Back To Top
Suriye’de en zor dönem

Suriye’de en zor dönem

 - Son Güncelleme: 25.09.2019 Çarşamba 07:38
- A +

BM Genel Sekreteri Guterres, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulduğunu açıkladı. Bu, karmakarışık ve tehlikeli Suriye tablosunda Türkiye lehine bir gelişmedir.

Komite’yi oluşturan örgüt ve grupları Türkiye, Rusya ve İran birlikte isimlendirmişler, Ankara’daki “Üçlü Zirve”de son şeklini almıştı.

Rusya’nın PYD’yi katma girişimlerini Türkiye önlemişti.

BM Genel Sekreteri, açıklamasında, bu listeyi Şam’ın ve muhaliflerin onayladığını ve kesinleştiğini bildirdi.

Üçlü Zirve’nin onayladığı bir listeyi, Şam’ın ve meşru kabul edilen muhaliflerin reddetmesi zaten söz konusu olamazdı.

Komite, Cenevre’de BM gözetiminde çalışmalara başlayacak…

 

GÜVENLİ BÖLGE: ASKERİ ÜSLER

Öbür tarafta Türkiye ABD ile görüşmelerle Fırat’ın doğusunda ortalama 30 km. derinliğinde, 440 km. uzunluğunda bir “Güvenli Bölge” oluşturmak için müzakereler yürütüyor. Biraz mesafe de alındı. Akçakale’de harekât merkezi kuruldu, Türk-ABD ortak devriye uçuşları başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye gazetesinde Batuhan Yaşar’a yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Fırat’ın doğusuna devriye üsleri kuracağız. Bu üsleri kurarsak, teröristler de oradan çekilirse bu büyük bir kazanım olacak. Bir rahatlama sağlanacak. Sonra duracak mıyız? Hayır durmayacağız, bizim amacımız sınır hattı boyunca 30-40 kilometrelik güvenli bir bölge oluşturmak…”

Akar’ın şu sözleri, düşünülen güvenli bölgenin askeri niteliğini açıklıyor:

“Bunlar Türkiye ile ABD’nin ortak üsleri olacak. Daimî olmasını istiyoruz. İhtiyaca göre sayıları belirlenecek. Devriye yaparken, arazi şartlarına göre sayı tespit edilecek. İdlib’dekiler gözlem noktası. Fırat’ın doğusundakiler üs bölgesi olacak…”

Amerika ile Türkiye arasında bu konuda tam mutabakat sağlanırsa, Fırat’ın doğusunda böyle bir askeri üsler kuşağı meydana gelecek, Türkiye’deki Suriyeliler oraya iskan edilecek. Böylece sınır boyunca Türkiye’ye dost bir nüfus kuşağı da oluşturulacak.

Proje mükemmel fakat sahada karşılaşacağı zorluklar da büyük…

 

PUTİN NE DİYOR?

Evvela ABD Türkiye’nin bu talebini bütünüyle kabul edecek mi? Washington ikircikli tavırlarıyla güven vermiyor. Erdoğan’ın Putin’le yapacağı görüşme çok önemli.

Dahası, ABD ile tam anlaşma olsa bile Moskova Türkiye’nin ABD ile “daimi üsler” kurmasına ne diyecek?

On gün önce Ankara’da Erdoğan, Putin ve Ruhani tarafından açıklanan bildiride şöyle bir madde vardı:

“Suriye’de gayrimeşru öz yönetim teşebbüsleri dahil olmak üzere terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişim reddedildi.”

Türkiye’nin İsteğiyle bildiriye konulan bu madde, PKK’nın “özyönetim” kurmasını reddediyor fakat Türkiye’nin ABD ile birlikte “güvenli bölge” kurması konusunda bir şey yok!

Ama Moskova’nın çok keskin açıklamaları var:

Dışişleri Bakanı Lavrov: “Suriye’nin kuzeyi rejimin kontrolünde olmalı.” (16 Ocak 2019)

“Türkiye-Suriye sınırına Rus askerî polisi yerleştirilebilir.” (24 Şubat 2019)

Putin: “Suriye nüfuz alanlarına bölünemez” (28 Ağustos 2019)

Ve Putin’in Ankara Zirvesi’nde söyledikleri:

“İstikrarın sağlanması bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geçmesiyle mümkün olacaktır… (Barış sağlanınca) bütün yabancı askeri birlikler Suriye’den çekilmelidir.” (16 Eylül 2019)

İran zaten karşı…

 

DİPLOMASİNİN ÖNEMİ

Anayasa Komitesi çalışmaları başladığında, bu konu siyaseten daha sıcak hale gelecek. Türkiye’nin etkisindeki Komite üyeleri “güvenli bölge”ye imkan veren, ama diğer üyeler buna karşı çıkan bir anayasa yazımı isteyecekler…

Belki Ankara bu sebeple Eylül sonuna kadar ABD ile durumu kesinleşmezse, daha fazla gecikmeden Fırat’ın doğrusuna gireceğini söylüyor.

Bunun Zeytindalı ve Fırat Kalkanı’ndan daha zor bir harekat olacağı bellidir. O iki harekata Rusya da ABD de karşı değildi.

İşte bu askeri ve bilhassa siyasi tablo sebebiyle Suriye meselesinin Türkiye açısından “en zor dönem”e girdiğini düşünüyorum.

Ankara tabii ekonomik durumu da dikkatle gözetmek zorunda.

Askeri güç önemli, diplomasi belki daha önemli. Türkiye, projesine uluslararası camiadan, özellikle Avrupa’dan destek sağlamalı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 26 Eylül 2019 07:36
Gerçekten doğru bir iş yapılmak isteniyorsa hareket tarzı şu olmalıydı. Rusya, İran, Suriye ile beraber ortak bir komuta ve koordinasyon merkezi kurulmalıydı. Buradan Suriye'nin doğusuna ortak bir harekat yapılabilirdi. Bütün pislik ABD'nin başının altından çıktı. Deaş veya İşid ABD tarafından silahlandırıldı. Esad'a karşı ayaklanmaları ABD başlattı. Pyd şu an ABD tarafından silahlandırılıyor. Bütün bunlara rağmen hala Suriye'de ABD ile hayırlı bir iş yapılacağına inanmak için nasıl bir ahmak olmak gerektiğini düşünemiyorum.
B 26 Eylül 2019 03:56
30 km güvenli bölge teriminin kendisi bile ne büyük bir aptallık olduğunu gösteriyor. Neye karşı güvenli. Alttaki pyd'ye karşı. Demekki pyd'nin terör üreteceğini kabul ediyoruz. Yani güvensizlik yaratacağını, Türk askerine saldırabileceğini. Şu ABD ile neden görüşüyorsunuz. Yeter artık. Milleti fıtık ettiğiniz. Bir kere hiçbir ABD'li diplomat Türkiye'ye sokulmamalıdır. Anayasa oluşturulmasına olumlu bakıyorum. Eğer Suriye'de seçim olursa Türkiyede bulunan Suriyeliler bile Esad'a oy verebilir. Çünkü ABD icadı Işıd'ı onlar daha iyi biliyor.
Karar okuru 25 Eylül 2019 22:14
PKK'ya devlet bize guvenli bolge!!!!PKK orda devlet kuruyor biz 20-30 kilometre guvenlik bolgesi kuracagiz diye gobek atiyoruz ve bunu bir basariymis gibi millete anlatacaklar gorevli medyada, birde bunu ABD'ye ragmen yapiyormus gibi gosterdikmi dadindan yinmez!!...Gercek net, ortada, ABD, Israil, Rusya, AKP yonetici kesiminide kullanarak PKK devleti kurdular!
ali namlı 25 Eylül 2019 19:48
Hocam , siz böyle konulara pek girmezdiniz ; nerden icabetti , doğrusu anlayamadım .Aslında bu işleri en iyi bilen bizim Reistir ; bırakın O halleder canım !
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 14:37
Erdogan soylediklerini yaparsa simdi degil ama bes on sene sonra Kürtler Erdogan a minetle anacaklar Kurt devletinin kurulmasi icin Erdogan var gucuyle calisyor
Mehmet 25 Eylül 2019 18:38
0
Aynen.Guvenli bölge değil askeri terime göre tampon bölge.Peki tampon bölgeyle abd kalıcı ve pkk devlet kurmuyor mu.Ya biz neden israili esede tercih ediyoruz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 19:38
1
Kürtler değil PKK..
KARAR OKURUMürsel 25 Eylül 2019 14:28
Türkiye rizikoya giriyor.Yakın tehlike arz eden bütün güçlülerle ergeç hesaplaşacak!.
yakun 25 Eylül 2019 10:54
Sayın Akar "bizim amacımız sınır hattı boyunca 30-40 kilometrelik güvenli bir bölge oluşturmak…” diyor yazıklar olsun, sepet kafalı, demek ki 30-4- km güneydeki pkk/pyd devletçiğini kabul ediyorsunuz öyle mi? Bunlar tamamen vatan haini aynı bo.... Özal Kuzey Irakta yemişti.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Eylül 2019 10:20
ABD ve Rusya,diger Arap ülkeleri,Türkiye'nin bu hatayi yapmasini bekliyorlar."Bir gece ansizin gidilmeyecek'.Aksi takdirde Türkiye cok daha büyük ,tehlikeli pozisyonlara düsebilir.Askerlerimizin hayatlari tehlikeye girer,bunu göz ardi etmemeliyiz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:04
Erdoğan, hemen hemen her şeyi olduğu gibi, bunu da eline yüzüne bulaştıracak. Emin olabilirsiniz. Esed'e düşman Türkiye'nin Suriye'de kalıcı üs kurmasını ne rejim ne İran ne Çar kabul eder. Erdoğan, büyük mahallenin iki bıçkınını aynı anda dost tutmak gibi büyük bir kumarın içinde, elinde de sadece iki yedili var.
Yurdumun insanı 25 Eylül 2019 05:27
Türkiye Fırat'ı doğusuna girermesine ABD, İran, Suriye, Rusya karşıyız diyor. Girerse YIPRATICI bir savaşa tuzak amacıyla ses çıkarmazlar. Neticede TÜRK, KÜRT birbirini boğazalar.4 devlette seyreder. Ardından kimse kazanmaz ama Suriye, İran için Türk ve Kürt düşmanların tehlikesi daha da azalmış olur. Ekonomik, askeri, siyasi olarak yıpranmış oluruz.Bu şartlarda kim kazanır sizce! Çare burası Suriye toprağı. ABD İsrail projesi yok edilmeli.Bu coğrafyada kendi sorunlarınızı kan dökmeden ÇÖZMELİYİZ.ABD İSRAİL hariç bu coğrafyada hepimizi kaybediyoruz. GÖRMÜYORMUSUNUZ.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:46
6
Maşallah Rusçu arkadaş döktürmüş. O kadar yazmış Putinden bahis yok. Emperyalistler ha!
Ali baba 25 Eylül 2019 00:27
Hocam,Hocam, Biz sinir bôlgesine suriyeli, degil,dûnyanin degišik bôlgelerinden gelip, IBLID,de topladigimiz ve destekledigimiz, 70 bin, Talanci ,tecavûzcû,irkçi, ya Tûrkistandan getirttigimiz Tûrkçû,ÇETELERI sinir bôlgesine yerleštirip, KÛRD,lerle savaštirip, tek amaç, 3 milyon Halk Kûrdler, Suriyede bir STATÛYE sahip olmasinlar, ne diyor reis, B,M genel kurulunda, kibris tûrklerinin Haklarindan bahsediyor, ya kûrdlerin HAKLARI, ?
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:22
3
Ali baba, sen onu Haziran 2015 seçimlerinde 80 miletvekili ile girdiği Meclis’te, hükümetle çatır çatır pazarlık yapıp Kürt açılımını daha da ileri götürerek Kürt halkının sosyal, ekonomik, kültürel durumunu daha da iyileştirmek yerine, Ak partinin oyu azalınca, emperyal aklın kucağına oturup Hendekli cendekli savaşa giren ve şimdi kaçacak delik arayanlara soracaksın, anladık mı ?
Adem Saracoglu 25 Eylül 2019 00:02
Türkiye Anayasa komisyonuna Firatin dogusundaki PYD ve TEVDEM temsilcilerini veto ederek, sözde basari sagladi. Kendi icimizde cözemedigimiz Kürt sorununun komsu ülkelerdefe cözülmemesini saglamak basari mi? Bu Kürt fobisi ile nereye varacagiz? Tek cözümün ordaki Kürtlere destek olma gerekliligini ne zaman kabrayacagiz? Ne zaman ezber bozacagiz?
mehmet 25 Eylül 2019 08:28
2
PKK'lılar dostça davrandı da şimdiye kadar Türkiye'mi düşmanlık etti. çözüm sürencinde gördük işte şehirleri nasıl bombalarla doldurduklarını. Ayrıca kobani olayında Türkiye kuzey Irak yönetimi peşmergelerine geçiş izni verdi. demek Türkiye'ye dost davrananlara yardım ediliyor...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 10:22
4
sorun kürt düşmanlığı kaynaklı değil. sorun akpnin iktidarını düşmanlık olmadan sürdürememesi. kürtlere düşman olmazsa kime düşman olup da seçim kazanacak. onlar için dökülen kanın ne önemi var. koltuklarında oturuyor olsunlar yeterli. açılım oy getirmeyince masayı devirmişlerdi. yoksa aslında kürtlerle bir sorunları yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN