50 yıldır müzede duruyordu... Bolu'daki eşsiz hazine ortaya çıktı

50 yıldır müzede duruyordu... Bolu'daki eşsiz hazine ortaya çıktı

Bolu'da, 1970'li yıllarda bir inşaat kazısında bulunan ve yaklaşık 50 yıldır müzede sergilenen kadın başı heykelinin Roma dönemine ait mitolojik tanrıçalardan ‘Artemis’ olduğu ortaya çıktı. Dünyada eşi benzeri bulunmayan heykel Köroğlu’ndan sonra Bolu’nun yeni simgesi olacak.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, kentin turizmini ön plana çıkarmak amacıyla aralarında arkeologların da bulunduğu bir heyet oluşturarak Bolu Müze Müdürlüğü’nde çalışma başlattı. Yapılan çalışmada, 1970’li yıllarda Akpınar mahallesinde Kız Enstitüsü inşaatı sırasında bulunan ve yaklaşık 50 yıldır kent müzesinde sergilenen kadın başı heykelinin incelenmesi kararı alındı.

2 BİN YIL ÖNCESİNE AİT 'ARTEMİS' OLDUĞU BELİRLENDİ

Arkeolog Dr. Güzin Bilir ve Dr. Öğretim Üyesi Aysun Tuna’nın yaptıkları incelemede kadın başı heykelinin 2 bin yıl öncesinde Roma dönemine ait mitolojik tanrıçalardan ‘Artemis’ olduğu belirlendi. Malzemesi ve günümüze kadar boyasıyla birlikte korunması yönünden dünyada eşi ve benzeri bulunmayan Artemis heykelinin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

aw275946-03.jpg

DÜNYADA EŞİ YOK

Dünyada tek olmanın birçok ayrıcalığının olduğunu söyleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, "Bu eserin Bolu’nun markası olabileceğini ve dünyada da tek olduğu bilgisine ulaştık. Bizim için önemli olan dünyada tek olan bir şeyin ilgi çekebilmesi, turistlerin de buraya gelip bu eseri izleyebilmesi. Turizm Bakanlığında bunun çoğaltılması ve markalaştırılması, ticarete dönüştürülmesiyle ilgili odamız iznini aldı” dedi.

ARTEMİS HEYKELİ HAKKINDA

Artemis heykelinin Roma’nın eyaletlerinde önemli yerlere dikildiğini ve Bolu’nun da o dönemde önemli bir yer olduğunu söyleyen Düzce Konuralp Antik Tiyatro Kazı Heyeti ekip üyesi Arkeolog Dr. Güzin Bilir, sözlerine şöyle devam etti:

“Karşınızdaki boyalı kadın başı vahşi doğanın, bereketin, avcılığın, okçuluğun simgeleştirilmiş hali olan Artemis’tir. Kaliteli işçiliği ile dikkat çeken eser muhtemelen ithal olarak gelmiş, atölyesi Güney İtalya Campania bölgesi kökenli olabilir. Böyle eserler özellikle ilk Roma imparatoru Agustus döneminde propaganda amaçlı üretilmiş olup, Roma eyaletlerinde önemli yerlere dikilmiştir. Bolu’da, Roma eyalet sisteminde çok önemli bir yere sahip olduğu bu tarz bir heykeli barındırmasından anlayabiliyoruz.

aw275946-06.jpg

M.Ö. 27-M.S. 14 yıllarına tarihleyebileceğimiz bu eser Bolu’nun Akpınar mahallesinde Kız Enstitüsü inşaatı sırasında bulunmuştur. Çok iyi korunmuş olmasından dolayı kendi döneminde de yine kent merkezi içerisinde önemli bir kamu binası içinde bulunuyor olmalıdır. Neredeyse 2 bin yıllık tarihi eser kaliteli bir malzemeden yapılmış ithal bir eser olan Artemis başı Bolu’nun doğal güzelliklerini, bereketini, zengin hayvan faunasının kişileşmiş bir simgesidir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN