Back To Top
Suriye’deki Rusya

Suriye’deki Rusya

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 13:30
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşecek.  En önemli konu tabii Suriye ve terör meselesi…

Yeni durum, ABD ile yapılan anlaşmadan sonra, güney sınırlarımızın güvenliğinde Rusya’nın rolünün çok daha artmış olmasıdır: Rusya YPG’nin Esat’la ittifak yapmasını sağlamıştır. Esat Türkiye’ye karşı kinle doludur. Ankara, sınır güvenliğinin sağlanmasında YPG’yi ve Esat’ı Moskova üzerinden etkilemeye daha bir ihtiyaç duyacaktır.

Rusya ile ilişkilerde önümüzde şu soru var: Esat’la YPG’yi Rus şemsiyesi altında toplayan Moskova kazandığı bu inisiyatifi nasıl kullanacak?

Tabii ki öngörülebilir vadede Türkiye’yi rahatsız etmeyecek şekilde kullanacak...

Ama uzun vadede? Bunu bilmiyoruz!

 

SOÇİ’DE KRİTİK GÜNDEM

ABD ile varılan anlaşmada Fırat’tan Irak sınırına kadar 444 km. uzunluğundaki bir bölgeyi YPG’nin terk etmesi kararlaştırıldı. Fakat Türkiye’nin kontrolündeki “güvenli bölge”, Barış Pınarı harekatıyla askerin denetim sağladığı Tel Abyad ile Resulayn arasında 120 km. uzunluğunda bir alandır.

Kalan 324 km. uzunluğundaki geniş alanda, başta Ayn el-Arab (Kobani) ve Kamışlı olmak üzere YPG’nin yönetim kurduğu veya mevzilendiği çok önemli yerler vardır. Bu akşama kadar buralardan da çekilmeleri gerekiyor.

Fakat bu arada Moskova, Esat rejimiyle YPG’yi anlaştırdı. YPG’nin kendi kaleleri haline getirdiği Kobani ve Kamışlı’da PYD ile birlikte hem rejim kuvvetleri hem Rus askerleri var!

Fırat’ın batısındaki Mümbiç’te de durum böyledir; Rus askerleri, Esat güçleri ve silahlı YPG unsurları birlikte bulunuyorlar.

Rusya ve Esat buralardan YPG’yi kesin ve kalıcı olarak çıkaracak mı?

Bugünkü Soçi görüşmesinin en önemli gündem maddelerinden biri bu.

Erdoğan, Irak sınırına kadar 444 km. uzunluğundaki şeritte 12 gözlem noktası kuracağımızı açıklamıştı.

Moskova sık sık Türkiye ile Suriye arasındaki 1998 tarihli “Adana Mutabakatı”na atıfta bulunuyor.  Fakat bu mutabakat Türkiye’nin kuzey Suriye’de 12 gözlem noktası kurması gibi bir madde içermiyor! Putin şimdi bunu kabul edecek mi, Esat’a kabul ettirecek mi?

 

MOSKOVA YPG’Yİ KORUYOR

Barış Pınarı devam ederken, Şam yönetimine yakın El Mayadin televizyonunda Şam’ın SDG (YPG) ile anlaştığı, Esat kuvvetlerinin Mümbiç’e girmekte olduğunu açıkladı.

Erdoğan defalarca Türkiye’nin Mümbiç’e de operasyon yapacağımızı söylemişti, bunun önünü kesiyorlardı.

Aynı gün SDG (YPG) ‘’Türkiye’nin saldırganlığına karşı koymak için, ülkenin sınırlarını ve egemenliğini korumakla görevli olan Suriye hükümetiyle anlaştık’’ diye açıklama yaptı! (13 Ekim)

Ertesi gün Suriye Devlet televizyonu, YPG’nin kontrolündeki yerlere Suriye ordusunun girmeye başladığını duyurdu. Kamışlı ve Haseke’de YPG’liler resmi binalara Suriye Cumhuriyeti bayrağını çekerken poz veriyorlardı. (14 Ekim)

Üç gün sonra Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Barış Pınarı sürecinde “ciddi şekilde tırmananan gerilim”den bahsederek, “Şam, Suriye ile Türkiye arasındaki sınırın kontrolünü ele almalı” diye açıklama yaptı.

YPG’nin Şam’la birleştiği, Şam’ın da Moskova’ya bağlı olduğu bir tablo Türkiye için ne kadar güven vericidir? Esat, elindeki bu terör örgütünü, babasının yaptığı gibi, Türkiye’ye karşı ileride tehdit aracı olarak kullanmaya kalkmaz mı?

Keşke Arap Baharı’ndan sonraki siyasetimiz o kadar coşkulu değil, biraz ihtiyatlı ve esnek olsaymış, değil mi?

 

PUTİN RUSYASI

Erdoğan bütün bunları Putin’le görüşecek; bir olumsuzluk olacağını sanmıyorum fakat uzun vadeli konularda çok dikkatli, hesaplı olmak lazım.

Putin çok konuşmayan, ikide bir tivit atmayan, elindeki kartları erken açmayan, hesabi bir lider. Rusya’yı Moskova Knezliğinden imparatorluk haline getirmiş büyük Çarları ağzına aldığını ben görmedim. Ama ilan edilmemiş bir imparatorluk siyaseti güdüyor.

Ukrayna siyaseti, Kırım’ı ilhak etmesi, Rusya’yı “Sıcak Denizler”e ulaştırması, savunma ve donanma bütçelerini şişirmesi onun “güç” odaklı bir siyaset anlayışına sahip olduğunu gösteriyor.

Siz hiç “Rus ekonomisinin rekabet gücü” diye bir şey duydunuz mu? Ama Rus askeri gücü apaçık ortada.

Rusya ile siyasi ve iktisadi ilişkilerimiz çok iyi olmalı. Soçi görüşmelerinin çok iyi geçmesini yürekten diliyorum. Ama Rusya’ya “stratejik ortak” diye bakmanın ihtiyatsız bir tavır olduğu da apaçık ortada.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 22 Ekim 2019 22:50
Rusya AÇ BİR ÜLKEDİR.Diktator ve ULTRA IRKÇI'dır. Komunist Savaş kahramanları Sokak ve Cadde isimleri ile doludur.ama simdi Lenini vd Sevmezler.!.:)) Kafkasya Müslümanlari Suriye'de Rus Ordusu adı altında ve Sadece Nükleer Güç ve Madenleri var. Gelir Dağılımı berbat ötesi .Bati Zengin fakat Güç sahibi Dünyanın Zugurt Kapicisi (Rus) ile meşgul olmak istemiyor. :)).Rus ypg'ye şimdilik bisey yapmıyor görünüyor,Lazım ona. :))..Türkiye ve Esad'a karşı. :)..40 tane Tilki dolaşıyor kafasında Rus'un.:).bir Anlasak. !.Tezgahı.
Bozok 22 Ekim 2019 15:11
Ortadoğuya bu kadar odaklanmak çok ürkütücü. Çok merak ediyorum? Türk ve abd, ab kamuoyu bu bölgesel olay kullanılarak nelere hazırlanıyor. Abd yi ve bütün batıyı dizayn eden güç merkezi balkanlar, kafkasya , ortaasya, uzakdoğu ve tahmin edemiyeceğimiz hangi bölge için son hazırlıklarını tamamladı. İkinci dünya savaşının mağlupları olan japonya ve almanya halen tasfiye edilemedi, bir değerler manzumesiyle mahkumda edilemedi. Dünyamızda değerlerin değersizleştirilmesi sebebiyle artık ölçüden, doğrudan, yanlıştan bahsetmekte zor. Tek doğrunun güç olması bütün dünyanın başını ağrıtır gibi.
Suriye'deki Rusya'nın, ABD'nin, PYD'nin, PKK'nin hatta Esed'in varil bombası atamasının tek sebebi Erdoğan. Erdoğan olmasa ne PKK olurdu, ne Esed halkına zulüm ederdi, ne ABD Irak ve Suriyeyi işgal ederdi... Hatta Gavrilo Princip'i ayartıp 1. Dünya Savaşını çıkartan, 2. Dünya savaşı için Hitler'in aklını çelen Erdoğan... Galiba bu Erdoğan bütün dış güçlerin, dış gücü...
Bugün,Rusya'da bir santrac ustasi,Hukuk diplomasi olan,cok az konusan,cok düsünen bir siyasinin karsisinda,konusmayi cok seven,santrac oynamayi bilmeyen bir tavla oyuncusu karsi karsiya,neticenin ne olacagini tahmin etmek hicte zor degil!..
külyutmaz 22 Ekim 2019 12:35
Erdoğan'ın yarattığı bu zihinsel sarmaldan çıkın.Suriye meselesi 2 yıl önce bitti.Depreme dönün , fakirliği dile getirin, yolsuzluklara odaklanın (bulamıyorsanız ben size yüzlercesini belgeleriyle yazarım) , silkinin.
Alaaddin 22 Ekim 2019 14:41
2
Türkiye 2008 kişi başı gelir: 10.854 dolar. 2018 kişi başı gelir: 9.311 dolar. Haybeye gitmiş 10 yıl. 90'lara geri döndük.
musto 22 Ekim 2019 12:29
Troçki Rus devriminin mimarı Yahudi asıllı olduğu Rus halkını peşinden sürükleyemeyeceği için Bolşeviklerle çalışmak zorunda kalıyor.Leninle birlikte onu yönlendiren ve Rus devrimini cephe savaşlarında gerçekleştiren kişi.Aralarındaki konuşmalar Rus halkı zavallıdır ekmek ve votkasını eksik etme her şeyi yaptırabilirsin.Tehlikeli olan bilim ve ilim adamları ile ayakları üstünde durabilen halk.Onları yok edebildiğimiz müddetçe devrim başarılı olabilir.Nitekim devrim bildirilerini imzalamadıkları için ülkeden sürülürler. Stalin için cahil ve örgütçü yanındaki ruhsuz insanlar ile her şeyi yapar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 15:21
3
Jacob Schiff: Darbenin finansorudur. Yani o gunun sartlarinda Rusyaya kominizmi goturmek icin $20 milyon harcar. Jacob Schiff Çar'dan Rusyanin para isleri yani merkez bankasi para basma isini kendisine vermesini ister. Çar bu istege şiddetle karşı çıkar. Finans cetesi Çar'a darbe yapar tipki Fransa 1789 da yaptiklari gibi. Çar ve butun sülalesini katlederler.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 21:44
0
Bu mecranın düzenli okuyucuları bu dozda komployu kaldırmaz sanırım.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 12:26
Kısaca şu;istediğimizi alamadık,ypg nin üç tane hamisi oldu.Dünya lideri olmanın stratejisi bu olmalı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 11:50
Kürt sorunu Türkiye'nin tüm iç ve dış politikasını belirliyor, bu sorunu hala terör meselesi gibi gösterip terörize etmek artık inandırıcılığını yetirdi.
Takipci 22 Ekim 2019 10:45
Putin ve Merkel, bunlar cok az konusuyorlar, hic nutuk atmiyorlar, miting yapmiyorlar, sonucta hep kazanan tarafta oluyorlar. Trump ha bire konusuyor, kendi ulkesinde bile alay konusu oluyor.
Süheyl CALISKANOGLU 22 Ekim 2019 14:01
2
10,45;Trump ha bire konusuyor!Ben baska birini daha taniyorum,TV'de nutuk atmak, Danisman Ordusunun yazdiklari,yazili metinleri okumak, herseyi bilir havalarinda,TV'de nutuk atmak en büyük zevki,ya bu kim? Bilene bir "Bestepe Gazozu'hediye (!)..
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:34
Taha bey, birde şu bizim liderlerin, Çavuşoğlu ve Reisin, askeri kamuflajlı elbiselere düşkünlüğüne bir değinseniz. Yıllarca askeri vesayetten dert yandılar ama fırsatını bulunca hemen askere benzemek istiyorlar. Acaba bu bilinç altının bir dışa vurumu mu?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:43
1
İşi diplomasiyi yönetmek olan birinin kamuflajlı elbise giymesi Türkiye'nin elini uluslararası alanda zayıflattı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:23
Suriye’ye girelim derken Suriye bize girdi, bir türlü çıkaramıyoruz.
Bölgenin kaygan zemininde en agir faturayi Türkiye ödedi."Komsularla sifir sorun'dedi.Sifir komsumuz kaldi.Rusya "müttefik mi' dostumuz sayilabilirmi bu konuda süpheliyim,bildigim Rusya Devleti'nin basinda Putin gibi cok güclü bir lider var.Istedigini aliyor ve yaptiriyor.Bugün de Türkiye'ye dikte ettirecek istediklerini,karsi koyma gücümüz var mi?..
Köroğlu 22 Ekim 2019 11:09
3
'Komsularla sıfır sorun' doğru politika. Türkiye'nin gücü lokasyonunda. Ticarete, kültürel/sosyal ilişkilere çok uygun bir lokasyon. Bu potansiyel ancak komşularla sıfır sorun ile açığa çıkar. Mesala İsviçre de benzer konuma sahip, daha küçük ölçekte. Mesele Türkiye'nin ticari/kültürel ilişkilere önem vereceğine askeri maceralara kafayı takması. Kültürel çoğulculuğa sahip çıkacağına müslüman kardeşlerin liderliğine heveslenmesi. O hevesle sapıttı Türkiye.
Bozok 22 Ekim 2019 09:28
Milletler, devletlerinin planlı ideolojileriyle ya oyun kurarlar, yada kurulan oyunlarla boğuşurlar. Sadece ideolojisine sadık milletlerin dostunu, düşmanını seçme hakkı vardır. Milletler arenası, kervanını yolda düzenler için tehlikelidir. Devletimizin muhakkak ki binlerce yıllık devlet geleneğinden gelen tecrübesiyle, dostluk ve düşmanlığın gerekçelerine sahip ve hazır olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 13:01
1
lütfen şu takma ismini değiştir. insanlar bütün yozgatlıları senin gibi zannedecekler.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 09:25
Putin gibi Rus milliyetçisi ile iş tutmak zor. Bildiğini okuyan da bir adam. Kırım'ı tereyağından kıl çeker gibi Rusya'ya kattı, dünya izledi. Putin Türkiyenin ABD ile sürtüşmesinden memnun ve bu işten Rusya adına hiç taviz vermeden faydalanıyor. Türkiye'yi 5 koldan çıt çıkaramaz hale getirip adeta ahtapot gibi sardı. 1- Turizm 2- Enerji/doğal gaz 3- Nükleer santral yapımı 4- S400 5- Siyasi destek. Ancak Türkiye'nin Suriye'deki haklı isteklerini ya görmüyor ya da işine gelmeyince yapmıyor. Bu şartlarda Putin ile neyi nasıl müzakere edeceğiz ve ne kadar kar sağlayacağız? Çok zor.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 11:15
4
Dünya izlemedi. Rusya yaptırımlar yüzünden inim inim inliyor. Sonunda Kırım tekrar Ukrayna'ya dönecek. Akıntıya kürek çekiyor Putin. Millet dünya savaşı çıkmasın diye sabrediyor.
kara 22 Ekim 2019 12:20
5
Sionistlerin bolge hesaplari, ozellikle de Suriye icsavasi olmasa Putin Kirim'i yutamazdi
Egeli 22 Ekim 2019 08:38
En makul çözüm federasyon
28 Mehmet 22 Ekim 2019 08:25
Barış Pınarı operasyonu sayesinde YPG'nin ABD kontrolünden çıkıp Rusya kontrolüne girmesi ile Rusya, Türkiye'yi doğudan ve güneyden çevirmiş oldu. Artık Türkiye'nin Suriye'deki YPG'ye dolaylı da olsa müdahale imkanı kalmadı. Muhtemelen yeni Suriye'de Kürtlere özerklik verilecek.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 09:39
1
Rusya, Türkiye'deki İslamcı iktidar ile Arap Müslüman Kardeşler arasında bir kara bağlantısı olmamasına özen gösterecektir. Kürt meselesini de - eskiden olduğu gibi - bir koz, bir kontrol vanası olarak kullanacak. O yüzden bir Kürt özerk bölgesi kuvvetle muhtemel.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:15
0
ve kuzeyden
evin 22 Ekim 2019 07:24
türkiye suriyede büyük bir hezimete uğradı...esadı devirip müslüman kardeşleri getirmek isteyen akp yenildi...cumhuriyet tarihinin en büyük mağlubiyeti...
Karar 22 Ekim 2019 09:24
20
%8'lik Nusayri Esed Suriyede soykirim yapti. 15 milyon Suriyeliyi evinden yurdundan surdu ve Suriyede savas bitmedi daha devam ediyor. Turkiye Suriyedeki savasin hic bir zaman tarafi olmadi sadece SINIRLARINI korumaya calisti. Suriyede katliama ortak olan Zerdust-Farsi Turkiye yakin gecmiste 2 defa Batinin agzindan aldi, bir 3'ncu kez de alir mi? Alirsa Erdogan'a yaziklar olsun. Gercekleri carpitmayin lutfen.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:03
9
Arkadaşım tunus u libya yı mısır ı ırak ı vs bu hale getiren türkiye de sorada suriye kalmıştı demi. Suriye politikasını eleştirmek başka suriye yi bu hale türkiye getirdi demek başka. Keşke ülkeleri bu kadar etkileme gücümüz olsada o konuyu farklı konularda eleştirsek
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 04:17
Bizim dis politikamiza sahip hicbir ulkenin stratejik ortagi olmaz, bunu once biz uygulamiyoruz cunku, tamamen kendi isteklerine odaklanan bir insan etrafini "idare" etmeye ne kadar calisirsa calissin herkes bu ben-merkezci dar kalipli tutumu gorur ve guard alir, onlar da sizi "idare" etmeye ama asla guvenmemeye baslar, iliskilerinizin hicbir gercekligi ve derinligi olamaz ki stratejik isbirligi gibi uzun vadeli iliskiler kurabilesiniz.. bu da gayet normaldir dimi?
21 Mayis 2013 22 Ekim 2019 03:04
T.Akyol 21 Mayis 2013: Türkiye, Suriye konusunda “Bize ne” diyemezdi... Gündemde askeri çözüm yok; Obama net olarak söyledi bunu. Uzman Hugh Pope’un dünkü Hürriyet’te arkadaşımız Cansu Çamlıbel’e ifade ettiği gibi “Türkiye’nin tek başına yapabilecekleri sınırlıdır”. Suriye politikamızda gücümüzü aşmamak gerektiği gibi, bırakın Esad yanlısı olmayı, pasif kalmamız da düşünülemez. Benim ta baştan beri savunduğum, Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle birlikte hareket etmesidir.''!!! Batililarla birlikte idik AMA onlar bizi birakti Pkk/Ypg'yi bize karsi silahlandirdi! Yazar bunu hic yazmaz
Köroğlu 22 Ekim 2019 09:51
5
YPG, IŞİD'e karşı silahlandırıldı - çünkü birilerinin IŞİD ile savaşması gerekiyordu. Ne Türkiye, ne ABD ne de başka biri bu topa girmek istemedi. YPG-PKK doğal aday oldu. Saçma paranoyalara kaptırmayın kendinizi. ABD'nin derdi Türkiye olsa bir ayını almaz Türkiye'yi bitirmek, dolambaçlı yollara ihtiyacı yok. Hem AB'nin hem ABD'nin çıkarı kendi ayakları üzerinde duran zengin ve istikrarlı bir Türkiye'dir. Türkiye'de güvenlikçiler devlete hakimiyetlerini korumak için içeriye Batı düşmanlığı pompalıyor. Kanmayın.
Gun olur 22 Ekim 2019 02:18
''Keşke Arap Baharı’ndan sonraki siyasetimiz o kadar coşkulu değil, biraz ihtiyatlı ve esnek olsaymış, değil mi?'' 2011-2014 arasi 3 yil boyunca; ''Erdogan, katil,diktator Esed'e karsi NEDEN cephe almiyor?'' Diyenler bugun, Erdogan NEDEN Esed'le gorusmuyor? diyor! Sayin yazar 21 Mayis 2013 tarihli yazisinda soyle diyor: Esad, Suriye’nin nüfusça Nusayri/Alevi ağırlıklı olan batı bölgelerinde kesin hâkimiyet kurmak için, buralarda Sünnilere karşı “etnik temizlik” yapıyor.''!!! Alevi ile Nusayri'nin ayni sey olmadigini bilmiyor olabilir mi? Olamaz! Peki carpitmak niye?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 00:16
Ypg, Abd ile ortak olunca terörist Rusya ve Suriye ile ortak olunca ne olacak? Ypg ve Pkk Rusya'nın silah pazarıyken Abd bu pazarı ele geçirdi. Biz Abd'ye kükrüyoruz ama Rusya'nın bu pazarı tekrar kapmak için çabaladığını neden görmezden geliyoruz!
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 00:11
SAYIN YAZAR KEŞKE SURİYEDEKİ İRAN DESEYDİNİZ DAHA DOĞRU BİR TANIM YAPARDINIZ. RUSYA sadece korkutucu bir DAYAK DEĞNEĞİ. Asıl POLİTİK GÜÇ İRAN.ŞİA HİLALİNİN AKDENİZE ACILAN KAPISI İRAN. HAŞDİ ŞABİ BİRLİKLERİ binlerce AHUNT ve AJAN.VELAYETİ FAKİH MASKESİ İLE BİZİ SARMAL OLARAK CEVİRME GAYRETİ İÇİNDELER Ne yazıkki bu tehlikeyi tek gören eski Dışişleri Bakanı ve başbakanımız en büyük suclu oldu.
Karar 22 Ekim 2019 02:49
1
Demez! ''Alevi/Nusayri'' ayni sey diye yazan biri islamdan baska bir seyin aleyhinde yazmaz
musto 22 Ekim 2019 00:05
Putin nerdeyse bizi yönetenler ile yaklaşık aynı dönemde iktidar oldu.Ülkesi bitkindi.Oligarklar ülkeyi soyuyor.Ordusu dağılmış fabrikalar durmuş böyle bir ülkeyi toparladı.Ne rus votkasını ne silah fabrikalarını ne haberleşme kanallarını sattı.Yağmalanan bir ülkeden süper güç yarattı yağmalayanların çoğu ya ülkeyi terketti kaçtı yahut kodesi boyladı. Böyle bir lidere ancak saygı duyulur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 08:24
6
ne süper gücü? halk sürünüyor. ekonomi batık. sürdürülebilir bir durum yok. ayrıca putin zorba bir katil. oligarklar da olduğu yerde duruyor. güce tapmayınız. sağlığa zararlı.
Sabahattin 22 Ekim 2019 08:25
1
TRT özelleşsin. Devlet bankaları özelleşsin.
musto 22 Ekim 2019 10:15
1
08.24 Putinden öncesini hatırlarsan Nataşalar dünyaya dağılmıştı.Komünizimden çıkmış Umutsuz alkolik bir halkı toparladı saygınlık kazandırdı.Turizim ve enerjide bağlı olduğumuz yakında hava savunma sistemlerinde tamamen bağlı olacağımız bir ülkeden bahsediyorsun devamlı ileriye gidiyor bizler gibi bölünmüş ve paralı yol köprü,tünel ve ihalar yaptık diyerek Allahın günü halkının kafasında boza pişirmiyor.
Bozoklu 21 Ekim 2019 23:45
Atsız der ki: Ne var canda? Yatarız taze çimende. Rus’un adı her geçende, Gözlerime kan görünür.
Sorgulayan 22 Ekim 2019 10:40
1
ABD insanı ve askeri uzaktaydı. Kültürü ise yakın. Buna karşılık Rus kültürü uzakta ama Rus insanı ve askeri çok yakın. Aç kalırız, açık kalırız kültür savaşını bir şekilde kazanırız. Ama Rus insan ve asker istilasına nasıl karşı duracağız? Geçmişteki Rus istilaları unutulmamalı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 13:04
0
bozoklu! insanların gen haritasını çıkaran kuruluşlar var. yanlış hatırlamıyorsam 100 dolar civarı. ne kadar türk olduğunu öğrenebilirsin. kanında ermeni kanı ya da rum kanı da olabilir. onun için, en iyisi, ırkçılık yapacaksan dna analizi yaptır sonra ırkçılık yap. çünkü atalarıyın içinde başka uluslar olursa, en azından kendi soyuna hakaret eden soysuz olmaktan kurtulursun.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 13:09
0
internete dna test yaz, bu testi yapan uluslararası kuruluşlar çıkıyor. Mesela bir tanesinin ekvatordan bile akrabası çıkmış. bir başkasının italyan akrabası çıkmış vs. ırkçılığı, gerçek ırk karışımını öğrendikten sonra yapmanı tavsiye ederim.
Köroğlu 22 Ekim 2019 13:08
1
Taze çimende yatacak vasıfsız köylü askerin devri bitti. Bize yaratıcı mühendisler, zeki bilimciler, hayatın olasılıklarını gösteren yazarlar, insan seven doktorlar, işbilen boyacılar, çalışkan öğrenciler, girişimci bakkallar lazım. Ölümle işimiz olmasın, hayatı nasıl daha iyi yaparızı düşünelim.
Sorgulayan 22 Ekim 2019 16:10
0
Köroğlu size de bir soru. Hayatı nasıl daha iyi yaparız? Mesela yaratıcı mühendisleri ne yapmalıyız da ortaya çıkarmalıyız?
Köroğlu 22 Ekim 2019 18:53
0
1) Daha fazla balık 2) PISA'da ilk beşe girmemizi sağlayacak önlemleri almak. Türkçe, matematik ve İngilizce'yi iyi öğretmek. Bu esas olarak öğretmen eğitimine yatırım ve öğretmenler/okullar arası rekabeti teşvik ederek olur. 3) Üniversiteleri özelleştirmek. İlle devlet üniversitesi gerekiyorsa sayısını düşük, bütçesini yüksek tutup hepsine tam özerklik ve serbestiyet vermek. 4) Belli koşulları yerine getiren firmalara kendi seçtikleri üniversiteler ile birlikte kullanmak üzere külli AR-GE bütçesi vermek.
Köroğlu 22 Ekim 2019 18:56
0
5) En iyi beş üniversiteyi İngilizce yapıp, parasını vererek, milliyetine bakmadan dünyadaki en iyi öğretim üyelerinden getirebildiğini getirmek. 6)Her yıl en iyi 10.000 doktora öğrencisini en iyi 50 üniversiteye göndermek. 7) Bunları yaparken sadece başarıya bakmak. Siyasi, ideolojik, dini görüş ile ilgilenmemek. 8) Öğrencilerin çalışma alanlarına kendilerinin karar vermesini sağlayarak.
Köroğlu 22 Ekim 2019 19:03
0
Bunlar mühendisler için. Daha genel olarak 1) Kürt meselesi çözülmeli. Federasyon bana tek çözüm geliyor 2) AB ile ilişkiler düzelmeli. Türkiye AB'nin imtiyazlı ortağı olmalı 3) Yargı bağımsız olmalı 4) Siyasi partiler yasası lağvedilmeli. Önseçim ve darbölgeye geçilmeli - ki Yasama bağımsız olsun 5) Devlet rantı minimize edilmeli - ki verimlilik artsın. Bunun için TRT, bankalar, araziler, mülkler, misafirhaneler, üniversiteler, vb özelleşmeli.
Köroğlu 22 Ekim 2019 19:12
0
Dış politika çok yönlü olmalı. Homojen bir toplum değiliz. Bu büyük bir avantaj. Alevi ile de konuşabiliriz, Sünni ile de. Kazak ile de, Kürt, Ermeni, Yahudi, Arap, Pers, Yunan, Alman, Rus ile de. Eşsiziz bu konuda (ve tarih konusunda) İsviçre'yi örnek almalıyız. 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' çıkarımıza en uygun politikadır. Askerlik peşinde değil hizmet/ticaret/sanayi peşinde koşmalıyız. Avantajımız orada. Askerliğe uygun değiliz.
Köroğlu 22 Ekim 2019 19:40
0
Bir de vergi var tabi: devleti olabildiğince küçültüp vergileri de ona göre düşürmeliyiz. Mesala 5 kişiye kadar insan çalıştıran yerlerden hiç vergi almamalıyız - ki girişimcilik özendirilsin. KDV %18'den %8' inmeli. Damga vergisi, stopaj kalkmalı. ÖTV sadece gerçekten lüks tüketim için olmalı.
Köroğlu 22 Ekim 2019 19:45
0
Bir de illiberal önerim var: Büyük İstanbul Depremi'nin etkisini minimize etmek için ÖTV İstanbul'da bütün mallara/hizmetlere yüksek oranda uygulanmalı. Kayseri, Antep, Ankara'ya süper teşvik verilmeli.
hamza akyol 22 Ekim 2019 21:06
0
sorgulayan ve köroğlu! keşke karar editoryası böyle tartışmaları teşvik edici olsa da, böylesi tartışmalar yapılabilse. ülke için çok yararlı olur, fakat maalesef tam tersi yönde davranıyor. cevap yazıyorsun cevabın yayınlanmıyor ya da yorumuyum bir tanesi yayınlanmıyor, bu yüzden düşüncelerini ifade edemiyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN