Back To Top
Suriyeliler, Kürtler ve oy hesapları

Suriyeliler, Kürtler ve oy hesapları

 - Son Güncelleme: 12.06.2019 Çarşamba 10:39
- A +

Bolu’dan sonra Mudanya’nın CHP’li Belediye Başkanı da Suriyeli göçmenleri hedef alan bir karar almış. Başkan Türkyılmaz’ın talimatıyla zabıtalar Suriyelilerin sahilde dolaşmasına ve denize girmesine izin vermiyor. Hayri Türkyılmaz kararını “Ya bize uyacaklar ya da geldikleri ülkelerine geri dönecekler. Kendi insanlarımızın rahatsız edilmesine izin vermem” diyerek savunuyor. Sahilde, kamu alanında, ortak yaşam yerlerinde hiç kimsenin başkasını rahatsız etme, hijyenik kuralları hiçe sayma hakkı yoktur, temel kuralları kim ihlal ederse, ırkına, kim olduğuna bakılmaksızın yaptırım uygulanabilir. Buna kimsenin sözü olmaz. Fakat böyle ayrımcı aşağılayıcı yaklaşımlar kabul edilemez. Alaçatı’da bir plajdan haşema mayo giydiği gerekçesiyle çocuklarıyla birlikte ödediği yüklü meblağa ve kayda rağmen çıkarılan kadın da mı Suriyeli? Bu kadar acı tecrübeden sonra hala ayrıcalıklı konumlar peşinde kimi insanlar. Kendi ülkemizin yurttaşlarına Fransız polisi gibi davranabileceğini sananlar eksik değil. Kötülük kibir üstünlük sahiplik iddiası bir kez baş gösterince nerede duracağı belli değil.

***

Tatvan’da da Şehir Mezarlığı’nın Türkçe ve Kürtçe olan tabelasından Kürtçe ibareler kaldırılmış. AK Parti’nin 2015’te astığı Kürtçe tabelayı, 2019’da yine bir AK Partili belediye başkanı kaldırıyor. Dört yılda ne değişti acaba? Bitlis’te de belediye binasının kapısındaki Kürtçe ibareler, seçimden hemen sonra AK Partili başkanın emriyle kaldırılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak isteyen AK Parti, önümüzdeki 23 Haziran seçimlerinde Kürt “kökenli” vatandaşların oyunu alabilmek için yoğun bir çaba içinde. İnsanların birkaç günlük küçük jestlerle tercih değiştirebileceği düşünülüyor. AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın Diyarbakır ziyareti güzel ama, barış sürecinin ilkesel emek ve çabalarından sonra bu kadar militarist bir tercihe yönelmenin yarattığı duygusal kopuşlar bir iki seçim manevrasıyla nasıl giderilecek? CHP adayı da Karadeniz kökenli oyları çekmek için Trabzon, Ordu ve Giresun’da miting yaptı. Bütün dürüstlük iddialarına rağmen, partili belediyelerin yabancı düşmanı uygulamaları karşısında sessizliğini koruyan Ekrem İmamoğlu, milletvekili Ali Şükrü bey başta olmak üzere nice insanların katili, katliam düzenleyicisi Topal Osman’a da sahip çıkıyor. Bu vaat ettiği değişimle ilgili ne kadar da tezat bir durum.   

***

Avrupa’da da uzun bir süredir “yabancı düşmanı” politikalar oy sağladığı hatta iktidarları değiştirdiği için iki olumsuzluk birbirine paralel olarak gelişti. Yeni kurulan ırkçı partiler yüksek oy oranlarıyla yönetime talip oldular. Oyunu ırkçı partilere kaptırmak istemeyen muhafazakar veya sol partiler de yabancı düşmanı politikalara yakınlaştı. Hatta Yeşiller veya sosyalistler gibi ideolojik duruşu eşitlikçi ılımlı olan eğilimler bile, yabancı düşmanlığına prim veren söylemlere tutunma ihtiyacı duydu.

Suriye savaşı telafisi mümkün olmayan çok oylumlu ağır acılar ve demografik alt üst oluşlar yarattı. İslam dünyasına, insanlığa çok pahalıya malolan bu durumun sebepleri sonuçları ve yanlışlarına dair politik tartışma elbette yapılıyor yapılacaktır. Mülteci meselesi ise acil bir insanlık durumu olarak kapımıza geldi ve Türkiye’nin kapısını kapatması bizi yaşayan ölülere dönüştürürdü manevi olarak. Bütün bunları birlikte yaşamamışız, ağır savaş koşulları gözümüzün önünde gerçekleşmemiş gibi, bu insanlarla uğraşmak, kovmak, istenmeyen kişiler ilan etmek kabul edilemez. Bir dilim ekmeğinizi keserim diye tehdit etmek prim yapıyor ve siyasi arenada oy getiriyorsa biz toplum olarak nereye doğru savruluyoruz iyi analiz etmek lazım. Batıda giderek güçlenen “göçmenlerle dayanışma” akımları, insani değerlerin her yerde neşvü nema bulabildiğini gösteriyor. Müslüman bir toplumda ise ırkçılığın, yabancı düşmanlığının siyaseten iş görmesi, bu kadar işe yaraması düşündürücü.

***

Siyasetçilerin tutumlarında ilkelerin ve uzun vadeli politikaların belirgin olmaması hayal kırıklığı yaratıyor. Az zamanda çok oy getirecek hamlelerden, gelip geçici gönül alma sözlerinden sonra yollar çıkmaz sokak. Seçimlerden sonra tekrar ezberlere, geride kalması gereken ayrımcı yaklaşımlara, sadece güvenlik politikalarına teslim olanların halkın önüne geçip müspet öncüler olmaları nasıl mümkün olabilir?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yavuz Aksu 12 Haziran 2019 22:55
Mudanya'da Suriyeli mültecilere sahil yasağı getiren bu ırkçı CHP'li Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ'ın savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Kırım Tatar kökenli muhacir bir aileden geldiğini hatırlatmak gerekli. Çeşitli Belediyelerin mazlum Suriyeli mültecilere karşı yürüttüğü uygulamaları biliyorsunuz Yıldiray OĞUR'da geçen haftaki makalesinde "Neneme Atina'nın Yunanistan'ın başkenti olduğunu söylemeyin" başlığıyla konu edinip eleştirmişti ... Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı ekseriyeti Avrupalı muhacir kökenli gavur kırıntısı bu ırkçı zalim yetkili şahıslara ne zaman "DUR" diyecek??
KARA OKUL 12 Haziran 2019 21:25
Nihayet kararda vicdanlı bir ses Hükümete organize saldırıya katılmayıp gerçekleri yazabilmiş. Tebrikler kaleminize kuvvet.
Süleyman ÖEN 12 Haziran 2019 20:31
Hanımefendi : Topal Osman'ı torunu Canikli'den sormalısın.İmamoğlu'na iftira atma.
Osman ç. 12 Haziran 2019 16:36
Aslanlar gibi bizim sokaklarda onlar gezerken, bizim askerlerimizin Suriye topraklarında şehit olması kabul edilecek bir durum değil.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:35
Suçtan, o suçu işleyen sorumludur. Yani, suç bireyseldir. Genellenemez. Savaştan kaçan Suriyelilere yardım etmek, İslam'ın, her şeyden önce de insanlığın gereğidir. Yanlız kafamı kurcalayan bir konu var; Bu onbinlerce genç Suriyeli niye temel bir askeri eğitimden geçirilip kendi vatanları için savaşmaları teşvik edilmez ? Mehmetçik, bunlar için daha ne kadar ölecek ?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:22
Güzel bir yazı yazmamışsınız sayın yazar her halde siz televizyonda Suriyelilerin görüntülerini hiç izlemediniz . İnsanlar rahatsız oluyorlar adeta ortak kullanım alanlarını kendilerine mesken edinmişler ve üstelik kirletiyorlar . Belediye başkanı son derece hakkıdır . Bunun dini değerlerle bir alakası yoktur .
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:11
Sayın yazar siz heralde Suriyeli mültecilerin ilçeye yaptıklarını görmediniz . Hiç kimse çevreyi pisletme hakkına sahip değildir .
Kemal Nakıs 12 Haziran 2019 14:25
Yanılıyorsunuz, mülteci meselesi kapımıza acil insanı mesele olarak gelmedi maalesef... O dönemdeki idarecilerin basiretsizliği, bir adım ötesini görememeleri yüzünden geldi. Faturayı ise bizler ödüyoruz. Buradaki faturayı C.başkanının ağzıa doladığı milyar dolarlar olarak düşünmeyin hemen, bozulan sosyal ve demografik yapı, suriyelilerin taşkınlıkları...vs Emin olun mülteci sığınması kaçaklar vs siyasete alet edilecek kadar basit bir mesele değildir.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:06
Suriyeliler için bir şey demeyeceğim sonuçta savaştan kaçıp gelmişler ama Irak’tan gelen Türkmenlere ne demeli sanki bu ülke kendilerinin gibi bir çok yerde vatandaşa saygısızlık yaparken şahit oldum . Bu ülke kendi malları gibi davranıyorlar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 13:37
Yazınız çok yetersiz ve tek taraflı. Siz eğer Mudanya sahiline görseydik iz kesinlikle bu yazıyı yazmazdınız. Suriyelilere karşı çıkmak ırkçılık değildir. Bütün suç, onların barınma, çalışma ve eğitim sorunlarını nasıl karşılayacağını düşünmeden ve hiçbir çaba göstermeden nasıl yaşarlarsa yaşasınlar mantığında olan iktidara hiç laf etmemişsiniz. Farklı kültürden gelen insanlar ellerine verilen üç kuruşla , yerleşik insanlarla nasıl uyum içinde yaşayacaklar? Sadece aynı dinden olmaları yeterli mi? Üstelik kapıya dayanmış 3 milyon daha varken...
ersen 12 Haziran 2019 12:57
siz de mi a haber izliyorsunuz ? olayları çarpıtmaktan ne zaman vazgeçip gerçeklerle yüzleşeceksiniz ? işinize gelince her şey mübah. alaçatı ' da haşemalının ne işi var? siz bizi islami otellere ve o otellerin plajına sokuyor musunuz ? ben de izmir ' deyim ve demircili koyuna gidiyorum denize haşemalıda var bikinili de. yanyana oturuyoruz kimse kimseden rahatsız olmuyor. alaçatıya gidip göz göre göre niye kazıklanayayım. ben parayı oraya gidenler gibi haybeden kazanamıyorum maalesef. suriyelilere gelince , neden irana kankisi rusyaya gitmiyorlar ya da başka arap ülkelerine oturup bir düşün
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:10
6
12:57, siz Suriye'de olan biteni ya hiç anlamadınız, yada art niyetlisiniz. Türkiye'ye gelen Suriyelilerin, Rusya veya İran yanlısı olabileceğini de nereden çıkarıyorsunuz ? Onlar zaten orada iktidar yani Esed rejimini isteyenler, karşı çıkıp öldürülen ve sürülenler değil.
Nermin Öztürk 12 Haziran 2019 12:25
1. İktidar, mülteci sorununu maalesef iyi çözemedi. Türk milleti alicenaptır, misafirperverdir, yardımseverdir. Ancak kendi Türklüğü üzerinden ümmetçi bir yaklaşımla kaçan iktidarın Suriyeli sevgisini hoş görmemezlik edemiyor işte. Kendi çocukları üniversiteye girmek için dersanelere para dökerken Suriyelilerin sınavsız üniversiteye alınmasına karşı çıkıyor. Kendi çocukları işsizlikten, çaresizlikten canına kıyarken Suriyelilerin bankamatiklerle beslenmesi zoruna gidiyor. Bilmem kaç bin Suriyeli memur istihdam edileceği üstüne tüy dikiyor. Çıkıp kimse adam gibi açıklama yapmıyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:52
Şimdi Kürtçe tabelayı kaldırırlar, Kürt oylarının belirleyici olduğu anda da el ele tutuşup Kürtce şarkı söylerler, T.C'yi hatta Türk bayrağının aşılmasını yasaklarlar.
Kazim Tanriverdi 12 Haziran 2019 11:36
Dun gece star tv.de imamoglunun hangi belediye olursa olsun siginmacilara yapilan asagilamalari kabul rtmem mumkun degildir bu irkciliktir diyor.Her halde bilrrek es geciyorsunuz.Ikincisi 20 li yaslar da sehit edililirken sahillerde sefa suren Suriyelileri gordukce insanlarin tepki koymalari dogal degilmi?Biz kurtulus savaşin da kactikmi,Antep niye gazi,Urfa niye şanli,Maraş niye kahraman oldu.Size gore varsa yoksa Suriyeli
Fatma Narlı 12 Haziran 2019 08:32
Yabancı düşmanlığı bir hastalık. Kendi ırkından olmayanlara şaşı bakış insanlık değerlerini aşağılayıcı bir alışkanlık. Irk ve bölge ayrımı, ten ve dil ayrımı Müminin özelliği olamaz. Kimi lokması küçülür diye kimi demografik yapımız değişir diye yükleniyorlar. Oysa ümmet bir farklılıklar kümesidir. İslamın has bahçesinde rengarenk çiçekler var. Tekçi eğilim tek tipçi arzu sadece hayati uzuvları imha eder. İmha ihya değildir.
Abdullah birisi 12 Haziran 2019 07:21
Hanimefendi islam ve iman yuce allahin dedigi gibi kendi nefsiniz aileniz ve kabileniz hakkinda da olsa gercegi dile getirmeyi geeektirmezmi..topal osmana sahip çikan imamogluda yillarca katil diye reddiyeler yazan islamcı cenah!!!! Şimdide ona sahip çıkmiyormu...günün sonunda islamcisida laikciside ayni çizgide bulustular ya..iyimi..peki siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz..iyimi????
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN