Back To Top
Yanlış karar AİHM’den döner

Yanlış karar AİHM’den döner

 - Son Güncelleme: 17.04.2019 Çarşamba 08:18
- A +

Seçimleri kazanan adaya mazbatasını vermemek hukuk devletinde kabul edilebilecek bir uygulama değildir. İmamoğlu’na mazbatası verilmeden YSK’nin seçimleri iptal etmesini sağlamak için “yeniden sayımın yeniden sayılması” gibi tuhaf başvuru yolları deneniyor.

Bakalım YSK nasıl bir karar verecek?

Hukuk devleti kavramının test edildiği diğer bir sorun, seçimleri kazandığı resmen açıklanan adaylara “sen KHK’lısın” denilerek mazbatalarının verilmemesi… Bu mesele, ‘mazbata’dan daha kapsamlıdır: KHK ile işten çıkarılmış pek çok insana, haklarında yargısız “memuriyetten men” cezası uygulanıyor.

Bunlar önümüzdeki zaman kesitinde Anayasa Mahkemesi’nden dönmezse, AİHM’den dönecek.

Beka endişemiz varsa, Türkiye’nin geleceğinin hukuken de güvenli olması gerektiğini hiç akıldan çıkarmamalıyız.

 

Yargıya güven sorunu

Bugünkü Ceza Kanunu’muzun mimarlarından Prof. İzzet Özgenç dün bir açıklama yaptı. Seçme ve seçilme haklarının anayasa ve kanunlarla düzenlendiğini, KHK’lı kişilerin YSK onayıyla seçimlerde aday olduklarını hatırlattı. Bunlara seçildikten sonra mazbata vermemenin “hukuk dışı” olduğunu yazdı.

Prof. Özgenç’in şu uyarısı fevkalade önemli:

“Bu uygulamanın yüksek yargı mensubu ‘hukukçular’ tarafından geliştirilmesinin Türkiye’de hakim bağımsızlığı tartışmalarına gerekçe olacağı kuşkusuzdur.”

En vahim mesele bu işte... Türkiye’de kamu kurumlarına, özellikle de yüksek yargı kurumlarına güvenin aşınması.

Adalet Bakanı Gül bile “yargısal tasarrufların meşruiyetine ve yargıya olan toplumsal desteğe de zarar veren” yargı kararlarından yakınıyor.

Gül aynı zamanda HSK başkanıdır, HSK’nın ne yaptığı sorulabilir ama asıl endişe etmemiz gereken gidişat, kurumlara ve yargıya güvenin sarsılmasıdır.

Evet KHK sebebiyle mazbatası verilmeyenler HDP’lilerdir. Fakat asla unutmayalım, terörün siyasi platformlar kazanmasını önlemek için Türkiye’nin dünyada hukuk devleti imajının yüksek olması gerekir.

Milli sadakat ve aidiyet duygusunu güçlendirmede kamu kurumlarının ve özellikle adaletin güvenilirliği olağanüstü derecede önemlidir.

 

Bir AİHM kararı

2000 yılında Yunanistan’da Alexandros Lykourezos milletvekili seçilmişti. Rakibi olan Apostolou buna itiraz etti; Lykourezos’un anayasaya göre milletvekili olma şartlarını kaybettiğini ileri sürdü, Yunan Seçim Kurulu onun milletvekilliğini iptal etti, o da AİHM’ye gitti...

AİHM 15 Temmuz 2016 günlü kararında, yetkili kurullarca adaylığı onaylanıp seçilen bir kişinin, seçilmişliğinin sonradan düşürülemeyeceğine karar verdi.

Bizdeki KHK sorunu ile Lykourezos davası arasında farklar var ama belirleyici olan, “adaylığı yetkili kurullarca onaylanmış” ve “seçilmiş” kişinin görevine devam etmesidir,

Bunu engellemeyi AİHM “oy veren seçmenlerin meşru beklentesine” aykırı buluyor.

Prof. İzzet Özgenç de adaylığı yetkili kurullarca onaylanmış ve seçilmiş kişiye sonradan mazbatasını vermemenin “hiçbir hukuki dayanağı olmadığını” belirtiyor, YSK’ya “hukuka geri dönün” çağrısı yapıyor.

 

‘Delil yok’ kararı

OHAL döneminde, Anayasa Mahkemesi tarafından “delilsiz kanaat” gibi tuhaf bir gerekçeyle AYM üyeliğinden atılan Alparslan Altan, mahkemece tutuklanıp FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 11 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

AİHM, bırakın 11 yıl ağır hapis cezası verilmesini, FETÖ üyesi diye tutuklamak için bile “makul suç şüphesi” bulunmadığına karar verdi!

Şahin Alpay ve Mehmet Altan dosyasına benziyor. AYM ve ardından AİHM “tutuklamak için bile delil yok” diye karar vermiş, önce Şahin Alpay, sonra uzun bir sürecin ardından Mehmet Altan tahliye edilmişti.

AİHM’nin hükmettiği tazminatı devletin ödemesiyle bu dosyalar kapanmaz. Ak Parti iktidarının AB sürecinde 2004 yılında çıkardığı Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre, AİMH kararlarına uygun olarak yeniden yargılama yolu açıktır. (Md. 311)

Türkiye olarak hukuku karşımıza değil, yanımıza almalıyız.

Hem terörle mücadelede ve diplomaside elimiz güçlenir, hem üst üste çağrılar çıkardığımız yabancı sermayenin gelmesi kolaylaşır.

82 milyon vatandaşımız, adalet için kendi devletimize güvensin; Türkiye daha güçlü olur.

Bana hukuk ve adalet inancını kazandıran merhum hocam Ali Fuat Başgil’i bu köşede bir kere daha rahmet ve hürmetle anıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dr.ahmet Efe 23 Nisan 2019 09:09
Akyolun tahlilleri analitik,tarihi olaylara dayandığı için gerçekcidir.İsabetli karar veririr,kendisinden çok şey öğrendim.Kendisine minnettarım.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 17:50
Devletin güç kaynağı hukuksa o, devlet demokratik hukuk devlettir. Yürütme, adaleti hukuk paralelinde sağlayabiliyorsa demokrasi kendi ayakları üzerinde durabiliyor demektir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 16:56
%70 oy alan Van Tuşba Hdp adayının seçime girmesinde bir sakınca görmeyip adaylığı onaylayan, daha sonra seçimi kazanınca sen khk ile işten çıkarılmışsın deyip mazbatayı %30 oy alan AKP’li adaya veren YSK; partilere ve seçmene tuzak kurarım devlet. Bu nasıl bir anlayıştır....
yeni parti 17 Nisan 2019 23:36
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu için "hayırlı olsun" derken önündeki 4-5 yılı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Ocak Medya'da yer alan habere göre, Gül, "Hayırlı uğurlu olsun. Artık normalleşmenin zamanıdır, vaktidir. İktidarın önünde 4 – 4,5 yıllık kesintisiz bir zaman var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 20:46
İşinize geldimi hukuk gelmedimi guguk. Kime ne için
Ahmet Kaya 17 Nisan 2019 17:13
Sayın yazar sizin bahsettiğiniz hukuk gözle görünen,elle tutulan,şekilden şekile girmeyenler için uygulanır.Kendilerine ''hava gibi olacaksınız, hissedileceksiniz ama elle tutulup gözle görünmeyeceksiniz'' talimatıyla çalışan her kılığa rahatlıkla giren,her yolu mübah gören bir örgütle nasıl başedilecek buyrun bunun cevabını da verin.Fetö şu anda dünya üzerindeki hiçbir örgüte benzemiyor.Bu sebeple normal hukuk kuralları ile başetmeniz mümkün değil.İstanbul seçimleri bana göre kesinlikle şüphelidir.Birgün bunu tarih yazacaktır.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 16:16
Siyasete dini söylem girmesin Din dindardan zarar görmesin
KARAR OKURU haydar 18 Nisan 2019 09:18
0
Din, dindardan zarar görmez. Din, dinbazdan zarar görür. Selametle.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:56
Enfes bir manifesto yazısı daha Umarım adalet bakanı ve yöneticilerimize ulşır yazınız .Devletin açık tuttuğu bir sendika bir dernek ve bir banka yüzünden madur ettikleri yüzbinlerce kamu görevlisi için ilerde tazminat ödemek zorunda kalmazlar Adalet mülkün € varlığın ) temelidir
Hasyobaz 17 Nisan 2019 15:36
Eğer sen ve senin gibiler zerre kadar hukuka inansaydı, bu ülkedeki muktedirler son 39 yıldır bu kadar hukuk katliamı yapmazdı.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:33
Sizden coksey ogrendim. Ali Fuat Basgil' den hep bahsedersiniz ama yakindan tanimiyordum. Yazinizi okudum, cok etkileyici. Tesekkur ederiz...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:13
Güçlülerin âdil adâletin güçlü olması için;güç sahiplerinin suça bulaşmaması çok önemlidir.Adâlet neden yok?Cevabı bu olsa gerek...
Sevgili Taha ağabey iyi varsın içimize ışık veriyorsunuz hukukun üstünlüğü yargının bağımsızlığı çoğunluğun tahakkümü değil bütün düşüncelere açık söz irade sahibi bir anlayış çokluk içinde birlikte yaşama devlete aidet duygusunun yerleşmesi kurumlarına tam güven duyulması demokrasi demokrasi birlikte yaşamanın devası saygılarımla
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:41
Süreç, demokratları ve takiyyeci demakratları turnusol kağıdından geçiriyor.Hukuksuz hukuk felâkettir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:33
Ali Fuat Başgil yazınız harika... Onun öğrencisi olduğunuzu her yazınızda tekrar tekrar ispat ediyorsunuz.İnşaallah tarih tekerrür etmez,yazılarınızı dikkate alırlar.
samimsun 17 Nisan 2019 14:31
he ya senin düşündüğünü bildiğini oradaki koca koca adamlar hukukçular bilmiyor sen biliyosun ahim den ne karar çıkacağı haklı da olsan haksızda olsan bellidir merak etme o ceza muhakeme kanununada sıra gelecek
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:00
kararin demokratik ortamini fetö ve Abd vesayet yandasi troller zehirliyor...
AiHM nöbetçi "döner"ci midir?..
Yanlış Ankara'dan döner diyemediğimize göre........
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:48
Muhalefet hem hırsızlık yapıyor hem viyaklıyor. Mart geçti artık Nisan ayındayız...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:33
Ülke olarak böyle zamanlarda paylaştığınız güzel yorumlarınıza teşekkür ederim. Hem Fetö ile hem de pkk ile mücadele ederken adaleti elden bırakmıyorsak büyük devletiz demektir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:03
Ahhh.sn. Akyol ahhh!"benim kızım bina okur,döner döner bir daha okur"diye bir tabir var.Sizinkide aynı hesap,söylüyorsunuz,yazıyorsunuz ama adalette bir gelişme yok.OHAL KOMİSYONU diye bir garabet var önümüzde,kovuşrurmaya yer yok denileni,beraat edeni işine döndürmüyor.12 eylül yargılamalarını bilen birisiniz,bu kadar haksızlık o zaman yapıldımı allah aşkına?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:20
0
Mirim, o, benim OĞLUM bina okur, döner döner bir daha okur, şeklindedir. Malum, bina okunan devirlerde, KIZINI okutan mı vardı ? :)))
ülkücü ALP 17 Nisan 2019 12:27
Tamam anladık AKP İstanbul'u vermek istemiyor Çünkü İstanbul Belediyesi'nde rant var o biçim para dönüyor benim anlamadıgm MHPye ne oluyor MHP neden İstanbul'u Cumhuriyet Halk Partisi'ne vermek istemiyor Bu da çok ilginç bir şey MHP'nin istanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir çıkarı mı var acaba ya da şöyle diyeyim MHP üyeleri MHP yandaşları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden İhale mi alıyorlar yoksa atmlerden para mı çekiyorlar nedir bu MHP'lilerin Feryadı figan.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 12:29
Eskiden solcu arkadaslar genelde her türlü negatif gelismede önce emperyalizmi sorumlu tutarlardi. Simki iktidar da her yenilginin altinda ya Cemat yada YPH/PKK baglantis kurup, kacamak güresci gibi davraniyor. Kendi gibi düsünmeyen kisileri adi gecen örgüt üyeligi ile suclarlar. Bu yüzden de onbinlerce insani magdur ettiler.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 12:51
3
siyasal islamcıların ideolojisinde merhamet ve acıma yoktur siyasal islamcılar zulmederler siyasal islamcılar kendi kafalarına göre kendi beyinlerinde uyguladıkları dava adı altında Her türlü haltı yerler Bu sebeple siyasal İslamcılık ideolojisinde acıma Merhamet yoktur Çünkü siyasal islamcılığın beslendiği yer katı Emevi Arap ideolojisidir
akp li yavuz ikide bir elinde levhalarla piyasaya çıkıp bu seçimde hile var diye sallayıp duruyor günün en çok gıçık olunan kişisi seçilse yeridir yavuz.
E.K 17 Nisan 2019 12:13
Yanlis karar AIHM'den doner. Ancak, gonul ister ki biz kendi icimizde adaletli olalim. Baskalari bize ayar cekemesin. Ornek olalim. Ucuncu dunya ulkesi gibi bariz haksizliklarla Avrupa mahkemeleri bize ceza kesemesin, tazminat odemeyelim. ..Gorunen o ki Akp Turkiye'nin dis imajini pek umursuyor gibi gozukmuyor. Tek onemsedikleri kendilerinin ne pahasina olursa olsun iktidarda kalmalari. Hdp'nin bir Turkiye partisi oldugu su goturu. Siyasi soylemini tasvip etmiyorum ve oy da vermem. Ancak kazanan hakkini almali...Biz bu hakki baskalarinin soylemesine gerek kalmadan verebilmeliyiz...
Şerif 17 Nisan 2019 12:04
Bizlerde sizin Türk toplumuna yaptığınız bilinçlendirme hizmetinden dolayı teşekkür ediyoruz.
Adalet reisin ve ailesinin teminatıdır temelidir yazıyor artık
GİRESİNLİ 17 Nisan 2019 11:34
Kimileri yağcılık,yalakalık ile slogan atarken böyle hukuk ve sağduyu sesi duymak ne güzel.Seçimi kaybettiren troller acaba şimdide ülkenin hukuk ve güvenirliğine mi göz diktiler.
Değerli Abim YSK yok Erdoğan var kanunsuzluk var Kürt düşmanlığı var sanırım ülkeyi bölene kadar bu böyle gidecek
Hukuk konusunda toplum olarak ilkeli davranmıyoruz. Hukukun zaman zaman verdiği akla zarar kararlar oluyor. Bu kararı işine gelen taraf alkışlarla karşılıyor. Bir zaman sonra aynı hukuk yine akla zarar bir karar veriyor, önce alkışlayan taraf bu kez işine gelmediği için feveran ediyor. Hukuk konusunda toplumsal bir mutabakatımız maalesef yok. Almanlar’ın özgüvenle “Berlin’de hakimler var.” dediğini biz de ne zaman “Ankara’da hakimler var.”diyebilirsek pek çok problemimiz zaten kendiliğinden hallolacaktır.
Apti 17 Nisan 2019 11:06
Sayın Taha bey, “adaylığı yetkili kurullarca onaylanmış” ve “seçilmiş” kişinin görevine devam etmesidir, diyorsunuz.DA! Karşımızda her olgu,olayı kendi siyasi,sosyal,ekonomik çıkarı için araçsallaştıran köylü/banal kafa var. Hukuk ve kurumların bozulması ve anarşi tohumu ektiği idrakinden yoksun tipler ülke,devlet,toplum ve kendini felakete götürmüştür. İslam coğrafyası bunu örnekleriyle dolu. En son örnek KANKAMIZ! Ömer Beşir ve Sudan. Ekonomik,eğitim,tarım,hayvancılık,akademi,medya,yasama, yargı,yürütme, adalet ,toplumsal,siyasi
İlkeli 17 Nisan 2019 09:57
Türkiye'nin beka sorunu olduğuna en başta iddia sahipleri inanmıyor. Beka kaygısı taşıyan hiçbir yönetim halkını birbirine düşman edip bıçak gibi ikiye bölmez. Kullanılan dil ve üslubun ülkenin bölünmesine zemin hazırladığını görür. Tarlanızda komşunuzun gözü var. Böyle bir komşudan borç alır mısınız? Beka sorunumuz var diyenlerin, tarlasında gözü olan komşudan sürekli borç para alıp, borç istemeleri, halkı kutuplaştırıp ayrıştırmakta bir sorun görmemeleri, gerçekte beka gibi kaygılarının olmadığının ispatıdır.
Velevki YSK Binali beyi belediye başkanı atadı...Ben sayın yıldırımın belediye başkanı olarak alacağı maaşı içine sindireceğini,bu paraları çocuklarına helal diye yedireceğini sanmıyorum...yanılmıyorum inşallah...
YSK yok hükmünde 17 Nisan 2019 11:31
22
Binali bey alışık muhtarlık maaşını bile alır affetmez içiniz rahat olsun
KARARSIZ OKUR 17 Nisan 2019 08:25
Sayın yazar bir kez yasal süreç kullanılmalı de,hukuksal yöntemler devrede de bakayım
Karar Okuru 17 Nisan 2019 11:33
31
Belli ki trolsün madem kararsız okursun bur da işin ne karar gazetesinin tarafsızlığı olmasa senin yorumun burada yayınlanmaz hele hele yorum attığın kişi Taha AKYOL ise.git bakalım akp yayın kanallarına aksi yönde bir yorum at yayınlanacak mı gör bakalım
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:41
5
11.33, Sen Karar Gazetesini galiba CHP'nin yayın organı sanıyorsun...
Karar Okuru 17 Nisan 2019 14:58
6
Sayın bilmem 13:41 yorumum da öyle birşey mi var bir gazete illa bir partiye mi ait olur yada ülkede akp dışında tek chp mi var de hayde git işine kardeşim.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:22
Sn Akyol.Ülkemizde sizin gibi hak hukuk adaleti savunanların her platformda konuşması gerekir.Nacizane tavsiyem ulkeyi yonetecek siyasileri halk seçiyor kurumların üyelerini de halk seçsin diyor saygilar sunuyorum.Kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:01
Van ın Tuşpa ilçesinde Belediye meclis toplantısının ilk oturumunda mazbatası verilmeyen Eşbaşkanın konuşmasını lütfen izleyin ve dinleyin....
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:57
YSK Başkanı Sadi Güven 15 günde öyle bir çökmüş ki adamın suratından şu anlaşılıyor neden ben bu görevi yapıyorum neden YSK nın başındayım diye içinden kesin kahrediyor dur Çünkü AKP iktidarında bir kurumun başında olmak demek her gün her saat her dakika hayatının kararması demektir.
20 yılda Melih Gökçek Ankara'yı Parsel Parsel sattı Eğer ülkede adalet ve hukuk olsaydı Melih Gökçek'in 20 yılda yaptığı bütün yolsuzluklar incelenir ve hakkında soruşturma açıldı ve Melih Gökçek Twitter hesabından pişkin pişkin Yorum yapmaya devam ediyor dünyanın herhangi bir hukuk ülkesinde Melih Gökçek bunları yapsaydı 50 yıl hapis cezası alır ve hapse konulurdu ancak Türkiye gibi geri kalmış 3. sınıf orta doğu ülkelerinde yapanın yanına kar kalıyor maalesef
YSK yok hükmünde 17 Nisan 2019 11:33
23
Ama Melih bey akp li idi yargı akp ye ilişemez korkar emirkuludur Saray’dan emir bekler
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı açıklamada Ankara Belediyesi'nde bir oda bulduk o odaya giremiyoruz göz retina şifresi ile taraması ile girilen bu odayı açamıyoruz dedi. acaba o odada Melih Gökçek'in kirli planlarının yolsuzluklarının şifresimi var Bence o odaya bir an önce Mansur Yavaş girmeli ve Melih Gökçek'in Ankara'yı nasıl Parsel Parsel sattığını bir an önce açıklamalı Çünkü o odada gizli şeyler var.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:51
0
haber abartıldı, Nevşin Mengü Hanım doğrusunu yazmış kuşlu sitede. giremiyoruz değil, daha girmedim denmiş. öyle bir şey olsa bile kanıtları içeride bırakacaklarını düşünmüyorsunuz herhalde. asıl soru belediyenin böyle bir odaya neden ihtiyaç duyduğu olmalı.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:58
6
onun adamlari vardir, halleder... secim oncesi tanidik kendisini:))
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:05
mahkeme salonlarında ve adalet saraylarında Adalet mülkün temelidir yazıyor ancak Gel gör ki AKP iktidarında ne adalet var ve insan hakları var ne de insana saygı var sadece kendilerine Müslüman bunlar
Hasan 17 Nisan 2019 07:02
Hukuken vicdanen insan rahat olamıyor... hele ikinci sıradaki nasıl bir vebal ile mazbatayı alıyor anlayamıyorum bu bir kul hakkı da değil mi ...
Ahmet 17 Nisan 2019 06:57
Ysk nın millet tarafından seçilmiş adaylara mazbatalarını vermemesi ortaçağ Avrupa’da bile görülmemiş tam bir hak gasbı keyfiyet hukuksuzluk...Ysk miiilet iradesinin üstün olamazzz...söz milletindir ...şimdilerde bazıları söz Ysk nındır... sandıkta alamadıklarını bakalım nasıl alacaklar
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 06:56
Tam bir keyfiyet ülkesi...bu kadar da olamaz dediğimiz olaylar oluyor Ysk nın seçilmiş adaylara mazbata vermemesi millet iradesine gölge düşürüyor.. çünkü bu insanlar mahkeme kararıyla değil bir khk ile işlerinden atılmıştır masumiyet karinesi vardır. Ayrıca millet kimi uygun görürse Ysk onaylamak zorundadır aksi halde kimse hukuktan bahsetmesin...muz cumhuriyetine döneriz ki az kaldı
AKP elindeki bütün kurumları ve yetkileri kullanarak 16 gündür İstanbul'da oyları geceli Gündüzlü tekrar tekrar saydırıyor ve yine Ekrem İmamoğlu birinci çıkıyor AKP 16 gündür Türkiye'yi dünyaya rezil etti.
halkiradesine oyuna kumpas kurup ysk eliyle imam oglunun belediye başkanlıgını elinden almaya çalışan akpyi türk halkı asla affetmeyecektir.
Akbilspor'a kaç trilyon aktarıldı? Yandaş vakıf ve tarikatlara kaç kattrilyon aktarıldı? Yapılan metrolar kaç yıllığına kaç milyon yolcu garantisiyle hangi kurdan ihale edildi? Zengin olduğu halde kimlere yoksulluk ve kömür yardımı yapılıyor? Kimlere bedava otobüs kartı verilmiş? ibb deki yolsuzluk kara delik
Karar Okuru 17 Nisan 2019 02:50
Zaten o kadar cok sandikta tekrar sayim yapildi ki secim yenilenmis kadar oldu. Al Jazeeera haberlerinde simdiden iktidar secim sonuclarini inkar edip yeniden secim yaptiriyor diye haberler gecmeye basladi. Ulkemiz icler acisi bir goruntu sergiliyor.
Şahin 17 Nisan 2019 08:53
16
Ne garip, Al Jazzera Erdoğanın “dostu” olan Katar Emirine ait
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:31
3
8.53, Ne oldu devrelerin mi yandı?...
musto 17 Nisan 2019 01:49
Sn oğurun seçimlerle ilgili yazmış olduğu yazıyı paldır küldür yayından çekiyorsunuz eğriye eğri doğruya doğru diyemiyorsak bu ülkeyi nasıl düzelteceğiz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 01:18
Ya iste hep diyorum. Herkes gezmek icin de cocugubu okula yollamak icin elinden gelen en guvenli , altyapisi duzgun , otopark sorunu olmayan , suc oraninin dusuk oldugu guvenlik problemlerinin az oldugu yerleri tercih eder. Ulkelerde de durum boyle. Sen hukuki guvencesi olan guvenlik problemleri olmayan , trafik , lojistik ve benzeri altyapi problemlerini asmis bir ulkeysen. insaninda en kalitelisi de sana gelir paranin enn sicagi da. Ne imis bu yapisal reformlar diyenlere. bu sartlari olusturmaktir diyelim.
musto 17 Nisan 2019 01:14
İlahi hocam yüksek Yargıçları çay bahcesinde ırgat yapmış istemediği karar çıktığında uymak zoruna değilim diyor bir alt mahkeme Anayasa mahkemesi kararını takmıyor AHİM kararı beni bağlamaz veririm cezası neyse öderim parasını diyor.
Davut Doğrucu 17 Nisan 2019 00:51
Sadi Güven ve şimdiki YSK, yeni durum için ne karar verirlerse versinler, çeşitli tutum ve kararlarıyla tarihe geçmişlerdir!!!!! Alexandros Lykourezos kararı...2000-2016! Yazım hatası yoksa 16 yılda gelen adalet/karar! " Kim öle, kim kala" durumu...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:43
Syn Akyol, adalet bakanına atıfta bulunuyorsunuz ya, yazının devamını okuyasım gelmiyor. Bugünün Türkiye'sinde adalet bakanı olmak başlı başına bir züldür.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:41
dogruyu soylemeseniz de dogrudan soylemenizi takdir ettim sn.yazar. Usulsuzluk ve saibe delilleri ortada iken yasal haklarin kullanilmasi surecine ragmen mazbatayi verin diyebilmek icin hukukcu degil siyasi fanatik taraf olmak yeterli!
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:13
20
00:41 akp ve YSK mazbatayı verip sonra oyları yeniden sayım işlemi yapsa idi olmazmıydı.Şu an ki duruma bakıldığında ülkede hukukun olmadığı gün gibi ortada.Gen.başkan Sn yavuz kameralar karşısında dili sürçüp düzeltecek tutanaklar var demişti.Ülkede akp nin söylemleri doğru hakkı tutan hukuku savunanların görüşleri yanlış mı?
Kasım Özdemir 17 Nisan 2019 00:43
Adalet adalet herkese adalet.Her zaman adalet. Kaleminize sağlık hocam!
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:15
YSK, belediye baskani adayi olup secimi kazanan HDPlilere, KHK var diye mazbata vermiyor. YSKnin tarafsiz olmadigi bu kararla acik secik belli. Aday olabilirler diye onaylamis bu vatandaslari. Bunun hukuka aykiri oldugunu da elbette biliyorlar ama umurlarinda degil. AiHMden duzeltin bu haksizligi diye karar cikacak. Fakat bu karari uygulamayacaklardir. Hatta birkac yil icinde AiHMden ayriliyoruz da diyebilirler. AiHMde her davayi kaybedecekler cunku.
Karar Okuru 17 Nisan 2019 00:10
Taha bey sağduyulu yaklaşımınız için tebrik ediyor, sizler gibi hukuku ve adaleti önceleyenlerin daha da çoğalmasını umut ediyorum.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:09
Hukuk olmazsa güven olmaz güven olamazsa ekonomik gelişme olmaz.
Bye bye 17 Nisan 2019 00:08
Adaletin beka sorunu....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN