2. Abdülhamid tarafından kurulan vakfın adı nedir?

KPSS ortaöğretim sınavında adaylara yöneltilen, "2. Abdülhamid Han tarafından kurulan bakıma muhtaç, yaşlı, engelli insanlara yardım eden kuruluşun adı nedir?" sorusunun doğru yanıtı, 'Darülaceze'dir.

2. Abdülhamid tarafından kurulan vakfın adı nedir?

Devlet dairelerinde kadrolu memur olmak için Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) ortaöğretim sınavına giren lise mezunu adaylar, "2. Abdülhamid tarafından kurulan vakfın adı nedir?" sorusunun yanıtı merak etti. Kimi adaylar soruyu doğru yanıtlarken, kimileri ise şıklar içerisinde tereddütte kaldı.

2. ABDÜLHAMİD TARAFINDAN KURULAN VAKFIN ADI NEDİR?

KPSS ortaöğretim sınavında çıkan, "2. Abdülhamid Han tarafından kurulan bakıma muhtaç, yaşlı, engelli insanlara yardım eden kuruluşun adı nedir?" sorusunun doğru cevabı, 'Darülaceze' olmalıydı.

DARÜLACEZE HAKKINDA BİLGİLER

Darülaceze, 1895 yılında padişah 2. Abdülhamid'in fermanı üzerine İstanbul Okmeydanı'nda 27 bin metrekarelik bir alana kuruldu.

Bir idare binası, sekiz aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, berberhane, hemşire ve bakıcılar için personel lojmanları, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu, buzhane gibi üniteleri içine alan 20 binadan oluşmaktadır.

Burada yüzyıldan beri din, mezhep, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç kimsesiz, yaşlı ve sakat insanlarla, sokağa terk edilmiş 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak, her türlü ihtiyaçları karşılanarak barındırılmaktadır.

Bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olan kurum, mülhak bütçe ile yönetilmektedir. Darülaceze'nin gelirleri, hayırseverlerin bağışları, zekat, adak, kurban bağışı, gayrimenkul hibeleri ve bunlardan alınan kiralar ile belediyece tahsil edilen yüzde 10 eğlence resminin yüzde 10'undan oluşmaktadır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN