Back To Top
“Hristiyan terörü” diyerek rövanşı almış olur muyuz?

“Hristiyan terörü” diyerek rövanşı almış olur muyuz?

 - Son Güncelleme: 16.03.2019 Cumartesi 08:41
- A +

Dün, 1850’den beri göçle adaya gelmeye başlamış, 50 bin Müslümanın yaşadığı, dünyanın en bakir doğaya sahip, suç oranlarının en düşük olduğu, en güvenli, en yeşil, en refah ülkesi kabul edilen Yeni Zelanda’nın tarihinin Başbakan Jacinde Ardern’in ifadesiyle “en karanlık günü”ydü.

Ülkenin üçüncü büyük şehri olan ve 150 yıldır bir Müslüman cemaatin var olduğu Christchurch’deki Nur ve Linwood camiilerini Cuma namazı için dolduran 49 Müslüman Yeni Zelandalı, organize ve korkutucu bir terör saldırısında hayatını kaybetti.

Saldırının en korkutucu tarafı saldırganın Playstation oyunu gibi çektiği katliamını Facebook’tan canlı yayınlamasıydı.

Her ne kadar saldırının ardından tartışmalar eski bir Haçlı-İslam eksenine otursa da  karşımızda yeni nesil bir kötülük ve terör var.

Aslında, her ne kadar popülist mülteci karşıtı Önce Yeni Zelanda Partisi son seçimlerde yüzde 7 oy alsa ve küçük ortak olarak koalisyona girse de Yeni Zelanda,  mülteci karşıtı, ırkçı siyasetlerin etkili olduğu bir ülke değil. Katliamın ardından konuşan Başbakan Ardern’in dediği gibi çeşitlilik üzerine kurulu bir toplumdan bahsediyoruz.

Zaten Avusturalya vatandaşı olan katil de arkasında bıraktığı manifestosunda Yeni Zelanda’yı seçme nedenini “en güvenli ve beklenmedik yerde bile size huzur yok” mesajını vermek olarak açıkladı.

Peki kim bu katil?

28 yaşındaki Brenton Tarrant, kendi tarifiyle “İskoç, İrlanda, İngiliz genleri olan sıradan, beyaz, alt sınıftan bir Avusturalya vatandaşı.”

Üniversiteye gitmemiş, kebapçıda çalışmış, bitconnectten para kazanmış, seyahat etmiş.

Aslında iki yıldır üzerine çalıştığı saldırısını  planlamak üzere Yeni Zelanda’ya gelmiş. Sonra saldırıyı burada yapmaya karar vermiş. Önce bir başka camii gözetlemiş, sonra gözüne kestirdiği bu camilerde karar kılmış.

Peki bu saldırının amacı ve motivasyonu ne?

Bu soruların cevabı kendisiyle röportaj yapıyormuş gibi soru cevap formatında yazdığı 74 sayfalık manifestosunda. Aklı internette dolaşan komplolarla karışmış, sosyal nefretine sürekli yeni ideolojiler, kılıflar bulmuş. 

Manifestonun kapağında büyük harflerle yazan The Great Replacement (Büyük Yer Değiştirme)  Amerika ve Avrupa’daki aşırı sağcılar arasında çok popüler olan bir komplo teorisi.

Bu teoriye göre, Batılı toplumlar artık yeterince üremediği ve yaşlandığı için, küresel elitler, Yahudiler, büyük sermaye çevreleri bir proje olarak doğurgan Müslüman ve Afrikalıları Avrupa’ya ve diğer batı ülkelerine göçmen olarak getiriyor. Böylece Avrupa’nın yerli halkı, kültürü, ırkı yok ediliyor, yerine başka ırklar, kültürler yerleştiriliyor.

Komplo değil geçmemek gerek. Çünkü buna inananlardan biri Macaristan başbakanı Orban. Ona göre  göçmenleri Avrupa’ya Soros taşıyor, böyle Avrupa kimliksizleştiriliyor.

Katil Tarrant’a göre bu “Beyaz Soykırımı.” Ve bir an önce harekete geçilmezse, iş işten geçmiş olacak.

Zaten bu yüzden manifestosu şöyle başlıyor: “Doğum oranları, doğum oranları, doğum oranları! Eğer bu yazdıklarından tek bir tanesinin hatırlanmasını isteseydim, o doğum oranları mutlaka değişmeli olurdu.”

Bu saldırının amacını da sürekli nüfusları artan, işgalci dediği göçmenlere “burası bizim vatanımız, asla sizin olmayacak” mesajı vermek, devrimci bir korku atmosferi yaratarak tarihsel momentumu değiştirmek,  kavgayı ve kutuplaşmayı artırarak nihilist, hedonist, bireyci Batı toplumlarını sarsmak. Böylece doğurganlığın artacağı günlere kadar zaman kazandırmak.

Katliamla, geçen yıl Nisan ayında İsveç’te illegal bir göçmenin düzenlediği terör saldırısında ölen 11 yaşındaki Ebba Akerlund’un intikamını aldığını da söylüyor.

Manifestoda sık sık herhangi bir örgütün üyesi olmadığını tekrarlıyor ama yazdıklarından Amerikan aşırı sağından, beyaz üstünlükçü fikirlerden çok etkilendiği anlaşılıyor. Zaten gün boyu Amerikan demokrat çevreleri bu tehlikeye dikkat çektiler.

Kendine öncü olarak kabul ettiği kişi Sir Oswald Mosley. Mosley, 30’larda İngiliz İşçi Partisi’nde bakanlık yapmış, sonra adı başbakanlık için geçerken istifa edip  İngiliz Faşist Birliği’ni kurmuş, İngiliz faşizminin öncüsü.

Önce komünist, ardından anarşist, sonra liberteryan olduğunu söyleyen katil son olarak kendisini Eko-faşist olarak tanımlıyor. 

Zaten manifestosunun kapağındaki logo da eko-faşist olarak bilinen grupların logosu.  

Yine kapakta “Yeni topluma doğru” sloganıyla tarif ettiği eko-faşizm “ekolojist, işçi haklarının gözetildiği, neslin korunduğu, serbest piyasanın insafına terk edilmemiş, anti-emperyalist” bir beyaz faşizmi ütopyası.

Tuhaf bir şekilde siyasi ve sosyal değerlerine en yakın bulduğu ülke ise Çin Halk Cumhuriyeti.

Farklı kültürler ve ırklar için bir erime potası olduğu için tehlikeli bulduğu ABD’yi ise “balkanlaştırma” dediği bir iç savaşla ırksal olarak bölmeyi hayal ediyor. Bu eyleminin bunu tetiklemesini umuyor.

Bir lider olarak olmasa da beyaz kimliğin öne çıkmasının sembolü olarak Trump’ı, Brexit’i destekliyor. Radikalleşmesini sağlayan kişi olarak 30 yaşındaki ABD’li siyahi muhafazakar aktivist Candace Owens’ı göstermiş.

Manifestoda dört gruba seslenmiş. Muhafazakarlar, dindarlar, Markistler ve Türkler. 

Muhafazakarlara çok kızgın, çünkü ortada muhafaza edilecek “ne ülke, ne ırk, ne din kaldı, artık sizin devriniz bitti” diyor. 

Dindarlar ve Papa’ya hiçbirşey yapmadığı içim kızıyor.

Marksistler, anti-faşist gruplara “kafanızı botumla ezmek istiyorum, sokaklarda görüşürüz” diyecek kadar öfkeli.

Ve dün Türkiye’ye gelip kaldığı ortaya çıkan katilin takıntılı olduğu anlaşılan Türkler.

Türkleri, Boğaz’ın doğu tarafında barış içinde yaşayabilirsiniz ama Avrupa tarafında geçerseniz, Constantinople’e gelip minarelerinizi yıkarız, Ayasofya’yı da minarelerden kurtarırız diye tehdit ediyor, “Hala şansınız varken, kendi ülkenize dönün” çağrısı yapıyor.

Üç kişilik de bir ölüm listesi yapmış. 

Listenin tepesinde Merkel var. “Anti-beyaz, anti-Alman herşeyin anası” dediği Merkel’e, mülteci politikası için “Avrupa’yı ırksal olarak insanlarından temizleyen kişi” diyor.

Listenin ikinci sırasında “Halkımızın en eski düşmanının lideri, Avrupa’daki en büyük müslüman grubun lideri” dediği Cumhurbaşkanı Erdoğan var. 

Listenin üçüncü sırasında ise Pakistan asıllı Londra Belediye başkanı Sadiq Khan. “O koltukta oturması Avrupa’nın işgalinin sembolü” ona göre.

74 sayfalık bildiri faşist, ırkçı bir metin ama Hristiyanlığa bir vurgu yok.

Zaten “Hristiyan mısın” sorusuna verdiği cevap “Bu biraz karışık. Öğrendiğim zaman size de söyleyeceğim.”

“Müslümanlardan nefret ediyor musun” sorusuna ise şöyle demiş “Kendi ülkelerinde yaşayan Müslümanlardan hayır, ama bizim ülkemizi işgal edenlerden, evet.”

“İslamofobik misin” diye kendine sormuş, cevabı “İslam’dan korkmuyorum yüksek doğurganlık oranları yüzünden diğer insanlar ve inançların yerini alıyorlar.”

Manifestosunu “Valhalla’da görüşeceğiz” diyerek tamamlaması da saldırganın Pagan eğilimlerine işaret ediyor. Valhalla, İskandinav pagan inancında ölen savaşçıların, Tanrı Odin'in de evi olan Asgard'da gideceği görkemli salon. 

Bir yerde tapınak şovalyelerinden ruhunu taşıdığını söylese de ekolojik duyarlılıkları olan, kapitalizme, büyük sermayeye karşı, işçilerin haklarını savunan, steril, Batılı, Aryan bir toplum hayal eden seküler bir ırkçı terörist var karşımızda. 

Tam da bu yüzden çok daha tehlikeli, tahmin edilmez, herhangi bir ahlaki bağlamı yok, internette benzer aşırı sağ ideolojilerle beslenen başka örneklerle de tekrarlanabilir bir terör saldırısı bu.

Manifestosunda selam gönderdiği Norveç’te yine böyle bir manifestoyla katliam yapan Brevik’ten etkilendiği belli. Silahına kazıdığı isimler arasında daha önce İsveç’te, Kanada’da Müslümanlara ve göçmenlere saldırılar düzenlemiş başka teröristlerin adları var. Yani bu terör saldırısı başka saldırıları tetikleyebilir.

Katliama giderken arabasında Sırp Çetniklerin Karadziç’i övdüğü bir şarkıyı çalmış. Sırp Çetniklere hayranlığının sebebi de Avrupa’yı Müslümanlardan temizlemeye çalışmaları. Müdahale edip bunu durdurduğu için NATO’ya da çok kızgın.

Avrupa’daki “işgalcilerle” savaşına tarihten de örnekler ve kahramanlar bulmuş. Silahına 732 Tours, Endülüs Emevileri'nin Avrupa’daki ilerleyişinin durduğu tarihi, 1683 Viyana, Osmanlı'nın Avrupa'daki ilerleyişinin durduğu tarihi, Birinci Kosova Savaşı’nda Birinci Murat’ı şehit eden Sırp Miloş Obiliç’in, Osmanlı’ya karşı ayaklanan Arnavut Beyi İskender’in, Emevileri yenen Charles Martel’in, Türk esirleri Kıbrıs’ta öldüren Venedikli komutan Bragadin’in adını kazımış.

Bütün bu referanslar, dehşet yaratan terör eylemi ve teröristin kendini koyduğu tarihi bağlam aslında ezeli ve ebedi bir savaşa çağrı.

Bu çağrıya karşılık vermek, 28 yaşındaki bir teröristin tarihsel hesaplaşma davetine icabet etmek, tam da bu katilin manifestosunda bu terör eylemiyle yapmak istediği kutuplaştırmada onun istediği yerde durmak demek.

Batılı şehirlerdeki IŞİD katliamlarından sonra, Trump, Murdoch ve benzer aşırı sağ çevrelerin bizi çok rahatsız eden “İslami terörizm” adlandırmasına karşı nazire yaparak bu saldırıya “Hristiyan terörizmi” demek de aynı tuzağa düşmek, onlarla aynı yerde buluşmak anlamına gelir.

Böylece çok haklı bir itiraz olan “bir dinin adı bir terör eylemiyle anılamaz” ilkesinden de feragat edilmiş olur.

Halbuki, terörle gelen savaşa davete icabet etmemek, bu ırkçı tezlerin üzerine kurulduğu insanlığın asla değişmez aktörler arasında, ezeli ve ebedi bir savaş içinde olduğu varsayımına itiraz etmek, bu terörist saldırıya yüksek sesle karşı çıkan Batılı siyasetçiler, aktörler, entelektüelleri ırkçı, göçmen karşıtı, İslamofobik dalgaya karşı cesaretlendirmek, işbirliğine çağırmak bu katillerin manifestolarını çöpe çevirir. Bu tavır, Batılı ülkelerde yaşamaya devam edecek milyonlarca Müslümanın da hayatını kolaylaştırır.

“Hristiyan terörü” diyerek rövanşı almış olmayız, karşı çıktığımıza benzemiş oluruz. İşte esas o zaman kaybederiz...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bugün israil in yaptığını, Zaten Türkiye de hemde Trabzon'da Ak parti yapıyor. Milletin tapulu ekilebilir arazilerini sahtecilik ve hile ile , tapu sicillerini değiştirerek yapıyor insanları yerlerinden ediyor. Zulüm halen devam ediyor. Hak sahibi olmayanlara ekilebilir araziler sahte mal edinme belgesi düzenlenerek veriliyor. Bu güne kadar Türkiye de hiçbir iktidar yapmamıştı. Milletin arazisine namusuna dokunmamıştı. Vatandaşlar Mağdur
KARAR OKURU 21 Mart 2019 22:27
Hepsinin kokunde hayal kirikliklari ve basarisizligin tatminsizligi oldugunu dusunuyorum.. o teroristin de, bunca yol alip sonunda hayal ettiginden cok baska bir yerde kendini bulup iyice kizmis, saplanmis, cikissiz insanlarin da.. cozum?.. kendini gormek ve yeniden baslamak.. ama cevre gibi, medya gibi kendinizi goreceginiz aynalari da "tam sadakat" beklentisiyle yok etmisseniz?.. boylelerinin sonu iyi gelmez.. Kur'an ve Hadis'lere bakarsak, genelde sonlari cehennemdir.. ibret alirsak ve tum guclerin koku olan Allah'tan yardim istersek, biz boyle olmayiz insallah..
B.P. 19 Mart 2019 08:09
Öncelikle manifestoyu özetlediğiniz için teşekkürler Yıldıray Bey. Gördüğüm kadarıyla Türkiye medyasında neredeyse kimse okumamış. Birkaç düzeltme yapma ihtiyacı hissettim: 1. Gerçekten nefret ettiği müslüman kesim, aslen Avrupalı ya da 'aryan' olup Müslüman olan veya Müslüman toplumuyla iç içe yaşayan insanlar. Bu insanları Avrupa'ya ihanet eden hainler olarak görüyor. Diğer Müslümanlar için kullandığı tabir 'dislike', 'hate' değil. Avrupa dışında yaşayanlarla bir derdi yok. 2. Candace Owens ve şimdi adını unuttuğum bir YouTuber'dan
KARAR OKURU 18 Mart 2019 10:44
Katil üniversite mezunu degil Ama, Adamın ozel eğitildiği belli....Aynı Laurens gibi.. Aynı yerden beslenenler birbirlerini korurlar....Korkmanıza gerek yok. Korkunun Ecele bir faydası da yok. Bugün 18 mart. 7 düvel de gelse Çanakkale geçilmez...Hıristiyan terörü hiç bitmediki... Bu katliam Çok anlam taşıyor. Birileri ne yaptığının Farkında. Düğmeye bastilar. Bunun devamı gelecektir. Bu öyle basit kafayı yemiş bir teröristin kafasında kurduğu olay değil...Bu bir işaret. Güneş doğudan doğar..... Gerisinide sen araştır.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 22:19
hatta adı anılan batı ve hristiyanlık da da en ufak bir geri adım yok. buraya böyle yazmak kolay ama. hadi gelin 1 buçuk milyar müslümana tüm bunlar meydana gelir iken sessiz oturun oyuna gelmeyin çağrısı yapalım. bu ne kadar doğru bu ne kadar gerçekçi.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 22:14
tamam. yıldıray oğur ne yapilmamasi gerektiğini yazmış. oyuna gelmenin daha kötü sonuçlar doğuracağını yazmış. ama ne yapılacağını yazmamis. belki de yazamamis çünkü o da bilmiyor olabilir. bu yazıdaki sükunet feministlerin ıslık olayına benziyor. orada da oyuna gelmeme çağrısı var ben oradaki çağrıyı çok doğru bulmuştum. çünkü feministler resmi bir açıklama yaptı. ve ezana saygisizlik diye bir amaçlarının olmadığını söyledi. şimdi yıldıray ogura sorum şu. burada da sakınlık ve oyuna gelmeme çağrısı yapıyorsun. ama gelin gör
Kasim 17 Mart 2019 11:57
karsiligi olmayan ve asala da olmayacak bir hosgoru tavsiye etmenin kime ne faydasi var? biz istedigimiz kadar terorist diyelim. bak bakalim avrupa siyasileri ve medyasi terorist diyor mu? Tam bir dini dayanisma icerisinde karsi taraf. biz muslumanlar boyle korkakca kendi dusuncemizi bile soylemeyelim, onlar vursun, oldursun, istedigini yapsin ama biz teroriste, terorist bile demeyelim. intikam alalim demiyorum. (aciklama yapmasam icimizdeki asiri humanist ama musluman antipatili fanatikler saldirirlar) ama soylenmesi gerekeni, soylenmesi gerektigi zaman soyleyelim.
Mustafa ALSANCAK 17 Mart 2019 10:35
Bu katil bu katliamı uzun zamandır planlamış olmalı.İçindeki müslümanlara karşı olan kini vahşete döndüren faşist düşünceler taa Sırpların Bosnalı müslümanlara reva gördükleri kötülüklerden feyz almış caninin biri olduğu anlaşılıyor. Birkaç defa da Türkiye‘ ye gelip planlar yapmış. Allah bizim insanlarımızı korumuş.Böyle bir vahşeti Türkiye’de yapmaya kalksaydı buradan sağ çıkamayacağını da anlamıştır. Böylr şerefsizler Oralarda üç sene yatıp salıveriliyorlar.En hafif ceza Idam cezası olmalıdır . Böyle bir Ceza da Y. Zelanda
doğrusu nedir ? 17 Mart 2019 00:13
'working part time as a kebab removalist' kebapçıda çalışmış anlamına mı geliyor, sizin gazeteceliğinizde yaptığınız detaylı araştırmalarla doğru bilgiyi sağlama çabanıza güvenirim, sırf bu yüzden bakmıştım yazınıza. ama kebab removalist sanal alemde başka birşeylere karşılık geliyor sanırım yüzeysel bir bakınca öyle anladım
engineer 17 Mart 2019 11:02
0
chicken translate gibi, yani bu tavuk çevirme olamaz değilmi?
KARAR OKURU 18 Mart 2019 08:15
0
Kebab removalist argado muslumanlari ortadan kaldirmak manasina gelen muhtemelen Bosnada uretilmis bir deyim. Yildiray bey anlamamais ama cokda abartilacak bisey degil.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:56
Biliyoruz ki iyiler, iyilik değerlerini yükseltilmeye, şeytan ve yardımcıları da kötülükleri egemen tutmaya devam edecek... Ahir ömürde cennete aday iyi insanlar, dünyayı da cennete dönüştürmeye çalışırken, kötüler ise yeryüzünü kendi kötü emellerine hizmet eden 'yaşanılmaz cehennem vadisine' çevirecekler.Yine de iyi insanlara, yıkılan değerleri kaldırmak düşecek...Yine iyi olanlara, insanlar birbirini sevsin diye, bu dünyada ömrünü tüketmekten başka bir paye düşmeyecek...
Şamil 16 Mart 2019 23:35
Biz demeyince onlar her saldırı sonrası "İslami Terör" demekten vazgeçecekler mi? Hristiyan Terörü ifadesi en azından empati yapmalarını sağlayabilir. Sadece Trump ile Murdoch mu kullanıyor “islami terör" ifadesini, Merkel Türkiye ziyaretinde kullandı, Avrupa basını kullanıyor. Tezlerimizi revize etmek lazım, kilise saldırısı olursa “mass shooting" , cami saldırısı olursa “hristiyan terör" diyelim. Tıpkı batı medeniyetinin bugün yaptığı gibi.
İbrahim Zengin 16 Mart 2019 20:59
Bu alçak saldırıyı ,öncesinde manifestolar yayınlayarak canlı yayınla gerçekleştiren insanlık dışı terörist, mahkum elbisesi içinde adi işaretler yapmaya devam ederken , bizim ezik taife de kendilerine " ama biz müslümanlar da " ile başlayan hafifletici nedenler bulmaya uğraşıyor; ABD tarafından kurulduğu yine onların üst yöneticileri tarafından açıklanan "sözde islamcı" başka terör gruplarını örnek vererek etki tepkiyi doğurdu babında rahatlatma seansları düzenliyorlar.Yarın haçlı güçleri ülkenin kapısına dayandığında "ama biz de "
engineer 16 Mart 2019 18:47
YORUMSUZ YORUM: Mısır’ın Sina yarımadasının en güney noktasındaki tatil kenti Sharm el-Sheikh 23 Temmuz 2005’de ardarda üç saldırıya maruz kaldı ve toplam 88 kişi öldü, 150’den fazla kişi yaralandı. İlk saldırı saat 0115’de şehir merkezindeki bir market alanında gerçekleşti. İkinci saldırı bir taksi durağında, üçüncü saldırı 4 yıldızlı Ghazala Gardens otelde gerçekleşti. Üç eylemciden sadece üçüncüsü planladığı hedefe ulaşabilmişti. İlk iki eylemci ise hedeflerine ulaşamadan kontrol noktalarından durdurulduğunda kendilerini in
Hristiyan terörü” diyerek rövanşı değil ama bol bol oy alıyoruz allah bu hiristiyanlardan razı olsun yine seçime bel kala reisin yardımına koştular şimdi reis bunu bol bol leçim çalışmalarında kullanıyor... batı bizi yok etmek istiyor ve hainler CHP ve hdp ye oy veriyor diye. İyi oldu be akp için az daha kaybediyorlardı Hızır gibi yetişti vahşet olayı ve tabiki kimsenin umurunda değil müslüman kanının akması önemli olan oy ve akp mhp bekası
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:41
2
18.35, Tayyip düşmanlığı senin kimyanı bozmuş...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 17:16
Bu așağılık teröristler kendi içindede tutarlı değil doğduğu topraklar avusturalya aborjinlerin yeni zelanda maurilerin amerika kızılderelilerin kan ve gözyası üzerinde onlar oturuyor ilk onlar terketmeli oraları yazar hırıstiyan terörizmi demeyelim demiș trumpda terörizm bile dememiș manifestosunu okumak gerek bu tamda haçlı hıristiyan terörizmi
KARAR OKURU 16 Mart 2019 21:58
1
Bu topraklar da Turklere ait degildi bir zamanlar. Turkler de burayi terketsin mi?...Bu sayfada cok sacma sapan yorum okudum ama sen birinciligi aldin.
Okur 16 Mart 2019 16:45
Adam diyorki ben mûslûmanlara karsi degilim, benim ûlkeme sonradan gelip, ulkemide kendi ûlkelerine benzetmeye çalisanlara karsiyim diyor, dûsunun, tûrkiyeye binlerce bulgar, yunanli gelse, giyimi,kusami, yasam tarzlariyla,kiliseleriyle kayseri,sivas,Erzurum,trabzonda, yasamaya ,yerlesseler ne yapardik ? Vallahi de billahide allah adina ermenilere yaptigimizin aynisini yapardik, bak misira, kenya,nijerya,ya buko haram, her defasnda islamcilar tarafindan bombalanan kiliseler, bu hiristiyanlar yinede çok insancil,
KARAR OKURU 16 Mart 2019 22:10
3
Cahil katil avustralya doğumlu oranin sahibi Kim aborjinler
Kasim 17 Mart 2019 13:56
2
Turkler bu topraklarda katliam yapmadilar.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 16:26
Cehalet diz boyu. Yukarida ve asagida. Ayasofyanin ne anlama geldigini bilmiyen o kadar cahil varki...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:56
Peygamberin gelecekten haber veren hadislerini aktaran arkadaşlar, zahmet edip hadis tarihi okurlarsa o hadislerin sıhhatinin tartışmalı olduğunu göreceklerdir. Cehalet dizboyu olduğu için maalesef kimse kaynakları inceleme zahmetinde bulunmuyor. Cehalet kötü şey.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 19:16
1
evet cehalet kötü şey. o yüzden cahilliği bırak adam ol
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:53
Bir kere daha aklı selim yazılarıyla diğer yazarlardan farkını ortaya koyan kisi- yıldıray oğur. iyiki varsın ustad . Nefret ve düşmanlık üretmek kolay, dostluk ve barış ise zordur.
Müslümanlar ile insanlığın geri kalanı arasında duvar örülmesinden kazançlı çıkacak müslüman olan/olmayan çok sayıda insan/grup/kurum var. Bu eylem hedefine ulaştı maalesef. Arkası da gelebilir. AB'de ve ABD'de müslüman olarak yaşamak git gide zorlaşacak. Gayrimüslimler islam ülkelerine ziyaret ve ticaret işlerini azaltacak.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:13
Bu coğrafya nın kaderinde yalan-istismar-suistimal-cehalet-taassup var .bu ve bunun gibi kavramlar birbirini besleyen kavramlardır..bu da bizi komplo teorilerine yatkın hale getiriyor..gerçeklerden uzaklaşıp anlaşılmaz sarmalların içinde kaybolup gidiyoruz..ehliyet-liyakat sahibi insanlarımız kendine yol bulamıyor...kaba-şuursuz-istikrarsız-çizgisiz- insanlara mahkum oluyoruz...popülist politikalar-söylemler prim yapıyor...
Yine ayrıntılı soğukkanlı güzel bir yazı. Sadece İngiliz haber ajansı Roytır' ın aynı gün teröristin Türkiye bağlantısını öne çıkarmasına dikkat çekiyorum.İşte İngiliz istihbarat politikası bu.Terörist= Türkiye bağlantısına odaklanın.İngiliz, İskoç, İrlanda bağını görme duyma bilme!.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:52
Şu bir gerçek tarih boyunca Hristiyan terörü var oldu. Hiçbir açıklama bunu yok sayamaz. Herkes hür düşünce sahibi lakin kendinden olmayanı yok etme fikri onlarda ezeli bir fikirdir. Kudüs Endülüs Bosna ve Balkan larda sahipsiz kalan Müslümanları katletmeleri Ermeni vahşeti bunun en bariz delilleridir. Hristiyan da sayılmaz diyemeyiz ki hristiyanlığın %75 i paganlok.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 19:54
0
Gerçek olan; yazdıklarının, tarafların birbirine karşı kışkırtılmasına hizmet etmesidir. Faillerini bağlayan somut olayları gösterip "tarih boyunca Hristiyan terörü", "ezeli bir fikir" gibi genellemelere başvurman, Yazarın bahsettiği tuzağın ne kadar yakınımızda olduğunu göstermekte.
abdullah kır 16 Mart 2019 14:47
efendi yazını okudum. şimdi buna o zaman 'islam terörü diyelim' herhalde seni rahatlatır
KARAR OKURU 16 Mart 2019 15:55
20
Süper.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:15
Birileri birilerine düşmanlık yapıyor. 1. Birileri tarihi ve güncel referanslarla ezelî ve ebedî diğerlerinin bir kısmının işini bitiriyor. Uzlaştırıcı Büyük Üstat, işi bitirilen 2. birilerinin yakınlarına, birdirbir oynamayı öğütlüyor.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:13
İşid vari bir olay
furkan 16 Mart 2019 14:09
siyasal islamcılar ve AKP lilerin kafasına göre Araplar Ortadoğu yöneticileri hepsi Müslüman hepsi Dindar bunların kafasına göre daha üç 5 ay önce Türkiye'de Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda bir gazeteci testereyle kesilip yok edildi Suudi Arabistan mı Müslüman monarşist diktatör bir resim her gün yemeğini bombalıyor çocuk kadın binlerce insanı katleden Suudi Arabistan yani Mekke Kabe orada diye biz bunların bir pimi Görmek zorundayız işte siyasal dincilerin islamcıların Kafa yapısı da tam burada duruyor er Allah diyene Mümin her İslam diyene Mücahit zanne
KARAR OKURU 16 Mart 2019 20:20
0
Fikrinde hürsün elbet ama bilgi eksigin var. Senin bahsettiğim o dinci zihninde arkadaş. Muslumanlar paranın uşağı olan Arapları iyi tanıyor
Charlie Hebdo saldırısını en çok öven, buna sevinenler Yeni Zelanda katliamına üzülmüş gibi görünüyor ama bir yandan da, “Haçlı Saldırısı” diyerek kışkırtıcılığın alasını yapıyorlar. Ben hiçbir Batılı devlet ve Hristiyan’ın Yeni Zelanda saldırısını övdüğünü, desteklediğini duymadım. Peki, bu nasıl “Haçlı Saldırısı?”
KARAR OKURU 16 Mart 2019 17:31
5
Yani bütün dünyanın görsel yazılı basın Sosyal medyasını inceledin görmedin öylemi sen kaç dil biliyosun ekși sözlük yazarı tutuklandı hatta burdada yapsın dedi neyin kafasını yașıyosun sen
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:49
Olay dışında yazıyorum; En buyuk otekilestirme haclilar tarafindan yahudilere yapildi bu dunyada ama adamlar dunyaya entegre ve hatta yonetimine aday. Bizler ise magduro yu oynuyoruz hala. Avrupanın bilimde yasayista ve teknolide geldigi bir nokta var. butun dunya buna ulasmanin pesinde bizimkiler ise hala din soslu , bati karsitligi oyunu oynuyor. Bunun dinle bir ilgisi yok. Senin sunacagin bisey olduktan sonra istersen marsli ol yine dunyayla iliski kurarsin. Ama yoksa ?işte boyle dünya sana ,sen dünyaya düşmn yasarsın. Adına da haçlı hilal savası dersin. Yersen
E.K 16 Mart 2019 13:41
"nihilist, hedonist, bireyci Batı toplumları" tespiti dogru olmayabilir.. Hangi pencereden baktiginiza bagli..Muslumanlara yapilan saldiriyi hic bir gerekce hakli gosteremez. Kallesce bir teror saldirisi...Ihtimalen psikolojik sorunlarida olabilir saldirganin...Gocmen Muslumanlarin en buyuk sorunlarindan biride, Islami degerleri yasatip ve yasamaktan ziyade, kendi yerel, adetlerini Islami gibi sunmaya calismalaridir...Entegrasyon yok..Islamin yuksek ahlak anlayisini hayata gecirmek yok.. Muslumanlar olarak biraz aynaya bakmamiz gerek..
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:40
musluman ulkeler bu algiyla mucadele etmek yerine. Butun geri kalmisliklarini disarida arayan ve dunya uzerinde hic bir sorunun cozumunde rol almayan ve alamayan, sadece kaynaklari ve insanlarini somuren parazit bir duzen kurmuslar. Bu duzeni de kendileri kurmamista batinin oyununa gelmisler gibi anlatiyorlar. Kadinlarina , deve muamelesi yapan, cocuklarini sabahtan aksama doven, 13 yas ustu 4 kizla evlenmeyi ozgurluk olarak goren muslumanlar once bu fobi nerden gelior bir dusunsun.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:37
Ibrahim Kalin, "Charlie Hebdo icin yuruyenler, katledilen muslumanlar icin de yuruyecekler mi?" demis. Kendisine de benim bir sorum var: Siz Charlie Hebdo icin yurudunuz mu?...ISiD binlerce insani katlederken, kelle kesip insanlari kafeslerin icinde yakarken yurudunuz mu?
KARAR OKURU 17 Mart 2019 02:07
0
Yürüyen İbrahim Kalın değil, Batı... Batı İŞİD in katlettikleri için de yürümedi.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:34
Peygamberin gelecekten haber verdiğini söyleyen yorumcu arkadaş, peygamber kahin değildir.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:14
3
peygamberin haber vermesi kahin olduğunu göstermez. Allahın bildiğirdiğini bildiriyor. saçmalamayın
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:16
2
al işte bir hadis inkarcısı kamil daha. he yavrum he. annanenizden öğrendiğiniz sübhanekeyle islam hakkında ahkam kesmeye devam edin siz böyle
KARAR OKURU 16 Mart 2019 20:25
0
Müşrikleri susturan, kur'an'da da geçen ayın ikiye bölünmesi hadisesi ne kadar mucize ise peygamberimin gelecekten haber vermesi o kadar mucizedir.
musto 16 Mart 2019 13:27
Bir dönem ucuz iş gücü için köle getirdiler sonra İngiliz müstemleke Ülkelederden vasıflı insanları aldılar iş gücüne ihtiyaç azaldıkca önce zencileri KLAN türü örgütlerle yakmaya başladılar bu devam edecek ülkemizde bu gün suriye afgan diğerlerine homurdanmalar linç girişimleri olmuyormu islam ülkelerinde cami kilise bombalamak günlük rutin işler batıda olunca tepki farklı oluyor geçenlerde Amerikada musevilerin ibadet yerleri saldırıya uğramadımı.
Sayın Oğur;yazısına güzel bir başlık koymuş.Başlık sorudan ibaret.Bu soruya bendeniz,olmayız diye cevap verebilirim.Çünkü; yanlışa,yanlışla karşılık verilmez.Onlar:"İslâmî terör"demekle nasıl yanlış bir değerlendirmede bulunuyorlarsa,bizim de: "HristiyanTerörü"diyerek olların düştüğü yanlışa düşmüş oluruz.Her din'de;radikaller,yobazlar,cahiller...olabilir.Maide 82.ayette;inananların gerçek düşmanlarının yahudi ve Allah'a şirk koşanlar olduğu,inananlara sevgi bakımından en yakın olanların hıristiyanların olduğu vurgulanmaktadır.Dolay
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:15
Bizleri deist , yapan unsurlarin aynilari baskalarini islamafobik yapiyor. Dunya da hic bir etkisi kalmamis, hicbirsey uretmeden coktukleri topraklar da kendi halkina dahi kan kusturan , adi musluman yonetimler sozde hacli- hilal savasi satiyorlar kendi milletlerine. Savas falan yok ortada , olan sey, kaybedilmis bir savasin somuru duZeni olabilir belki.
KARAR OKURU 53 16 Mart 2019 13:15
“Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler / kertenkele deliğine girecek olsalar, siz de onları takib edeceksiniz.” (Hz. Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahâbîler) sorduk: "Ya Resûlellah! (İzlerini takib edeceğimiz bu topluluklar) Yahûdiler ve Hristiyanlar mı olacak?" Şöyle buyurdu: Ya başka kimler olacaktı?
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:02
36
Madem ki Tanrı Hristiyanlar ve Yahudiler insan yerine koymuyor o zaman Yahudileri ve hıristiyanları bu dinleri niye yarattı Tanrı taraf tutmuyor mu Sadece Müslümanların tarafını tutmuyor mu
KARAR OKURU 53 16 Mart 2019 13:14
Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: Diğer milletler, tıpkı sofraya yemek için üşüşen insanlar gibi sizin üzerinize üşüşecekler. Bunun üzerine sahabiler şaşkınlıkla sorarlar: Ya Rasûlullah, o gün sayımız çok mu az olacak?Efendimiz : Hayır der. Bilakis, o gün sayınız çok olacak. Fakat siz -çokluğunuz- bir akıntıya taşınan çer-çöp gibi olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden sizin korkunuzu silecek, sizin kalbinize de “vehn” verecek. Bunun üzerine sahabilerden biri sorar: Vehn nedir ya Rasûlullah? O da buyurdu ki: “Dünya sevgisi ve öl
Ali Kazan 16 Mart 2019 12:54
“Hristiyan terörü” diyerek rövanşı almış olmayız, karşı çıktığımıza benzemiş oluruz. '' sözünüze karşılık. Aslında biraz benzesek fena olmaz. “Hristiyan terörü” demek onlara benzediğimiz anlamına gelmez bilakis bir gerçekliği ifade etmektir.
Ev_Sahibi 16 Mart 2019 12:25
Giriş, gelişme güzel. Sonuç yanlış. Biz ne kadar batılı "değerleri!" benimsedik, sizin gibi düşünüyoruz desek te, onlar asla böyle düşünmedi, düşünmeyecek. Tüm dertleri, sözde "değerleri!"ni oltanın ucuna takıp diğer toplumları aldatmak ve sömürmek için araç olarak kullanmaktır. Size ütopyalarınız la mutlu rüyalar... O caminin önünden geçseydi seni de ıskalamazdı bunlar.
gazeteci erkan 16 Mart 2019 11:50
Sayın yazar yazınızın başlığı Gerçekten güzel ancak sizin gazeteniz karar gazetesinin bugünkü manşeti gerçekten tam bir trajedi Haçlı terörü diyor aynı Akit gazetesi gibi aynı kanala gibi başlık atmışsınız Bu size yakışmıyor adamların hıristiyanlıkla alakası yok camiye basanların aşırı milliyetçi Hatta faşist bir grup buna rağmen siz gazeteniz Haçlı terörü deyip hıristiyanları Hedef gösteriyorsunuz Bu çok yanlış bir tutum gerçekten karar bu sefer yanlış bir Manşet attı.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:46
1
Bu gazetenin haber mansetleri, yandas gazetelerin haber mansetleriyle cogu zaman kelime kelimesine ayni, farkinda degil misiniz? Yildiray Beyle ilgisi yok. Haber mansetlerini yazanlar kose yazarlari degil...Tam da bu makalede belirtildigi gibi Hacli Teroru diye manset atarak rovans aliniyor.
Okur 16 Mart 2019 19:30
2
Hristiyan terörü demek doğru ancak haçlı terörü demek yanlış. Haçlı kelimesi din savaşları dönemini çağrıştırıyor. Din savaşları geride kalmıştır, geride de kalmalıdır.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 12:10
6
Hıristiyan terörü ile haçlı terörü kavramları arasında fark var. Ben de karar ın manşetini beğenmedim ama haçlı kelimesinin içerdiği fanatizmle birlikte düşünüldüğünde tamamen hal edilmemiş bir manşet değil yine de.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 11:48
Türkiye Ayasofyayi tam olarak Cami olarak kullanima acmadikca, Türkler Istanbula sahip olamazlar. Bu cami veya ibadet meselesi degil. Sen kendi topraginda kendine ait bir binanin nasil kullanilacagina daha hala karar veremiyorsan, özgür bir ülke degilsin.
Okur 16 Mart 2019 12:03
41
Buna karşılık Avrupada, Osmanlıdan miras kalmış camiler ile ibadet yerleri de kiliseye mi çevrilsin özgür Balkan ülkeleri tarafından. Bu tek taraflı anlayış tahripkar olur. Doğrusu tarihten kalan değerleri tarihi karekterine ve özgün kültürüne uygun korumak olmalı. Kavga her yeri tahrip eder ve ediyor.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 12:35
3
Okur: Avrupada hristiyan toplumu icinde hangi cami kaldi osmanlidan? Bu camiyi cami ile kiyaslama yada intikam yada karsilik meselesi degil, bilakis egemenlik meselesi. AB ayasofyayi bizim nasil kullanacagimiza nasil karisir? Lütfen masa badinda alli pullu entel yazilari birakin! Biliyormusun Avrupada okutulan tarih kitaplarinda Istanbul bilincli olarak Konstantinapol yazdigini? Politikacilarin ve yazarlarinin daha hala Konstantinapol deyimini kullandigini?
KARAR OKURU 16 Mart 2019 12:54
26
Piramitleri camiiye cevirmeden misir'A da rAhat yok. Sonucta dini bi mesele degil bu bina meselesi.. kafalar zehir
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:07
38
Osmanlı'dan Hangi cami kaldı diyen yorumcu yanıt olarak İspanya'da endülüsler zamandan kalma birçok cami var örnek l Hamra Cami şimdi İspanya'daki Hristiyanlar bu Camii kilise mi yapsınlar senin mantığına göre dinlerin birbirleriyle Savaşı körükleyen seni istiyorsun yani şöyle düşünüyorsun O zaman senin kafana göre senin zihniyetine göre Türkiye'deki bütün Hıristiyan vatandaşları ülkeden koymak lazım öyle mi bugün Avrupa'da ve Balkanlar'da hıristiyanları da olduğu yerlerde yüzlerce Osmanlı'dan kalma camiler medreseler çeşmeler var şimdi Hristiyanlar
E.K 16 Mart 2019 14:07
31
Bilgidigim kadariyla Turkiye'de 80.000 nin uzerinde camii, mescit, ibadethane var...Diyanetin 144.000 nin uzerinde elemani var..Ben Ingiltere'de Muslumanlarin kullanilmayan Kilise satin alip camiye cevirdiklrini gordum. Kimse bir sey demedi. Nedir bazilarinin Ayasofya tutkusu...Islamda namazi nerede kildigindan ziyade niyet ve ihlas onemlidir bildigim kadariyla...Dag basinda bir calinin uzerine secde edebilrisiniz..Her meselemiz bitti, Ayasofya camii olsun mu olmasin mi? Bu mu yani geldigimiz yer..
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:19
6
kafalar zehirde sen de hiç yok. saksı var yerine içide boş. toprakda yok. ot bile bitmez
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:26
36
Konstantinopolis derlerse ne olur? Istanbul elden mi gider? Osmanli'nin son gunlerine kadar bu sehrin ismi Konstantinye idi, haberin var mi?Kaldi ki Istanbul da Rumca bir kelimedir. Senin keyfin olsun diye degistirip Turkce bir kelime mi koyalim?...Aya Sofia'yi cami yapip ibadete acarsan, Istanbul'u tekrar mi fethetmis olacaksin? Tarihte kendi sehrini fetheden ilk ve tek millet olmamizi istiyorsun yani. Baska derdin yok mu senin?...Ataturk muze olarak kullanilmasina karar vermis. Ozgur bir ulke olmamizi istemedigi icin mi Aya Sofia muze olsun demis?...inanilir gibi degil.
Ateist 16 Mart 2019 16:02
0
Ayasofya herhangi bir bina değil. 500 yıl civarı Hristiyanlığın, 1000 yıla yakın Ortodoksluğun merkezi olmuş sembol bir bina. Hristiyanlar için sembolik değeri bu kadar yüksek bir binayı cami yaptığında Hristiyanlara ben sizin dininizi hiçe sayıyorum mesajı veriyorsun. Böyle bir mesaj egemenliği (ya da üstünlüğü) değil aczi, özgüven eksikliğini gösterir. Dininden ve egemenliğinden emin olan Ayasofya'yı ekümenik patrikhane yapar. Esas bunu yapmaya cesaretin yetmez.
Mitat 16 Mart 2019 11:48
Öncelikle selamünaleyküm yazdığınız yazı çok güzel bir yazı hadi selamünaleyküm
KARAR OKURU 16 Mart 2019 18:10
1
Endülüs te hamra camisi var diyen cahil bidefa o cami değil saray iki cami var evet ama onunda içine rezil bir kadedral yaparak deforme ettiler yani turistik gezi yapılıyor iki milyon turist ziyaret ediyor el_hamrayı para basıyor giriș 20 avro caminin adıda kurtuba cami böyle cahilce yorumları yayınlamayın kardeșim. șimdi bu yorumu yayınlamazsın.
GİRESİNLİ 16 Mart 2019 11:44
Adı müslüman uygulaması islam dışı ülkeler olarak adalet,barış, gibi değerleri hazmedip uygulamak yerine batıda bu değerleri imrenen göçmen azınlık olmamalı.Ahlaki ve evrensel değerlerle ülkelerimizi cennet çevirmeliyiz.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 11:19
Biz bunu konuşurken Londra'da Müslümanlara karşı saldırı girişimi olmuş,bir kişi yaralanmış.Buna ne demeli,bu saldırıların bir adı olmalı.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:59
0
Faşist ırkçı saldırı diyebilirsin. Suç bireyseldir.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 16:04
0
13.59, Müslüman bir suç işlerse kabahat İslam'da, gavur bir suç işlerse suç bireysel... Pabucumun zekası...
Fatih 16 Mart 2019 10:52
Kabul etsek de etmesek de tarihte yaşanmış ve tüm gerçekliği ile duran bir hilal-haç mücadelesi olmuştur. Bugün de bu mücadele her alanda devam etmektedir. Bunu barışsever olmak adına kabule yanaşmak istemeyen saflık derecesinde bir halimiz var. Gerçekleri görüp ona göre dusuncemizi oluşturmamız gerekiyor. Şiddetle şiddetle karşılık vermeyelim elbette. Ancak bu derecedeki safligin bizi aptal konumuna getirdiği bir vakıadır. Gençlerimize tarihteki olup bitenleri olduğu gibi aktaralim. Dost düşman kimdir bilelim.
Karar Okuru 16 Mart 2019 12:52
14
Tarihte, Haçlı seferleri dahil yaşananlar tümü ile menfaatler çatışmasıdır. Sonrasında fetihler, sömürgeler ve talanlar. Din ya da başka herşey halkı bu kavgaya katmak isteyen her zamanki gibi sistem efendilerinin yarattıkları propaganda ve zemin. Tabiki ideolojiler, inançlar çerçevesi vardır ama onlar ana yemeğin içine katılan baharat gibidir. Hacmen küçüktür ama lezzet katar.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 13:08
50
Ne zaman olmus bi anlatin sunu yaw. Hacli - hilal savasi bir tane baska yok. Onun da senle ilgisi yok. O da Selahattin eyyubiyle yasanmis. Hacli- Hilal diye algilarsan dunyayi hersey sana ikisi savasiyormus hissi verir tabi.. guney amerikada karsit olan 2 hristiyan ulkesi gorunce kafa kaldirmaz , maduro ya mazlum musluman gibi sahip cikarken bulursun kendini.
Ehl-i İrfan 16 Mart 2019 10:50
Sayın Oğur ve bir kısım okur;Katil, katiller melanetlerini bütün insanların gözüne, kafasına saplamak için her türlü hazırlığı yaparak(canlı yayın) manifesto dahil,satır aralarında bizim okuyup da anlayamadığımız,sizin hemen anladığınız "katil Hristiyanlık vurgusu yapmıyor,bu hristiyani terör sayılmaz"oryantalist bakışı nereye koyuyorsunuz.
hüseyin 16 Mart 2019 10:52
sağduyulu müthiş bir analiz. hakiki isevilerle entellektüellerle dünya barışını birlikte kurmalıyız. islam selam barış ve güvenliktir. tahrik edici ötekileştirici tavırlardan uzak durulmalı
KARAR OKURU 16 Mart 2019 11:49
11
Pısırıklığın korkaklığın adını sağduyu diye mi değiştirdin Müslüman İzzet sahibidir ve dik durur
KARAR OKURU 16 Mart 2019 12:37
1
11.49 müslümam müslümanı katlettiği bir dünya yaşıyoruz. Bunun adı faşistliktir ırkçılıktır. Hangi dinde adam öldürmek var. Allahın verdiği canı Allah alır. Tüm dinler vicdandan bahseder.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:12
26
Pısırıklığın korkaklığın adını sağduyu diye mi değiştirdin Müslüman İzzet sahibidir ve dik durur diyen yorumcu ışidin kafa kesmelerini suriyede ırakta binlerce insanı yakmasını katletmesini görüyon demi kız çocuklar denen bu güruh suriyede ırakta kendi gibi düşünmeyen binlerce insanı kesti ve vahşetlerini videoya çekti
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:45
Yıldıray bey Hristiyan terörü diyenler cılız kaldı zaten. Bu olayı bile Müslümanlara fatura edecekler gibi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını duymuşsunuzdur. Garip zamanlardan geçiyoruz.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:19
Iște olay bu amerikasından avrupasına trumpından merkeline çin de var hepsinin amacı müslümanları yok etmek katil bunu söylüyor. eğer onlar gibi olursan sıkıntı yok kültürünü yașarsan beraber değiliz diyorlar sen ötekisin yazarın son paragrafı hikayeden ibaret evet batılılar böyle düșünüyor bazılarıda cesaret edip yapıyor yıllarca sömürdüler aç cahil bıraktılar șimdide öldürüyorlar
okur 16 Mart 2019 12:04
5
Yahu 1500 yilik islami ve milyarlarca müslümani nasil yok edecekler. El insaf!!! birazcik varliginiza ve inanciniza özgüveniniz olsun! Biraz mantik biraz bilgi!!! Tarih boyunca bütün dinleri rant icin savas ganimeti icin kulanildi. son iki yüzyildada milliyetcilik eklendi! hala isid cilerin kafa kestigi bir zamani yasiyorken Hacli saldirisi diye manset atmakta abest! birileri petrole konmak icin yoksul müslümanlari suriyeye cekip katliyamlar yaptirdi! üstelik süryenin yerli halkini kirip gecti diger bir piskopata kalkmis masum müslümanlari öldürüp intikam almak istedigini söyl
Gavur 16 Mart 2019 16:20
0
Tam öyle değil. Genel olarak batıdaki hava " eğer buranın kültürüne uyum sağlamayacaksan, kendi kültürünü devam ettirmek istiyorsan o zaman niye burada yaşamak istiyorsun? Ben kendi kültürümü korumak istiyorum. Senin kültürünü agresif, ayırımcı, tutucu, cinsiyetçi buluyorum, rahatsızım. Bu kültürde ısrar ediyorsan kendi ülkene dön" Bunun dışında "gelelim seni kendi ülkende yok edelim " falan gibi düşünceler yok. Bu psikopat bile o kadarını dememiş.
Okur 16 Mart 2019 10:13
Maalesef olaylara gene akıl yolu ile bakamıyoruz. Artan tehlike yoksul ve yoksun kesimler tüm dünyada ayrışıyor. Çoğunlukla da din ve milliyet eksenli aidiyetevsarılıp savruluyorlar. Almanya gibi bir ülke bile Hitler faşizmini yaşadı. Bugün de asıl sorun her ülkede ve dinde büyük bir kısım insan ara kapanmayacak ölçüde her anlamda geri kaldı. Hakettiğini düşündüğünü almak için artık şiddete başvuru arttı. İlk hedeflerde ülkelerdeki ötekiler önce din ve milli anlamda sonra kendi aralarında da. Avrupada yapılan her dinden saldırılar, karşı saldır
KARAR OKURU 16 Mart 2019 09:55
Sonucu çok güzel bağlamışsınız kıvrak zekanız bilginiz taktire şayan sayın yazar
Karar Okuru 16 Mart 2019 09:35
Bu sagduyulu yaziniz icin binlerce tesekkurler. Yurt disinda yasayan bir turk olarak gayretinizi cok takdir ediyorum. Insallah bu olay insanlarin farkli taraflarda bilenmesine ve problemlerin herkese dokunan bir yangina donusmesine yol acmaz. Kotuluge taraf olmak istenirse sebep bulmak kolaydir. Bunun yerine basiret gosterip teroru insanliga karsi islenmis bir suc olarak anlamak en dogru durustur.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 08:40
Mesele o adamın bir hıristiyan veya faşist bir pagan olması değil. Mesele bizim "kardeşleri" öldürülen bir Müslüman gibi olamamamız...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 08:27
Gayet güzel açıklamışsınız. Kaleminize sağlık. Ancak Karar'ın bu günkü manşetine bakılınca, gazetenizin başsayfasının sorumlusu editör ile köşe yazılarından sorumlu editör farklı gibi bi düşünce geliyor akla.. Ya da belki aynıdır da, Haçlı Terörü diyerek, hristiyan terörü dememiş olduğunu düşünmüştür sayın editör!
Deli Neyzen 16 Mart 2019 08:01
Pankaj Mishra’nın" ÖFKE ÇAĞI/Günümüzün Bir Tarihi"isimli kitabı dünyanın mevcut toplumsal-psikolojisine bir bakış ve geçmişte iki Dünya Savaşını çıkaran dini, İdeolojik felsefi, edebi,zihni, ruhi, ekonomik marazi sapkınların faktör ve figürlerini günümüz deki benzerlerlikleri üzerinden analiz ediyor.Tarihin büyük coğrafi v ve toplumsal cinayetini kriminal tasviri.Ve günümüz de benzer fiil,failleri sebep olduklar olay ve muhtemel sonuçlarına DİKKAT çekiyor..Yani T.Zellanda olayı başka coğrafyada başka kişiler eliyle benzer olarak devam edecekt
KARAR OKURU 16 Mart 2019 07:54
şimdi bi terörist düşünün ki kendi reklamını yapmak için öldürdüğü insanların videoya çekiyor ve canlı olarak internette yayınlıyor. yayınlarkende insanların ilgisini ve sempatini beklemiyor herhalde. gelecek tepkilere zaten haazır adam. yeterki herkes izlesin herkes beni tanısın. ve bir ülkenin başakanı kalkıyor bu herifi mıhatap alıyor meydanlarda meydan okuyor. yahu sokaktaki köpeği muhatap al bunu alma ya. sen ülke başkanısın. adam amacına ulaştı sayenizde. yahu bunu nasıl idrak edemiyorlar bu kadarmı herşeyden yoksunsunuz arkadaş. oldu olacak vid
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:27
26
bravo
KARAR OKURU 16 Mart 2019 11:56
7
İzzetsiz müslümanlar bu yazar gibi olur bunlar çok medeni olmanın peşinde olurlar müslüman adaletin peşinde olur
KARAR OKURU 16 Mart 2019 12:42
12
11.46 İnsan olan adaletin peşindedir. Tüm dinler insan olmayı yani vicdanı emreder. Bir din diğer dinden daha üstündür anlayışı faşistliktir. Anlayışınız varsa canlıya değer verin.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 14:26
53
mavi marmarada şehidini satanlar izzet bahseder olmuş. yorumdan onu çıkarmakta bir beceri işi tabi. terörist reklam olmak istiyor ve sende tam onun istediği işi yapıyorsun. kafan basmıyor dimi. izzetini koruyacaksan meydanlarda millete nutuk çekeceğine adamı diplomasiyle astırısın orda. tama mavi marmarayı gördükten sonra sizden bunu beklemekte ahmaklığın daniskası olur. çenenizi kapatın başka ihsan istemez.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 19:24
0
mavi marmarada gördük izzetinizide şerefinizide.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:34
56
07.54 de yazan kardeşim doğru.Peki olay ne?Bu farklı olanı öldürme hastalığının, DİN'i ve COĞRAFİ mensubiyeti olmaz. Bizim ülkenin hasta liderleri,bakın bakalım taraftarlarına (sosyal medya yorumlarına) virüs ruhi/zihni virüsü nasıl bulaştırmışlar,görün! Sonra da elin Zombi'sine laf ediyoruz.
Erdem 16 Mart 2019 07:42
Terörün dini milliyeti ırkı yoktur. Teröristler sadece bunları kendi çıkarları ve amaçları için kullanır. Karar Gazetesi'nin bugünkü Haçlı Terörü başlığı yanlış.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:07
23
Kesinlikle yanlış bir başlık. Bu da bir nevi ırkçılık.
HACI MURAT 16 Mart 2019 07:10
Yıldıray Oğur'un yazısındaki son cümle şu:[“Hristiyan terörü” diyerek rövanşı almış olmayız, karşı çıktığımıza benzemiş oluruz. İşte esas o zaman kaybederiz...]Bu görüş yanlış olmayabilir,haklı tarafları olabilir. Velakin "İslamî terör" diyenlerin sözlerinin yanlışlığını o sözü söyleyenlerin gözüne sokmak için bu olaya "Hristiyan terörü" demek denenebilir bana göre.İşin içine Ayasofya'yı ve minareleri karıştırması katilin Hristiyanlık mensubiyetini de öne çıkarıyor üstelik.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 06:49
İşte sağduyulu bir yazı, tam bir aydın portresi çizdiniz sn yazar... Keşke bu kadrolu TV te çıkan yorumcular yerine siz çıksanız . size teşekkür ediyorum.böyle bir makale için tebrikler....
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:27
5
Ne demessin yazar bütün fașist katil paganları yerin dibine soktu kendin çal kendin oyna. Bir daha öyle yapmazlar artık.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 05:54
Şak şak şak. Ne parlak fikirleriniz varmış be...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 05:34
Yani, boşverin onlar müslümanlara terörist desin ama biz onlara bu sıfatı yakıştırmayalım, diyorsunuz, öyle mi?
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:55
5
Derse entelligi giderde ondan!
KARAR OKURU 16 Mart 2019 04:44
Yıldıray bey hadi bu olayı böyle okuyalım Hristiyan terörü değil diyelim peki ya Hristiyan batılı devletlerin müslümanlara yaptığı zulüm ve işgallere ne diyeceğiz yani bu adamların özünde var bu ellerinden gelse bütün müslümanları öldürmek siz ise hala Hristiyan terörü demeyelim diyorsunuz bir dini terörle özdeşleştirmeyelim diyorsunuz sanki Hristiyanlık bir din mi ki malum ayeti yazmama gerek var mı
KARAR OKURU 16 Mart 2019 01:37
''Batılı ülkelerde yaşamaya devam edecek milyonlarca Müslümanın da hayatı'' demişken bir uyarıda bulunayım, gerçi bu uyarının muhatapları bu gazeteyi çoktan öcü ilan etti ama neyse...Siz 'eyy Avrupa' dedikçe olan Avrupa'daki başörtülü kadınlara oluyor, herhangi bir öfkenin ilk muhatabı onlar oluyor, çünkü onlar İslam'ın görünen yüzü. O yüzden nemalandığınız başörtüsüne en büyük zararı siz veriyorsunuz.
gazeteci erkan 16 Mart 2019 01:27
dikkatinizi çekerim Yeni Zelanda da camiyi basıp katliam yapan kişiler Hristiyan lar için yapmamışlar bunu aşırı ırkçı Hatta faşist bir grup Muş bunlar milliyetçi Grup Yani sizin anlayacağınız Hristiyanlık adına Hristiyan Dünyası için yapmıyorlar bunu Çünkü papaya bile kızıyorlar ve hatta muhafazakar hıristiyanları yerden yere vuruyorlar bildirilerin de yani Avrupa'da ve dünyada yayılan bir milliyetçi dalga var hatta zaman zaman Faşizme doğru Kayan milliyetçilik Bu sebeple Yeni Zelanda da katliam yapan kişileri Hristiyan teröristler olarak adlandırmak y
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:48
1
Doğru tespit.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 10:58
1
Ayasofyadaki minareleri niye yikmayi istiyor o zaman
gazeteci erkan 16 Mart 2019 14:18
19
Ayasofya'daki minareleri niye yıkmak istiyor diyen o zaman yorumcu ya yanıt olarak arkadaş biliyoruz ki bu eylemi yapanlar faşist milliyetçi bir gruba üye olan kimseler Biz biliyoruz ki Türkiye'de de kendisine milliyetçi diyen MHP'li diyen birçok kişi endisine aynı zamanda İslamcı olarak da görüyor ya Allah Bismillah Allahu Ekber diye diyor Yani senin anlayacağın Yeni Zelanda da camiyi basan bu ırkçı faşistler her ne kadar Ayasofya'daki minareleri yıkıyoruz dese de aynı Türkiye'deki kendisine milliyetçi diyen kişiler gibi onlar da endilerine göre bir sentez üretmi
KARAR OKURU 16 Mart 2019 16:11
2
14.18, Beynin çarşafa dolandı...
KARAR OKURU 16 Mart 2019 01:22
Dün bizzat bu gazetede 'haçlı terörü' ifadesini gördüm ve Karar'a hiç yakıştıramadım. Biz 'islami terör' ifadesini kullananlarla aynı sığlıktaymışız. Acıları yarıştırmanın ne faydası var. Dinine bakmadan şiddetin her türlüsünü reddedelim. Kaldı ki bir gayrimüslime gerek olmadan da biz her gün kendi insanımızı ölüme mahkum edebiliyoruz. Aynı gün içinde Akdeniz'de onlarca mülteci boğuldu. Bu bize bir şey söylüyor olması lazım. Biz müslümanlar kendimizden kaçmak istiyoruz.
bozeren 16 Mart 2019 13:24
1
Haçlı terörü sözü hıristiyan terörü anlamına gelmez. O farklı, bu farklı.
göktürk börü 16 Mart 2019 01:20
“Müslümanlardan nefret ediyor musun” sorusuna ise şöyle demiş “Kendi ülkelerinde yaşayan Müslümanlardan hayır, ama bizim ülkemizi işgal edenlerden, evet.” burası çok ilginç göçmen politikalarına tepkililer zaten milliyetçiligin tüm dünyada ve türkiyede yükselişinin en büyük sebeplerinden birede göçmenler mülteciler türkiyedeki suriyeli beleşcilerde türk halkındaki milliyetçi vatansever duyguları arttırıyor.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 00:57
şu olaydan bile seçim malzemesi çıkaranları Allah kahretsin
KARAR OKURU 16 Mart 2019 09:49
0
Aynen ırkçılığın dini imanı olmaz. Müslüman Hırıstiyan farketmez. İnsanı insan katledemez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN