Back To Top
Ne kadar çok ‘mucize’ var

Ne kadar çok ‘mucize’ var

 - Son Güncelleme: 31.12.2017 Pazar 23:57
- A +

Bir ara ‘19 Mucizesi’ meşhur olmuştu. Ben de merak etmiş ve okumuştum Ahmet Deedat’ın kitabını.

Kur’an-ı Kerim’deki sayısal mucizeden bahsediyordu kitap. Sure sayısı, ayet sayısı. Besmele’nin harfleri, surelerin harf sayıları... Neredeyse her şey ya 19 ya da 19’un katlarıydı bu kitaba göre.

‘Mucize’yi bozan birkaç ayet vardı. O ayetleri çıkarınca mucizede pürüz kalmıyordu.

Eh! Çıkardılar onları da... Şimdi tamam.

Aslında, bu ‘mucize edebiyatı’ insanı mutlu edebilir, eğer rağbet ederseniz.

Kur’an-ı Kerim’in lafzı var, anlamı var, hem de eğer bunlar sizi ikna etmiyorsa, arka planında bir de rakamsal mucize var.

Kulakları çınlasın Edip Yüksel uğraşırdı böyle şeylerle.

Fatih Akıncıları’ndan bazı arkadaşlar takılırlardı Edip’e...

Mehmet Ali Tekin, -kendisi anlattı- diyormuş ki, “Mucize 19 değil, 4’tür.”

Nasıl dört?

“Abdestin farzı dört. Hak mezhep dört. Büyük melekler dört...”

Mehmet Ali’nin yaptığı latifeydi elbette...

***

Edip Yüksel’i de ’19 mucizesi’ne indirgemek yanlış olur.

Başka ‘mesele’leri vardı. Hâlâ da var.

(Bir ara Raşit Halife adında ‘risalet’ iddiasında bir zatla teşrik-i mesai etti. Herkes üzülmüştü buna. Ara sıra internette rastlıyorum, Amerika’da insanlara Kur’an-ı Kerim’i anlatıyor. Geleneğin sınırlarından çokça taşarak. Allah hepimizi iyi etsin.)

Bunlar hatıralar.

Kimsenin kendisi için seçtiği yola bir diyeceğim olmaz.

Mucizelerle de sorunum yok.

Bana mucize olarak, insanların mucize saymadığı, alelade gördüğü gerçeklikler yeter.

Bir çiçeğin açması. Bir meyvenin teşekkül etmesi.

Allah’ın şafak vaktinde ve gurup vaktinde ufka verdiği güzel renkler...

Sıhhatimiz.

Konuşmamız.

Göğün direksiz durması.

Gündüz ve gece...

Uyku...

Daha bir çok şey.

Kur’an-ı Kerim’in anlaşılmasıyla ilgili hiçbir kelamı yabana atmam. İşittiğim, ulaştığım bütün yorumları ciddiye alırım.

Yeter ki samimi olsun.

İnsanlar, bu büyük mucizelerden ayrı, mucizevi şeyler, kerametler, olağanüstülükler aramaya çok meraklı.

Hurufilik, Ebced’deki harflerin rakamsal değerleri baz alınarak yapılan esrarengiz hesaplamalar, cifirler... Bunlara dair tonlarca kitap yazılmış.

Hepten yabana atılamaz. Ama hiçbir zaman asıl olanın önüne geçirilemez bu hesap-kitaplar.

Bazen şahit oluyorum.

Diyor ki bir arkadaş, ‘Kabe (Beyt) kelimesinin Kur’an’da ilk geçtiği ayet 2:125 numaralı ayettir. Modern haritalarda Kabe’nin enlemi 21 derece 25 dakikadır. Binaenaleyh, sure ve ayet numarası (2:125) Kabe’nin ileride hangi enlemde olacağını haber vermiştir.

Güzel.

Ama, Kur’an’ın sure sıralaması vahiyle tespit edilmiş değildir ki... Sahabe-i Kiram’ın kolektif çalışması neticesinde mutabık kalınmış bir sıralamadır. Farklı tasnifler de olmuştur.

Kur’an’ın kendisi ortada dururken, ne dediğini anlamaya çalışmak dururken ihtiyaç var mı enlem, boylam mucizelerine?

Enlemi, boylamı, ayrıca araştır. Gökyüzünü de, yeryüzünü de araştır. İyi bak etrafına, her taraf mucize!

***

Kur’an, Amerika’nın kuruluş tarihini yazmış.

Nasıl?

İsra, 17. suredir. İsra Suresi’nin 83. Ayetinde U, S ve A harfleri yan yana gelmektedir. Ayetteki ‘Ye’usa’ (Ye’se düşmek) kelimesi kastediliyor. İlginçtir ki, ABD’nin, yani USA’nın kuruluş tarihi, sure ve ayet numarasıyla aynıdır. 1783.

Güzelmiş!

Böyle hesaplamalarda Hicri takvim baz alınıyordu. Demek miladi takvimi kullanmak da caiz oldu.

Veya hangisine uyuyorsa!

Halbuki ‘Milat’ da biraz ihtilaflı.

25 Aralık, Roma devrinde ışık tanrısı ‘Mitra’nın doğum günüymüş ve törenlerle kutlanıyormuş. Roma Hıristiyan olunca Kilise aynı güne Noel’i yerleştirmiş.

İsa Aleyhisselam da ‘Sıfır yılı’ndan 6-7 sene evvel doğmuş olabilirmiş.

Yani, karışık karışık işler.

Yeni mucizeler aramak ilginç bir uğraş olabilir.

İşin aslını, ‘Kitab’ın ne dediğini ikinci plana itmemek kaydıyla.

Neyse, 2018 senesi başladı.

Cifir’de, Hurufilik’te ne anlama gelir bilemem.

Ama zaman, mucizevi bir şekilde geçiyor bunu biliyorum.

Güzel bir sene olur inşallah.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 21:59
ahmed deedatla ilgili aciklama: ahmed deedat resad halifenin peygamberlik iddasin ogrenince yazmis oldugu kitabi ve konuyla ilgili konferans videolarini yayindan cekti ve kitabini yollamis oldugu kuruluslari resad halifeyle hic bir ilgisi olmadigi konusunda uyardi. ahmed deedatin kitaplarini turkiyede tercume edip ilavelerle basanin edip yuksel olmasi deedati turkiyede tohmet altinda birakti. zannedersem o zamanlar edip yukselde resulluk iddasini bilmiyordu
amasyalı 01 Ocak 2018 14:44
Ar. mu‘ciz “âciz bırakan, acze düşeren”den mu‘cize)
Akif 01 Ocak 2018 13:46
Mucize, Allah’ın gönderdiği bir peygamberini, muhaliflerine karşı desteklemek adına,kendi sünnetine (Sünnetullah) muhalefet ederek, yarattığı olağanüstü bir hal, bir olay, bir olgudur ve geçicidir. Müslümanın mucizeye ihtiyacı yok. O zaten teslim olandır. Keramet Allah’ın kuluna ikramıdır ve Allah’ın sofrası herkese açıktır. Şeyhinden keramet bekleyen adam, Allah’ın kendisi unuttuğunu sanan adamdır. İşte zurna burada zırt der; bu kıvama ge/tiri/len adam artık aracıya muhtaçtır !
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 15:42
4
Aklın çok karışık. Karışık tahıldan aşure olur da, karışık akıldan bir cacık olmaz.
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 18:05
2
Burada ıstılahî anlamdaki mucizeden ziyade,Allah'ın san'atındaki, yaratıcılığındaki fevkaladeliğe ve güzelliğe dikkat çekiliyor.Sayısız çiçek,sayısı belirsiz yıldız ve gezegen, sayısız bitki ve hayvan...Her yanda bir güzellik,her yerde bir harika.Akif,hiç alakası yokken yorumuna bir de şeyh ve kerameti eklemişsin.Çarpılacaksın bir gün!!!
Akif 01 Ocak 2018 20:20
1
Yusuf Ziya ile HACI CAVCAV, mucize diye saydıkları şeylerle orta çağda çakılı kaldıklarını söylüyorlar.Allah insanlarla akıllarına göre konuşur.Kuran bu tip ayetler ile miladi 6. yüzyıl Arap aklına hitap eder. Ne demek “Göğün direksiz durması”? Dünya yerde mi de, gökler onun üzerinde olsun ? Allah o gün yeri yerde, göğü gökte sanan akla, hitap edip geçti.Ama bizimkiler Allah'ın Kureyş mahallesinde değil de, uzaydan konuştuğunu sandıkları için, ayetin devamından dünyanın sabit olduğu yorumunu çıkardılar. Yetmedi, dünyanın dönmediğine inan
Akif 01 Ocak 2018 22:17
1
KARAR 600 karakter kontrolünü bir türlü beceremedi. Aslında yorumcunun her bir karakter kullanımı limit sayıdan otomatik düşülebilir. Yorumcu da kendini ayarlar. Ben Word'e saydırıyorum. Yorumum boşluklu 589 karakter olmasına rağmen yine tamamı yayınlanmadı. Son cümle şuydu : Yetmedi, dünyanın dönmediğine inanmayı Ehl-i Sünnetten olmanın şartı saydılar.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:37
bir insanın allahtan başka ilah yoktur allah en büyüktür geri kalan herşey küçük bile değildire iman etmesi başlı başına bir mucize olduğunu bu fetöcü münafıkları görünce daha iyi anladım.
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 10:43
M.A.Tekin 4 mucizesini Hanefî mezhebine göre tertip etmiş hehalde! Zira Şafiî mezhebine göre abdestin farzı 6.Şaka bir yana,Yusuf bey,"Bir çiçeğin açması. Bir meyvenin teşekkül etmesi." gibi sıradan görünen olaylarda bile bir fevkaladeliğin bulunduğuna dikkat çekerken haklıdır.Dahasını söyleyim, yağmuru gören dikenli bir otun iştahla boy atmasına,kaldımlardaki tırnak kadar bir toprak parçasına düşen bitki tohumunun yeşermesine hayranım şahsen.
KARAGÖZ 01 Ocak 2018 22:23
3
Bir din düşünün ki, abdesti bile farklı farklı. Fark sünnetinde, mendubunda değil, farzında. Nasıl oluyor bu ? Farz Allah'ın belirlediği bir şey değil mi ? Mullalar, farzı da belirleyebiliyorlarsa, bu şeriata Allah'ın şeriatı denebilir mi ?
cevat karakalem 01 Ocak 2018 04:52
19 olayina karsi cikmak icin once iyice anlamak lazim. KAbul edilmis hicbir sureyi atmadqn, hicbir ayet uzerinde oynama yapmadan da varilan kimi sonuclar enterasan ve tesaduf olma ihtimali sifira yakin. Sonucta insanin aklina yatar yatmaz o ayri konu, ama toptan bir karalama, mizah malzemesi seklinde yaklasmamakta fayda var bence. Merak edenleri arastirmaya davet ederim. Ben ilgilendigimde kimi yonlerinden etkilendim. Resad Halife'nin sahsi yanlislari 19 olayini baglamaz. Savlar ortada, arastirip karar vermek en iyisi.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 09:32
0
Cevat bey, yazar Kur'an i Kerim deki ayet sıralamasının,nüzul sırasına göre değil,sahabenin daha sonra kendisinin sıralama yaptığını ve farklı tasniflerde olduğunu belirtmiş,siz halen kutsal kitaptan mucize arama peşindesiniz. İyi yıllar.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:55
0
Kur'an, 19 mucizesi diye bir şeyi taahhüt mü ediyor?
M A. 01 Ocak 2018 01:55
Simdi 19 mucizesi ile ilgili Ahmet Dedaat kendisi bir videoda Resad halifenin kendisini Rasul?! (hasa) ilan ettikten sonra konuyla ilgisini kestigini soyluyor. Bu konuda kitap yazmayi, video kaseti cekmeyi biraktigini vurguluyor. Adam rahmetli oldu, tohmet altinda kalmasin!
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 01:29
Mucize; tuhaf, hızlı, acayip kelimeleri ile eş anlamlı mıdır ki, ".. zaman, mucizevi bir şekilde geçiyor bunu biliyorum." şeklinde bir cümle kurdunuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN