Back To Top
Tuhaf bir ihale

Tuhaf bir ihale

 - Son Güncelleme: 23.10.2019 Çarşamba 07:50
- A +

İstanbul’da Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki depo alanları, “ticari faaliyette kullanılmamak” ve “kültür sanat faaliyetlerinde” kullanılmak şartıyla ihaleye çıkarıldı. Belli ki ihaleyi alanların bu çok masraflı işi kaldıracak mali güce ve kültür sanat tecrübesine sahip olması gerekirdi.

Dört şirket talip oldu, ikisi çekildi. Bunlardan Kültür Bakanlığı’na bağlı şirket niye talip oldu, sonra niye çekildi bilmiyoruz.

Bir şirketin evrakı eksikmiş, onun için elendi.

Geriye kaldı iki şirket: Biri iktidara bir hayli yakın olan taze bir şirket… Öbürü İBB’nin konsorsiyumu.

Sonunda, İBB’nin ihaleyi kaybettiği açıklandı.

Kaybetmesinin sebeplerinden biri neydi, biliyor musunuz?

İBB, ihaleye verdiği teklifte “müşterek ve müteselsil sorumluluk” terimini kullanmayıp bunun yerine TDK sözlüğündeki karşılığı olan “ortaklaşa ve birlikte” terimini kullanmış; İBB’nin elenmesinin sebeplerinden bu!

Tek başına bu bile, ihalenin niteliğini anlatmaya yeter!

Diğer iptal sebeplerinin hayret verici tuhaflıkları konusunda arkadaşımız Yıldıray Oğur’un yazısına bakabilirsiniz. (Karar, 21 Ekim)

 

HAMİDİYE SUYU MODELİ?

İBB seçimlerini Ekrem İmamoğlu kazandıktan sonra çeşitli kamu kurumları İBB’ye ait “Hamidiye Su”yu boykot etmişti!

“Hamidiye Su” davranışı ihalelere mi sirayet ediyor?!

Ediyor veya etmiyor ama Türkiye’de “hukuk devleti” ve “eşit vatandaşlık” alanlarında ciddi sorunlar vardır; kamu ihaleleri bu büyük sorunun bir parçasıdır.

Bütün kamu kaynakları bütün “vatandaşlar”ın vergileriyle oluşur; bütün vatandaşlar kanun önünde “eşit” olmalı...

Hukuk devletinde bu ilke olmazsa olmazdır, ama bizde öteden beri bazı vatandaşlar “daha eşit” oluyor!

Onun için güçlü iktidarlar bütün tarihimiz boyunca kendi “ihale kazananlar”ını yarattı.

Namık Kemal’in yazılarında bile bu vahim yaramızı görürsünüz.

Hukuk devleti diyorsak… Bütün vatandaşlarda “bu ülkeye aidiyet” duygusunu güçlendirmek istiyorsak… Ve ekonomide “verimlilik” artışına acil ihtiyacımız olduğunu görüyorsak; ihalelerin şeffaf, objektif, tarafsız yapılması, “serbest rekabet”in işlemesi şarttır.

 

İHALE REFORMU

2001 yılında Türkiye bir “Kamu İhale Reformu” yapmıştı. IMF kamu ihalelerinin partizan ve kayırmacı değil, rasyonel ve ekonomik olmasını zorunlu kılmıştı!

Merhum Ecevit’in başbakanlığında, Kemal Derviş’in AB ve OECD standartlarına göre hazırladığı İhale Kanunu Meclis’te kabul edilmişti.

İhaleler Avrupa’da nasılsa bizde öyle yapılacaktı. Tabii acil ve zorunlu durumlar için az sayıda “istisnalar” vardı.

AKP iktidara geldikten bir süre sonra, bazıları değişen şartlara göre ama büyük bir kısmı istediğine ihale verebilmek için bu yasada 13 defa değişiklik yapıldı, her bir değişiklikte “istisnalar” alabildiğine artırıldı.

Şimdi durum ne?

Ahmet Davutoğlu, “Manifesto” denilen açıklamasında şöyle diyor:

“İhale Kanunu’ndaki istisnaların kanunun kendisini işlemez hale getirmesi, kamuoyunda devlet bütçesi ile yapılan işlerin sürekli aynı şirketlere verilmesi gibi yolsuzluk algısına yol açan olgular…”

Davutoğlu şimdi muhalif olduğu için böyle diyor diyenler çıkabilir.

2014 yılına gidelim, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bütçe Plan Komisyonu’nda konuşuyor:

“Açık ve net söylüyorum. Sayıştay denetimi gözümüzü açtı. Sayıştay denetimi benim için olmazsa olmazdır, yol göstericidir. Denetimleri daha da iyileştirmemiz lazım… Elimden gelse Kamu İhale Kanunu’ndaki tüm istisnaları kaldırırım.” (5 Kasım 2014)

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin de “Kamu İhale Yasasında kapsamı genişletilen istisnalarla mevzuatın ve ilgili kurumların işlevini yitirmesi en temel sorunlar arasında” diye açıklama yaptı. (2 Mart 2018)

 

BU VATAN KİMİN?

Görüyor musunuz meselenin çapını?

Ondan sonra, gelin Türkiye’ye yatırım yapın… Ekonomimizde verimliliği artıralım… Bu vatan hepimizin…

Bu yüzde yüz doğru ifadelerin tüm kanunlardaki ve uygulamalardaki, kısaca yaşanan hayattaki karşılıklarının ne olduğunu hiç düşündük mü?

28 Şubat kâbusunu, “yeşil sermaye” fişlemelerini, kamu haklarında ayrımcılığı ne diyerek eleştiriyorduk? Eşit vatandaşlık, hukuk devleti gibi gerekçelerle değil mi?

En yüksek erdemlerden biri olan vatanseverlik şiirden, marştan, mitingden ibaret olabilir mi?

İhalelerde, mülakatlarda, atamalarda “eşit vatandaşlık” ve “liyakat” hem hakkaniyetin hem “bu vatan hepimizin” ilkesinin gereği değil mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Ekim 2019 20:38
Sayın akyol yazılarınızı sürekli okuyorum bu yazdığınız yazılar ülkemiz için ve demokrasinin gelişmesi için yol gösterici oluyor siz ve sizin gibi dürüst ve demokrasi aşığı insanlara bu ülkenin çok ihtiyacı var. NOT akp iktidarı döneminde ihale kanunu yanlış hatırlamıyorsam 180 defa değişti kanunlarla sürekli böyle oynanırsa o ülkede ne kalkınma olur nede demokrasi gelişir
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 21:25
Bu yazıyı iktidar ve onun ortağı ( mhp ) ileri gelenleri lütfen ağır ağır okusunlar peşin hükümlü olmazlarsa yazının müsbet olduğunu görürler . Adalet , hakkaniyet , vicdan ölçüleri olsun . Sayın yazara saygilarimi iletiyorum .
GARİP SOFİ 24 Ekim 2019 14:15
MEMLEKETTE NELER OLUP BİTİYOR ,İÇ SİYASET,DIŞ SİYASET,SINIR HAREKATI..V.S AHMET HOCAM SENİN TAKILDIĞIN KONUYA BAK... İBB İHALEYİ NİYE ALAMAMIŞ....BİZİM ORALARDA BİR TABİR VARDIR...DERLER Kİ ..TE MOLEMINEY
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 09:50
Aklımızla alay ediliyor.Bunların hesabı sorulamazsa dükkanı kapatalım gitsin.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 09:31
Tokide en düşük fiyat verene iş verilyor. Maliyetin altına teklif verip iş alanlar oldu. Zararına iş alanlar işlerini yapamadılar. Bir çok ikişe ye de sıkıntı verdiler. Bu durumun sebebi kamuoyu baskısı idi. Düşük varken daha yüksek fiyata iş verememe endişesi.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 06:43
Sorunun temelinde ne yasa korkusu var ne Allah korkusu. Buna bir de kuldan utanmamayı eklersen al sana müteselsilen, müştekile..
Alper. 24 Ekim 2019 00:21
Sayın taha Akyol, sizin gibi düşünen insanların yönetimde söz sahibi olmasını isterim, sağ duyunun ve aklın sesi tüm yazılarınız.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 00:01
Alıntı-Türkiye’de kamuda en yüksek maaşı, 81 bin 250 TL ile Cumhurbaşkanı alıyor. Asgari ücret (en az) 2020 TL iken, bir idarecinin bu miktarın 40 katını alıyor olması, medeni dünyaya yaraşır bir gösterge değildir
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 22:48
4.500 lira maaş alacak imamlar, 2000 lira ile geçinen asgari ücretliye "2000 liraya şükredin, 85.000 lira alan yöneticilere de itaat edin" diye nasihat verecekler...
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 21:43
... devamla Büyük bir atilim yapılmıştır Haksızlık yapmayın lütfen
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 21:39
Sürekli yanlış yorumlar ile 4734 sayılı Kamu Ihaleleri kanunu ile 2886 sayılı Devlet İhale kanunu karıştırılıyor. Özetle kamu parasını 4734 e göre harcıyor malını mülkünü satma kiralamayı yani para kazanmayı 2886 ya göre yapıyor Anlatilan ihalnin yapıldıgı 2886 da Ak parti hükümetleri zamanında sadece bir değişiklik yapıldı 4734 teki istisnaların hepsi gerekli ve elzem işlerdir aksi takdirde kamu hizmetleri çok aksar bir çok kamu iştiraki iflas eder zaten kamu parasının yüzde doksandan fazlası Açık ihale ile yapılıyor son bir yılda da elektronik ihaleye geçilmesi ile şeffaflık ve rekabet
Ali rıza 23 Ekim 2019 21:23
Taha bey sizi yetmişli yılların sonundan bu gün kadar okurum , yaşadığınız evreleri yazılarınızdan bilirim , şunu tarihi olayı anlatayım , yorumu siz yapın Bir gün yemenli tüccar şamda malını satar , şalı malla beraber deveyide alır ihtilaf olur konu muaviyeye intikal eder , muaviye , yemenli tüccara devenin cinsiyetini sorar , yemenli , erkek ve kırmızı deve der, muaviye devenin yanına gelir ve yemenliye , bu deve dişi ve sarı der , ahaliyede , sorar , deve dişi degilmi ahali onaylar , yemenli itiraz eder , daşşağı var nasıl dişi olur diye , muaviye yemenlinin koluna girer ve der ki git
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 21:16
Iktidarın yanlışlarını, yanlı tutumunu eleştiriyorsunuz. Çok iyi de yapıyorsunuz. Lütfen Istanbul belediyesi ve diğer CHP'li belediyelerin yolsuzluklarını, zulumlerini de yazınız. Bekliyoruz.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 21:10
Uzaydan: herkese, her yerde internet.. Elin Amerikalısı bu işlerle uğraşıyor halen bizi politize edilmiş bir toplum olarak yok ihale yok şu bu vs diyerek oyalıyorsunuz 82 milyon Türk halkı bunu hak etmiyor.
DİĞER TARAF VEYA AHİRET VEYA ÖBÜR DÜNYA KİMİN UMURUNDA Burada yorum yazan bazıları "diğer taraf, hesap günü, mahşer, kıyamet" gibi kavramlar kullanarak yolsuzluk yapanların ağır bedeller ödeyeceği ahireti hatırlatarak yolsuzların "utanma" duygusuna hitap ediyor. Kimsenin öyle bir derdi olduğuna inanmıyorum. Yüzbinlerce insanın 80 milyonluk bir MÜSLÜMAN ülkede bir gecede sudan sebeplerle terörist ilan edildiği; zindanlardan cenazelerin çıktığı; kanser tedavisi gören çocukların ana babasız kaldığı; kadın ve bebeklerin zindanlarda perişan edildiği bir ülkede kimsenin ÖBÜR TARAF ENDİŞESİ YOK.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 09:45
0
İnşaatı yarım bırakıp kaçan müteahhidin mağdur olanlar rahatlasın diye" kanserden sürünüyormuş" söylentisi çıkarıp arkasına düşülmesini engelleme çabasına benziyor.Ahirette hesap verme durumu hırsız için kullanışlı bir fantezi.
Fahrettin Özdemir 23 Ekim 2019 20:00
AKP kimseye hayat hakkı tanımıyor,seçimi kaybedince iyice çığırından çıktı;kazndığını zannederken iyice kaybettiğinin farkında değil.Üstelik İstanbul seçimi de bu adaletsizlikten kaybedilmişti.Diyorum ki mevziler terk edilirken ,yakılıp yıkılıyor mu?Adam kayırmalar,israf,gelirlerde degesizlik,yoksulluk AKP'yi bitirdi.Şu ülkede bir adamın aylık geliri iki yüz elli bin lira olur mu?Yönetim kurulları hep aynı adamların ellerinde.
İbrahim kahraman 23 Ekim 2019 19:35
Yasaklar,yokluk ve yolsuzlukla mücadele ve bunları düzeltme önfikri ile ortaya çıkan ve milletten bunun için destek alıp iktidar olan bir siyasi hareketin bu hale gelmesi, getirilmesi çok acı.. Akla ziyan bir durum...
Abuzer 23 Ekim 2019 17:43
Eğer İslamcı zihni kod,mental ve algıyı bilirseniz(siz çok iyi bilirsiniz)tuhaflık yok!Çünkü okudukları eser,ders aldıkları şeyh,üztad,hoca eliyle inşa edildi bu zihin!HARP HİLEDİR.DAR'ÜL HARPTE FAİZ CAİZDİR.(bende okudum,dinledim!)TC.İslam ülkesi değil,harbidir.Hile,takiyye,zor kullanmak,müsadere,ganimet,gasp caizdir.Eş ve kızlarımız ise...Neyse !H.Karaman Müteahhit bağışı nasıl tevil etmişti!Şu an devlet güç ve organları siyasi,gasp,talan cihadın araçları! Dün Belediye imkanlarını kullanabilme imkanıyla işledikleri cürümleri,şimdi pervasızca yapıyorlar.Bağımlılar yapmadan duramazalar
Cemal Özgüven 23 Ekim 2019 17:27
Sayın Taha Akyol, bugünkü yazınız için bu memlekete mensup bir insan olarak teşekkür ediyorum.
Murat k 23 Ekim 2019 16:39
Hadi burada yiyebilenler yiyeceği kadarını yiyecek. Ne kadarını diğer tarafa götürecekler. İhalelerde tüm vatandaşların yetimlerin, öksüzlerin, garibanların hakları da var. üç liralık bir şeyi 5 liraya mal edenler kul hakkını nasıl ödeyecekler. Allah'ın tek affetmediği kul hakkıdır.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 21:59
0
Adaleti ilahi adalet diye göklere çıkardılar ki yeryüzünde ondan söz edilmesin.....
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 15:12
Her dönemde devlet ihalelerinde bir şeyler dönerdi, ancak bu dönemde o kadar pervasızca yapılıyor ki.... hangi birini eleştirelim.. Şirketin yetersizliğini mi, tekliflerinin yüksekliğini mi, iktidarla ilişkisini mi, Bakanlığın tutumunu mu, koskoca belediyenin yetersiz bulunmasını mı? Aslında kurtla kuzu hikayesini hatırlatıyor...en doğrusu bedelsiz olarak kamu malının belediyeye devredilmesidir. ..
Sabahattin 23 Ekim 2019 17:33
2
Merkezi hükümetin kontrolündeki bütün kamu malları belediyelere devredilmeli. Askeri ve adli olanlar hariç. Şehirlerdeki askeri alanlar da belediyelere devredilmeli. Askerler şehir dışına taşınmalı.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 17:35
3
Aradaki fark sosyal medya. O kadar. Eskiden de aynı şeyler oluyordu ama üstü rahat örtülüyordu. TÜSİAD üyelerinin geçmişine baksak neler çıkar neler.
Kamil 23 Ekim 2019 22:26
0
Asker dışarı taşınmalı diyen kişi; İstanbul da bir deprem olduğunda asker dışarı taşınsın diyenler fellik fellik asker ararlar ama bulamazlar. Dışarda olan askerler, yollar tıkanacağından İstanbul'a gelemezler bile. O yüzden Atatürk Havalimanı Avrupa yakası için havadan ikmal ,ulaştırma ve güvenlik güçlerinin diğer yerlerden taşınması için işler vaziyette hazır tutulmalıdır. Sabiha Gökçen ise Anadolu yakası için aynı şekilde. Bunları neden yazıyorum. Bir kaç depremde görev almış biri olarak.
Sayın Akyol Siz bir hukukçusunuz terminoloji nin ne kadar önemli olduğunu eniyi sizler bilirsiniz. Anayasa çalışmalarında kavramların,eklerin, bağlaçların kullanımına yönelik süreçlerin uzun mesailere neden olduğunu yakın geçmiş anayasa çalışmalarından en iyi bilenlerdensiniz. İhalenin iptalinin bundan kaynaklanmadığını,yapılan teklifin düşük olduğunu da biliyorsunuz.Ama tarafgirlik doğruları söyletmiyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 17:40
3
Yalan söylüyorsun. Normalde ikinci tura geçilip açık arttırma yapılması gerekli idi. Ama sudan bahanelerle İBB'nin ikinci tura katılmasına izin verilmedi.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 14:49
Önce birey olarak bizler açık ve dürüst olacağız Sonrada ülkeyi bizim adımıza yönetenlerden dürüstlük arayacağız.Bu durum ülkemizin beka sorunudur.Osmanli devleti bu kurala uyulmadığindan yıkıldı.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 22:08
0
Yönetilenler yönetenleri kanunları uygulasınlar, dürüst olmayanların cezasını versinler diye seçerler. Herkes dürüst olursa yöneticiye ne gerek var. Neymiş efenim biz dürüst değiliz diye onlarda dürüst değilmiş. Dürüst değilsek bizi dürüst olmaya zorlayacaklar. Almanlar dürüst mü yani. Ama onların kanunları güçlülerin yada adamı olanların delip geçtiği bir örümcek ağı değil.
cumhur 23 Ekim 2019 13:58
"Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa..." A.Veysel.Amaç devleti güçlendirmek,milleti refaha kavuşturmak olması gerekirken partiyi ön plana çıkarmak,onun güçlenmesi için çalışmak olunca yani fikir başka olunca huzur ve mutluluğu rüyamızda görürüz...
Korhan 23 Ekim 2019 13:54
“müşterek ve müteselsil sorumluluk” terimini kullanmayıp bunun yerine TDK sözlüğündeki karşılığı olan “ortaklaşa ve birlikte”!? müşterek ve müteselsil sorumlulugun karsiligi ''otaklaşa ve birlikte'' degildir! bu ifade eksiktir ayni manayi vermez, olasi bir davada hakim ''otaklaşa ve birlikte'' ifadesine dayanarak ''müşterek ve müteselsil sorumluluk” kapsaminda karar veremeyecektir. Hal boyle iken sahte algi uretmek niye? cahilin cehaleti kötüdür lacin alimin yanlisi fitnedir, vahşettir, yikimdir. Bati cephesinde degisen birsey yok, fitne fesad uretimi tam gaz.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 15:30
0
Müşterek kelimesinin Türkçe karşılığı ortaklaşa değilse nedir? Yazsanız da bizde öğrensek. Aynı soru diğer kelime için de geçerli. Ayrıca metninizde çok miktarda imla hataları var, bırakın hakimi kim okursa okusun bir şey anlamaz.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 15:43
0
Öyleyse gidin düzeltin denir. İhaleden çıkarılmaz. İşiniz gücünüz çarpıtma yalan.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 23:39
2
Bakiyorum herkes alim kesilmis. Ihalede usul hatasi yapan elenir, gidin düzeltin denemez.
Kaan 23 Ekim 2019 12:28
Tuhaf olmayan bir yönümüz,yerimiz kaldı mı?Çıkar üstünlüğü her şeyimizi yeyip bitiriyor.İyi davranışları çoğaltmalıyız.Mutluluklar ortak çıkarlarla artar.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 12:20
söz bitti. demokrasi de. bize alternatif siyaset modeli lazım.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 11:50
Niye yazdinizki o kadar kitabi devlete kafa tutan cete gibi davranan zihniyetin pesine takilmak icinmi omurunuzu devleti askeri tehtit edenlerin yaninda tamamlamyimi layik gordunuz
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 11:39
Din gercekten iyi, ahlakli, hosgorulu bir insan ve bunlardan mutesekkil toplum mu yaratiyor? Dindar insanlara guvenip malimizi gonul rahatligi ile emanet edebilir miyiz? Kul hakki nedir acaba, Allah (cc) neden herseyi affettigi halde kul hakkin affetmiyor?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 15:43
1
Bu begenmeyen arkadas bu sorulari niye begenmedi acaba?
ÖTÜKENLİKURT 23 Ekim 2019 11:14
Her kesimin içinde doğrucu Davutlar vardır! Cenahları tarafından hain ilan edilseler bile onlar dürüstlüğü tescilli kişilerdir. Bunlardan birisi de sayın Dilipak'tır. Diyor ki, PARA, KADIN ve MAKAM bizim cenahı bozdu! Gerçek bu kadar yalın ve net anlatılır! O cenahın İslamcı olduğunu düşünürseniz durumun ne kadar vahim olduğu ortaya çıkar! Demek ki o cenah İslamı ya bilmiyor, ya da bildiği halde hayatında uygulamıyor! Namaz kılan hırsız, orucunu ihmal etmeyen vurguncu, haccı yayla yolu yapmış dalavereci yetiştirmiş İslamcı kesim! Ne büyük iddiaları vardı altın nesil!?gibi...
Köroğlu 23 Ekim 2019 11:01
Tuhaflık yok. Türkiye her zaman devlet rantını yağmalama üzerine kurulu bir devletti. Bu yüzden zorba ve ceberrut, hukuk yerleşmiyor, kurumsallaşma olmuyor. Osmanlı da böyleydi. Değişmesi için şehirli bireylerin devletten bağımsız para kazanabiliyor olması, küresel piyasalarda rekabet edebilmesi lazım. Bir değişim var ama yavaş. Biz olgunlaşana dek dünya bambaşka bir yer olacak zaten. Kuantum bilgisayarları, gen modifikasyonu, grafit pilleri, sınırsız yenilenebilir enerji, küresel ısınma, istanbul depremi, vb kapımızın önünde.
hüseyin 23 Ekim 2019 10:30
taha bey ;ekrem imamoğlunu savunulacak tarafı yok.resmen şov yapıyor. allah aşkına biri bana söylesin ihalenin ilk itiraz yeri neresidir ihaleyi yapan kurum mu yoksa mahkeme mi???Ortak girişim ile konsorsiyumun farkını bilmeyenlerin şovuna alet olmayın.Buna rağmen alet oluyorsanız erdoğan düşmanlığı gözünüzü perdelemiş derim.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 12:52
0
Hüseyin bey, Kul hakkı ve Adalet konusundan bahsedilince söyleyebildiğiniz sadece siz hainsiniz, Erdoğan düşmanısınız. Yarası olan gocunur. Tepkileriniz olayın gerçekliğini ıspat ediyor. Neden şeffaf işler yapılmadığını izah edebilirmisiniz. Neden kişiye özel mülakatlar, ihaleler düzenleniyor. Niye herkes katılamıyor. Ama diyemezsiniz, kul hakkı yemek çok keyifli değil mi?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 14:43
0
Hüseyin bey milletin menfâti bütün partilerin menfâtinden üstündür.Önce dürüst olacağız.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 22:16
1
İmamoğlu gerçekten bom boş çıktı.... Balon gibi havası söndü.... Sevindim mi? hayır.... Keşke beklentileri karşılayan bir başkan olsaydı. Zaten millet Ak Partiye kızdığı için ona oy verdi.... Ancak oda cevabını tatile giderek şov yaparak vermeyi seçti. Yazık çok yazık....
konuk1 23 Ekim 2019 10:25
bu gibi konuları açmasanız parti (a.k.p)ye zarar veriyorsunuz mevzuu garip gureba değil koltuğu rantı koruma diye düşünüyorum
iyildiz 23 Ekim 2019 10:27
İBB 100.000, diğer şirket 300.000 teklif vermiş... Siz olsanız ihaleyi kime verirdiniz...
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 12:47
1
300 bin vermiş de adamın şirket sermayesi 10 bin. Kültür Sanatla alakası yok. Daha geçen sene 3 bin maaşla belediye çalışanıymış. Şimdi sen kur aynı şirketi bakalım ihaleye girebiliyormusun. Adam zaten o parayı ödemeyecek mevzu orayı parselleyip zamanla ranta açmak.Arkasında kim var? Hep aynı tayfa.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 14:31
1
Ihalede cok dusuk teklif verenle ihale heyeti gorusur ve isi nasil. Hsngi imkankarla geceklestirecegini sorgular.akla mantiga aykiri sebepler one suruldugunde de ihaleyi bu en duduk teklif verene asla vermez kural budur.bu ihalede de en yuksek teklifi veren genc ve sermaye azligi ortada olan sirketi gercekten sorgulamasi ve buna gore karar vermesi gerekirken hem bunu yapmamis hem de rakip firmayi eleyerek garanti bir karar vermeye calismislar.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:22
Aslında belediye seçimleri kaldırılıp bütün başkanlar merkezden atanırsa bu tür sorunlar yaşanmaz. Yönetimde birlik sağlanır, seçim masrafları cepte kalır. Hukukiliğini bilmem ama kanuna da uygun olur. Yoksa benim istemediğim başkan oldu, onu terbiyeye sokacağım diye uğraş dur.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:21
İBB'nin ihaleden men edilmesi sebebi açıkça medyada geçen cümle olarak gösteriliyor.Bazıları da ihaleye girenlerin vermiş oldukları teklif nedeniyle İBB ihaleyi kaybetti deniyor,acaba hangisi doğru.
ahmet 23 Ekim 2019 10:17
bu ihale hangi kanuna göre yapılıyor herkes tutturmuş kamu ihale kanunu önce lütfen buna bir bakın sonra şartname ne istiyor ve istekliler ne vermiş ?buna bakın istenen şartları kimler sağlıyor ve ön önemlisi şartname eknomik açıdan en avantajlı teklif üzerinde ihale bırakılır dedi ise ve buna İBB şikayet etmediyse şimdi niçin su koyveriyor acaba ?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 15:36
0
Bir de şartnameyi ve ihale kanununu kimler hazırlıyor ona baksanız. Senede iki üç kere ihale kanununun değiştiği bir ülke de yaşıyoruz farkındaysanız.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:16
Platon (Devlet) eserinde;“Yasa koyucunun amacını unutuyorsun, dostum...Onun amacı: Bir sınıfın, diğer tüm insanlardan 'daha mutlu olmasını sağlamak' değildir; aksine, tüm sitenin mutlu olmasını sağlamaktır...Eğer bir mutsuzluk varsa, bunu bütün yurttaşlar yaşayacaktır...En akıllı kişiler bunun için yaratıldı, yoksa 'mutlu edilmeleri' için değil!.."demişti...
Muhtefi. . 23 Ekim 2019 10:14
Tabi ki hoş değil, bu ihale .hergün geçtiğimiz yerler. Düz mantıkla bakılınca İBB ye verilmeliydi. Halk adina,Halkin Çıkarı Üstüne bi PLAN olamaz, olmamalı.İst Belediyesi Hukuka başvurmali ,,MEDYA PES ETMEMELİ. ..gundemde tutulup.Psikoljik Baski olmalı. .Üstlerinde. Halka çıkmayan yollar ÇIKMAZ SOKAK. :)).
Ali Kumas 23 Ekim 2019 10:07
Koç gibi birisi ihaleyi alsaydı sorun değildi ama..!
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 22:25
0
Niye Koç vatan hainimi? Almasın mı hiçbir ihaleyi. Varsa bi olumsuz durumu yargılayın atın içeriye. Elinizden tutanmı var. Koç'un şirketi Arçelikte Fiatta bir çok insan çalışıp evine ekmek götürüyor. Senin bu ülkeye ne katkın var. Kaç işçin var. Ne üretiyorsun....
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:56
TCDD ihalede ‘konsorsiyum değil iş ortaklığıyla girebilirsin’ diyor. Konsorsiyumda herkes kendi kısmından sorumludur ve bu kadarını tarifte bulunur. İş ortaklığında bütün firmalar projenin tamamından sorumludur. Ve bütün firmalar yeterliliklerini de o tamamına ilişkin ispatlamak zorundadırlar. TCDD şartnamesinde ‘Katılacak bütün firmalar bana projenin bütününe ilişkin garanti versin. Ortak girişim olarak gireceksen firmaların tamamının iş deneyim belgesini bütün projeyi kapsayacak şekilde vereceksin’ diyor. Böyle bir hata yapılmaz. Bunu ihaleye giren herkes bilir. Belediye belgelerini konsorsi
tuhaf bir ihale diyorsunuz fakat ihaleyi kazanan firmanın 300 milyar kira bedeli teklif ettiğini , İBB nin 100 milyar kira teklif ettiğinden hiç bahsetmiyorsunuz. Niçin İBB 400 milyar teklif etmedi.
Muhalif 23 Ekim 2019 09:41
17 yılda gördüğümüz en büyük gerçek, mağdur oldukları için iktidara gelen, dini duyguları kullanan kişilerin iktidara geldikten sonra eleştirdikleri her şeyin mislini yaptıkları gerçeğidir. 17 da ekonomiyi düzeltememiş, dost ülke bırakmamış,tarım ve hayvancılığı bitirmiş, ayrışmanın tavan yaptığı , baskı ve zulmün sınır tanımadığı, basın özgürlüğünün kalmadığı,yerli ve milli hiçbir kurum,kuruluş ve işletmenin kalmadığı bir ülke yarattılar,ama hala mağdurlar, hala ezilen olduklarını savunuyorlar, ve malesef halk hala bunları destekliyor
Karar Okuru 23 Ekim 2019 09:25
Bravo Taha bey. Cok yerinde bir yazi. Tebrikler.
Bozok 23 Ekim 2019 09:06
Muhalefetin kaynağı çok önemli, ahlâk arayışındanmı kaynaklanıyor yoksa benim elimde olmalı ben yemeliyim ihtirasındanmı kaynaklanıyor. Evet olumsuz her işten iktidar sorumlu tutuluyor ancak sadece kin ve saldırı çözüm olabiliyormu?Bu iş iki amâdan birinin diğerini çift almakla suçlamasına benzememeli.Bir tarafta terör, ekonomi, dünya liderleriyle örtülü gülücük savaşı ile uğraşan Tayyip bey ve daha ülkesine dönmeden ihale suçlaması. Bence muhalefetin mücadele kaynağı halen çok belirsiz ve zayıf.Çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da Tayyip bey yalnız bırakılıyor. Sadece yıpratmak, ya sonrası?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 13:32
4
dediğim gibi: takma ismini değiştir. insanlar bütün yozgatlıları her türlü haksızlığı savunan biri zannedecekler
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:06
Bunların İstanbul seçimlerinden ders çıkaracak kadar kafaları da çalışmıyor. Galiba hala “Cahil halkın ferasetine” güveniyorlar ama onlar bile, soğan kuyruğuna mahkûm edilince, uyanmaya başladılar.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:03
Satın Akyol Bu yolun taşlarını hep birlikte döşediniz. Bence eğlenmeye çalışın
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:02
İhaleye gerek yok. İktidar kimi istiyorsa iş ona verilsin. Boş verin yasaları. Zaten hiç bir şey kanuna aykırı değil, zira kanun yok!
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 08:51
Çok yerinde sözler... Biz artık parti devletiyiz Sayın Hocam! Adalet ve hukuk beklemek çok safça geliyor bana. Seçimi kaybetseler bile gideceklerini düşünmüyorum. Sonumuz nolur, onu da bilmiyorum. Çok ümitsizim.
Takipci 23 Ekim 2019 08:49
1) Rahmetli Ozal derdi ki: Ifade ozgurlugu, Girisim ozgurlugu, Inanc ozgurlugu. Hepsi hayal oldu. 2) Rahmetli Demirel dermis ki: Tapuyu deldirmem, maalesef Tapu da delindi.
Bozok 23 Ekim 2019 08:14
Aslında din ve ahlak arasında gizli bir kavga hep olmuştur. Tanrı, bu gizli kavga ayyuka çıktığında elçileri aracılığıyla müdahele ederek ahlâkı ve dini mantıklı bir sekilde uzlaştırmıştır. Ancak hemen sonra Asr suresindeki gerekçe hasıl olup uzlasma bozulmuştur. Tarihte görüyoruz ki dinin olduğu yerde ahlâk ahlâkın olduğu yerde din olmuyor çünkü insan, dini Hak kın çizgisinden nefsin çizgisine çekiveriyor. Peygamber efendimiz olayı ne güzel özetlemiş; ''Din güzel ahlâktır'', ancak, ilim,adalet,akıl gerektirir. Türk devleti hep bu yüzden varolagelmiştir. Hatalar olacaktır ve yeis büyük suçtur.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 08:03
Adamların amacı ekmek yemek. Bakan odasında ağırlamış ihalenin verildiği 30 yaşındaki adamı. Kusma hissi yaratıyor artık bu sistem
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 08:06
Yazik size. Dogruyu niye yazmiyorsunuz. Ihalenin birinci kriteri verilen tekifin miktaridir. O sirketin verdigi miktar aylik 300 bin TL, IBB ninki ise 100 bin TL. Buna göre IBB ihaleyi alamaz.
Krr 23 Ekim 2019 12:55
0
Şirket sermayesi 10 bin, ihalede 350 bin vermiş. Vay canına senin cebinde 10 lira var ama 350 liralık lüks arabayı alırım diyorsun. Şirket daha dün kurulmuş, daha geçen sene belediyede gariban işçiymiş. hayatında ihale görmemiş garibim. Arkasına sarayın mücahitlerini almış çıkmış meydane. Rant kul hakkı şahane...
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 07:06
Taha Bey harika bir yazı daha. Buna benzer çok yazınız var. Maalesef bu hastalığımızın temelinde sosyolojik unsurlar var. Birey olamamak (mesleksizlik ve asalaklık), toplum olamamak. Edirne’den ötesiyle aramızdaki fark bu.
Bir vatandaş olarak; aidiyet ve güven duygusunu, kaybetmek üzereyim. Biz neden bu durumlara düştük.
tecrube 23 Ekim 2019 14:02
2
tecrubeyle sabittir: allahtan gayrisina guven aidiyet beslersen her daim husrandasindir
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 06:31
Ihaleye ne gerek var...ilgili bakanlik kamu kaynaklari ile yapsin ...bu kadar tartişma olmazdi.... Sabah aksam tartisma...biktik...kardeşim...
evin 23 Ekim 2019 06:20
17 yıllık tek parti iktidarından sonra hala güce ve paraya doymamış olmak gerçekten inanılmaz...herşey ama herşey onların olsun istiyorlar, "ötekilere" bir gram bile nefes alacak alan bırakmak istemiyorlar...bu doymak bilmeyen zihniyetle nasıl barış içinde yaşayabiliriz ki? çok zor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:39
1
Geçici olduklarının farkındalar. Ne kapsak kardır mantığı var.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 05:59
Yalancı oğlana ayıp etmişler.. Oysa O Haydarpaşa 'da herkesi kucaklardı... Sıradan, mazgalların temizliği ihalesini iptal etti.. Kapalıçarşı 'yı bile su bastı, Unkapanı 'nda garibanın biri öldü... Bir tane düzgün cümle bile kuramıyor ;kendini de bir şey sanıp şov yapıyor... Haydarpaşa 'da İBB teklifi ayda 100,diğer teklif ayda 300 bin lira... Bu durumda yalancı oğlanın büyük abdestinde boncuk mu var da ihaleyi ona versinler?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:09
0
Sizlerde hiç mi vicdan yok?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:31
2
3000 tl maaş alırken birden 10.000 sermayeli şirket kurup,ihaleye 1 gün kala sermayesini milyon tl ye yükseltenin kabiliyeti nedir?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:01
2
Ben de başta öyle düşünmüştüm ama kaybetmesinin sebebi düşük teklif değilmiş. Zarflarda en yüksek 2 teklif pazarlığa çağırılıyormuş ve pazarlıkta en yüksek teklifi veren kazanıyormuş. Ama belediye konsorsiyumu teknik sebeplerden ötürü pazarlığa çağrılmamış. Kaybetmesinin düşük teklifle ilgisi yok.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:17
0
05:59 Besleme medyanın diliyle yazmışsın. Halk size İBB seçimlerinde güzel bir ders verdi ama uyanmadınız. Bu kafayla giderseniz çok daha büyük bir şamara hazır olun.
efedamat 23 Ekim 2019 10:30
2
imamoğlunun kimi kucaklıyacağını bilmem ama yıllardır birileri istanbulu ve ülkeyi kucağından indirmiyor.sizde o kucaktaki mutlu insanlardan biri olmalısınız.mutluluğunuzun devamını dilerim.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 11:46
11
Adamlar yalan dolanla besleniyorlar, T. Akyol bilerek carpitiyor. Ihaleye Sirketler ortak olarak girmesi gerekirken IBB konsorsyum olarak giriyor. Aradaki farki T. Akyol bilmiyorsa, yazik. Yani IBB ihale sartinin en önemli maddesini yerine getrirmiyor. Va tabiki elenir. Ekrem I. Bu islerden anlamadigi belli. Birde diyelimki ihale formalitelerini gecti, düsük fiyat teklifinden yine kaybeder.
KARARlı OKUyucu 23 Ekim 2019 04:28
Sayın akyol af yada ceza indirimi konusunda doyurucu yazılarınızı bekliyoruz yoksa birilerinin tuzu kuru MHP yi almışlar arkalarına harekete geçecekleri yok hapislerdeki kader mahkumları yusufiye çilesi çekenler onların umurunda değil onlar ballı ihale kanunları ve yandaşları doyurmaktan zamanları olmuyor bir banka hesabı yada bir dernek üyeliği ile yıllardır ceza alan ve içeride olan hükümlüler için kimsenin kılı kıpırdamıyor ben sizin yazdıklarınızın iktidar veya yüksek hukukçular tarafından okunduğu kanaatindeyim inşallah bakan da okuyordur yoksa mazlum ile Allah arasında perde bulunm
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 04:22
O 13 degisiklik dediginizi birinde bir yerde okudum, 186 ayda 189 defa degistirdiler mi ne diyordu, rakami tam hatirlayamadim ama 180li birseydi diye hatirliyorum.. belki de siz yasadaki temel degisiklikleri, o yazi da tum duzeltme degisiklik vs detaylari kastediyorsunuz.. ama 13den cok fazla modifikasyon var anladigim kadariyla, ne zaman lazim olsa habire oynanmis ustunde sanki..
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 04:18
Gecenlerde de Ugur Dundar (ben abdestli namazli disarida et filan yemeyen dindar tayfadanim, ideolojik yandaslik degil bu yani) bu kadarini hic gormemistim diye bir yazi yazmis, ihaleye katilanlardan elenen tarafin bir bahaneyle artirma asamasina katilimi engellenip kazanan tarafa verilmis.. bu gar ihalesinde de son dk aksam uzeri faksla reddedildikleri bildirilmis, hicbir sey yapma sansi olmadan kiskivrak boyle yani.. hak hukuk bos isler oldu artik.. umutsuzum..
HAYDARPAŞA VE SİRKECİDEKİ DEPO ALANLARI İHALESİNDE YAŞANANLAR AKP DÖNEMİNİN GARABETLERİNİ TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE ORTAYA ÇIKARIYOR 28 ŞUBAT DÖNEMİNDE YEŞİL SERMAYE FİŞLENİYORDU 2019 TÜRKİYESİNDE YEŞİL SARI MAVİ TURUNCU KIRMIZI FARK ETMİYOR BİAT ETMEYEN MUHALİF DÜŞÜNCEYE SAHİP PATRONLARIN ŞİRKETLERİ HOLDİNGLERİ FİŞLENİYOR İNSANLARIN MALINA MÜLKÜNE SUDAN SEBEPLERLE RAHATLIKLA EL KONULABİLİYOR BALLI İHALELER YANDAŞ HAVUZ MÜTEAHHİTLERİNE VERİLİYOR İKTİDARIN DESTEKLEDİĞİ PALAZLANDIRDIĞI VERGİ BORÇLARINI SİLDİĞİ AK SERMAYE BARONLARI GÜNDEN GÜNE ZENGİNLEŞİYOR KÖŞELERİ DÖNÜYOR SERVETLERİNE SERVET KATIYOR
Karar Okuru 23 Ekim 2019 03:29
İmamoğlu Akparti ile topla oynar gibi oynuyor, Akparti neden bir şey yapamıyor. Cevabı çok basit, çünkü çaldılar. Koca partiyi çaldıkları için ortada parti yok.
Has Parti 23 Ekim 2019 03:21
Egemen Bağış Diyanet İşleri Başkanı olmadan bu ülkede hiç bir şey düzelmez.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 12:38
1
Prag'da dinsiz çekleri imana getirmekle meşgul. Orada stajını yapıyor, gelince Dİ Başkanı da olur mübarek!
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 02:32
Taha hocam, arı kovanına çomak sokma. Akp kendi burjuvazisini kuruyor. Ses etme. Önceden ihaleler hep laik solcu ama özünde kapitalist şirketlerine giderdi, şimdi akp’nin İslamcı yandaşlarına gidiyor. Biz vatandaşlar da seyrediyoruz.
Has Parti 23 Ekim 2019 02:10
Anayasa mahkemesi başkanı, başkan yardımcısı ve üyelerinin çoğunluğu hukuk fakültesi mezunu bile olmayan cennet vatanımızda hukuktan, kanundan ve adaletten bahsetmek için salak olmak gerekir. Onları oraya atayanların derdi hukuk, adalet ve kanun olmadığı, halkını salak olarak gördüklerinden bunu dert bile etmemişlerdir muhtemelen. Anayasa mahkemesine bunu yapanların Sirkeci ve Haydarpaşa garına bunları yapması o kadar şaşırtıcı olmamalı. Gizli bir güç bu ülkedeki tüm kurumları rezil etmeye yemin etmiş gibi gelmiyor mu size de?
Karar Okuru 23 Ekim 2019 01:52
Bu coğrafyada nefes tüketmek çok boşa. Muhtemelen işin boyutu genetik.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 01:17
Harekat da bitti. Sanki başlamadı gibi oldu. Kapıdan bi baktık. İcerde Amerikan öküzü ile Rus ayisini görünce kapattık dükkanı. Yani boşa efelenmisiz. Neyse köşede ihale var. Sömürmeye devam. En iyi yaptıkları iş.
Krr 23 Ekim 2019 01:07
Taha bey, parazit (asalak) canlı nedir bilir misiniz. Başka canlının kanını içerek keyif süren yaratığa denir asalak.İşte milletin kanini (servetini) sadece kendi çıkarı için ihale eden bu zihniyetin parazit canlıdan farkı yoktur. İşin kötüsü bu densizlige besmele ile başlayıp şükür ile bitiriyorlar. Sen biraz açığını söylersen bunlar medya gücüyle seni vatan haini ilan ediyorlar. Parazit temizlemenin farklı yolları var elbette. Bakalim toplum nasıl bir arınmayı seçecek.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 01:05
Ibb. 100 bin vermiş. Kazanan firma 300 bin. Onu da yazsaydınız. Çok daha ii olurdu.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:28
0
Alan firmanin 10bin lirayla kuruldugunu sizde okusaydiniz.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:59
0
Firmanin kurulus sermayesi 10bin TL.Ihale garantiye alininca sermaye artisi yapiliyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:08
0
Ben de 500 bin vereyim. Oldu mu? Her yüksek fiyat çekene ihale verilirse memleket kazanmaz batar.
Bir bilen.. 23 Ekim 2019 10:35
0
ihalelerde ilk teklif yazılı alınır sonra açık artırmalı sözlü tekliflere geçilir 2-3 tur böyle yapılır. Sona kalan İki katlımcıdan biri de elenince bişekilde İlk tura bile geçilmeden 300bintl ile başlayıp noktayı koymuşlar. Rakam çok farklı olabilirdi..Aydın havası olmuş......
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:47
0
Kazanan firma dediğin 29 yaşında ayda 3000 TL geliri olan genç bir girişimci. Garip gelmedi mi sana?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 10:50
0
Ihalenin son aşaması açık arttırma, iki şirket karşılıklı tekliflerini artıracaklar, nefesi yetmeyen eklenecekti. Ihale belki 500'e 700'e baglanacakti. Siz bunu niye yazmıyorsunuz.
Hermes 23 Ekim 2019 11:32
0
10 bin TL sermayeli şirketin sermayesi bir anda 1 milyonTL'ye çıkmış. Bu adam bu kadar parayı nereden buldu, bunu sormaz mı vergi dairesi?. Normal vatandaşa habire vergi getiren devlet, bu adama sormaz mı "bu para nerden, vergisini verdin mi?" diye. 300 bin kira meselesi işin kurnaz tarafı, kendi parası mı ki acaba verdiği para? Hem 300 verip 1000 alacaksan 400 bile verirsin !!! Anladın????.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 00:12
Hukuk cok teknik kaciyor, biz daha basit konulari anlayamadik. Vatan nedir? Vatandaslik nedir? Devlet nedir ? Hukumet nedir? Bunlari anlama asamasindayiz henuz. O yuzden ne kadar derin yazarsaniz yazi. Geri kalmisligin hamasetini yapmaktan oteye gecemiyoruz. Bu kadar futbolla ve siyasetle yatip kalkan , bunlarla gurulanan ve buna ragmen futbolu ve siyaseti bu kadar geri kalmis bir ulke yoktur herhalde.
musto 23 Ekim 2019 00:05
Ne ihaleler gördük ama bunların yaptığı ihale falan değil soygun ve yağma düzeni kurulmuş her şey önceden planlanıyor.Kimlerin nereleri nasıl alacağı belli bir şey boşuna teminat mektubu dosya masrafı yapmayın paranıza yazık.Çıkar iki nutuk çekerler ihaleye fesat karıştırmaktan suçlarlar. Kendisi ve ailesinin,çoluk,çocuğunun bu gün ve yarınına faydası olmayan zavallı,halk da parmaklarını kırarcasına alkışlar.
İşin doğrusu biz kanıksadık hocam Hiç şaşırmıyor tuhaf görmüyoruz Yerelde her şeye şahidiz
Ali baba 22 Ekim 2019 23:58
Tuhaf bir milletten, Tuhaf isler, rùsvet,talancilik,çetecilik,dolandiricilik,gûvenmezlik, bakara makara,,akliniza ne pislik gelirse biz Tûrklerde var,
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 09:05
6
Bir Türk için şüpheli bir laf ?
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 13:14
0
Türk'ün tanımını yapalım önce, ona göre cevap vereceğim.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 23:48
DAVUTOĞLU BEYİN TASFİYESİNİ DÜRÜSTLÜĞÜNE BAGLIYANLAR VAR. İHALELERDE ŞEFFAFLIK, yasa teklifi veto yediği söyleniyor. Bu ciddi teklifler yasallaşsa idi bu sıkıntılar yaşanmazdı.
Ar 23 Ekim 2019 14:08
3
davutoglu meselesini baskasindan ogrenecek kadar bihabersin madem, sen daha buralara yazmaya ar etmiyormusun
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN