Agorafobi nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı?

Agorafobi nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı?

Koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle insanların uzun süre evlerinde kalmalarından dolayı 'agorafobi', yani 'dışarı çıkma korkusu' vakalarında artış yaşandı. İşte, agorafobi belirtileri...

Agorafobi ne demek, anlamı ne, merak konusu oldu. SOn dönemde özellikle karantina döneminde kapalı alanlarda kalan insanlarda kalabalık alanlara girme ve dışarı çıkma korkusu ortaya çktı. 'Agorafobi' olarak adlandırılan bu rahatsızlığın çözümü için hastanelerin ruh sağlığı ve sinir hastalıkları bölümüne gitmek gerekiyor.

AGORAFOBİ NEDİR?

TDK'ya göre agorafobinin kelime anlamı 'alan korkusu' demektir. Tek başına ev dışına çıkamama, açık ve kalabalık alanda olamama, duraklarda sıra bekleyememe, köprü üzerinde ya da trafikte panikleme gibi durumları içerir.

Yaşayanların zaman zaman isim koymakta zorlandığı agorafobi kalp krizi geçirecek hatta ölecekmiş gibi düşüncelere neden olur.

1984.jpg

AGORAFOBİ NEDEN OLUR?

Hastalık pek çok nedene bağlı olarak kişide gelişebilir. Dolayısıyla ana sorunun ne olduğunu tespit etmek, bu panik bozukluk hastalığının tedaviliğine yönelik doğru bir seçenek olacaktır.

Panik bozuklukla ve agorafobi belirtileri açısından birbirine çok benzerdir. Ancak panik bozukluk kendini ataklarla gösterir.

Bu atakların zamanı, yeri hiç belli olmayabilir  fakat agorafobide özellikle bir alan olması gerekir. 

AGORAFOBİNİN BELİRTİLERİ NELER?

* Kişi evden çıkmakta zorlanıyor veya tek başına çıkmıyorsa,

* Kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyorsa,

* Tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte, kapalı otoparklarda bulunmakta, MR cihazı gibi dar alanlarda bulunmakta zorlanıyorsa,

* Asansör, uçak, otobüs gibi yerlerde bulunamıyorsa,

* Bu tür yerlerde bulunduğunda panikleyip, nefes darlığı çekeceğini, bayılacağını, kalp krizi geçireceğini veya bayılacağını düşünüp, istediği zaman o ortamdan çıkamayacağını düşünüyorsa,

* Günün büyük bölümü bu kaygılar ile geçiyorsa,

* Kaygılar aile, iş veya okul yaşantısını etkiliyorsa,

* Bu kaygıyı kontrol altına alamıyorsa,

* Yaşanan bu durum 6 aydan daha uzun süredir devam ediyorsa agorafobinin varlığından söz edilebilir.

5ebb014e48d92c18d5291e25.jpg

AGORAFOBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Agorafobili kişiye doğru bir yaklaşım sergilemek gerekir. En doğru tedavi yöntemi bir terapiste görünmektir. Agorafobi anksiyete ilaçları ve antidepresanlar ile tedavi edilebilir. Agorafobi tedavi süreçleri çoğu zaman olumlu sonuç verir. Tedavi yönteminin etkisi hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN