26.03.2020  00:57
SON GÜNCELLEME: 
30.03.2020  19:17
KAYNAK: 
KARAR

Corona virüsü son durum: Türkiye'de ve dünyada corona virüsü vaka ve ölü sayısı

Dünya genelinde 35 binden fazla insanın ölümüne neden olan corona virüsü (koronavirüs) salgını, ülkemizde maalesef her geçen gün tehlike boyutunu artıyor. Sağlık Bakanlığı, ölümcül corona virüsü salgınının ülkemizde görüldüğü 10 Mart 2020'den itibaren kaydedilen vaka, ölüm ve iyileşen hasta sayılarını paylaştı. Peki, Türkiye'de corona virüsünden kaç kişi öldü? Corona virüsü son dakika dünyada ölü sayısı kaç oldu? İşte son dakika corona virüsü ölü sayıları...

+
-

Çin'in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan corona virüsü (koronavirüs) 10 Mart 2020'de ne yazık ki Türkiye'de de görüldü. Ekonomiden spora, eğitimden eğlence sektörüne kadar hemen herkesi derinden etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizdeki ilk ölüm 17 Mart'ta yaşandı. Her akşam kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bilgileri kamuoyuyla paylaşmayı sürdürüyor. Vatandaşlar, "Türkiye'de corona virüsünden kaç kişi öldü?", "Corona virüsü son dakika Türkiye ölü sayısı kaç oldu?", "Corona virüsü Türkiye'de ve dünyada son durum nedir?" sorularının yanıtlarını merak ediyor. Detayları KARAR.com okurları için derledik...

CORONA VİRÜSÜ TÜRKİYE SON DURUM

30 MART 2020 / TÜRKİYE GENELİ

* Toplam ölü sayısı: 168
* Toplam vaka sayısı: 10 bin 827
* Toplam iyileşen hasta sayısı: 162

Türkiye'de 30 Mart 2020 Pazartesi günü saat 19.00 itibariyle toplam 10 bin 827 kişiye koronavirüs teşhisi konmuş durumda. Tedavi altına alınan hastalardan 105'ı virüsü yenmeyi başararak sağlığına kavuştu. Enfekte olan 168 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

SAĞLIK BAKANLIĞI CORONA VİRÜSÜ SAYFASI

Her akşam koronavirüs ile ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşan Sağlık Bakanlığı'nın güncel verilerinin yer aldığı corona virüsü bilgi sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

"SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ İDDİALARA İTİBAR ETMEYİN"

25 Mart Çarşamba günü açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile düzenlediği ortak basın toplantısında, şu an 136 hastanın koronavirüs nedeniye yoğun bakımda olduğunu söyledi, 60 yaş üstü iki hastanın ise iyileşerek taburcu olduğunu kaydetti.

Sosyal medyada yayılan yerde yatan kişilerin görüntülerine ilişkin bir soruya Koca, "Bu hastalık anında düşmenizle, anında ölümle sonuçlanabilir bir seyirle gitmiyor, dolayısıyla bu tip şeylere asla inanmayın" dedi.

"83 MİLYONUN TEST YAPTIRMASI GEREKMİYOR"

Bakan Koca basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Erken dönemde ilk vakalarımızdan olan iki hastamızın bilgisini vermek istiyorum. 65 yaşında bir erkek hastamız taburcu oldu. Diğeri 60 yaşında başka bir erkek hastamız taburcu oldular. 7 gün sonra taburcu oldu.

Yoğun bakımda dün itibarıyla 136 hasta var. Hastalara ilaç tedavisi başladı. Ortalama bir kutunun bir hasta için kullanıldığını biliyoruz. En az 5 günlük bir kullanım. İlaçtan sonuç alıp almadığımızı önümüzdeki bir hafta içerisinde tekrar konuşabiliriz. Bizim getirdiğimiz ilaç miktarı 1.250 kutuydu, 3.750 kutu siparişi verildi. 83 milyonun test yaptırması gerekmiyor. Dünyada böyle bir uygulama yok.

Çünkü testi yaptırdığınızda negatif çıkabilir, kendinizi daha rahat ve özgür hissedebilirsiniz ama üç gün sonra pozitif çıkabilir ve başka insanlara bulaştırabilirsiniz. Herkes bir virüs taşıyıcısı olduğunu düşenerek davranmalı. Dün İstanbul'da bir hastanemizde kuyruklar oluştu. Bu doğru yaklaşım tarzı değil. Ancak testi hekim uygun görürse yaptırabilir olmalıyız."

Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 hastalığının Türkiye'de zirve seviyesine çıkıp çıkmadığıyla ilgili bir soruya, "Pik seviyeyle ilgili bir şey söylemek zor. Önümüzdeki hafta söylemek mümkün. Her birimizi izole edersek pik seviyesini daha erken dönemde yakalamış oluruz" şeklinde yanıt verdi.

CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN 14 KURAL

"OKULLARDA 30 NİSAN'A KADAR UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Uzaktan eğitim 30 Nisan tarihine uzatılması üzerinde karar kılındı" dedi. Selçuk, "Ben bütün vatandaşların müsterih olmasını isterim. Dersler, sınavlarla ilgili her türlü senaryoya hazırız, hiçbir şekilde eksik bırakmadan bu maraton koşusunu yürüteceğiz. Bu çerçevede, Bilim Kurulu’nun da önerisiyle, evde eğitim sürecini 30 Nisan’a kadar uzatma ortaklaşa kararla ortaya kondu" ifadelerini kullandı.

Ziya Selçuk, sözleşmeli öğretmenlere ücret verilmesi konusunda ise şunları söyledi: "Öğretmenler konusunda mevcut mevzuat derse giren öğretmenlerimizin ücretini alması konusunda. Bizim telafi olarak planladığımız hazırlıklarda yazın, hafta sonu olabilir. Bu zaman dilimlerinde de derslerimize ücretli öğretmenlerimizin girmesi sözkonusu olacak. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor."

"BAKAN KOCA'DAN ÇOCUKLARA UYARI"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile düzenlediği ortak basın toplantısında, çocuk doktoru olduğunu belirterek, çocuklara da seslendi: "Artık oyunları evde oynuyoruz. Bir misafir gelirse sarılmak yok, el öpmek yok. Sevgimizi uzaktan gösteriyoruz. Arkadaşlarla yeniden görüşüyoruz ama telefonla görüşüyoruz." Bakan Koca, vakalara ilişkin de değerlendirme yaparak, "Gençliğimize, yaşımıza, sağlığımıza güvenmemeliyiz. Bu salgında her şey mümkün, her şey ihtimal dahilinde" dedi. Koca, gençlere de sosyal hayatı asgariye indirme çağrısı yaparak, Mustafa Kutlu ve Tolstoy okuma önerisi yaptı.

CORONA VİRÜSÜ DÜNYADA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

30 MART 2020 / DÜNYA GENELİ

* Toplam ölü sayısı: 35 bin 114
* Toplam vaka sayısı: 741 bin 724
* Toplam iyileşen hasta sayısı: 156 bin 838

30 Mart 2020 Pazartesi günü saat 19.00 itibariyle dünya genelinde 741 bin 724 kişide koronavirüs tespit edildi. Bunların içerisinde 156 bin 838 kişi tedavi olarak koronavirüsü yenmeyi başardı.

En çok ölüm Avrupa'da yaşandı. Dünya genelinde şu ana kadar 35 bin 114 kişi hayatını kaybederken, bu ölümlerin 10 bin 779'u İtalya'da gerçekleşti. Çizme'yi bir başka Güney Avrupa ülkesi İspanya 7 bin 340 ölü sayısı ile takip etti. Ölümcül virüsün ortaya çıktığı Çin'de ise 3 bin 304 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle en çok ölüm yaşanan ilk 10 ülke şöyle sıralandı: (30 Mart 2020 Pazartesi günü saat 19.00 itibariyle)

İtalya: 10 bin 779
İspanya: 7 bin 340
Çin: 3 bin 304
İran: 2 bin 757
Fransa: 2 bin 606
ABD: 2 bin 513
İngiltere-Galler-İskoçya-K.İrlanda: 1415
Hollanda: 864
Almanya: 560
Belçika: 513

CORONA VİRÜSÜ SON DURUM DÜNYADA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Koronavirüs nedeniyle 30 Mart 2020 saat 19.00 itibariyle dünya genelinde 35 bin 114 kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ONLINE CORONA VİRÜSÜ TESTİ

Sağlık Bakanlığı'nın online koronavirüs kontrol testi hizmete girdi. Buraya tıklayarak, birkaç dakikada koronavirüs kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

CORONA VİRÜSÜNÜ TAKİP EDEBİLECEĞİNİZ 6 HARİTA

Koronavirüs salgınını güncel olarak takip edebileceğiniz online haritalara gözatmak için buraya tıklayın.

CORONA VİRÜSÜ 9 YIL ÖNCE BEYAZ PERDEDE

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını binlerce insanın ölümüne neden olurken 2011 yapımı Salgın filminin yaşananlara benzerlik göstermesi soru işaretlerine neden oldu. Hollywood'un ünlü isimlerinin rol aldığı 2011 yapımı Salgın (Contagion) filminin detayları için buraya tıklayın.

EVDE İZLENECEK EN İYİ YABANCI FİLM ÖNERİLERİ

Günlerdir evlerinde çıkmayan vatandaşlar, izlemek için fırsat kolladığı dizi ve filmleri birer birer tüketti. Şimdi vatandaşlar, evde izlenecek en güzel filmler, en iyi film önerileri, kaliteli film önerileri arıyor. KARAR.com'un okurları için derlediği yabancı filmler için buraya tıklayın.

EVDE VERİMLİ VAKİT GEÇİREBİLECEĞİNİZ 10 ONLINE AKTİVİTE

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde internetten gerek ziyaret edebileceğiniz, gerekse faydalı eğitimler alabileceğiniz online aktvitelerden bazılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ONLINE TOPLANTI UYGULAMALARI SAYESİNDE İŞLER AKSAMIYOR

Ölümcül koronvirüs salgını nedeniyle ülkemizde eğitime ara verildi. Bazı şirketler de ofislerini kapatarak evden mesai çalışma sistemine geçti. Dışarı çıkmanın tehlikeli olacağı şu günlerde on binlerce öğrenci evlerinde internette eğitim almaya devam ederken, çalışanlar ise online olarak toplantı ve iş faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Hem uzaktan eğitim için, hem de online toplantılar için kullanılan mobil uygulamalara gözatmak için buraya tıklayın.

CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ ÇAY TARİFİ

Çin'den yayılarak tüm dünyayı saran koronavirüs, ülkemizde de etkisini artırıyor. Bu süreçte güçlü bir bağışıklık sistemi ile hem çevrenizi hem de kendinizi korumanız çok önemli... Uzman diyetisyeniniz Zeynep Taşbaşı Deviren, koronavirüsten korunmanız için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek çay tarifini Karar TV'de anlatıyor... İzlemek için buraya tıklayın.

DİĞER HABERLER
İzmir BB'den vatandaşlara 16 milyon lira
İlk kez bir vali koronavirüse yakalandı
İBB bloke kararını yargıya taşıdı
Sahipsiz bırakıldık
Ceza infaz yasası önerisi Meclis'e sunuldu
Erdoğan ile Trump telefonda görüştü
'Burada bir terslik yok mu?'