek lanetlenmişti.devlet bekası için kardrş kanı dökülebilir yazıyor mu Kuranda.Allahın adaleti belki böyle tecelli etmiştir ne dersiniz?sarayda şiir sefa, halkta yoksulluk cefa!Siz adil olabilecek misiniz sayın yorumcu!
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 14:06
3
Osmanlı hanedanı başka, Osmanlı devleti ve toplumu başka. Hanedanın yarısından fazlası psikopat. İktidar uğruna babasını, oğlunu, kardeşlerini öldüren gırla. Tepesi attığı için haremdeki bütün kadınları çuvala koyup denize atan mı arasın, yolda geyik yaparken bir lafına kızdığı kankasının oracıkta kellesini uçuran mı, kahve içtiği için insan öldüren mi, tek emirle onbinlerin katline sebep olan mı, yüzbinleri sürgüne gönderen mi, hepsi var...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 04:50
Cehalet ve onun bonusu olarak da fakr u zaruret Taha bey...Ve Cumhuriyet tüm çaba ve iyi niyetine ragmen bu durumu degistirebilmis değil...
ati 03 Aralık 2019 12:36
9
''ikna'' değerli beyefendi.ikna ve kültürel evrimleşme gerekiyordu. ikna edilememiş toplum kesimleri size ''tepki'' üretmeye devam edecektir. adı devrim diye anılan dayatmalar yerine, topluma gerekliğini göstererek ikna yoluna gidilmiş olsaydı, bu gün, ülke ve cumhuriyet çok yüksek yerlerde olabilirdi. cumhuriyeti muhteşem bir lütuf gibi anmayı sürdürmeyiniz. (bu yazdığımın çok tepki alacağını biliyorum)
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 04:50
futbol taraftarlığı gibi, DİN gibi tarihe bakanların bugünü de geleceği de hep buhranlı olur.geçmişi ile ilgili net bilgileri oluşmayanların geleceği de bugünü de sorunlar yumağı olur.geçmişi ile ilgili özgürce ,bilimsel ve evrensel kriterlere göre bilgisi olmayanların fikirleri de saçma sapan olur.saçma sapan fikirlerden de ne günlük hayatta düzen,medeniyet ortaya çıkar ne de adil ve huzurlu bir yaşam.DİDİŞME VE KAVGADIR HEP OLAN.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:50
Bence pek bişi kalmadı biraz borç kaldı birazda okuryazar bile olmayan halk kaldı başka ne kaldı...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 08:05
3
Devlet kültürü, memuriyet kültürü, diploması kültürü, askeriye kültürü gibi devleri devlet yapan kültürler kalmıştı. Bu hükümet, cumhuriyet mirasını yok edeceğim diye osmanlı mirası devlet kültürünü yok etti.
Ödediğimiz Osmanlı borçlarının tutarı, TL bazında yaklaşık 150 milyon liradır. Peki hiç merak ettiniz mi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kalan nakit para tutarının ne kadar olduğunu? Tamı tamına 161 milyon TL kâğıt para (bozuklar hariç). Yani Osmanlı hazinesinden 161 milyon TL’yi cebinize koyarken bu para nereden geliyor diye sormuyorsunuz da, borcunuz çıkınca niye mızıklanıyorsunuz? Bir miras olayında alacak ve borç gayet tabii bir durum değil mi? "
KARAR OKURUYUM 3 03 Aralık 2019 01:32
Milletlerin sonu ancak kelebek… Görüldüğü gibi bu manzumede tırtıl Osmanlıyı, kelebek ise Cumhuriyeti temsil etmektedir. O zamanın düşünürü Ziya Gökalp'a göre bunlar bir vücutta iki uzviyet, bir tende yaşayan iki melektir. Biri geçmişi, öteki geleceği temsil etmektedir. Kelebek tırtıldan başka bir şey değildir. Kelebek çağa daha uygundur; yani gelişmenin, tekâmülün sonucudur. Tekâmül bize iyimserlik (nikbinlik) veren bir şeydir. Kısacası Cumhuriyet Osmanlının devamıdır.
KARAR OKURUYUM 2 03 Aralık 2019 01:32
Lakin kelebeğe söyle "bin yaşa"/ Tekâmül gördükçe emin oluruz/ Doğar istikbale ait nikbinlik/ Taht ve taç da bizde tırtıla benzer/ O da bin yılda bir değişir gömlek/ O çökerse sanma oluruz heder/ Ondan doğar millet adlı kelebek/ Saray da bir zaman işe yaradı/ Fakat milli devlet asra uygundur/ Öteki sönünce bir nur parladı/ Halkçılık önünde tahtçılık dûndur/ Tahtçılığa bakıp ey bedbin olan/ Halkçılığa bak ki nikbin olasın/ Her yurt oldu şimdi bir milli vatan/ Layık mı bu millet geride kalsın/ Tırtıl bir devredir, gelmiş geçecek/
KARAR OKURUYUM 1 03 Aralık 2019 01:31
Osmanlıdan Cumhuriyete geçişin, sadece bir kabuk değiştirme, bir çağdaşlaşma, bir tekâmül ve halkçılık hareketi olduğunu söyleyen düşünürler bulunmuştur. Ziya Gökalp'in "İpek Kozası" şiiri devam fikrinin bir izah örneği sayılabilir. Röntgen şuasıyla kozaya baktım/ Gördüm bir vücutta iki uzviyet/ Bir tende yaşayan bu iki melek/ Birisi tırtıldı, biri kelebek/ Değişecek şekli tırtıl ölmeden/ Çıkacak içinden yeni bir beden/ Kelebek tırtıldan başka bir şey değil/ Hale daha uygun olmaktan başka/ Tırtıla istersen hürmetle eğil/
Misafir 03 Aralık 2019 01:28
Fatih Altaylı, programın kapanışında ''Osmanlıda sanayi var, ama Osmanlı sanayi toplumu değildir'' dedi. 1920'ler de Osmanlıda toplam 35.000 bg ile çalışan makine ve Almanya'da 25 milyon bg ile çalışan makine olduğunu söyledi. Ayrıca sanayinin istihdamdaki payının %3.52 olduğunu ifade etti. Bu rakamlar Hakan hocanın iddiasını çürütüyor.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:36
1
Neyini curutuyor? Hakan Hoca, Osmanlı sanayi toplumudur demedi ki. Sanayi kurumları da kaldı dedi. İyi izleyin.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:03
"Osmanlı da Cumhuriyet de bizim. Geçmiş için kavga etmek yerine geleceğimize bu açılardan bakabilmeliyiz". Sonuna kadar haklısınız Sn.Akyol. Biraz sakin kalsak çok güzel işler başaracak potansiyelimiz var. Lakin CB sürekli 1920-1930 yıllarda kurtuluş savaşından çıkmış bir milletin yönetimini aşağılarsa, sürekli geçmişin kuyruk acısını ısıtıp ısıtıp önümüze koyarsa ne yapacağız. İnsanlar iş beceremedikleri zaman karşısındakinin kusurlarını sayarlar, tıpkı CB yaptığı gibi.CB ikide bir çıkp hakaret etmesin, ortamı kaşımasın yeter.
elçiler, kıdem (yani o başkentte tayin) sırasıyla protokole alındıkları için, iki elçilik derecesi arasındaki fark küçük değildi. 1945’e kadar bu durum esas bakımdan devam etti. Türkiye, cumhuriyet döneminde de, ta cumhuriyetin başlangıcından itibaren, büyük devletlerle büyükelçi teâtî etti. Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasının bir fevkalâde imtiyazı idi. Zira koskoca Çin, Türkiye Cumhuriyetinin bu imtiyazından mahrumdu.
1918’e kadar aralarında büyükelçi teâti eden büyük devletler şunlardı: İngiltere, Fransa, Rusya, Almanya, Osmanlı Devleti, Avusturya-Macaristan, İspanya. Bu kendileri dışındakileri “küçük” sayan azametli devletler, 1880’de İtalya, 1890’da Birleşik Amerika ve ancak 1906’da Japonya’yı da “büyük devletler ailesine” kabul edip büyükelçi teâtîsine razı oldular. Çin’i hiçbir zaman bu aileye sokmadılar. Başkentlerde önce büyük, ancak onların hepsinden sonra orta
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 00:51
Herkes sizin gibi olaylara yaklaşsa emin olun ülkede neredeyse sorun kalmaz. Kimse artıları ve eksileri ile beraber tarihi Osmanlı ya da cumhuriyeti değerlendirmiyor ne yazıkki! Durum tespiti yapamıyoruz ki işin içinden çıkalım . Kuru taraftarlık yapmakla olmuyor bu işler...
HEYEMOLA 03 Aralık 2019 00:48
Osmanlı Devleti’nin en büyük tersanesi olan Haliç’teki Tersane-i Amire aynı zamanda Venedik arsenali ile beraber Akdeniz’in en büyük gemi inşa merkeziydi. Bir yıl içinde 200 kadar kadırgayı donatabilecek miktarda kereste, yelken, halat, silah ve insan tersane kaynaklarında mevcuttu.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 08:00
2
Peki sanayi devrimi sonrası avrupalı devletlerin inşa etmeye başladığı çelik gövdeli, buharlı gemiler???
KaRAR OKURu 03 Aralık 2019 10:36
1
O yüzden mi İngilizlere gemi siparişi verdik. Kadırga devri biteli 100 olmuş biz hala kereste ile uğraşıyoruz.
HEYEMOLA 03 Aralık 2019 11:12
0
08.00 Sanayi Devrimi sonrası üretimin farkındayım. Bir defa yapmışız, bir defa daha yapabiliriz anlamında, yese, aşağılık kompleksine düşmeye gerek yok anlamında yazdım.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 21:27
0
İlk arabalı vapuru Osmanlı yaptı. Cumhuriyet döneminde uçak bile yaptık sonra kalktık uçak fabrikasını tencere fabrikası yaptık. Osmanlı dede, cumhuriyet torun.
KARAR OKURUYUM 03 Aralık 2019 00:44
Quataert: “Osmanlı İmparatorluğu 1800 ile 1918 arasındaki 118 yılın 53’ünde (% 45) harp halindeydi. Bu tüyler ürperten bir durum!” Kıbrıs Barış Harekatı'nın Türkiye'yi ekonomik anlamda 25 yıl geriye götürdüğü söylenir. Yine de iyi dayanmışlar, bu savaşlar silsilesine.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 00:11
Taha bey Hakan Erdem’e hem hak verip hem de karşı çıkmayı aynı yazıya sağdırmış.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:19
1
Hakan hocayı doğrulama makamı Taha Akyol mu
Misafir 03 Aralık 2019 01:31
6
Hocayı küstürmemek için haklı gerekçelerle kibarca eleştirmiş
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:07
0
İlla safını seçmesi mi gerekir yazarın. Tarihi ve bilimsel belgelere dayalı olarak hukukçu ve sosyolog gözüyle objektif bir değerlendirme yapmış.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN