Back To Top
Üniversite’yi hacizle boğmak!

Üniversite’yi hacizle boğmak!

 - Son Güncelleme: 17.11.2019 Pazar 08:06
- A +

İstanbul Şehir Üniversite’nden bahsediyorum tabii. Hepimiz ülkemizde yaşanan garabetleri, keyfi tasarrufları her gün görüyoruz. İktisat tarihçiliğimizin büyük isimlerinden Mehmet Genç hocamızın feryadını okuduğumda büsbütün içim yandı. Hocaların hocası Mehmet Genç, bizim üniversitelerimizde genelden Batı’dan bilgi aktarıldığını, “yeni bilgiler üretme”nin nadir olduğunu belirterek şöyle diyor:

“Şehir Üniversitesi yeni bilgiler meydana getirmek üzere 10 senedir bu yöndeki sebatı ısrarla sürdüren bir üniversitedir. Bilgilerimize yenilerini katmak istiyorduk. Bu haddini aşmak sayıldı. Onun için kapatmaya yöneldiler.“

Şehir Üniversitesi on yıl önce Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kuruldu. Vakfın kurucularından biri Ahmet Davutoğlu’dur. Kendisi siyasete girdi fakat üniversiteyi siyaset dışı tutmak, bilimde yüksek kaliteye ulaşmasını sağlamak için çok dikkatli davrandı.

Üniversite bir defa olsun siyasi koku verecek bir faaliyette bulunmadı. Akademik çalışmalarıyla dikkat çekti.

SESLERİ DUYULMUYOR

Şerif Mardin’e ahir ömründe sahip çıkan üniversite, Şehir Üniversitesi oldu. Yine hocaların hocası Engin Akarlı bu üniversitededir.

Hem Mehmet Genç, hem Engin Akarlı Cumhurbaşkanlığı Kütür Sanat Büyük Ödülü’nü almış isimler. Şimdi kimseye seslerini duyuramıyorlar.

Başka değerli öğretim üyeleri de var, ben sadece “hocaların hocası” durumundaki iki âlimden bahsettim.

Üniversitenin halen rektörü Prof. Ömer Dinçer’dir. AK Parti’nin reformist olduğu yıllarda Başbakanlık Müsteşarı olarak Kamu Yönetimi Reformu’nu başlatan isim. Aynı iktidarın bir süre Milli Eğitim Bakanı.

Akademik kitaplarından başka iki kitabı var ki isimleri içeriklerini anlatıyor: Biri “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar zor?”, öbürü “Bilirken Susmak!”

Bütün kitaplarında kuvvetler ayrılığını, kamu kurumlarının şeffaf, inisiyatifli ve hesap verir olmasını savunur. “Reformlar 2007’den sonra durdu, verimlilik de durakladı” diye yazıyor.

O da sesini duyuramıyor. Onun açıklaması da bir feryat niteliğinde:

Sorunun hukuki değil, siyasi olmasından endişeleniyoruz… Mali zafiyete düştükten sonra muhtemeldir ki eğitim-öğretim aksasın ve YÖK müdahalesine açık hale gelelim diye bekleniyor olabilir. Ama bütün bunlara gerek yok… Daha sonra kayyuma devredildiği zaman üniversiteyi olumsuz etkileyecek bir husus. Eğer böyle bir plan varsa; karar versinler.”

HACİZ ÇÖZÜM DEĞİL

Şehir Üniversitesi’nin Halk Bank’a borcu var ama kat kat fazlasıyla verdiği ipotek ya da taşınmaz rehni de var. Bilirkişi raporuna göre rehin bedeli borçtan kat kat fazla.

Banka, Üniversitenin sunduğu ödeme planını müzakere ederek çözüme ulaşabilirdi. Sık sık yapılan bir işlemdir bu.

Fakat banka başka bir bilirkişi raporu hazırlatıyor ve bu taşınmazların “müşteri bulamayacağını”, yani değersiz olduğunu ileri sürüyor.

Böyle durumlarda mahkemeler, tarafların uzlaşacağı isimlerden veya kendisi tespit ederek yeni bir bilirkişi raporu hazırlattırmalıdır. Hayır, mahkeme haciz kararı verdi!

Halbuki yeni bir bilirkişi heyeti atanması lazımdı, bu bir… İkincisi, kanundaki “önce rehine müracaat” ilkesi gereği satış işlemine başlanılması lazımdı…

Mahkeme bunları yapmadı, Üniversite’nin bütün banka hesaplarına haciz koydu, Üniversite maaş ödeyemez hale geldi…

KAMU HİZMETİ

Kamu bankası deyince ister istemez ‘ticari’ nitelikten önce kamu hizmeti ve siyasi tercih kavramları akla geliyor. Nitekim Türkiye’de kamu bankaları, asli faaliyet alanlarının dışında mesela medya sektöründe büyük kredilerle mülkiyet yapısını değiştirdiler.

Şehir Üniversitesi’nin sorunu, “kayyım atama” siyasetine gitmeden, kamu hizmeti anlayışıyla  bir “ödeme planı” hazırlanarak çözülmelidir.

Hele de Türkiye’nin uluslararası akademik atıf indekslerinde 2010 yılından itibaren İran’ın gerisine düştüğünü dikkate alırsak vasıflı ve üretken üniversiteleri desteklemenin ne kadar gerekli olduğu açıktır.

Devlet ve vakıf, üniversitelerimizin sayısı 200’ü aştı ama bilimsel yayın sıralamasında İran’ın önündeyken gerisine düştük.

Kalabalık değil, vasıf önemli.

Vasıflı üniversitelerin, bu arada Şehir Üniversitesi’nin özerkliğine, akademik kalitesine, sorunlarının çözümüne azami dikkat göstermeliyiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ayşe yurt 18 Kasım 2019 11:50
yani sizegöe doğru olan yapılsın daha önceki banka batırma işlerine ön ayak olsun şeffaflıktan bahsden rektör milletin bankasından aldığı borcu ödesin ipotek gösterdiği mallar çok kıymetliyse kendisi satıp borcu ödesin
cumhur 17 Kasım 2019 21:56
Her yapılan iş,her söylenen söz "oy"içinse sonuç başka olmaz!Hükümeti eleştirmek devleti eleştirmek olarak gösteriliyor!Yani hükümeti eleştirmek hainlik olarak gösterilmeye çalışılıyor.Bu her şeyin oy için olduğunun göstergesidir.
ali namlı 17 Kasım 2019 21:46
Mahkemeler 'vicdan ve cüzdan ' arasına sıkıştığı için sonuçlar böyle oluyor ve daha hazini elden de bir şey gelmiyor ! Benim şahsen pek ümidim yok !
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 23:30
0
Ne cüzdanı kardeşim hakim savcilar su an en yüksek maaş alan devlet görevlilerinin başında geliyorlar. Vicdan ile cüzdan arasinda değil siyâset, ideoloji ve makam sevdasi baskısı altindalar.
Araştıran 17 Kasım 2019 21:36
Emeklilik yaşına takılanlar ne demek? benim bildiğim belli yasalarla emekli edilir kılıcdaroglu gene bilmeden kaynak görmeden kafadan salladı biz hall ederiz hangi para ile??? Rte gibi para karşılığı emeklilik suçtur, böyle saçma bir kanun avrupada yok. Erken emeklilik vardır ama doktor belediye ve devlet hasta iş göremez şahsın bütün hastalığı ve durumu ile ilgili bilgiyi dosyada icelemeye alır, erken emeklilik yasalarının a dan b ye bilenler inceler elekten geçirir karar verilir. 65 yaş üzeri olanlarda ülke yasasına göre isterse emekli olur yok öyle ver kızı al papazı.
Sayin Akyol, tahsil gördüğü ve profesörü olduğu bilimle amel etmedikten sonra ne faydası var o üniversitenin o bilimin ? Kapanması haktır. Kapatana değil kapattirana bak. Aynen medreselerin kapatildigi gibi. Men dakka dukka. Umarım ne demek istediğimi anladınız. Selâm ve saygılarımla.
Turk 17 Kasım 2019 17:44
Sira susanlara geldi, Korkudan ne haberturk ne Cnn turk nede Ntv ekonomiyi, bu istanbul universitesini konusamiyorlar. ve hayatta konusamazlar. Yazik, Ozgur basin ha, GIDIKLADA guleyim. SIra size geldiginizde, yaninizda kimse olmayacak,
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 15:36
Devrim kendi evlatlarından başlamış işe ne diyelim kurt kuzuları yemeye andiçmiş ormanda aslanların varlığını unutmuşlar
Karar Okuru 17 Kasım 2019 15:27
Taha bey, Akp yöneticileri Karar gazetesi okumamaya yeminliler, adamların (kadınların) yeminini mi bozmak istiyorsunuz; buna gerek yok.Sabah gazetesi yazarlarından birine bu konuyu yazması için ricada bulunun, belki sizi kırmazlar.Akp yöneticilerine bu “haksızlığı” duyurmanın tek yolu bulur.Sabah’tan bir yazarın bu konuyu ele alması mümkün müdür diye sorulursa bu da pek olası değildir ama neyse.Bu bahsi diğer. Gelelim asıl konuya.Sahi asıl konu neydi?Hak, hukuk, adalet, Allah korkusu, Ahiret hesabı falan, neyse geçmiş olsun.
sorgulayan 17 Kasım 2019 14:40
anayasa düzenli olmadığından isterseniz akşama kadar en iyi fikir üretelim bir adım ileri gidemeyiz. Bir defa bireysel hak hukuk özgürlük yok, başka inanc ve milletlerin türkiyede anayasal olarak koruması yok. Her yönetim başına gelen rejim değişikliğine gidiyor, miliyetçi ve derin devlet ülkenin demokrasileşmesinin önünde devamlı engel çıkartıyor şu an da bile derin devlet ve bahçeli rte nı kucağına almış istedikleri anti demokratik yasalarla ülkeye kan kusturmakta. Akp ve mhp seçmenin yarısı cahil, isit gibi hiç teredüt etmeden cinayet işleyebilecek bir secmen. VAH VAH VAH
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 14:27
Menfaatine dokunduğunuz insanlar üniversiteyi değil ülkeyi bile ateşe verirler.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 13:34
Taha bey, her türlü garabet bu dönemde yaşanıyor, yaşanmaya da devam edecek. Ergenekon, Balyoz, Fetö, Kozmik büro, Suriye politikası, hukukun siyasallaşması, kendinden olmayana hayat hakkı tanımamazlık, muhalif olan herkese özellikle Fetöcülük yapanların,ona hizmet edip övgüler yağdıranların şimdi Fetö iftirası. Ama İslamcı kardeşlerimizin bütün bu olanlara yüreği sızlamaz. Daha yeni bir olay Gümüşhane'deki 12 bin yıllık göl, define bulacağız diye yok edildi İzni veren valilik. Garabete bakar mısınız? Yaşarsak daha ne garabetler göreceğiz.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 19:37
0
Yeraltı, yerüstü demeden yok etmeye sanki yeminliler. Vatan hainliği değil de nedir bu yapılanlar?
musto 17 Kasım 2019 13:05
Darul harp bitti. Milletin malı bitti. Şimdi sıra eski yoldan çıkmış dava arkadaşlarının stoktaki mallarına geldi. Bir taşla iki kuş.
İbrahim Erdoğan 17 Kasım 2019 12:16
Değerli Akyol, Şehir Üniversitesi kurucuları bu üniversiteyi kurmakla yanlış yapmışlaŕ, hata etmişler, ülke yararı gözetmemişler!.. Onlara diyorum ki: "Size ne bilimden, kültürden, bilimde kaliteyi amaçlamaktan..." Bu üniversiteyi kuracağınıza, büyük bir inşaat şirket kurup yap-satçılığa başlasaydınız; zorda kalsanız da "Varlık Fonu"ndan destek bile alırdınız... Koca koca ve de ünlü profesörler, bilim adamlarısınız; aha işte gelinen nokta burası!.. Şimdi, tekerinizin önüne konulan bu taşı kaldırıp atabilecek babayiğiti ara ki bulasınız...
Has Parti 17 Kasım 2019 11:36
Konya ilçe olacakmış.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 11:27
Şehir Üniversitesi farklı bir Üniversite.Her görüşten ve renkten öğretim görevlisi ve öğrencinin birarada olduğu ve TÜRKİYE'de BERABERCE YAŞANIR ispatı olan,örnek bir yer.Sadece para kazanmaya yönelik eğitim yapan Vakıf Üniversiteleri içinde,vakıf ideali içinde hareket etmeye çalışan birkaç örnekten biri.Eksikleri,yönetim hataları varmıdır,vardır.Ama herşeye rağmen Türkiye için büyük bir değerdir.Şimdi kurucusu bahanesiyle bitirilmeye çalışılıyor.Öğrencileri,Eğitimi ve Türkiye'yi hiç düşünmeden,sadece siyasi rekabet uğruna.Kim olursa olsun bu HAKSIZLIK,ADALETSİZLİK,ZALİMLİK içinde boğulur
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 15:45
0
Haksızlık, adaletsizli, zalimlik içinde bogulmak! Kardeş, güzel yazmışsın ama dünyada işler dediğin gibi yürümüyor.Hz.Huseyin ve efradını katleden Emeviler 70 yıl, milyonlarca insanı katleden Sovyet Rusya 70 yıl yaşadı.Bizden de örnekler verebilirdim ama neyse...Bunun için bu gibi anormalliklerin son bulması için toplumun uykudan uyanması lazım.Ama toplum da ne zaman uyanır; onu da Allah bilir.Bak yine olayı dine bağlayıp topu taca attık. ..
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 11:22
zapt u rapt
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 10:56
Haksiz yere universiteden atilanlara sahip cikmadiniz? Hayirdir bu universiteyle bir alakaniz mi var? Cunku Allah icin olsa iftira atilan universiteli icin aynisini olmasada binde biri tepki gostermeniz gerekirdi. Allah cc zan nin cogu gunahtir diyor, haksizlik adaletsizlik yapani lanetliyor ve buna sessiz kalana da dilsiz seytan diyor.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 14:59
2
Bu yazara bu yorumu yapman gerçekten çok büyük haksızlık olmuş. İnsafa davet ediyorum.
Takipci 17 Kasım 2019 10:18
Maalesef Tapu delindi...
e.k 17 Kasım 2019 10:07
Aslında yurttas olarak hepımızın ıcını burkuyor Sehır Unıversıtesı'ndekı durum. Meselenın sıyası olmasından hepımız endıselıyız. Bır kamu bankasının bır egıtım kurumuna bu sekılde muamele etmesı vıcdanları yaralıyor. Her seyın ama her seyın vıcık vıcık sıyasetın ıcıne cekıldıgının bır gostergesı. Akp zıhnıyetının tıpık ornegı. Sasırmadık. Basta Sn Erdogan bu duruma canak tutan Akp zıhnıyetını sıddetle kınıyoruz. Kendılerı ıcın yalaka basın olusturmak adına kamu bankalarını hovardaca kullananlar bır egıtım kurumunu dusurduklerı durumdan utansınlar. Utanmaları varsa....!
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 10:01
Kozmik Oda’ya girilmesi vatan hainliği midir?
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 10:00
İmam Hatip dışındaki üst düzey liselerin durumları-maddi durumları, bina, laboratuar vs- iyi değil. Bu liseleri gözbebeğimiz haline getirmeliyiz.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 09:48
Taha Bey, Her sabah bakarım bu gazeteye.Ancak Kahveci dışında hic kimse bahsetmez işsizlikten,arkadaşlar sanki baska dünyada yaşıyorlar gibi... Malesef tekrar iktidar olabilmek için söyledikleri butun vaatler bos cıktı.Oysa bir iş bin vaadden daha iyidir.Bari siz ara ara da olsa bu meselenin nasıl büyük bir sosyal yıkım olduğunu anlatsanız ya..
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 09:37
Bilim de neymis üretmek mi? o nasil bir sey biz hoslanmayiz bundan bize cigköfte partisinde asenanin kivrak danslari esliginde i. Tatlisesin uzun havasi lagzim. Gerisi bizi bozar abiiiii!!!
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 08:50
Şehir Üniversitesi Davutoğlu nun kurduğu bir Üniversite bu nedenle siyasi bir tavırla kapatmak istiyorlar. Feto üniversitelerini hakli olarak direk kapatmislardi. Bunu ise dogrudan kapatmak cok keyfi olacak ancak surunduruyorlar.
Mahmut 17 Kasım 2019 08:42
İktidar baskısı ile haksızlık yapılmış olabilir. Bunu yeni farkediyor olmanız şaşırtıcı. Madem üniversitenin durumu iyi, mal varlığı var, o zaman satsın o arsayı. Ya da gitsin özel bir bankadan kredi alsın halkbankın parasını versin. Yook, siz alışmışsınız avantaya, hep devam etsin istiyosunuz.
karar okuru 17 Kasım 2019 16:49
0
o arsada üniversitenin binaları var. ayrıca başka bankadan kredi alınmasına da izin verilmiyor. engellendi bu girişimler
Allah Resül'ü (Sallallahu aleyhi vesellem):"Ya öğreten ol,yâ öğrenen ol,yâ dinleyen ol,yâ da seven ol(öğreteni,öğreneni,dinleyene,ilimle meşgul olanı).Sakın beşincisi olma,helâk olursun"buyuruuor.Yani bunlatdan hiç biri değilsen,helâk olursun demek.Hani ilmin,sanatın,fennin dini,mezhebi olmazdı.Çin'de bile olsa almamız isteniyordu.Kendi ülkemizdekileri engelliyoruz,önüne takoz koyuyoruz.Bu nasıl müslümanlık???
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 08:09
Adın ne,reşit; sen söyle sen işit. Siyaset hiç bu kadar “sağır “olmamıştı.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 10:59
6
Rektör ,Ömer Dinçer se vay o üniversitenin haline.Milli eğitim bakanı olarak en az sevilen bakandir.meb i mahvetmistir..Aynı bizi Suriye bataklığına sokup kaçan biri gibi.reform yapacam diye öğretmenin itibarını sıfırlamistir.akp onlar gibi düşünmemeye başlayınca ağlamaya başlamıştır. O üniversite kurulurken yapılan haksızlıkları yazın.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 06:49
Bizler Ancak çiğ köfte partisi veririz biz kim bilim ne , ne anlarız biz bilimden ?? Bana bir tane has Türk bilim adamı söyleyiniz hadi ??bu kafayla anca bu kadar...
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 06:28
SİYASAL SOSYOLOJİ AÇISINDAN TAM BİR KARL WON CLAUSEWITZ DERSİ.. Bir taraf ' sınırsız koruma kalkanlarınin yok olup eski defterlerin açılmasını önlemek için ateşle boğma prensibini uyguluyor. Rakibi kendi iradesi doğrultusunda harekete mecbur bırakmak istiyor. Diğer taraf kuvvet bakımından denk olmayan bir savaşa zorlansada tehlike karşısında ki iç gerilimi ve enerjisinin gücünün fazlalığına dayanıyor. Bakalım ne olacak. SONUCU ALLAH TAYİN EDECEK. O DOĞRULARIN YANINDADIR.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 04:25
57 Müslüman ülkesi Dünyada ilk 500 üniversiteye bir üniversite sokamamış. 57 Müslüman ülkesi fen bilimlerinde BİR tane dahi Nobel ödülü çıkaramamış. Ama siyasi islama göre bu ülkeler cennet, Batı ile ilgili her şey de rezalet.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 09:49
1
Işte işin özeti de budur bayım..
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 04:03
George Orwell’in 1984 romanındaki distopyayı yaşıyoruz adeta. Herkes bir yalan söylüyor. Bu kadar yalanı tutarlı bir şekilde sürdürmek için bir Gerçeklik Bakanlığımız eksik bence. Tam yeni bilgi üretecektik önümüzü kestiler (hay Allah 3.Nobel kaçtı), bu iş hukuki değil siyasi galiba (gerçekten?), bilirken susmak zorundayım (en iyisi), siyasi koku vermiyorum (hiç bir koku vermeni istemiyoruz), falan gibi bir sürü terane. En iyisi böyle devam edin. Siyasetsiz bir siyasetin geldiği yerin ibretlik durumu sevgili kuzular. Bheeeee!
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 02:48
Beyler kendimize gelelim mafyavari yönetim astığım astık kestiğim kestik diyor.Bilimde değişimmiş yükselişmiş vallahi hikaye. Kendilerine oy vermedi diye bir cemaat yurdunu sırf gözdağı vermek için gecenin 04 dünde biber gazıyla öğrencileri uyandırarak hususi eşyalarını dahi almadan hatta KUR ANI KERİMLERİ dahi almaya müsaade etmeden bütün eşyaları ve KUR ANI KERİMLERİ. Enkazın arasına gömen bir zorba anlayıştan bahsediyoruz. Chp yapsaydı dünya yıkılırdı. ALLAH BUNLARI İSLAH ETSİN
gerçekler 17 Kasım 2019 01:44
Sonuçta ahmet davut oğluna karşı yapılan siyasi bir harekat, rte kendi yaptığı sivil darbeden sonra mhp ile birleşip önüne gelen bütün muhalefeti saha dışı etmek için devletin demokratik meclisinden anti demokratik yasalarla dünya gözünün içine baka baka her gün bir suç işliyor harekat düzenleyebiliyor. Mesela örtülü ödenekten hüküm giyebilir, çünkü dünyanın hiç bir ülkesinde başındakiler resmen ben masa altından paraları alıyorum ismide örtülü ödenek olsun çalıyor harcıyorum ama sizde hiç bir şey diyemezsiniz diyemez çünkü dünyada böyle yasallaşmış bir hırsızlık şekli yok.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 01:36
yapilacak is basit, bir kampanya baslatip halkin destegi ile borcu odemek
Bekri Mustafa 17 Kasım 2019 01:07
Taha bey, "üni. özerkligi, şehir üniversitesi ve sorunların çözümüne azami dikkat" demişsiniz. Sizin ki "olmayacak duaya amin" demek gibi...Ama olsun; karınca misali "Kâbe yolunda" olalım da...Allah bilir ama bu da sizi kurtarmayabilir.Bu yazıları yazacağınıza, keşke en azindan Cengiz Çandar gibi "cekildik izzet i ikbal ile bab-ı hükümetten" diyebilseydiniz.Ama yapmadınız. Gunahınız çok büyük çok. ..
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 00:52
SAYIN YAZAR HALKTAKİ GENEL KANAAT SORUNUN SİYASİ OLDUĞU..YÖNÜNDE...AHMET HOCANIN LİDERLİĞİNDEKİ YENİ PARTİNİN YÜKSELİŞE GEÇMESİNİN ÖNÜNÜ TIKAMAK. Oldugu fikri hakim. Bütün endişeleri İKBALİN ELLERİNDEN BİR GÜN KAYIVERMESİ.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 00:40
bu tuhaflıklara üzülelim mi? gayet tabiiki çok üzülelim, fakat şaşırmayalım veya şaşırmış rollerine kimse bürünmesin. gazeteci sn. Ruşen çakır 3 gün önce bir haber yaptı, güzeldi...sustukça sıranın sana geleceğinin bir haberiydi bu.. bence izlenmeli derim. saygılar.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 00:23
CHP'nin raporuna göre 30 şehir hastanesinin gelecek 25 yılda kamuya maliyetinin 142.4 milyar dolar olacağı öngörülmüş.142.4 milyar dolar.
tayfun 17 Kasım 2019 02:10
21
chp raporu ise chp ye artık inancım kalmadı, kılıçdar oğlu akp nin bir numara destekçisi kendisine yapılan suikastlerden bile şüphe duymaya başladım, rte ile beraber hareket ediyor tıpkı metin feyzioğlu gibi bunlar son 4 yıldır rte yaptığı bütün hukuksuzluklara karşı chp li ve diğer demokrat seçmenlerin siyasi eylemlerine köstek ayak bağı olam ve frenleme görevini üstlendiler.
0001 17 Kasım 2019 03:40
19
Evet CHP iktidarında 'hastane temeli atmama 'töreni yapılacaktır... Hepsi israftır... Bu otoyollar da otomotiv sanayiine para kazandırmak için yapılmaktadır.. Havaalanları da uçak sanayiine para kazandırmak için yapılmıştır.. Boğaz köprüleri de çevre katliamıdır. Marmaray 'la da balık katliamı yapılmıştır. Çağdaş bir Türkiye için yaşasın CHP..
Nasil bi insan 17 Kasım 2019 06:19
20
00.23 Butun dunyada saglik sistemleri borc yuzunden çökmüs durumda iken: Boyle bir ifadeyi normal bir insan agzina almaz! Ne yani hic emek para vermeden bedava hizmet mi bekliyordunuz?
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 08:34
6
CHP Ülkedeki değişim isteyen gençliğin değişim kodlarını anlayamıyor.(AKP de anlamıyor) Alternatif siyasi, ,ekonomik, sosyal Politikalar üretemiyor. Gündem yaratamıyor ve gündemi sürdüremiyor. Bu günlere gelişimizin Sebebi geçmişteki CHP ‘nin siyasi hatalarıdır. (Ör. İski skandalı) CHP siyasetin tüm (dürüst/rasyonel) erdemlerine kavuşmadıkça ülke bu çileyi çekmeye devam edecektir.
KaRAR OKURu 17 Kasım 2019 09:18
2
Raporu kimin hazırladığı değil içeriği önemli. Verilen sağlık hizmeti vatandaşa değil yandaş müteahhitlere yapılacak demektir. Para çocuğumuzun rızkıdır.Senden benden alıp kodaman yandaşa gidecek. Geçmediğin köprünün, yatmadığın hastanenin, içmediğin suyun hesabını sana kesiyor. Uyan artık uyan...
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 10:05
1
03’40 eğer israfsa ve birileri kollanıyorsa tabii ki o temeller atılmayacaktır. Bir atılmayan temelin bedeli ile üç temel atılacaktır. Bu arada Ak Parti CHP’nin attığı temelleri sata sata bitiremedi. Neyse ki Cumhutiyet’in temeli sağlam da yarı yarıya satabildiler.
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 11:23
13
Akp'nin yaptığı hatalar kabullenilemez ,ama Allah bu Millet'i Chp'den korusun.Chp bu Milletin sağlık hizmeti için yapılmış o modern hastahaneleri bir yük olarak görüyor.Yanlış işletilmesi durumunda problemleri olabilir,ama bu hastahaneler MİLLET için.Hastahane eksikliğinden bu Millet'in neler çektiğini Chp bilmez mi?Hazineye yükten bahsediyor,madem öyle Sgk'ya büyük yük olan erken emekliliği niye ölesiye destekliyor?
KARAR OKURU 17 Kasım 2019 00:17
"YÖK’ün gündeminde “öğrenci affı” yok"
KARAR OKURU 18 Kasım 2019 15:23
0
Çağ değişiyor. Batı dünyasında hastane yapılmıyor artık. Dijital dönüşümle birlikte; kan tahlilleriniz, hormonlarınız, röntgeniniz vb. işlemler ev de bulunduğunuz yerde dijital cihazlarla yapılacak. Hasteneye gitmenize gerek kalmayacak. Madem bu kamu-özel ortaklığı çok iyi bir seçenek ise fabrika neden yapmıyorlar da hep alt yapı işleri yapıyorlar. Üniversite konusuna gelince de siyaseti bilime bulaştırmak adil değil. Bilim herkese lazım ve bunun bir dalı olan hukuka bu dönem çok ihtiyacımız var. Hayatın ekme ve biçme olduğunu asla unutmamak lazım. Bilimi hem cesaretlendirmek hem de yolunda
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN