23.05.2020  01:33
KAYNAK: 
KARAR

Yılın en iyi komedisi ‘Hastalık Hastası’

Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nin bu yılki sahipleri açıklandı. ‘Yılın En İyi Oyunu’ Zeynep Özden’in çevirip yönettiği ‘Ter’ oyunu seçilirken, İBB Şehir Tiyatroları’nın ‘Hastalık Hastası’ ise ‘Yılın En İyi Komedisi’ oldu.

+
-

2013’den beri verilen Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nin bu yılki kazananları açıklandı. Jüri, bu yılki oyunları değerlendirirken perdelerin pandemi nedeniyle 13 Mart’tan beri kapalı olduğunu göz önünde bulundurdu. Sadece izleyebildikleri oyunları değerlendiren jüri, 58 oyunu değerlendirdi. Bu yılki ‘Yılın En İyi Oyunu’ ödülü Lynn Nottage’ın yazdığı, Tiyatro Pera’da Zeynep Özden’in çevirip yönettiği ‘Ter’ adlı oyuna verilirken, ‘Yılın En İyi Komedisi’ ödülü ise, Molière’in yazdığı, İBB Şehir Tiyatroları’nda Tolga Yeter’in sahneye koyduğu ‘Hastalık Hastası’na verildi. Ödüllerde ‘En İyi Küçük Salon Oyunu’ Mihail Bulgakov’un yazıp Küçük Salon’da Emre Tandoğan’ın uyarlayıp yönettiği ‘Köpek Kalbi’ ile Yakup Turğut’un yazıp, Voll Nokta’da Sultan Ertuğrul’un yönettiği ‘Estarabim’ adlı oyunlar arasında paylaştırıldı. Ekin Yazın Dostları Seyircileri grubu ise, Ekin Yazın Dostları Seyircileri Ödülü’nü Gestus’da Gökhan Erarslan’ın yazıp yönettiği ‘Orijinal Günahlar’ adlı oyuna verdi. Ödüller, sokağa çıkma kısıtlamaları kalktıktan sonra tarihi belirlenecek törenle sahiplerini bulacak. 

BİR AİLE EĞLENCESİ

Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği oyunda Ayşecan Tatari, Barış Çağatay Çakıroğlu, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şükrü Türen, Şirin Asutay Ersin Sanver, Besim Demirkıran, Elif Verit rol alıyor. Oyun, hastalık hastası Argan’ın cebimden doktor için para çıkmaz düşüncesiyle başkasına aşık kızını bir doktorla evlendirmek için verdiği mücadeleyi komik bir dille izleyiciye aktarıyor.
 

DİĞER HABERLER
İdlib'de hain saldırı
Beraber görev yaptığımız insanlar sessiz kalamaz
İşte haftalık haritalı hava durumu tahminleri
Koronavirüs kısıtlamaları ne zaman sona erecek?
Özdemir'in tutukluluk itirazı reddedildi
Kırklareli'nde dev alan yasak bölge ilan edildi
Cezaevinden izinli çıkan kişi eşini vurdu