Back To Top
Milli bir spor dalı: Batı karşıtlığı

Milli bir spor dalı: Batı karşıtlığı

 - Son Güncelleme: 07.08.2019 Çarşamba 09:50
- A +

1997 yılının Aralık ayında Tahran, Sekizinci İslam Konferansı zirvesine ev sahipliği yaptı. Zirve, 79 Devrim’inden beri İran’da düzenlenmiş en büyük uluslararası toplantıydı.

55 İslam ülkesinin 50’sinin liderler seviyesinde katıldığı toplantı Hamaney’in Batı medeniyetini yerden yere vurduğu, paragözlülük, ahlaksızla suçladığı ve tabii çökmekte olduğunu söylediği konuşmasıyla açıldı. 

1982’de Hama’da kendi halkını katletmiş Hafız Esad, içinde bolca Batı, emperyalistler, İsrail geçen bir konuşma yaptı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah bütün dünyanın İslami uyanışa tanıklık ettiğini söyledi.

İranlıların zirve için Tahran’da bir parkın içine özel olarak inşa ettikleri, içi son model teknolojiyle donatılmış toplantı salonunun çatısı, aşırı kar yağışından hasar görünce toplantıda bir süre elektrikler kesildi, liderlerin konuşmaları geceye kadar sarktı. 

Gece yarısına doğru söz sırası, salonda belki de Batı’ya kızmakta en haklı sebepleri olan devlet başkanına geldi: Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’e.

Kısa bir süre önce Avrupa’nın gözleri önünde katliama uğramış bir halkın lideriydi.

Ama Tahran’a Riyad’dan gelmiş Aliya, orada konuştuğu yetkililerden Suudi Arabistan’da okuma yazma bilmeyenlerin oranının yüzde 60 olduğunu öğrenmiş, önceden hazırladığı konuşmasını toplantı sabahı değiştirmişti:

 “Çok açık konuştuğum için beni bağışlayın. Güzel yalanların yardımı olmaz ama acı gerçekler bir ilaç olabilir. Batı çöküntü içinde ya da dejenere olmuş değil. Kendi kendini kandıran komünizmin “çürümüş Batı” propagandası, bunu acı bir şekilde ödedi. Batı çürümüş değil. Güçlü, örgütlü ve eğitimli. Okulları bizimkilerden iyi, kentleri bizimkilerden temiz. Batı’da insan haklarının düzeyi yüksek ve fakirler ile sakatlara toplumsal yardım iyi örgütlenmiş durumda. Batılılar çoğunlukla sorumlu ve dakik kişiler. Onların ilerlemelerinin karanlık yönünü de biliyorum ve bunun gözümden kaçmasına izin vermiyorum. İslam en iyisi ama biz en iyisi değiliz. Bunlar iki farklı şey ve her zaman onları karıştırıyoruz. Batı’dan nefret etmek yerine onunla rekabet etmeliyiz. Kuran bize bunu emretmiyor mu; “Hayırlı işlerde yarışınız.”

Konuşma bittiğinde salon adeta buz kesmişti. Yerine geçerken Aliya’nın yanına yaklaşan bir genç ona bir kağıt uzattı. Kağıtta İngilizce olarak “Övdüğünüz Batı’nın halkınızı yok olmaya terk ettiğini unuttunuz mu? Yalnızca Müslümanların hakiki dostunuz olduğunu hatırlayın” yazıyordu.

Aliya, toplantıyı ve yaptığı konuşmayı hatıratı olan ‘Tarihe Tanıklığım’da böyle anlatıyor. O gencin uzattığı notta yazılanı aktardıktan sonra da savaş yıllarında Saraybosna’ya 12 kez gelen, Bosna ile ilgili bir film yapan, Bosna’ya müdahale edilmesi için Batı kamuoyunu harekete geçmeye çağıran yazan Fransızların aykırı düşünürü Bernard Henry Levy’ye verdiği onur madalyasından, Chirac ve Mitterand’ın Saraybosna ziyaretlerinden bahsediyor. 

Herhalde bu bir dizgi hatası ya da tesadüf değildi.

Aliya, Tahran’daki İslam Konferansı zirvesinden bir ay sonra bu kez Riyad’da toplanan İslam Konferansı’nın bilim-kültür ayağı IRCICA’nın yıllık toplantısında da salonu doldurmuş İslam dünyasının liderleri ve entelektüellerine yine cesur uyarılar yapmıştı: 

“İslam’la Batı-Avrupa medeniyetlerinin kültürü arasındaki ilişkiden bahsederken burada Müslümanların aşırı uçlara gitmekten kaçınmaları gereken bir seçimle karşı karşıya olduklarını belirtmemiz gerekir. Söz konusu uçlardan biri Batı medeniyetini tamamıyla reddetmek, diğeriyse onu körü körüne takip etmektir. Bunlardan ikisi de eşit derecede tehlikelidir. Batıyla işbirliği içinde olmazsak bizim zaafımız artar. Bu medeniyeti her şeyiyle kabul edersek de kendi kimliğimizi kaybeder, kendimiz olmaktan çıkarız. Kendimizi dünyadan soyutlayamayız. Burada Peygamberimizin bir sözünü hatırlamalı, “ilim Çin’de de olsa” almalıyız. Batı medeniyeti başka başka dinlerden ve milletlerden pek çok bilim adamının katkısıyla ortaya çıkmış uluslararası bir üründür. Avrupa’nın Bacon’dan bu yana sahip olduğu değişmez güç kaynağı eleştirel düşüncedir ki bu da muhtemelen Araplardan geçmiştir. Bizim için hayati önem taşıyan işte bu eleştirel düşüncedir.

...

Bugün Avrupalı zihinlerde dolaşan iki önemli fikirden bahsetmek, ardından da hepimizi bunlar üstünde düşünmeye davet etmek istiyorum. Bunlardan ilki Açık Toplum ve Düşmanları adlı kitapta Karl Popper tarafından ortaya atılmış olan açık toplum fikridir. Açık toplum bireyin özgürlüğü, kişisel gelişim, özgür düşünce, siyasi kuruluşları eleştirme hakkı, fikirlerin özgürce paylaşımı ve bunun gibi unsurların toplamından oluşan bir temele dayanır. Müslümanlar neden böyle bir şeyin içinde yer almasın ki? Ayrıca Popper'ın fikirlerinde hoşgörü vurgulanır; Avrupa kıtası üstünde yaşayan Müslümanlara karşı da sıkça gösterilen barbarca davranışların karşısında yer alınması gerektiği belirtilir.

İkinci olarak Alman filozofu Weizsacker tarafından ortaya atılmış olan Yeni Avrupa Rönesans'ından bahsetmek istiyorum. Yeni Avrupa Rönesans’ı ilk Rönesans’tan farklıdır, çünkü Avrupa dışındaki dünyaya ve kültürlere açıktır, dolayısıyla, bu filozofa göre, İslam kültürü ve medeniyetine de açıktır. Bu oyuna girmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kur'an bize "Hayırlı işlerde yarışın" (Kur'an 5:48) diye buyurmamış mıdır? Ama yarışmak için önce kendi kimlik bilincimizi güçlendirmemiz gerekir. Bilinçli Müslümanlar kendilerine ait değerleri unutmadan, vermeye de almaya da hazırdırlar.”

Aliya’nın bu çuvaldızı kendine batırma özgüveni hem Batı hem de İslam literatürünü iyi bilen bir entelektüel ve tribünlere oynamayan sorumluluk sahibi gerçek bir mücadele adamı olmasından geliyordu. 

Daha 1970’de kaleme aldığı 40 sayfalık İslam Deklarasyonu risalesinde “Belirli İslam ülkelerinde fedakar dost veya azılı düşman aramak ve bulmak alışkanlığımız oldu ve bu durumu dış siyaset olarak isimlendirdik. Ne gerçek dost ne de hakiki düşman olmadığını anladığımız ve kendi sorunlarımız için “düşmanın felaket planlarını” değil, kendimizi suçlu gördüğümüz zaman, daha az hayal kırıklığı, sorunların azaldığı, olgunlaşmamızın başladığı bir dönem yaşarız” yazacak kadar erken zamanlarda sorunların farkındaydı. 

1980’de yazdığı Doğu-Batı Arasında İslam’da  acı reçeteyi de tarif etmişti. 

“Ben olsam, Müslüman Doğu’daki tüm mekteplere “eleştirel düşünme” dersleri koyardım. Batı’nın aksine Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafının kaynağı budur.”

Bunları okuyunca insan düşünüyor. 

Bugün hamasete, kendi kendine propaganda kolaycılığına kaçmadan, okumamakta bile irfan bulmak gibi sufli popülizmlere kapılmadan, milli sporumuz Batı karşıtlığını sorunların üzerine bir şal gibi örtmeden bu cesur tespitleri Türkiye’de dillendirecek bir siyasetçi ve entelektüel hakkında neler söylenirdi?

Batı hayranı, ezik Müslüman, emperyalist kafa, modernist, müstemleke aydını, liboş hatta Popper tavsiyesi yüzünden Sorosçu...

Neyse ki Türkiye’de Aliya’nın kitapları çok satılıyor ama pek okunmuyor. 

Cehaletin bir faydası daha...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yavuz Karahan 08 Ağustos 2019 19:49
12'den vuran tam isabet bir yazı. İşte Yıldıray Oğur farkı. Bravo! Keşke bu vatanı ve bu ÜMMETi gerçekten seven güç sahibi bir müslüman kurum,yada müslüman kişi (veya kişiler) bu makaleyi harfi harfine en başta İngilzce, Arapça ve Farsça olmak üzere tercüme edip hem sosyal medya ve hem de sözkonusu lisnlarla yayın yapan geleneksel gazete, basın ve medya aracılığıyla tüm müslüman coğrafyaya duyurabilse.
Kanada'dan selam 08 Ağustos 2019 08:03
sizi gercekten tebrik ediyorum sayin OGUR ! Hakan Albayrak ve sizi her daim takdirle okuyorum .... Bu arada "Türkiye’de Aliya’nın kitapları çok satılıyor ama pek okunmuyor" cumleniz beni cok sa$irtti. Bir insan okumayacagi kitaplari neden satin alsin? Bu soruyu sizi tenkit, yada elestirmek icin degil, gercekten merak ettigim icin soruyorum. Siz veya degerli -- gercekten sizin gibi cok degerli -- okurlariniz sozkonusu soruma cevap verip aydinlatsa wallahi minnetar olurum
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 22:50
Sizinki de okumuşlupun bir faydası olsa gerek
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 21:03
Sayın OĞUR tabrik ediyorum yine bam teline dokunmuşsun . Avrupa'ya ilk gittiğimde bizi çok fena kaldırdıklarını anladım. Adamlar her işi kemal-i ciddiyetle yapıyorlar. Çok saygılılar ve çok dakikler . Mimarileri çok güzel ve şehirleri çok temiz. Trafikte de çok kibarlar. Çok kaliteli eğitim veriyorlar. Çok iyi dil eğitimi var. Ayrıca çok dindarlar -en çok da buna şaşırmıştım-. Biz de kuru hamaset Sayın OĞUR. Konuşma yanarsın modunda gidiyoruz. Müslümanlık bu değil. Ben müslümanım.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:08
Aliya İslamcı değildi, Müslümandı.Bizim Müslümana ihtiyacımız var, Cübbeli gibi din bezirganlığı yapıp, hurafe çamurunda debelenen, bilim dışı safsatalarla uğraşıp asırlardır insanları aldatan sahtekarlara değil. Gerçi son demleri, onların anlayacağı şekilde ifade edeyim: İslam dünyasına da Mehdi geldi, o da bilimsel ve eleştirel düşüncedir. Güneş varsa karanlık göçer.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:31
Biz zengin, kurumlari ve kurallari oturmus batiya dusmaniz, guney amerika ulkeleri, Venezuela gibi batiya dusman degil dostuz, bizim ilkelerle, hak ve hukukla sorunumuz,
Ehl-i İrfan 07 Ağustos 2019 17:14
Y Oğur,ikna olmuş,Türkler arasında yerini almış görünüyor ...Nerelerden nereye...."Ey özgürlükten..." "En genç sivillikten" Aliya İzzetbegoviç üzerinden batıya teslimiyet methiyesi .....
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:25
4
batıya teslimiyet ne demek?rusyaya teslimiyet gibi bir şey mi?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:31
5
Ey yazilani ve esas meseleyi anlamaktan uzak okur, sen neyin teslimiyetindesin ki batıya teslimiyetten dem vuruyorsun.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 21:49
2
Bütün bu yazılanlardan 'Batıya teslimiyet' ana fikrini çıkarıyorsan okuduğunu anlamıyorsun. Belki de bu sayfa sana uygun değil, Karagül verelim abime, ya da Ergun Diler, Metiner? Sizden farklı herkese hep beraber küfredin, tatmin olun
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 23:28
1
Ehl-i İrfan rumuzuyla taammüden kafa karıştırıyor, fitne sokuyorsun.
İbrahim Erdoğan 07 Ağustos 2019 17:10
Süper bir yazı. Yıldızlı 10. Anlayanlar için.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 16:00
Yıldıray Oğur yer üstünde yaşıyan müslümanların çok büyük çoğunluğu batıyı hep düşman bilir çünkü çok kolay dini eğitimde bunu öğretir
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:49
Bir yılda yabancı dillerden Yunancaya çevrilen kitap sayısı Arapçaya çevrilen kitap sayısından daha fazla. Araplar 300 milyon, Yunanlılar 5,7 milyon. Her şeyin cevabı Kuran’da var diyorsan elbette başka kitap okumana gerek kalmaz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:16
0
tüm kitaplar bir kitabı anlamak için diyoruz, onu anlamazsan zaten yaptığın herşey rüzgar önündeki kül.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:44
Bizlerde güçlü olduğumuzda talan edip sömürmüşüz ve o fetih oluyor ama Batı yapınca emperyalizm oluyor.
Ehl-i İrfan 07 Ağustos 2019 13:28
Gelsin o zaman bir batılıdan Türkiye ve Türkler üzerine bir dilek ve temenni;"Türkler önce 'İKNA' edilmeli,direnirlerse 'İCBAR' edilmeli, karşı çıkarlarsa 'İMHA' edilmeli...." POSTEL Kritik soru şu,yukarıdaki aşamaların hangi safhasında bulunuyoruz acaba Türk Milleti ve Devleti olarak....
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:14
4
Delinin biri kuyuya taş atmış ,
Naif 07 Ağustos 2019 12:36
Çok güzel bir yazı. Bu ülkede milliyetcisi, islamcisi, solcusu batıya nefret kusar ama başı derde girse hemen kaçar Almanya ya, İngiltere ye, Fransa'ya sığınır. Çünkü bilir ki canı, malı bu ülkelerde emniyette olacak. İslamcı lar Pakistan a, Mısır a gitseler, yada Solcular Kuzey Kore ye...İşte ikiyüzlülüklari burdan belli
Adanalı 07 Ağustos 2019 12:29
Sıkı bir ülkücü arkadaşım evlenince balayı için Avrupa turuna gitti. Bu onun ilk yurtdışı çıkışı idi. On günde beş ülke gezmişler. Türkiye ye döndüğünde havaalanından ben aldım. İlk sözü şu oldu ; Reis Avrupa'yı görünce kendimden utandım. Her yer tertemiz, düzenli, İnsanlar güler yüzlü inanmadım dedi. Ve ekledi ; Hani bize tek dişi kalmış canavar diye anlatıyorlardı ya, Hepsi yalanmış.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:17
9
Ülkücüler ne rusçu, ne çinci, ne de AB-D'cilerdir. Onlar sadece türkiye'nin çıkarlarını gözönüne alırlar. Sizin gibi batı vs. şakşakçılığı yapmazlar, Türkiye'nin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Onların ekseni türkiye ve türk dünyasıdır, sizin gibi şu-bu taraf yandaşlığı değildir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:56
Antik Yunan filozoflarının eserlerini kompleksizce, hiç gocunmadan Arapçaya tercüme edip yorumlayan ve onlardan ilham alan müslüman bilim insanlarından ve hakiki entelektüellerden okumadığımız için şanslı olduğumuzu iddia eden "aydınlar"a... Nereden nereye..!
Muhtefi. . 07 Ağustos 2019 11:28
Bizde Rakı var onlarda bira,şarap elbette Batı karşıtiyım .Bizde Davul, zurna var. Onlarda yok tabi ki karşıyım batıya. Bizde çeşit, ceşit Kebablar, Lahmacunlar. Pideler, Tatlilar..onlarda nerdeeee...tabi ki karsiytim, karşıyım herzaman. :)).mesela Bizde .Sokağa çık Adres sor sokak seferber olur. Batıda polis çağırır ısrarcı olursan. :))....!..Eleştirel düşünce biz Turklerden sorulur. Hatta patent imkanı varsa kimse alamaz bizden baska :)).işkembeden sallamıyorum. Cumhurbaşkanlığı Forsunda var Kanıtım. .!!
Bedr 07 Ağustos 2019 11:20
Yazar başka bir spor dalını unutuyor bu arada: Batı Hayranlığı! Kendini geliştir, iyileri örnek al, kötülerle mücadele et; Hayat bu kadar basit!
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:13
Yine süper bir yazi olmus, keske sizin gibi ler TR de cogalsa ama bu evdeki ve disardaki egitimle malesef cooooook zor görünüyor :(
Najaz 07 Ağustos 2019 11:02
Kendimi bildim bileli "Batı medeniyeti çöküyor" hikayesini duyarım. Neredeyse 40 yıl oldu, hala dimdik ayaktalar ve kendilerini sürekli yenileyip geliştiriyorlar. Sorunları yok mu? Evet var. Ancak ellerinde bu sorunları çözmeye yarayan çok etkili ve güçlü araçları var: Bilim ve eleştirel düşünce. Korkarım ki biz bu hikayeyi bir 40 yıl daha dinleyeceğiz...
alperen 07 Ağustos 2019 10:01
Aynı batının ne kadar iki yüzlü,riyakar,İslami değerlere karşı acımasız olduğuna dair binlerce örnek verilebilir..İşte Mısır seçimle gelen bir iktidara karşı alınan iğrenç ve iki yüzlü batı tavrını acımasız bir filim gibi seyrettik..İşte yakılan Afganistan,Libya,Irak,Suriye bütün bunlara karşı o özgürlükçü batı aydınlarını ve halkının aldıkları tavır ne oldu..Çoğu özgürlük ve medeniyet götürdüklerini söylemişlerdir..Özgürlükçü batı nasılda İslam dünyasının diktatörlerini destekler..Edvard said'in haberler ağında İslam kitabını okusanız batının kendine dönük oputunizmini görürsünüz..
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:44
1
Doğu hiç ikiyüzlü değil... Yemen'de çocukların açlıktan ölümüne sebep olan Suudi Arabistan'dan merhamet fışkırıyor!
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:21
0
Müslümanların yaşadığı ülkeer bu kadar yozlaşmış yönetimlere sahipken, Irak'ta Şii Sünniyi , Sünni Siiyi namaz da bombalarken, Afganistan'da Taliban önüne gelen yere her gün bomba yağdırırken, Mısırdaki durumu önce Araplar sahiplenirken, Suriye mezhep ayrımı nedeniyle bunca insanlık dramı yaşarken vb. hangi İslami Değerden bahsediliyor? Suudilerinki mi? Yolsuzlukları ayyuka çıkan İran Mollaları mı? Daha dün yolsuzluğu ortayya çıkan Sudan'ın Beşirininki mi?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:50
Keşke sadece Aliya'nın söylediklerini yazıp noktalasaydınız.
Umut Emiroğlu 07 Ağustos 2019 09:49
1-Batı; sömürgeci, emperyalist, bozguncu... biz neredeyse sütten çıkmış ak kaşığız. Böylesi işimize geliyor. Kendi hatalarımızla yüzleşmekten, kendimizi değiştirmek gerektiği gerçeğinin oluşturacağı stresten yırtıyoruz tabiri caizse. Oysa, bozguncular her devirde var olmuştur. Bozguncudan evvel bozulanın kendisindedir kabahat. Zira bozulanda, bozulmaya açık bir durum olmasa, bozguncu bir şey yapamaz.
Cemo 07 Ağustos 2019 09:36
Destê te sax be kekê yıldıray. Birêz Alîya camêrek rumetgirane.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:45
4
''Elini sağlıklı tut. Bay Alia bir casus kameraman''... google çevirisi bu yazdığınızın. tam olarak ne kast ettiniz?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 18:29
1
Gerçek Türkçesi; Ellerine sağlık Yıldıray abi. Sayın Aliya, Onurlu bir yiğittir.. Google de sizin gibi yanlış anlamış...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:46
BİR İDOLÜMÜZ VAR.O MİTOSTUR O İDOL kutsaldır.çünkü onu biz ihtiyaçtan yarattık.kendimizle özdeştirdik. HUMEYNİCİLİKTEN VAHHABİLİĞE KEMALİZMDEN REİSÇİLİĞE İDOLLER VE KAİDELERİ SORGULANAMAZ.
KARAR'lı okur 07 Ağustos 2019 07:41
Sayın Oğur yine neşter vurmuş... Eskiler şöyle derlermiş: dertli kaşif olur. İşte sorunları ele alırken içten içe dertlenirse insan, sagduyusunu da koruyarak doğru bir bakış açısına ulaşabilir. Aliya İzzetbegoviç (A.r.e) çağını iyi okuyan bi entellektüeldi. Yaşadığımız coğrafyada, hiç düşünmeden koro halinde, çoğu zaman da çapsız politikacıların yönlendirmesiyle "Kahrolsun Batı, Kahrolsun İsrail" naralarıyla ömür tüketen insanımıza, önce çağını ve sorunlarını doğru anlamak, sonra da "hayırlı işlerde yarışarak" azami çalışmak düşer. Kalemine sağlık güzel insan..
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 07:01
Yazının başlığına görüne kinaye olsun diye " doğu var mı ki, batı olsun" diye yazacaktım ama İzzetbegoviç zaten söylemiş!
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 10:39
0
Katılıyorum. Biri Türkiye için demişti "doğu gitti; batı gelmedi" diye. Doğru söz.
Mirza Fethali 07 Ağustos 2019 06:44
Doğuda zaman ve hayat yavaş akar Yıldıray bey.Bunun için hakikate uyanmak zordur.Guzel bir yazı olmuş , elinize sağlık. Siz Aliya'dan güzel alıntılar yapmışsınız; ben de 100 yıl öncesinden, bir Azerbaycanli bir Türk aydını, Mirza Fethali'den özeleştiri adına size destekte bulunayim."Araplar müthiş hikayeler yazarlar, İranlılar muhteşem anlatır, Türkler hemen inanırlar. "...Ama Mirza Fethali'yi kim bilir, kim anlar?
Ali baba 07 Ağustos 2019 01:38
Ecdad neyse torunlarida ayni, Ganimetin,Gaspin, Hirsizligin,pešinde kośan,Tembel bir milletiz,
Ehl-i İrfan 07 Ağustos 2019 17:22
4
"Geçmişine taş atının,geleceğine gülle atarlar." Türk Atasözü .
Karar Okuru 07 Ağustos 2019 01:35
Basit bir üçlü hatırlatayım, “ hayatta en hakiki mürşit ilimdir”, “yurtta sulh cihamda sulh” “ hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir”. Bu çağda bilim ve aklın yolu esas olmalı, doktrinler, davalar, ideolojiler, boş hamaset ve yetersizlik belirtisidir. Geri kalmışlık, yağmacı aşırı göçıer, ve yetersisizlik din, ırk gibi aidiyetlere bulanmış hastalıklı bir toplumsal dokunun tüm dünyada yaygınlaşmaya başladığını
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:52
0
Sonuç olarak "fikri hür, vicdanı hür" bireyler yetiştiremediğimiz sürece ikinci hatta üçüncü sınıf bir ülke olarak kalmaya mahkumuz.
Batıcılar, Batıkılar tarafından ayarlanmış gayri milli bir kafaya sahiptirler...
Naif 07 Ağustos 2019 12:30
3
Sen git Sabah oku dostum, bu yazı sana fazla
Reis In cocuklari bu kafayi COK iyi ogrenebilmek icin batida okudular herhalde… Dogucu bey sizce neden dogulu multeciler ulkelerinden kacip batiya siginmaya calisiyorlar??
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:27
3
22.29, çünkü ülkelerini batı işgal edip mahvettiği için o ülkelere gidiyorlar. Irak, afganistan, suriye, libya... bu ülkeleri batı işgal edip paramparça etmedi mi. Madem ülkelerini parçaladı, mahvettiler, aslında onları almaları gerekirdi bu batılı ülkelerin. Ama naptılar, sınırlarını kapattılar ve doğudan bunların gelmesini önlesin diye türkiye'yi muhafız tuttular, tüm yükü Türkiye'ye yüklediler. Yani o yüce batıdan kazık üstüne kazık yemekle meşgulüz vesselam...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:23
1
Karar okuru 00:27 Bati isgal edip bati mahvediyorsa neden batiya gidiyor insanlar? Mantigini anlayamadim...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 01:29
Bati dusman diyoruz ama hep Batinin icadlarini kullaniyoruz. Onlarin bize verdigi nimetlerden faydalanarak yasiyoruz ama nefret kusmaktan da geri kalmiyoruz. Bizde bilim, teknoloji sifirda sifir elde var sifir cunku. Onlarin ozelestiri kulturu de bizde yok; olamaz da cunku ozgur dusunce ustune kurulmus bir kultur degil bizimki. Geriye bir tek "bizim ahlaki ustunlugumuz var" iddiasi kaliyor ki bunun da dogru olmadigini her gun goruyoruz bu ulkede.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 10:43
6
Sifir kavrami olmasaydi.... Bati yoktu - teknoloji bitmisti !! Islam medeniyetini...gormek icin Afganistana, Pakistana, Arabistana gidilmeli !! Insan haklarina, kadinlara, serbest dusunceye, evrensel hukuka verilen onemi - degeri....ve kul- kole- cariye- biat- itaat - hurafe ezberlemek, dusunmeyen adam, medeniyet dini degerlerini ... daha yakindan gormek sansi olur !!
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:08
1
08.05. sizde yapin sizde satin o zaman. niye yapamiyorsunuz? butun sorun burada. Soru su: neyi nasil yaparsan dunya ile yarisabiliriz? Bilimsel egitim ve Elestirel dusunce kurumlasmazsa ne yapabilirsiniz, ne satabilirsiniz ne de gelisebilirisiniz. Bati dusmanligina devam ama karin doyurmuyor, psikolojik tatmin sadece...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:41
0
Bu "sifir kavrami olmasaydi" safsatasini da Erbakan cikardi. Bati sifiri bizden caldi, tazminat odemeleri lazim derdi hoca. Oysa Bati medeniyetinin temelini Eski Yunanlilar atmistir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:05
6
O işlere öyle bakılmaz. Bilim kültür teknoloji insanlığın ortak malıdır, Antik Mısır geometrisini koyar, eski Yunan felsefesini koyar, Çin matbaasını koyar, ortaçağ hintlileri matematiğini sıfırını koyar, İslam medeniyetini optiğini, astronomisini, haritalarını koyar, modern Batı elektroniğini, modern bilimsel düşüncesini koyar. İslam medeniyeti Hintlilerden öğrendiği sıfır kavramını Batıya tanıtmasa ne olurdu? Bir de batı sana vermiyor evladım, sana satıyor. Kendisi zenginleşiyor sen fakir kalıyorsun.
Has Parti 07 Ağustos 2019 01:06
Bu işin zirvesi galiba Çiftlikbank'ın tosunu, çocuk 'kırmızı çizgimiz Kudüs' dedi. Biliyor işi...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 00:30
Bu ataletle Batı hayranı da olsak farketmez be hocam. Çin ve güney doğu asyanın da Batı'dan farklı çok yönü var; her Batı ülkesi de iyi durumda değil. Eleştiri olsun bence de, ama örneğin Japonya'da eleştiri kültürü çok mu gelişmiş? Körü körüne Batı karşıtı olmanın yanlış olması; Batı'nın hiçbir yönüne karşı olmamak demek de değil. Asıl konu bu değil ya... Olmamış bence.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:56
0
Japonyada eleştiri ve özeleştirinin hiç gelişmediğini söylemek biraz durumu ıskalamakdır bence. Harakiri davranışının biraz incelenmesi sizi daha sağlıkli bir sonuca ulaştırabilir.
Şogun 07 Ağustos 2019 11:27
0
Japonya, Perry olayından sonra bu iş bitmiş, kasmayalım yeni duruma uyum sağlayalım dedi. Geyik tartışmaları bırakıp, nesiller boyu on binlerce insanını batıya eğitime göndererek, batıyı birebir taklit ederek kalkındı. (Bkz Matthew C. Perry, Meiji )
İbrahim DİRİ 07 Ağustos 2019 00:23
80 darbesinde solcusuda,ülkücüsüde,islamcısıda batıya kaçtı,oranın sağladığı hukuki güvenceyle örgütlenip buradaki siyasi yapılarını finanse ettiler,yaralarını sardılar.90 lı yıllarda hepsi birden kapitalizm çöküyor,ahlak/namus yok,emperyalist batı bizim güçlenmemizi istemiyor retoriğine döndüler.Demekki kompleksimizden doğan potansiyel müşterisiyiz.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 00:23
Kendimizi eleştirmemiz, yanlışlarımızı görmemiz için ille de batı yandaşı olmamız gerekmiyor ki sn yazar. Yüzyıllar boyunca ülke olarak batı emperyalizminden o kadar çektik, hele son çeyrek yüzyılda öyle haksızlıklarına, çifte standartlarına ve aşağılamalarına maruz kaldık ki..batı karşıtlığının milli spor hale gelmesinde esas etken bence batının bu tutumu ve içişlerimize saygısızca, aşırı karışması, Türkiye'ye bir nevi müstemleke ülkesi gibi görmesidir. Batı karşıtlığından hoşlanmıyorsanız,batılı dost ve efendilerinize öncelikle bu iğrenç tutumlarından vazgeçmelerini önlerin bence.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:35
2
Yazar, batı yandaşı veya taraftarı olalım dememiş ki...Söylediği batıya anlamaya çalışalım. ..Ama anlama gibi bir derdimiz var mı? Burda görüldüğü gibi bu da ayrı bir sorun.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:30
0
Size ayrıca okuduğunu anlama dersleri lazım.
mutlu yücel 07 Ağustos 2019 00:05
Konu eleştirel düşünme,düşündüğünü söyleme ise bu süreçte söylenmesi gerekenlerin en başına" oy almak için APO nun fikrine başvuran hükümet:HDP li belediye başkanları,parti başkanları, Demirtaş,ve dağ kadrosununun ileri gelenlerini bir araya getirip tartıştırıp akan kanın durdurulması konusunda niçin girişimde bulunmaz, yoksa oydan daha mı değersiz, ölen mehmetçiğin kanı.
Karar Okuru 07 Ağustos 2019 13:42
2
Çözüm süreci döneminde bu dediğiniz çok daha geniş bir şekilde denenmişti ama hiç faydası olmadı.
mutlu yücel 07 Ağustos 2019 19:04
0
Onda, tam sonuç alınacağı aşamada derin devlet araya girdi,kaldı ki benim dediğimde: İş, ön aşamada kürtlerin kendi aralarımda iştişaresi söz konusu ve ikinci aşamada iki taraf olacak. Sence, bu kan bu dul, yetim kalanlar, bu anlaşmazlık hiç çözülmemeli mi? Tuzun kuru herhalde, sonuşta bir vatan üzerinde yaşayan, beraber de yaşamak isteyen iki taraf var,fakat organizasyon yok.A PO vs hiç anlaşılamaz kimseyse, seçimde kürtlerin nasıl oy kullanması konusunda nasıl anlaştılar?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN