02.04.2020  17:58
KAYNAK: 
KARAR

Beyaz Saray'dan koronavirüs raporu: ABD'de 2 milyon kişi ölebilir

Beyaz Saray'ın koronavirüs ile ilgili paylaştığı bir rapor durumun vahametini ortaya koydu. Rapora göre salgın yavaşlatılamazsa ABD'de 2 milyondan fazla insan hayatını kaybedebilir.

+
-

ABD Başkanı Donald Trump, salı günü düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu belirterek, "100 bin ila 200 bin ölümle bu süreci aşarsak çok iyi bir iş çıkardık demektir" ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın basın toplantısında yaptığı bu açıklama ve salgını ilk kez bu kadar ciddiye almış olması kamuoyunda büyük bir huzursuzluk yaratmıştı.

BEYAZ SARAY'DAN ÜRKÜTEN RAPOR

ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarının hemen ardından Beyaz Saray bir sağlık rehberi yayımladı. ABD'de ilk koronavirüs vakasının bulunduğu tarihten başlayarak son gün olarak 30 Nisan'ı hedefleyen planda açıklanan muhtemel ölü sayıları adeta kan dondurdu.

Açıklanan verilere göre eğer salgın yavaşlatılamaz ise ABD'de 1 buçuk ila 2 milyon 200 bin arasında kişi hayatını kaybedecek. Eğer önlemler alınıp, kurallar takip edilirse de 100 ila 240 bin kişi hayatını kaybedecek.

ÖLÜ SAYISI 5 BİNİ GEÇTİ

ABD'de yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1047 artarak 5 bin 137'ye yükseldi. Ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 27 bin 80 artışla 216 bin 722'ye yükseldi.

DİĞER HABERLER
Kaybolan 9 yaşındaki çocuk, 7 saat sonra bulundu
İşte il il haritalı hava durumu tahmini
Terör pususunda yaralanan polis şehit düştü
Merkezi ezan sisteminde yeni önlem
Barış Pınarı bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi
Kaybolan kişi uçurum kenarında bulundu
Bu kez Herekol darbesi!