Hüseyin Çelik: Abdülhamid döneminde iki Türkiye kadar toprak kaybettik| Bi'Karar Ver

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, Bi'Karar Ver'de yazılı, görsel ve dijital medyada öne çıkan haberleri yorumladı. Programın ikinci bölümüne eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik konuk oldu. Abdülhamid hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Çelik, "Abdülhamid döneminde bizim kaybettiğimiz topraklar, şu andaki Türkiye sınırlarının iki katından daha fazladır." ifadelerini kullandı.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, haftanın ilk 3 günü Bi'Karar Ver'de yazılı, görsel ve dijital medyada öne çıkan haberleri yorumladı. Haftanın ikinci yayınına eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik konuk oldu.

Hüseyin Çelik'in II. Abdülhamid ile açıklamaları programa damga vurdu. 

Çelik, "Hep diyorlar ki; 'Sultan Abdülhamid zamanında bir karış toprak vermedik.' Ben diyorum ki; arkadaş siz hangi tarihten bahsediyorsunuz. Sultan Abdülhamid döneminde bizim kaybettiğimiz topraklar, şu andaki Türkiye sınırlarının iki katından daha fazladır." diye konuştu.

Abdülhamid ile Teodor Herse arasındaki diyaloga da değinen Hüseyin Çelik şunları kaydetti:

"Öyle söylendiği gibi Abdülhamid'in Teodor Herse'e 'sana bir karış toprak vermem' sözleri bunlar hepsi efsane. Teodor Herse'e Kuzey Irak'ı teklif ediyor. Museviler'in Abdülhamid ile hiçbir problemi yoktu"

Hüseyin Çelik'in açıklamaları şöyle:

"Bugün saltanatı özleyenler varsa ben onların aklına şaşarım. Abdülhamid tahttan indirildi, sürgün edildi, ondan sonra gelenler ülkeyi daha kötü yönetti. Bütün bunları bir tarafa getiriyorlar, ortaya kutsanmış Abdülhamit çıkıyor.

"HİÇ BİR PADİŞAH GÜNAHSIZ FALAN DEĞİL"

Sultan Abdülhamid dönemine 'istibdad dönemi' deyince benim de içinde bulunduğum muhafazakar camia 'nasıl böyle dersin?' diyorlar.

İsmet vasfı peygamberlere aittir. Hiç bir padişah günahsız falan değil. Halife-i ruy-i zemin olsa bile.

"ABDÜLHAMİD BİR DARBE SONUCU TAHTA ÇIKMIŞTIR"

Sultan Abdülhamid bir darbe sonucu tahta çıkmış bir padişahtır. Sultan Abdülhamit darbeciler ile yaptığı pazarlık sonucu başa geçmiştir. Sultan Abdülhamid diplomasiyi iyi bilen bir adamdır. Kartları iyi oynayan bir adamdır. Bunu bir kere kabul edelim.

Osmanlı padişahları arasında en evhamlı padişah Abdülhamid'dir. Bu yapısı itibariyle kimseye güvenmiyor.

"İSLAMCILIK İLE DİNDARLIĞI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAK LAZIM"

Sultan Abdülhamit, İslamcılık politikası güdüyordu. Bu Abdülhamit'in iliklerine kadar dindar olmasından kaynaklanmıyordu. Bu faydacı bir politikaydı. Dindar insan kendi dini için dünyayı feda eder fakat dinci adam kendi dünyası için gerekirse dinini feda eder. Siyasal İslamcı ile dindarlığı birbirine karıştırmamak lazım.

Abdülhamid şehzadeliğinden beri mal yığan biri olmuştur. Olağanüstü bir servete sahip olmuştur. Ülkede nerede bir 'kupon bir arazi' var üstüne geçirmiştir. Öyle söylendiği gibi Abdülhamid'in Teodor Herse'e 'sana bir karış toprak vermem' sözleri bunlar hepsi efsane. Teodor Herse'e Kuzey Irak'ı teklif ediyor. Museviler'in Abdülhamid ile hiçbir problemi yoktu.

"ŞU ANDAKİ TÜRKİYE'NİN İKİ KATINDAN DAHA FAZLA TOPRAK KAYBETTİK"

Hep diyorlar ki; 'Sultan Abdülhamid zamanında bir karış toprak vermedik.' Ben diyorum ki; arkadaş siz hangi tarihten bahsediyorsunuz. Sultan Abdülhamid döneminde bizim kaybettiğimiz topraklar, şu andaki Türkiye sınırlarının iki katından daha fazladır.

Abdülhamid, vaktini jurnallerle geçirmeseydi daha başarı bir devlet adama olabilirdi. Emanuel Karasu, Abdülhamid'in jurnalcisiydi.

"TARİHİ DİZİLERDEN ÖĞRENİRSEK, DAHA ÇOK ÇEKECEĞİMİZ VAR."

Sultan Abdülhamid'in imar faaliyetlerine diyecek bir şey yok. Fakat biz padişahları hanlar ve hamamlarla değerlendirmiyoruz. Bu insan döneminde insanlar ne kadar rahat ediyordu? Hürriyet ne kadar vardı?

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Sultan Süleyman da o Süleyman değil. Payitaht Abdülhamid'deki Sultan Abdülhamid de o Abdülhamid değil. Tarihi dizilerden öğrenirsek, bizim daha çok çekeceğimiz var."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN