Back To Top
Suriye’de kazanan kim?

Suriye’de kazanan kim?

 - Son Güncelleme: 18.10.2019 Cuma 09:13
- A +

Suriye’de Rusya’nın varlığına itiraz eden hiç kimse yok; hem üsler dahil askeri gücünden dolayı hem de Şam’ın kadim müttefiki olduğu için… Öyle ki Esat 2012’de “düştü düşecek” durumdaydı, Ankara Selahaddin Eyyubi’nin kabri başında buluşmaktan bahsediyordu…

Mısır’da İhvan’ın iktidara gelmesi gibi Suriye’de de “dost” bir rejim kurulursa Türkiye’nin hem bölücü teröre karşı güvenliği pekişecek, hem Ortadoğu’da büyük prestij kazanacaktı.

Arap Baharı’nın o civcivli döneminde böyle bir düşünce anlaşılabilir niteliktedir.

Fakat Rusya’nın ve bir ölçüde de İran’ın askeri müdahalesi ile Suriye’de güç dengesi, çok kanlı ve acılı bir süreçte, Esat’ın lehine döndü.

Böyle olacağını tahmin etmek, 2015’ten itibaren mümkündü çünkü Güvenlik Konseyi, aralık 2015’te muhalifleri Esat’la masaya oturmaya davet etmiş, böylece Esat’ı meşrulaştırmıştı; bunu sağlayan Rusya’nın askeri gücüydü.

 

RUSYA, ESAT, PYD

Rusya, bugün PYD-YPG’yi Esat’la anlaştırdı.  Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova “Türkiye-Suriye sınırının kontrolünü Şam ele almalı” diye bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da BBC’deki konuşmasında “Rusya, Suriye ordusu ile YPG’yi bölgeden çıkarırsa karşı çıkmayız” diyerek buna yeşil ışık yaktı.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menbiç ve Kobani’ye girmeyeceğimizi açıklamıştı.  PYD için önemli olan üçüncü yöre Haseki zaten söz konusu değil. Demek ki “Irak sınırına kadar Kuzey Suriye”nin tamamı, Barış Pınarı harekatının kapsamında olmayacak. Bu durum, uzlaşmayı kolaylaştırıyor.

Sorun, Esat güçleri Membiç, Kobani ve Haseke’ye girdiğinde YPG’nin durumunun ne olacağıdır. Masada bu konu çok konuşulacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD’nin tesislerini sökerek, silahlarını bırakarak güneye çekilmesini istiyor haklı olarak.

PKK’nın KCK modelinde kurmuş olduğu “üç kantonlu özerklik”, buralara Esat’ın hakim olmasıyla, sona erecek. Bu PKK-PYD için bir kayıptır. Fakat Esat’ın da PYD’nin de Türkiye’ye nefret dolu olduklarını belirtmeye gerek var mı?! Boş mu duracaklar?!

Daha güneye çekildiğinde PYD ne yapacak, nasıl bir konumda olacak?

Baba Esat, Öcal’ı ve örgütünü yıllarda barındırarak Türkiye’yi tehdit etmemiş miydi?

Bunlar önümüzdeki çok kritik sorular.

Ankara bu sorunu Moskova vasıtasıyla kontrol altında tutmaya çalışacak, ama madalyonun öbür tarafında Moskova’nın inisiyatifi artacaktır.

Rusya, zafer borazanları çalmadan,  zafer mitingleri yapmadan “sıcak sular”a inmiş, Doğu Akdeniz’e Suriye üzerinden yerleşmiştir.

İran da kazançlıdır; sadık müttefiki Suriye üzerinden Doğu Akdeniz’le irtibatını güçlendirmektedir.

 

ABD VE AVRUPA

Rusya ve İran lehine olan bu güç dengesi değişikliği Batı’nın lehine değildir. Türkiye’nin de ehine değildir. Olumsuz etkileri uzun vadede daha bir görülecektir.

Türkiye’nin eskiden Batı’da güçlü olan “müttefik” imajını son yıllarda zayıflatmış olması Batı ile sorunlarımızın tırmanmasına yol açtı. Batı’da popülist aşırı sağın ve İslamofobinin yükselmesi de Batı’nın Türkiye ile olan ilişkilerini olumsuz etkiledi.

İktidarın hepimizin bildiği söylemlerle ve davranışlarla “Batı’dan uzaklaşıyor” imajını vermesi Türkiye’ye Orta Doğu’da da dostlar kazandırmadı, aksine sorunları büyüttü.

Bugün Ortadoğu’da dostlarımız kim?!

Destek aramak üzere Rusya ve Çin’e yaklaşmak Türkiye’ye bir yarar sağladı ama bu Batı’dan uzaklaşma görüntüsünü güçlendirdi. Bunun ekonomide ve diplomaside yarattığı ağır sorunlar gözler önünde: Türkiye dış yatırım alamıyor; diplomaside etki alanı daraldı…

Fakat Avrupa ve ABD’nin Türkiye’den vazgeçemediği de ortada. Bunun sebebi sadece jeopolitik değildir; Batı ile olan kuvvetli ekonomik, siyasi ve kültürel bağlardır.

DOSTLARI ARTTIRMAK

Dün bu satırlar yazılırken Erdoğan-Pence görüşmesinin açıklaması yapılmamıştı ama görüşmenin uzaması, iplerin kopmadığı, aksine, müzakerelerin devam ettiğini gösteriyordu.

Geçen salı günü Karar TV’de “Ortak Akıl” programında, krizin yumuşama sürecine gireceğini, karamsarlığa gerek olmadığını söylemiştim. Çünkü Ankara’da ve Batı başkentlerinde politikacılar seçmenler için popülist hamasetler yaparak atmosferi fazla ısıtsalar bile, nihayet maddi gerçekler kendini kabul ettirirdi: Krizleri bir noktadan itibaren körüklemek değil, yumuşatarak çözüm için çalışmak herkesin lehine olurdu.

Siyasi tarihten çıkardığım bu mantıkla geçen Salı günü krizin çözüm yoluna gireceğini söylemiştim.

Okuduğunuz bu yazının, dün saat 20.30 yazdığım bölümü şudur: İşte ABD ve Ankara ateşkeste anlatılar; Rusya’yı da katmak lazım!

Halbuki “Irak sınırına kadar…” diye neler söylemiştik?! Hem seçmen için hem pazarlıkta elimizi güçlendirmek için.
Yine de uzlaşma iyi oldu. Ama Suriye’de Türkiye’nin önünde artık hamaseti bırakıp rasyonel diplomasiyle “dostlarını artırarak” çözmesi gerekecek çok ciddi sorunlar vardır; hem de uzun vadeli.

Mustafa Karaalioğlu ve Taha Akyol, Karar TV'de yayınlanan Ortak Akıl'da Trump'ın mektubunu ve Barış Pınarı Harekatı'nı yorumluyor:

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim Selvi 19 Ekim 2019 20:41
Ortadoğu’da savaş bitmez. Bitirilen bir savaşın ardından yenisi başlar ya da savaşa yakın Terör eylemleri yüzyıla varan süreçte devam eder. Nezaman ki, yönetimler Aile hanedanlığından, rejim devletine ardından demokratik yönetimlere ve daha sonra Lider demokrasisi ve ardından hukuk devletine dönüşür belki o zaman.. bu da yaklaşık normal süreç işlerse yaklaşık yüz yıl
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 12:25
Bu anlaşma ile Kobani' Haseki Kamışlı menbiç ve aynisa daki PYD liler güneye nasıl gidecek Onları kim gönderecek Amerika oraya hakim değil ki orada rejim ve rusya var. Bu anlaşma ile Türkiye tel abyad ve resul ayındaki kıstırılmış teröristlerin Sağ Salim 5 gün içinde güneye giderek canlarını kurtarması sağlanmıştır.
İbrahim kahraman 18 Ekim 2019 18:23
Kardeşim Esad ile çözülebilecek bir durum başımıza ve bölgemize ne büyük gaileler açtı.Allah Suriye ile bir savaş felaketnden korusun.Hp itidal ve diyaloğu önerdiniz.bundan sonrasının daha iyi olacağı temennisi ile...
Muhtefi. . 18 Ekim 2019 17:18
Kağıtları kardik , yine,yeniden fakat Bizler DAĞITTIK ..:))..şimdilik kimse elinde ne var bilmiyor. .!..:))..Sadece Oyunu Tekrar Baştan aldik..Fincanci Katirlarin bağırması, çağırmasına.rağmen. :)).GÖRECEĞİZ. .bakalım nasıl oluyor. Bu TIYATRO..:)).
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 22:49
0
Bu tiyatro'nun sahibi de, yazari da, rejisoru de PUTiN. O ne derse o olur.
Muhtefi. . 19 Ekim 2019 11:35
1
:)))..evet. niye.? .Saksiyi calistirmazsak elbette birileri mudahil olur. :)..Herzaman da olur.! İki elin Başına çare olmazsa ?..tabi zor işler bunlar. Fitne, Fesad Devri şimdi. !..
cumhur 18 Ekim 2019 16:22
Kirli yerlerde mikropların çoğalacağı kesindir! Suriye tüm terör guruplarına uygun bir yerdir.Buna karşı çıkacak da suriye yönetimidir.Demokratik bir düzen sağlanmalı halkın isteğine göre bir yönetim icra edilmelidir.Unutulmamalı ki insanlar konuşa konuşa anlaşır!
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 15:33
Rusya üç asırdır süper güç. Osmanlı'yı yemiş bitirmiş, Türkiye'yi istediği gibi silkeliyor. Putin az konuşup çok iş yapan bir siyasi satranç dehası. Kimseye eyy filan sen kimsin ya diye efelenmiyor. Sessizce oyununu kurup rakibin işini bitiriyor. Biz de hilafeti geri getirip Osmanlıyı dirilttiğimizde onun gibi güçlü olacağız inşallah.
Türk oğlu ! 18 Ekim 2019 13:33
Söylenelere göre herkes kazanmış. Nasıl oluyorsa artık. Galiba kaybeden gariban çöl kertenkelesi olmuş. Kertenteleyi bir vuruşta öldürmek sevap diye herkes ona vurmuş. Hey Ya Rabbim. Resmen ezildiler Abd'ye, çıkıp kazandık diyorlar pişkince. Aloow anladık seçmen kitlenizin zeka düzeyi kıt, muhtemel onların içinde en zekileri de sizsiniz, ama hepten de geri zekalı değil, sadece sizin kitlenizden de oluşmuyor, bu millet. El insaf, yeter artık, bi bitin de kurtulalım eyy RTE giller.
ozan 18 Ekim 2019 23:13
4
seçmen kitlenizin zeka düzeyi kıt diye yazmış adı türkoğlu kendi ne idüğü belirsiz kişi,belliki aziz nesin aşığı oda halkın %50 si geri zekalı demişti mecliste bu da halkın %52 sine kıt akıllı diyor kendince akıllı geçinen zavallı.
zahid 18 Ekim 2019 13:27
turkiye , amerikanin küstah tavrına karsı kendisine yakısan cevabı vermelidir.incirlik ve diger usler kapatılmalıdır.turkiye natonun,abd nin afganistanda ve diger yerlerde yaptıgı katliamlara ortak olmamalıdır.yeni zelanda bile afganistandan asker çekerken,turkiyenin hala ortadogudaki teroristleri himaye eden amerikaya destek vermesi kabul edilemez.
ati 18 Ekim 2019 13:23
diplomatik bir dil yerine, şiddet ve dayılanma içeren bir duruş bizi işte buralara kadar sürükledi. trump denen zatın çizdiği karizma tüm tc'ye zarar! ekilen biçilmedi mi!
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:18
Rasyonel ve akılcı bir yaklaşımla yorumlamışsınız, olanları ve olacakları. Ancak iktidarın zafer sarhoşluğu içinde yeni yanlışlar yapmasından korkarım. Çünkü giderek tehlikeli bir yalnızlığa doğru yol alıyoruz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:44
Taha bey, bu yazı olmamış, yapmayın lütfen.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:16
Emperyalistler...,silah tekelleri, şöven milliyetçi politikacılar....şavaşın yıkımını, acıları yaşayan halklar-kadınlar-çocuklar hariç.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:04
Kavga nadil bariş bariş diye kamufle edilmeye calisiliyorsa yenilgide zafer zafer diye altın tasta sunuluyor
Nazım Hesaplar 18 Ekim 2019 12:00
"Böyle olacağını tahmin etmek, 2015’ten itibaren mümkündü çünkü Güvenlik Konseyi, aralık 2015’te muhalifleri Esat’la masaya oturmaya davet etmiş, böylece Esat’ı meşrulaştırmıştı; bunu sağlayan Rusya’nın askeri gücüydü." Yanlış, daha Rusya ortada yokken bile ABD 2013'de Esed'in kimyasal katliamına sessiz kalarak Suriye'de Esed'in gitmesini istemediğini dünyaya ilan etti. Muhalifleri bitiren, Türkiye'yi de sıkıntıya sokan Rusya'nın askeri gücünden ziyade ABD'nin Esed gitsin'den Esed kalsın'a evrilmesi oldu.
Okuyucu 18 Ekim 2019 11:56
Sayın Akyol, Suriye’de kazanan PYD veYPG ve PKK terör örgütleridir çünkü daha güvenli bir bölgeye çekilerek terör eylemlerine devam edecektir. Hani ne oldu? Bütün terör unsurlarını yok edene kadar orda kalacaktı Türk ordusu? Bu filmi biz aynısını 2008 ve 2012 de Kuzey Irakta yaşadık ve Kürt devleti orada kuruldu. Amerika yine kandırdı.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:22
3
Belliki kendini çok Türk hissediyorsun, damarlarındaki kanın asil olduğunu düşünüyorsun...,etrafımız düşmanlarlal çevrili, dostumuz hiç yok değilmi? Daha sağlıklı yorum yapabilmek için...Sen bindiğin milliyetçilik treninden in önce.
Mehmet 18 Ekim 2019 21:22
0
Devlet planımız yok,parti planımız var.Sadece karin doyuruyoruz.Kac yıldır kuzey ırak dağlarını bekledik ama abd ve ingiltere petrolünü yiyor.Adamlar arap baharıyla ehli sünneti,akilli müslümanları müslümanım diyenlerle yok etti.Bence herşey içimizdeki masonlarda.Rahmetli erbakan ve türkeş uyarmıştı
Taha beyi sever ve eskiden beri okurum.Ama gelişim çağı tortularından kurtulamıyor."Bir üvez bir kartalı kaldırdı yere çarptı.Ben de gördüm tozunu"hz Yunus Emre.100 yıllık psikolojik duvar aşıldı.Arkasını takip et.
Karar Okuru 18 Ekim 2019 11:14
Sayın Karar okuyucuları ve Taha bey! ABD ile Türkiye'nin Suriye ile mutabakatını ABD'nin bükemediği eli öpmüş olarak değerlendiriyor büyük bir diplomasi zaferi olarak görüyorum. Rabbim daima samimi ve iyi niyetli olanların yanındadır inşaallah. Bu iyi niyet ve samimiyet İslamiyetinde İmanında samimi olan Alem-i İslam mensublarının dua ve niyazlarının tezahürüdür.
konuk1 18 Ekim 2019 11:05
gökten bir elma düştü bölünmesin dendi amma fakat üç parçaya bölündü biri bizim,biri u,s.a'nın biride rus'un başına hedef 440km_32km değilmiydi başladığımız işi bitireceğiz denmişti ya neleri bitirdik acaba diye düşünüyorum
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:24
17
11.05, Hayatını Tayyip karşıtığına endekslemiş kişlerin doğru düşünmesi mümkün değil.
Has Parti 18 Ekim 2019 11:03
Sayın yazar, Suriye Milli Ordusu sizce yerli ve milli bir ordu mudur bizim açımızdan?
Ali baba 18 Ekim 2019 10:10
Suriyenin kazanani, Birlešmiš milletler genel kurulunun aldigi , 2254 sayili karari okursaniz kimin kazandigi bu sayili kararda yazili, Amerika ve T,c nin yaptigi anlašmada tûrkiye bu karara uyacak, ,uymayan sopayi yer
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 15:21
5
Sen alfabede olmayan harflerle niye yaziyorsun? Redaktördeki sahis sen buna niye izin veriyorsun????
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:47
3
10.10, Türkiye'nin istediği oldu. Uymayan sopayı yiyecekse çok daha iyi. Hele sen beğenmiyorsan kesin göre Türkiye kazanmış demektir...
Malatyalı 18 Ekim 2019 10:09
Ey Toki , sen kuzey suriye proceni hazırlayadur; Esed beleşden müstahkem bir tünele kondu. Eyy iftarda Cola içen hacıemmi, zıkkım olsun !
külyutmaz 18 Ekim 2019 09:31
Peki Akyol geçmişi bükme ihtiyacını neden hissediyor.Cevap: O da Erdoğan'ın zokasını kolayca yutmuş bir yurdum aydını ve bu operasyona destek verebilmek ve tutarlı kalabilmek için geçmişte ufacık bir tahrifat yapmak gerekiyor.
külyutmaz 18 Ekim 2019 09:31
Sayın Akyol'dan beklemediğim hatalar zinciri...1.) Esad yönetimi hiç bir zaman "düştü düşecek" duruma gelmedi.Hüsnü Mahalli bunu defalarca söylemişti. 2.) Esad sıkıştığında Rusya'nın yardım edeceğini her aklı başında insan anlayabilirdi. 3.) Güvenlik Konseyi'nin o kararı Rusya'nın gücünden değil, muhaliflerin ayak takımı olmalarından kaynaklanıyordu.4.) Esad hep meşru idi.Bir adamın katil olması onu gayri meşru yapmaz.Putin de katil ama meşru değil mi ? v.s.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:09
6
Hüsnü müsnü ne dedi diye birilerinin ağzının içine bakacağına kaynakları takip et. Muhaliflere Rusya havadan İran karadan dalmasaydı baas rejimi çoktan yıkılmış hata belki esad ölmüştü. Öyle bir tablo ki 2014'te muhaliflerin asker sayısı baasçılardan fazlaydı. Esad savaşacak adam bulamıyordu. ne zaman ki Esad ülkenin anahtarını putine teslim etti, Rusya vahşet uygulayarak sahaya ağırlığını koydu, İran ta afgan dağlarından bile adam toplayarak insan gücü verdi, tablo döndü. Baasçı hüsnüden fayda gelmez sana.
Sabır! 18 Ekim 2019 09:10
Kobani şehir merkezinin etrafı Türkiye tarafından kapatılacaktır.Kamışlıda küçük bir alan dışında Türkiye İran sınırına ulaşacaktır. 450 x32=14400 km kare alandan en az 13000 km karesinde Türkiye etkin olacaktır.Buda Suriyenin toprak bütünlüğünün %11 ine tekabül eder.Sahada bu kadar eli güçlenmiş bir Türkiyeyi kaybedenler safında göstermek gerçekçilik olamaz.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 12:23
0
Dediğin doğruysa Sana katılıyorum fakat zannımca biz telabyat ve resul ayında 2000 kilometrekare alanda kalacağız İnşallah senin dediğin olur
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:09
Kazanan Putin. Deha düzeyinde bir politikacı. Pyd'yi Türkiye ile korkuttu, Suriye'ye müttefik yaptı. Adam kurt, bizimkiler gibi hamasete kaymadan neler yapılacağını gösterdi. ABD'yi bile kafaladı.Abd ve Türkiye kaybeden, Rusya kazanandır, geçmiş olsun hepimize.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 21:59
0
9.09, Çok basit bir analiz yapmışsın.
Elbete Muhalefet yapılır...Farklı fikirler tartışılır..Analizler yapılır...Lakin kendi ülkenizin gücünü küçümsemek haklı olduğu davasını sulandırmak batı kompleksine yenik düşmek vatandaş olarak en büyük kayıpımız ve ayıbımızdır.....Hırsızın suçu yokmuş gibi davranmak deve kuşu gibi başını kuma gömmek ülkemize bir şey kazandırmaz kaybettirir hepimize...Türkiye ve Türk milleti güçlü ve büyük bir ülkedir..Bir kez daha dost düşman dünya hafızasını yeniledi !...
Bir okur 18 Ekim 2019 08:31
Tabii ki biz kazandık. Neler kazandık. Akıbetinin ne olacağı belirsiz 4 milyon muhacir kazandık, güneyimizde yeni bir komşu (Rusya) kazandık. Ümmetin zor zamanda yanımızda olmadığını öğrendik. Orta doğuda Kürt sorunu olduğunu tüm dünyaya öğrettik. Amerikan başkanının hakaret dolu seviyesiz mektubunu öğrendik. Halkbank davasının çok önemli olduğunu öğrendik. Bir de dışarıya dayılanmanın çok da işe yaramadığını öğrendik. Hadi hayırlısı olsun...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:40
1
Doğruya doğru. Nokta.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 08:27
Havuz medyasına bakarsan Reis Batı’yı dize getirdi. Utanmasalar sokaklara çıkıp bayram edecekler.
Has Parti 18 Ekim 2019 06:56
Düş işleri Bakanı o kamuflajı giymeyecekti, herşey ondan sonra berbat oldu. Muhtemelen küçükken harbiyeye girmek istemiş ama o yıllarda sınav soruları çalındığı için girmemişti.Neyse en azından hevesini aldı.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Ekim 2019 13:33
0
Askeri üniforma ve gözlük( Ray-Ban),basindaki kepi cok yakismisti(!) Asker olabilseydi,Genel Kurmay Baskani olur,kisa bir müddet sonra Savunma Bakani olarak terfi ederdi,bu iktidar da(!)...
evin 18 Ekim 2019 06:38
kürtler kazandı. bütün dünya kürt sorununu öğrendi şu son 10 günde. müthiş bir pr oldu kürtler için...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:42
9
Ne kürtler ne türkler ne de araplar dünyanın umurunda bile değil. Hele ortalama batılı için kürtler de diğer üçüncü dünya vatandaşları gibi böcekten farksız. Hayal dünyasında yaşamaya ve ölmeye devam edin siz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:15
2
100 yil gecse Kurtler boyle bir PR firsati yakalayamazdi. "Turkiye'nin Kurt Sorununun dunya kamuoyunun gundemine girmemesi icin herseyi yapmamiz gerekiyor" diyen Ilker Basbug'un korktugu basina geldi.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 22:01
1
Amerika lejonyeneri PKK'yı kast ederek "Kürtler" diyen herkes müptezeldir... 400 bin Kürt PKK zulmünden kaçıp Türkiyeye sığınmacı olarak gelmiş durmdadır.
suriyede kazanan pkk/ypg oldu. ezilmekten kurtuldu simdilik! 2015'de 3 kez Rusyaya giderek, Esed dusmesin diye turlu garantiler verip Rusya/Putin'i Suriyeye getiren Netenyahu idi. Misir'da Suriye'de kisaca islam ulkelerinde bugun olmasada yarin Muslumanlar iktidara gelecek. rusya da abd de usaklarini da alip buralardan defolup gidecekler. Suriye, Irak bizim Anadolu'dan onceki yudumuzdur. ilk yurdumuzdur. Alparslan, islam dunyasini savunmak Halep'ten yola cikmis, Bizans ordusunu Malazgirt'te karsilamistir.
KARAR OKURUMürsel 18 Ekim 2019 02:47
"Zafer ve başarının yerini hiç bir şey tutmaz.Amerika ancak güç dilinden anlar."-Turump
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 02:37
Eyyy Trump dediler birileri, Eyyy Erdoğan dedi diğerleri sonucunu bekliyoruz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 01:19
Isin tuhaf tarafi 7 milyar insan herseyi acik secik biliyorken turkiye de yasiyan insanlara aktarilan yalanlar insanlari aptal yerine koyan su medya saniyorlarki herkes onlara inaniyor goc eden insanlar guneye gittiler turkiyeye degil Allah mazlumlara yardim etti ve seslerini butun dunya duydu ve kendileri dahi sasirdilar 7 milyar insan kurtlerin arkasina gecti
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:49
7
Geçmedi, 6 buçuk milyarın haberi bile yok, kalanın yarısının umurunda değil, diğer yarısının yüzde doksanı için olay aksiyon filmi izlemekten ibaret. Geriye kalanın da sana toprak işgal ettirip devlet kurdurmaktan daha önemli işleri var. Uyanma vakti.
Gelinen yer 18 Ekim 2019 00:53
Esadi devirmek icin yola cikan iktidarin ulkeyi getirdigi yer: iceride devasa 4 milyon suriyeli multeci yuku; guney sinirlarimizda yakici bir guvenlik sorunu; dis politikada hemen herkesle kavga; iceride derin ekonomik kriz, yok edilen hukuk ve kurumsal yapi, dibe vuran bir egitim, liyakatsiz bir kamu yonetimi. Azcok yapilan isler de eski donemde yetismis ve yurtdisina gitmemis insanlar sayesinde. Akilsiz, ongorusuz ve kalitesiz yonetimin cezasini ulke ve millet cekiyor, cekecek......
Toprak 18 Ekim 2019 02:57
17
israil bazilarni papagan gibi otturuyor. agizlarina bir sakiz veriyor, bazilari o sakizi senelerce gonullu cigniyor! Bunlar, 2011-2013 arasinda tam 2 yil boyunca, 'Erdogan Neden Esed'e cephe almiyorsun'' nakaratini tekrarliyor, Erdogan'a hakaret ediyorlardi. bitmez bu topragin satilmisi bitmez.
karar okuru 18 Ekim 2019 07:34
17
esadı devirmek için ugraşmayalımda ne yapalım.koynumuzda eset yılanını besleyip bizi sokmasına devam mı edelim.?Esattan bize dost olmayacagını olmadıgını görmemek anca vatan.....dir.
M. Ç 18 Ekim 2019 11:43
2
Yazar dost derken beş vakit oturalım demiyor. Diplomatik dostluktan söz ediyor. Diplomatik dostluk ise; (Putin'in yaptığı gibi) karıncanın belini incitmemektir.
Mehmet 18 Ekim 2019 21:27
0
600 milletvekili birtane yabancı siyasetçi eder mi acaba.Vatan ihale almakla,torpil yapmakla,israfla ve adaletsizlikle sevilmez
karar okuru 18 Ekim 2019 07:27
7
kıskananlar çatlasın.kabul etsenizde etmesenizde sizin dost diye bize satmaya çalıştıklarınızın dost olmadıgını siz de bizde çok iyi biliyoruz.
Ali baba 17 Ekim 2019 23:57
Tûrkiye ne Dostlarini arttirir,,,,,,, zaten dostuda yok,,,,, nede sorunlarini çôzebilecek kabiliyette degil, içeride ve dišarida, hangi sorunu çôzmûš ?? Sorunlu bir milletiz, yakindada bir birimize kafa kol girecegiz,
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 06:19
10
23.57, Sen bir doktora görün. Türkiyeyi kendin gibi sanıyorsun.
karar okuru 18 Ekim 2019 07:28
11
Böyle dost olacaksa hiç olmasın daha iyi taha akyol bile üstte ki yazısında baba hafız esad'ın öcalanı yıllarca bize karşı kullandıgını itiraf ederken siz hala neyin dostlugundan bahsediyotsunuz anlaşılır şey degil.muhalefet edecegiz derken saçmalıyorsunuz.
Karar Okuru 18 Ekim 2019 09:02
1
Ortadoğuda sorun genetik olarak daha az yetenekli toplumların kendilerini idare edemeyişi ile ilgilidir. Bizi bırakmıyorlar diye yakınmak genetiği daha iyi olanlara gücümüz yetmiyor demektir. Kalitesi düşük olmayana kimse hükmedemez.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:28
9
9.02, Tayyip elinde de nükler başlıklı füzelerin düğmesi olsa sana genetiğin kıralını gösterirdi. Batı karşısında şahsiyetini yitirenler bunu anlamaz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 21:04
0
12:33... bu milletin degismesi cok zor. IRK temelli milliyetcilik, dincilik, mezhepcilik nesilden nesile bulasan hastaliklardir. Egitim sistemi Irkci nesiller yetistirmek icin kurgulanmistir bu ulkede. Son 15 yildir buna dinciligi de eklediler. Nufus 82 milyon oldu ama zihniyet hic degismedi. Gazetelerin haber mansetlerini okursan anlarsin. Hep biz hakliyiz, onlar haksiz. Hep tokat atiyoruz herkese. Onlarin bizimle ilgili her sozu skandal. Bu 50 sene once de aynen boyleydi.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:33
0
sokakta bir kadın bıçaklanır, kimse yardım etmez...birini linç ederler...yüzlercesi katılır lince. Devlet tarafından Milliyetçilik, ve mezhepçilik ile zehirlenmiş bir toplum...herkes düşman herkes kötü herkes hain. Çalma çırpma yolsuzluk hoşgörülür, yeterki devletinin yanında ol...milliyetçi mezhepçi ol. Toplumlar hasta ise, tedavisi mümkün değildir..,.kuşaklar değişirse belki insanlaşma gerçekleşebilir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN