Back To Top
İslam’ın kızı İslam’ın erkeği

İslam’ın kızı İslam’ın erkeği

- A +

Başörtüsü yasaklarıyla mücadele edilirken kimileri bir adım ötesini görememiş demek ki. Eğitim düzeyi yükselen genç kadınların kamu alanında görünürlüklerinin artacağı, yeni taleplerinin, hatta kamu alanını dönüştürmelerinin kaçınılmaz olacağı aşikardı. “İslam’ın kızı” repliği neden makes bulmuyor genç kadınlar üzerinde, neden dini söylemler etkisini yitiriyor gün geçtikçe. Kadınları hadsizce tedip ve terbiye etmeye yönelen, kadına ve erkeğe ayrı ahlak öneren dil dinden soğutuyor. Okuduklarını ve işittiklerini akıl ve kalp süzgecinden geçirebilen gençlerin bu ikiliğe tahammülü yok çünkü. Bir düşünceye göre kadınlar eğitim almamalı, en yüksek donanıma ulaşsa, uzmanlaşsa bile evinin kadını olup çocuk yetiştirmelidir. Çünkü dışarısı tekin değil tehlikelerle dolu. Şiddet mobing ve taciz gibi kimi koşulların değişmesi için kendi nefislerinden başlayarak mücadele vermek yerine maruz kalanı bir yere kapatıp koruma fikri kolaycılık ve indirgemecilikten başka bir şey değil.

Çalışma koşullarının, sürelerinin, gerekliliklerinin en geniş manada masaya yatırılması ve erkekler için de uygunluk analizinin yapılması gerekirken genel bir sistem eleştirisi yapacak, sistemi insani yönde değiştirmeye talip olacak güç ve enerjiden mahrumuz. Birilerinin evde oturup değerlerimizi ve aileyi koruması lazım, bunun için elverişli ve öncelikli olanlar da kadınlar düşüncesi mevcut sorunları çözmede son derece sakil duruyor. Kapitalizmin çarkları içinde insanlığını kaybetmek, mahremiyet sınırlarının aşıldığı ortamlarda aileden uzaklaşmak en çok erkekler için geçerli. Çalışan kadınların aileyi yıktığı söylenirken Erol Göka’nın Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde söz ettiği bir araştırmaya göre yoğun tempo içinde olan babaların 10 ile 15 saniye arasında değişen üç ayrı zaman dilimi toplamında günde toplam 40 saniye çocuklarıyla ilgilendikleri gerçeğini nereye koyacağız. Babalığı, baba yoksunluğunu, babanın yıkıcı ilgisizliğini konu alan araştırmalar ve evrensel çalışmalar ne zaman gündemimize girecek? 

Bu yönde kadınlar arasında da derin çelişkiler var. Çalışan kadını neredeyse canavarlaştıran, mahkum eden kimi seminerci ve hatibeler kendi yaşamlarında evlerine uğrayacak vakit bulamıyor. Kadınları evde tutmaya çalışan kadınlar çalışmamayı sadece “başkaları için” uygun gören kimseler. İçine düştükleri bencilce çelişki ve ev hanımının hakikatinden bile bîhaber oluşları dikkate şayan.     

Peki ev hanımı global manada kime denir? Genel manada ev kadını yıkar, temizler, yemek yapar, evin geçimine türlü çeşit yollarla katkıda bulunur, bazı yerlerde kilometrelerce uzaktan su taşır, tarlada bahçede çalışır ve hayatı idame ettirmek uğruna uyku dışında dinlenmez ve genelde saçlarını tarayacak zamanları olmaz. Kimi küçük bir bebeği sırtına bağlayıp tarlaya gider, kimi de çocuklarının gelişimi için onları arabayla piyano keman spor drama gibi derslere taşır. Bunun dışında çocuk bakımının yegâne sorumlusu olan kadın dünyanın büyük bir kesiminde sigorta ve kayıttan uzak, en düşük ücretle aileye ekonomik katkı için çeşitli işler yapar. Buradaki sömürü de tıpkı ev içi emeğinin görmezden gelinmesi ve hiçe sayılması gibi değersizdir. Hala ev kadını denir ona çünkü böylelikle sosyal sigortanın da koruyucu yasaların da dışında tutulmaları sağlanır. Şehrin dört duvarı arasında ev hanımlarının kadın kuşağı programların basıncında çürüyen zamanları, yapacak daha iyi bir şeyim olmadığından seyrediyorum demeleri mesela, kimsenin umurunda değil. Yeter ki evde oturulsun. Bu koşullarda hangi çocuk yetiştirmeden söz ediyoruz acaba. Çalışmayı sadece ücretli çalışmaya indirgemek de yanlış. Binlerce kadın hayır hasenat, yardım, parti, dernek, kooperatif, vakıf, okul aile birliği gibi kurumlarda emek sarfedip toplumuna sahip çıkıyor; ruhunun inkişafı için çabalıyor ve karşılığını Allah’tan bekliyor. Ev işi dışında kalan her türlü çabayı tehlikeli görmenin, engellemenin manası nedir, kadının güçsüz kılınıp şiddete aşağılamaya itaate ve boyun eğmeye daha açık ve elverişli hale gelmesi mi? Kadınlar yaşamları boyunca önceliklerini her dönem başka türlü düzenlemeyi çok iyi biliyor yeter ki gerekli düzenlemeler yapılsın seçenekleri bol olsun.   

Ergün Yıldırım’ın Nihayet dergi Mayıs 2017 sayısındaki söyleşide söylediği hakkaniyetli cümleleri hala ne kadar az kişiden duyabiliyoruz: “Kadının yarı zamanlı çalışma ve ev içine de taşınan işler yapma imkanları geliştirilmelidir. Erkekse kadın ev dışında çalıştığı için evdeki işlerin paylaşımında yeni rollere razı olmalıdır. Hatta razı olmaktan öte bunu yapması bir mesuliyettir.” “Temizlik yemek pişirme gibi işlerin bir ontolojisi yok. Bunlar tamamiyle kültüreldir. Bu yüzden tarım kültüründe ayıp görülen bu işlerin günümüzde de erkekler için ayıp görülmesinin bir anlamı yok.”

Cinsiyetçi tahakküm hastalığından kurtulmadıkça basiretimiz açılmayacak, hakkaniyetli ilişkiler kurulamayacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kemal 03 Haziran 2018 21:58
Güzel yazmışsınız fakat sorunun kaynağına inmemişsiniz sorun kuranıkerimin yanlı yorumunda Arab’ın örf ve adetini Türk’e din diye sunmalarından kayı boyu aşiretini Fırat’tan Bilecik’e götüren hatmetti ana şimdi olsa çadırdan dışarı çıkamazdı temmuzum sıcağında pardesü ğiydirirlerdi kıl ı kutsal yapan anlayışın sonu mudur bu daha iyi günlerimiz unutmayın din adına Hz Hüseyin’i şehit ettiler
KARAR OKURU 03 Haziran 2018 09:05
fazla mesainin üstüne yatıp ,kul hakkı yiyen ,sigortasız Suriyeli,afganlı çalıştıran, her türlü bencilliği normal sayan islamın erkeği normal,çalışmak isteyen islamın kızı anormalse kimse islam dünyası neden bu halde diye üzülmesin lütfen
KARAR OKURU 02 Haziran 2018 13:49
İki yüzlü İslam erkekleri bu yazıya çok kızacaklar. Tebrik ederim Yıldız Hanım.
Nermin Öztürk 02 Haziran 2018 13:28
Yorum yapanlar Türkiye gerçeklerinden uzak yaşıyorlar anlaşılan. Belli ki her kadını bir erkeğe zimmetlemişler, bakımını onlar üstlensin diyorlar. Ben öğretmenim, 30 yıldır da çalışıyorum. Beni kime zimmetlediler acaba? Zira sen çalışma, evinde otur, ben sana bakarım diyen bir erkeğe rastlamadım daha...
KARAR OKURU 02 Haziran 2018 00:48
Yorumlara bakıyorumda yıldız hanım nasıl bu kadar selefi anlayışlı bir topluluktan çıkmış olabilir.,tebrik etmek gerekir ,düne kadar başörtülü bacım okumalı diyenler,şimdi seni yaratan evde otur emrini vermiş diyorlar : çalışan kadının hayatını kolaylaştırmak zındıklık bu kadar da dar dini kavrayışları :
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 21:12
Kadın hangi şartlarda dışarı çıkabilir: Sıkı sıkıya örtünüp kötü giysilere bürüne, Hiç çıkmamış gibi davrana, Başını öne eğip kimsenin yüzüne bakmaya, Kalabalığa karışmaya, Erkeklerin bulunduğu yerlere yanaşmaya, herkesin dolaştığı sokaklardan uzak dura, İşini bir an önce bitirip evine döne." (Gazali, Ihya, 2/290) İslamın kuralı budur. Ben onun için müslümanlığı çok seviyorum.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 01:20
0
Tesettür ayetleri mümin erkeklere de söyle gözlerini haramdan sakınsınlar diye başlar. Gözlerini dikip kadınları taciz etmeyen işine gücüne bakanlardan Allah razı olsun.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 19:01
Sakalli din tuccarlarini hoplatan bir yazi olmus. Galiba Emevi dini sarsiliyor..
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 03:31
2
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan müsvedde neymiş emevi dini anlatın bizde öğrenelim
engineer 30 Mayıs 2018 12:39
siz mesture hanımefendi kadın çaılışır iddiasını dile getirmeniz inanılmaz derecede abestir, kadın nasıl olurda çalışır diyebiliyorsunuz, bakınız bizim işyerinde çalışan bir hanım 1. çocuğu olunca çalışmaya devam etti, ikinci çocuğu olunca kaynanası ve görümcesi, bu iki çocuğa bakamayacaklarını söyleyince işten ayrılıp çocuklarının yuvasının başına geçmek zorunda kaldı, kadın için aile yuvasındaki işi kendine yetmiyormu?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 14:38
0
Zaten su yolunu buluyor bir sekilde.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 19:01
1
Siz gerçekten mühendis misiniz ? Diplomanız gerçek mi?
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 01:04
0
Çok pardon ama neden başörtülüler ünivesite okuyamıyor yaygarası yaptınız? Madem aile yetiyorda evdeki iş yetiyırda neden okuma hürriyetini savundunuz ? Kusura bskma ama o kadar tıp oku eczacılık oku sonra yerin evin olsun yazık değil mi emeklere ,kreş olanskları,part time çalışma esnekliği getirilebilir,yurt dışında çalışan binlerce kadın vatandaşımız nasıl parttime çalışıyor , ailesine katkıda bulunuyor ,insaf
Adalet istiyoruz 30 Mayıs 2018 10:54
En büyük sıkıntımıza kimse değinmiyor. İslami bir düzen inşaa etmedikçe erkekler de kadınlar da yozlaşacaktır. İslami bir düzen kurulursa Erkek de kadın da okunmalıdır buna kimse engel olamaz. Modern laik seküler sistemin eğitiminden geçen kişilerlden hangi İslami hayat ve bakışı bekliyoruz ki?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 16:23
1
Mükemmel yorum teşekkürler.
malesef 30 Mayıs 2018 10:29
Şiddet mobing ve taciz gibi kimi koşulların değişmesi için kendi nefislerinden başlayarak mücadele vermek yerine maruz kalanı bir yere kapatıp koruma fikri kolaycılık ve indirgemecilikten başka bir şey değil. Harika bir tespit bence işin özü buuuuu
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 10:09
Vakadan ilkelere gitmek modern zihniyetin yaklasim bicimi. Modernizm tüm ilkeleri yerle bir edip, sahte ilkeler olusturdu. Dinleri redde de n pozititivizmin kendini din olarak ilan etmesi gibi. Yöntemin yanlis olmasi o şeyin aslini inkar etmeyi gerektirmez. İlkelerden hareketle vakayi yorumlamak gerek. Gelip gecici oluşumlar fikirleimizi olusturmamalidir.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:15
3
Evet, buna tümevarım denir ve siz bu yöntemin ürettiği iletişim teknolojisi ile bu yorumu yazabildiniz.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 09:57
Anlamayi anlamadan hicbir seyi anlayamayacagiz anlasilan.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 09:32
Bir kadını bir kadın ancak bu kadar mı anlar elinize sağlık .evde oturun diyenlerin başta kendileri,kendi karıları ,kızları evde oturmuyor ,işte çalışmasa bile hergün Avm de ,dediğiniz gibi parttime çalışma olanakları artırılmalı , sevgiler
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:23
2
"Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın." (Ahzap 33) Evde oturun diyenin karısı kızı yok onu bi düzelteyim dedim. ikinciside yanlıştan örnek olmaz.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 14:16
5
"Ey Peygamber Hanımları! Siz (diğer) kadınlardan biri gibi değilsiniz. Eğer takva sahibi iseniz artık sözü yumuşak söylemeyin (erkeklerle çekici bir şekilde konuşmayın). O taktirde kalbinde maraz (nifak, fitne, şehvet) bulunan kimse tamah eder (arzu duyar). Ve maruf (ciddî) söz söyleyin." (Ahzap 32) bu ayet peygamber efendimizin hanımlarını kapsıyor, o yüzden buradan tüm kadınlar için genelleme yapmanız doğru olmaz.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 19:25
0
Müslüman kadınlar evlenirken ‘peygamberin hanımlarına benzetilerek hayırlı bir evlilik yapmaları için’ dua edilirken ya da öldüklerinde Hatice ile komşu olmaları için koca koca sözler dua diye sarf edilirken iyi de, onlar hakkında inen âyetler şimdiki mü’min kadınlar için neden uygun olmuyor?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 19:26
0
Kadınların ‘evde bulunmaları/kalmaları’ ifadesi, kadınların evden çıkmalarının yasak olması demek değildir. Bunu bu şekilde anlayan bir âlim de yoktur. Hayatı anlama tarzı olarak kadının, ev eksenli bir hayatı benimsemesi, İslamî bir hayatın gereği olarak bize gösterilmiştir. Zira ev ve aile, kadının üzerine bina edilmiştir. Evinde olmayan, yani ev ağırlıklı yaşamayan bir kadının, Allah’ın aile emanetini takdir edip yaşaması ne kadar mümkün olabilir? Modern dünyanın alışveriş merkezlerinde, adına işyeri denen yerlerde heba ettiği kadın ne
Emine 30 Mayıs 2018 07:49
Bir taraftan eski İstanbul terbiye vekültürüne özenen yazılar yazıp gençlere ilim irfan dersleri verirken diğer taraftan feminizm karşıtlığı kılıfı altında kadınlardan 'karı' diye bahseden kişinin görgüsüzlü sırıtıp duruyor yazılarında Böyle kişilere iyi bir cevap olmuş yazınız
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 07:04
Islamiyet erkek dinidir.Kadin annedir numarasiyla kadini eve kapatip ikinci sinif insan olmasini ister ama siz bunu anlamak istemiyorsunuz.
mehmet 30 Mayıs 2018 11:28
2
ne varmış arkadaş bu sokakta bu kadar. benim imkanım olsun evden çıkmam.
engineer 30 Mayıs 2018 12:46
3
karar okuru hangi dindensin, hangi dinden olursan ol, ister ateist deist ol, ağzından çıkanı kulağın duysun, biz İslam dinindeniz ve Dinimize saygısızlık edenin dinine saygısızlık etmek istemeyiz ama Dinimize erkek dini deyip aklınca aşağılamaya kalkan aşağıların aşağısı olduğunu burda ifade etmek isterim, saygı görmek istersen saygı göstermelisin, dinimi aşağılamaya kalkanın haddini bildirmek vazifemiz, burada İslama ve Müslümanlara çemkiremezsiniz ağzınızın payını alırsınız.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 06:48
Önemli bir meseleye değinmişsiniz. Özellikle taciz vs. yüzünden kadinlarin eve hapsolmasinin yanlişliği ve çalisma şartlarinin düzenlenmesi konusundaki fikirlerinize aynen katıliyorum. Umarim bu konudaki duyarliliğimiz artar.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 06:07
Kadin ancak okuyarak ve calisarak ozgur olabilir, ailesine bilincli olarak faydali olur Yazarin yazdiklari bazi "islamcilari" (musluman degil) hoplatsa da, suyun akisi bu yondedir. Boyle bir yazi icin tesekurker.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 04:18
çarşaflı bir kızın önce feraceye sonra rengarenk başötülerine sonra pantolana geçtiğinin bizzat şanlı şahidiyim. şu an kız açık. aileside çıldırıyor. ama aynı aile ben kızımı eve kapatmayacağım okuyacak diyordu. şimdi niye dövünüyorlarsa. ne bekliyorlardı acaba. müslüman dininden taviz veremez. hata yapar yanlış yapar ama taviz veremez. ne olacak canım dediğinde çözülme başlıyor
malesef 30 Mayıs 2018 11:15
3
şu noktayı kaçırmışsınız örtünmek veya örtünmemek ahlak ve vicdan duygularınla ilişkili değildir bu nedenle açık olsun olmasın önce nefis terbiyesi gerekir hele erkekler için önce gelir nefis terbiyesi
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:30
1
müslümandan bahsediyorsak eğer örtünmek farzdır.
Hasan Akseki 30 Mayıs 2018 12:03
4
Aynı aile kızlarının çarşaflı olmasını değil de, neden başının açık olmasını sorun ediyor? Kadının başı açık olmasında ne gibi sorun olabilir ki? Anlattıklarınıza bakılırsa başını açmak kızın kendi tercihi. Peki öncesinde çarşaf giymek acaba kendi tercihi miydi? "Müslüman dinden taviz veremez" Anlattığınız olayda taviz nerede?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 04:15
işte sizin bir kaç tık öteniz başörtülü deistler. taviz vere vere bu hale geliyorsunuz. dindar dediğimiz kadınların bir çoğu feminist olmuş haberleri yok. bir kadının ailesini geçindirme gibi bir zorunluluğu kesinlikle yok. kimsede buna zorlayamaz. haa illa çalışcaksa helal haam kurallarına riayet ederek çalışabilir. şimdi soruyorum bu ülkede namahrem kuralını çiğnemden yapılacak kaç meslek var. müslüman doktor bulamıyoruz diye bir furya başlattılar iş danimarka dili ve edebiyatı bölümlerine kadar gitti. ondan sonra gençlerimiz şöle boşanmalar böy
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 09:16
5
Erkek olduğunuz ne kadar belli ,madem evde oturmak çok güzel buyrun siz oturun ,bütün gün yemek yapmaktan,temizlikten,çocukla uğraşmaktan bir nefes bile almayın sonra da mutlu mutlu eşinize gülümseyin ,hanımlık yapın : lütfen çalışmayı sadece para kazanmaya indirgemeyin ,kadınlara insandır bırakın ev dışında da nefes alsınlar
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:34
2
zaten erkeklerde dışarıda trafikte patron kaprislerinde elli şekil insanla muhatap olup sinir harbiyle içinde gününü gün ediyor. Evde oturmayı tavsiye eden ben değilim bizzat Yaratıcınız emrediyor. benim ailemde hiçbir kadın çalışmıyor dışarıda çıkıyorlar nefeste gayet ferah bir şekilde alıyorlar. hatta şu anda da umredeler. kapitalizme köle olmak eşine değil patrona çay taşımak özgürlük değildir
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 04:09
Önce kadına saygı kültürü gelişmelidir Erkek ev hanimi eşiyle gurur duymalıdır Onun yaptiklarını hafife almamalıdır Onu maddi manevi mâdur etmemelidir.Toplumumuzda bunun tam tersi yaşandığı için kadın çalışmayı tercih etmektedir.Çalışan kadin ev hanımlığını da devam ettirmeye mâhkumdur günümüzde.Hayatı paylaşma ve hayatın yükünü hafifletme esas alınmalidir.Kısaca kadının saygınlığı sağlanmadıkça bu sorunlar sürüp gider.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 16:57
2
Universite mezunu oldugu halde calismayan esimle gurur duyuyorum. Kazancimin bir bolumunu kendisine veriyor nereye harcadigini da sormuyorum. Yorumu begenmeyenler neyden rahatsiz oldu merak ettim.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 04:08
çocuk büyütmekten insan yetiştirmekten daha kutsal bir iş yok. fatihin annesi çocuğuna bir gün bile besmelesiz süt emzirmemiş. çocukta yaparım kariyerde zihniyeti bir müddet sonra bunu söyleyeneleri bile tepe taklak edecek ama iş işten geçiyor geçecek belkide geçti .tavizler tavizleri doğurur. kocasına çay vermeyi kölelik patronuna ve efradına çay kahve yapmayı ise özgürlük olarak nasıl yedirdiler bu kadınlara ben onu anlmıyorum. lafa gelince erkekten daha akıllılar ya. ama işte iman oturmayınca aklında kıymeti olmuyor. şeytan alıveriyor üfleye üfley
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 03:08
En büyük kariyer anne olmaktır. Anneliğin üzerine kariyer yoktur. Yabancı çocuğu yetiştireceğine, kendi çocuğunu yetiştirsin. Başkasının çocuğu tatlı mı geliyor? Kadının yeri evidir. Kadın çalışsın diyorsunuz. Örneğin kadın çalışıp namahrem yaşlı bir erkeğe bakacağına evde kayın babasına bakmalıdır. Ne farkı var? Neden yabancıya bakmasını meşru görüyorsunuz da kayın babasına bakmasın karşı çıkıyorsunuz? Bu durum aileleri bitirdi.
Karar Okuru 30 Mayıs 2018 08:19
8
Siyasal islam kadini eve kapatmadan var olamaz. Kadin da eve kapatilmayi istemez. Erkek eve kapatilmayi ister miydi? Adalet nerde?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:36
0
ahzap suresi 33
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 14:30
1
Ahzap 33 ten sana ekmek cikmaz cunku peygamber eslerine hitab eder.Yine ayni surede peygamber eslerinin evden cikmamasi gerektigini soyler.Bunu dikkate alacak olursak kadinin aska ev disina cikmamasi gerekir ki akla aykiridir
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 19:16
0
ayetten ekmek çıkmaz diye bahsedene zaten söyliyecek bir lafım yok. o hanımlar bu ümmetin örnekleridir. Kuranda peygambere indi hiç dikkate almayalım o zaman
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 01:07
Sayın Yazar peki bu süreçte hapishane de bulunan başörtülü kadınlar hakkında ne düşünüyorsunuz. 28 Şubat'ta bile bu kadar başörtülü kadın cezaevlerine gönderilmedi.Peki bakacak kimseleri olmadığı için hapishanede bulunan 700e yakın bebek. Bu kadınların bir çoğu sizin de bahsettiğimiz gibi karşılığını Allah'tan umarak ve onun rızası için birşeyler yaptığını düşünen ve Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği gibi ibadet tabakası.Sizler siyasal İslam'ın temsilcileri bu kadınların haklarını ne zaman dile getireceksiniz.Emin olun bu kadınlar
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 11:12
1
Başörtülü kadınların ayrıcalığı nedir? Başörtülüler yargılanamaz veya hüküm giyemez mi?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 00:13
Bu yazdiklarınızın İslam'da ki yeri nedir?Hangi İslam yorumu bu? Evin nafakasını temin etmek erkeğin görevidir.Elbette Erkek de kadında önce ahlaklı olmalı ki dindar olabilsin.Bu günkü haliyle karma çalışma ortamları Müslüman kadınlar için elverişli değil.Önce bu düzen oluşturulmalı.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 06:09
5
Yazdiklari "islamda" yeri var mi, bilmiyorum. Ama hepsi Qur'an da var.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 15:03
1
inandığınız gibi yaşamazsanız,yaşadığınız gibi inanırsınız.bunun adı islam olmaz.sizin dininiz olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN