Back To Top
Haydi televizyonda tartışalım çünkü çaldılar...

Haydi televizyonda tartışalım çünkü çaldılar...

 - Son Güncelleme: 12.06.2019 Çarşamba 09:39
- A +

“Tek başıma karar veremem”,  “arkadaşlarımız konuşuyor”, “müzakereler sürüyor”, “moderatör şu olmalı”, “neden onun adını dediler”, “ben yapmıyorum”, “onun hakkıydı”, “bu yapıyorsa izlemiyorum” derken nihayet İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin rövanşında karşı karşıya gelen Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun televizyonda tartışması için iki parti anlaştı.

İki parti arasında, bir televizyon programı için neredeyse Magna Carta gibi bir yazılı anlaşma imzalandı.

Türkiye’deki medyanın hali üzerine ibretlik görüntülerin ortaya çıktığı “moderatör kim olmalı” tartışması da neyse ki bir de onun için sandık başına gitmeye gerek kalmadan çözüldü.

İnsanlık için küçük ama bizim için büyük bir adım...

Dünyadaki ileri demokrasiler için son derece rutin olan, bizde ise videoları internette bulunup şaşkınlıkla izlenen nostaljik hatıralar olarak kalmış, seçimlerde adayların televizyonda tartışması geleneğinin geri dönmesi tabii ki sevindirici.

Ama insanın içine yine de bir kurt düşüyor. Bir kaç ay içinde ülkedeki tartışmaların geçirdiği evrime bakıp şaşırıyor.

Yanlış mı hatırlıyoruz acaba?

Yani şimdi televizyona birlikte çıkıp İstanbul’un sorunlarını konuşacak adaylardan biri Zillet ya da İllet ittifakının adayı değil miydi?

Yanlış aklımızda kalmadıysa bu Zillet İttifakı “Kandil’in ve Pensilvanya’nın güdümündeydi ve  amacı da terör örgütlerinin uzantılarını belediye meclislerine ve bürokrasisine taşımak”tı?  

Bütün seçim kampanyası boyunca söylendiği, yazıldığı gibi, “CHP adayı”nın arkasında Kandil’in, Pensilvanya’nın, dış güçlerin desteği yok muymuş? Belediye Meclis adaylarından 325’i PKK’lı çıkmamış mıydı?

Yoksa bunların belediyeleri kazanması beka sorunu da mı değildi?

Seçimlerde sandıkta darbe yapmamışlar mıydı?

Küresel çetelerle, FETÖ’yle işbirliği içinde sandıklarda bir şeyler yapmamışlar mıydı?

Çok fazla uzatmaya da gerek yok “Çünkü çalmamış”lar mıydı?

Bu yüzden seçim iptal edilmedi mi?

“Türkiye düşmanlarına vatan köşesi veremeyiz” diyen MHP lideri nasıl ikna oldu bu eşit tartışmaya?

Yani şimdi eski Başbakan, Meclis Başkanı’nın karşısına çıkıp İstanbul’un sorunlarını konuşacak aday kazanırsa İstanbul yeniden Konstantinopol de olmayacak mı?

Aylardır birilerinin projesi olmakla, terör örgütleriyle işbirliği içinde çalışmakla, Pontusçulukla ve tabii seçimleri çalmakla suçlanan bir adayla televizyona çıkıp İstanbul’un sorunlarını konuşmak ne bileyim, biraz şey değil mi?

Hadi diğerleri siyaseten söylenmiş sözler olsun. Olur böyle şeyler deyip geçelim.

Ama AK Parti sandıklarda oylarının çalındığını iddia etmedi mi? Yüksek Seçim Kurulu’nun yedi üyesi de seçimleri şaibeli bulup iptal etmemiş miydi? Zaten bu yüzden yeniden seçimlere gitmiyor muyuz?

Sandıkta oylarınızı çalmış bir partinin adayıyla tvde ne tartışabilirsiniz? Çıkıp meydanlarda oylarınızın çalındığını bağırmanız gerekirken, oyları çaldığını iddia ettiğiniz adayla televizyonda su fiyatlarını konuşmak tuhaf olmayacak mı?

Ayrıca eğer oylar sandıkta çalındığı için AK Parti seçimi kaybettiyse, neden hırsızlık olmazsa başarılı olan 31 Mart seçim stratejisi, söylemi bu kadar değiştiriliyor?

Her gün ilçelerde mitingler yapan cumhurbaşkanı neden mitinglere başlamadı? Bahçeli mitili nereye attı?  

Bu kez mitinglerde Yeni Zelanda’daki terör saldırısının canlı görüntüleri kalabalığa izletilmeyecek mi? HDP’lilerin açıklamalarından oluşan video bir kere daha hatırlatılmayacak mı?

Ne oldu da bir kaç ay önce defolunacak yer olan Kürdistan’ın mebusları yeniden keşfedildi? 

31 mart öncesi teklif edilmesi dahi teklif edilemeyecek böyle bir televizyon tartışmasına nasıl ikna olundu?

Ve neden kimse artık bekadan bahsetmiyor?

Yoksa yoksa ülkemizin bekası artık tehlikede değil mi, kutlamalara başlayabilir miyiz?  

Herhalde bir yerden öyle bir müjdeli haber gelmiş olmalı.

Yoksa durup dururken MHP lideri ülkemizin ciddi beka sorunlarını bırakıp, televizyondaki belediye başkan adayları tartışmasına istediği moderatör seçilmedi diye o gün saat 21.00’den itibaren televizyon izlemeyeceğini açıklar mıydı?

Tabii ki insan bütün bunların gelip geçtiğine, siyasetin normalleşip, bir anda iki belediye başkan adayının televizyonda medeni ve eşit bir şekilde şehir sorunlarını tartışacağı bir Norveç’e döndüğümüze inanmak istiyor.

Ama sonra birden aklına sekiz buçuk milyon insanın oy verdiği bir seçimin, makul bir gerekçe bile gösterilmeden iptal edildiği geliveriyor.

Sahi yazın ortasında hala üç ay önce oy verdiğimiz seçimi konuşmamızın, bu yüzden televizyonda tartışma organize edilmesinin sebebi buydu değil mi?

Bazıları çabuk unutuyor.

Zaten bazılarının meşruiyet, hukuk gibi dertleri de pek yokmuş, sadece kendi taraflarının, kendi dünyalarından olanların kazanmasıyla ilgileniyorlarmış.

Biraz daha ilkeli olanlar da maslahat perdesiyle adaletin üstünü örtüp vicdanlarını rahatlatabiliyormuş.

Ama bazıları da işte bir türlü unutamıyor.

O yüzden, son üç aydır içinde zillet, illet, Kandil, Pensilvanya, hırsızlık, şaibe, terör, Pontus geçen onca laftan sonra televizyonda iki adayın İstanbul’un çöp sorununu tartışmasını şaşkınlıkla izleyecekler.

Belki de gerçek budur. İnşallah öyledir.

Sahi son üç ayda gördüklerimiz bir kabus olabilir mi?

Yoksa yine birileri bir şeyler mi yaptı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Suat 14 Haziran 2019 16:06
Ak partiye ayar vermek isterken iyice ayarı kaçırmışsın Yıldıray...
Muhittin 14 Haziran 2019 12:02
Sizin bu mantığınızla daha önceki yazılarınızı önünüze koyarak kabus gördüğümüzü mü söylememiz lazım! Ya da niçin sadece Ak Partinin söylediklerini (size göre yanlışları) sıralayarak adil davranıyorsunuz?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:39
Burada memura, esnafa, öğrenciye kırmızı basıp trolleyenler de yok artık. Kırmızılar 150lerdeyken 8lere 10lara indi. Yeni seçim stratejisi yüzünden troller de yemsiz kaldı.
mc 13 Haziran 2019 00:31
bakiyorumda anlasmiscasina hep ayni agizdan akp nin simdiden secimleri kayip eddiklerini yaziyorsunuz,ne verdi bu chp turkiyeye tarihe bakiyorum hic bir vakaya ulasamiyorum,ilk olarak bu ulgenin yazisini caltilar,ulus dedigin alfabesi ile vartir,ulkede dikili bir taslarini goremiyorum,putlar haric.bolca put dikip dini islama ne kadar engellemeler yaptiklarini unuttunuz,tanri uludur diye ben degildim milletin dini ile talka gecen,kurtulusmu isdiyorsunuz kecmisinizle yuzlesmeniz lazim 5816 acmaniz ve asmaniz lazim.selamlar
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:01
0
Bu yorum M.C müstearıyla yorum yapan arkadaşa ait olamaz. Onun imlası doğru olurdu.
aklı selim 12 Haziran 2019 22:58
Ekrem proje balonu patladı..Ekremin Gerçek karakteri 1 ay içinde ortaya çıktı.Cilalı imajı foyası Binali beyin karşısında tümden bitecek .Halkın kafasında soru işareti kalmayacak.İyi seyirler.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 21:47
İnsan asagilarin asagisina boyle duser iste.. bu sefer ne dolap cevirecekler, o Magna Carta'da nelerin "konusulmayacagi" garantilendi de arsizca karsimiza cikacaklar acaba?
şarkışla/sivas 12 Haziran 2019 16:49
neden hep MHP diye diye TÜRKÜ söylersin şu MHP BİR anlasanız bari
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:45
Dünyaya sadece güç odaklı bakanlardan adil anlayış beklemek doğru olmaz.Ak Parti nin Bu TV progframına katılmayı kabül etmesinin tek sebebi an itibariyle kaybedecek bir şeyi kalmadığını bildiği içindir.Kamuoyu araştırmaları İmamoğlu nun önde olduğunu açıklıyorlar. Güce tapan bir zihniyet in tak anladığı dil güçtür. Oyların düştüğünü farkettiklerinden bilki oyumuzu artırırız umuduyla kendilerinden daha güçlü biriyle tartışmayı kabül ettiler. Sayın Erdoğan neden bu güne kadar TV lerde muhalefet partileri liderleriyle tartışmayı kabül etmedi?
KararSIZ okur 12 Haziran 2019 22:38
13
Oyları düşen ve Kendilerinden daha güçlü biri ile Tartışmayı kabul eden taraf Ekrem İmamoğlu oluyor, farkındasınız değilmi? Erdoğan neden parti liderleri ile tartışmayı kabul etsin ki, siyaseten kendisine denk olabilecek bir lider mi var etrafta
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 23:37
2
Kesinlikle doğru tespitler.
Sayın Oğur,kör gözlere her şeyi sokmuşsun.Söylediklerine aklı başında hiç bir insanın itiraz edecek bir hali olamaz.Dediğiniz gibi,İst.seçimi eften püften geçersiz ve uydurma gerekçeyle sanki iptal edilmemiş de, ilk defa seçim yapılıyor havası yaymaya çalışılıyor.Önceki söylemlerin esamesi yok.Çünkü onlar oya tahvil edilmedi,onlar vicdanlarda makes bulmadı,onlarla milleti kandıramadılar(kananlar ve kandırılanlar hariç).Maymun gözünü açtı.Halep ortaysa,arşın burda.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:21
Ak parti yöneticilerinin bu güne kadar tv de tartışma proğramlarına çıkmamalarının önemli bir gerekçesi, seçmen tabanlarının zihin dünyasında kendileri ile ilgili algıların yıkılabilecek olmasıydı. Şimdi proğrama çıkıyor olmalarının üç sebebi olabilir ; ya şimdi partinin geleceği ile ilgili ondan çok daha büyük bir tehlike var ya ülkenin merkezi idaresini elden kaçırmamak için istanbulu vermeyi kabul ettiler yada seçimde uygulanacak bir kumpas hazırladılar, onu perdeliyorlar.
KararSIZ okur 12 Haziran 2019 22:41
4
“Seçimi farklı kazanacağız ama ya bir kumpas kurarlarsa?” Söylemi kazanırsak kutlarız kaybedersek şaibe iftirası atarız demektir. CHP ciddi bir parti ise Ak Parti gibi seçmeninin oyunu takip edecek, oylar çalındığında seçimi iptal ettirecek kurumsal yapıya sahipmi? Seçimin boyutu İstanbul olunca ben emin olamıyorum
kamil yazıcı 12 Haziran 2019 14:02
Yıldıray abi, korkuttun valla.. IQ'na iyi bak... Neyse geçmiş olsun.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:03
İstanbul seçimi iptali üzerine, milletin adamları diye bir poster. Ne güzeldi o poster. Bir tarafta menderes, diğer tarafta Özal ve ortada Erdoğan. Ben 1 İstanbul değil 10 İstanbul belediye başkanlığı için o postere leke surmezdim. Çok üzülerek söylemeliyim ki o posterde ki bir lider artık milletin degil, sistemi savunan adam oldu.
yusuf murat 12 Haziran 2019 23:56
0
tam doğru tespit
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 16:25
0
eyvallah
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:01
Sayın Yıldıray bey teşekkür ederim, beyinleri zonklatan açıklamalarınız için teşekkür ederim bu yazının vermiş olduğu mesajdan rahatsız olup (kalmışsa şayet)utancından yüzünü çevirip suratını buruşturanların anlaşılmaz anlamsızlıklarına.Teşekkür ederim bu milletin hepsinin de aptal yerine konmayı kabul etmeyip yapılan çirkinlikleri adaletsizlikleri unutmayacağını belirtmenize.
Okur 12 Haziran 2019 13:38
akparti hızla dönen fırıldak gibidir. Aynı anda her yerde izlenimi verebilir. Mesela bozkurt işareti yaparken "kürdistan" diyebilir. Fırıldağın büyüsüne kapılanlarda dönerken saçtığı ışıltıların hayranlığı içerisinde sürekli alkış tutar.
demircan 12 Haziran 2019 13:24
31mart öncesi seçim dönemi ile ysk nın seçim iptal kara mizah kararı dönemi arasının trajikomik durumunu özetlemişsiniz. bence ismail küçükkayanın binali yıldırıma ilk sorusu seçim neden iptal oldu şeklinde olsa.bu soruya cevabı ne olurdu acaba.çaldılar dese bir türlü bir şey oldu ama ne olduğunu bilmiyoruz dese bir türlü.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:50
Bazıları çabuk unutur bazıları unutmaz demissiniz ya.bizde sizi unutmayacağız.neydiniz ne oldunuz.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 13:49
0
''Fikrini daha güzel bir fikirle asla degiştirmeyenler sadece ölüler ve ahmaklardır'' diye bir özdeyiş vardır..Belki inanmayacaksınız ama bu yorum hakaret maksatlı degil bir olgu olarak etkileyici ve düşündürücü oldugu için alıntı yapılıp aktarılmıştır.. Saygılarımla..
Başka bir Karar Okuru 12 Haziran 2019 22:59
2
Yıldıray Bey olduğu yerde duruyor, değişen Ak Parti.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:40
Bu tartışma programdan çıkardığım tek anlam; İmamoğlu'nun seçimi açık ara önde götürdüğüdür. Ak Parti önde olduğu hiç bir seçimde 31 Mart'ta dahil bu tarz tartışma programlarına çıkmayı kabul etmemiştir.
KARAR OKURU 1 12 Haziran 2019 14:36
2
Kesinlikle.Nasıl olsa seçimi kaybedeceğiz diğer hiç bir üfürük sonuç vermedi.Ya tutarsa
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:33
Binali Yıldırım ve Ak Parti tarafının tv'de tartışmayı kabul etmesinin tek nedeni anketlerde ve sokaklarda kaybettiklerini gördükleri seçimleri kendi lehlerine çevirebilecek son bir şans olarak görmeleri.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:41
İste tamda siyasi ahlaksizlik boyle birsey.Birde bunu yapanlar kendilerine siyasal islamci ve muhafazakar diyorlar.Merak etmeyin dine baglamayacagim isi.Ahlaksizlarin dini olsa ne olur olmasa ne olur.Adi ustunde ahlaksiz.Ahlaken ve vicdanen tukenmislik sendromu gibi bir sey.Tartisin tartisin tv lerde belki anlatirsiniz yaptiklarinizi.Merak ettigim bu yaptiklarinizi yuce rabbime nasil anlatacaksiniz.bu arada Karamollaoglu terorle baglantili pasaport iptali yasamis.Bence bu zulmude anlatin tv lerde.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 13:26
1
E işte tamam. Siyasal islamcı veya muhafazakar dediğin tam da bu. Nesine şaşırdın anlamadım. Müslüman ile muhafazakar ya da siyasal islamcı arasında taban tabana zıtlık olduğunu ne zaman anlayacaksınız?
karar okuru 12 Haziran 2019 16:37
0
Şaşırdığımı nereden çıkardın arkadaş.Ülkemizdeki Siyasal islamcılar veya muhafazarkarlar Yahudimi hristiyanmı.İşin özüne bakmadan detaylarda boğulmak neyin nesi.Çok öfkeli isen tavsiyem biraz sakinleşmen sonra yorum yazman.Amma yinede canın sağolsun.
Karar Okuru 12 Haziran 2019 11:34
Mesele prensiplerin olmaması yada prensiplerin kişilere göre değişmesi
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:07
Doğru söze ne denir, gerçekler acıdır. Birşeylerin değişmesini istiyorsak bu seçimde kalbi güzel, vicdanı güzel olandan yana olmalıyız. Bu ülke sadece bir kişinin insiyatifine bırakılacak kadar başıboş değildir.
mahmut 12 Haziran 2019 09:59
bunlar maalesef kendi seçmenlerinin akıllarıyla alay ediyorlar, istedikleri gibi bir oraya bir buraya çekiyorlar...biraz da din iman, vatan millet gazı da verdin mi ohh ne ala...seçmen kendisiyle bu denli alay edilmesini nasıl anlamaz,hayret ediyorum...demiyor mu ki:'ben kukla değilim, bir öyle, bir böyle, benim aklım size mi bağlı?'...insan azıcık düşünse kendisiyle nasıl alay edildiğini anlar ama menfaat mi desem yoksa bilgisizlik mi?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 09:52
Öncelikle editör sözüm sana: Yorumlarımı yayınla! Yıldıray Bey öyle müthiş tespitleriniz var ki bir önceki yazınızda da mükemmel tespitler vardı. Sizi tebrik ediyorum. Açık bir şekilde savrulmaları tarihe not düşüyorsunuz. 3Y düşüncesi ile yola çıkanlar şimdi 3Y konularında savunma yapmaya çalışıyor. Ayrıca Soylu ve emrindekiler bu işlerin buraya evrilmesinde çok büyük pay sahibi. Hukuk bitti, demokrasi bitti (seçim sonrası ev ev polis gezer mi!) hapishane tehdidi her an canlı ve şah damarı kadar yakın herkese! Böyle bir ortamda yaşıyoruz.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 09:11
Yandaşlara öyle sorular sormuşsunuz ki neye uğradıklarını şaşırırlar. Verecekleri cevaplar da aşağı yukarı :'Eeee, şey, ama, dış güçlerden' öteye gitmez. Bu sorulara verilecek cevaplar bile mazbatanın gaspedildiğini ortaya koyuyor.
bozok 12 Haziran 2019 14:46
2
edidör bizimkinide yayınla ya. edi büdü herkesinkini yayınlıyorsun. muhalefetde lazım bu ülkeyede, yazarlarada değil mi değil mi?
Fatih Kömürcüoğlu 12 Haziran 2019 09:07
Çalınan tek şey var o da hayatımızdan 17 yıl. Oysa ki ülke nasıl adaletli, çalıp çırpmadan, adam kayırmadan, şatafattan uzak yönetilirmiş herkese gösterecektik. Geldiğimiz noktada halk bize dönüp "yok hiçbirinizin birbirinden farkı" diyor. Söz konusu menfaatimse gerisi teferruattır anlayışı maalesef AKP'ye de egemen oldu.
Emekli 12 Haziran 2019 08:46
21 de televizyon izlemiyeceğini açıklayan zat ın yüzünden kaybedilmiş başta istanbul ve diğer büyük şehirler var.Bu zatın açıklamaları sıradan söylenmiş içi boş laflar değil.Buzat yüzünden kabedilen kürt ve anadolu oylarını geri getirmek içindir ama bu ülkede en bilinçli ve donanımlı kürt seçmenidir Ali cengiz oyunlarını bu seçmene yutturamazlar
ZoZo 12 Haziran 2019 08:36
Oooo çok sert...
Vatandaş 12 Haziran 2019 08:20
Sözün özü bir parti Berat a kurban edildi.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:08
Elbet bir gun takke duser kel gorunur. Hakikatler butun ciplakligi ile ortaya cikar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:05
Meydanlarda akıl tutulması ve fikir kirliliği yapanlar bilmem birşey anlayacakmı bu yazılanlardan atılan iftiralar başımıza gelmedijçe kıyamet kopmayacak hadisin ifadesi ile ne diyelim hafıza i beşer nisyan ile malumdur..
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 03:07
Rizeli hemserim adam gibi adamsin senide seviyorum HEMSINLI
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 02:31
Son üç ay içinde, hiç bir şey olmamış olsa dahi,kesinlikle bir şeyler oldu.Ama bazılarımız fark edemedi.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 01:50
Muthis bir yazi. iyi ki varsiniz. AK Partiye oy verecek olanlar icin bu yaziyi okumak iskence gibi bir sey.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:35
2
İyi okumalar, iyi hazımlar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:53
3
Hazım problemi yaşayacaklarını düşünmüyorum, 17 yıldır mideleri bayağı genişledi.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:35
Eskiden menfaat ideoloji yani biraz açarsak irtica Cumhuriyet düşmanlığı demokrasi karşıtlığı gibi bir çok güzelleme ile millete dayatılıyordu şimdi ise menfaat vatan hainliği beka ve güne göre uydurulan iftiralar şeklinde dayatılıyor eskiden yalnız pontuslu montuslu ifadeleri gibi kısımlar yoktu
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:29
Tartışmak çağdaş insanların işidir.Yine herkes bildiğini okuyacak.Hala dört koldan saldırıyorlar.Bu seçim ülkenin demokrasi yolunda aşmış olduğu onca yolu bitirdiği gibi bu ülkenin geleceğine de zarar vermiştir.
KARARLI KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:22
Bunca ağır sorudan sonra aklıma rahmetli Ahmet Kaya’nın “Başım Belada” şarkısının şu dizeleri aklıma geldi: “Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan tutarsızlık / Nerden baksan ahmakça…”
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN