Cüneyt Çakır kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte biyografisi

Cüneyt Çakır kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte biyografisi

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde final maçı yöneten ilk Türk hakem olan Cüneyt Çakır, kariyerinin sonuna yaklaşırken başarılı performansıyla takdir topluyor. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu, deneyimli hakemi son 10 yılın en iyi ikinci hakemi seçti. İşte, Cüneyt Çakır'ın hayatı...

Kariyerinde 21 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası, 20 Yaş Altı Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 5 yarı final hakemliği bulunan Cüneyt Çakır; Doğan Babacan'dan sonra hem Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, hem de FIFA Dünya Kupası'nda görev alan ikinci Türk hakem oldu. Cüneyt Çakır, ekibiyle birlikte 6 Haziran 2015 tarihinde Devler Ligi finalinde Barcelona-Juventus maçını yöneterek Şampiyonlar Ligi'nde final yöneten ilk Türk hakem oldu.

aw357792-01.jpg

CÜNEYT ÇAKIR'IN HAYAT HİKAYESİ

23 Kasım 1976 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eski hakem ve eski MHK Asbaşkanı Serdar Çakır'ın oğludur.

Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı. Hakemliğin dışında Cüneyt Çakır'ın asıl mesleği sigortacılık olarak biliniyor.

1994 yılında hakemlik kariyerine başlayan Cüneyt Çakır, 1997 yılında C klasman ve 1999 yılında da B klasman hakemi oldu. TFF kayıtlarına göre İlk yönettiği maç 18 Ekim 1996 tarihli Beşiktaş-Samsunspor PAF Ligi maçı oldu ve 1. yardımcı hakem olarak görev yaptı.

Üst klasman hakemi kategorisine 2001 yılında yükselirken Süper Lig'deki ilk maçı, 29 Eylül 2001 tarihli Malatyaspor-Rizespor maçı oldu.

17 Mayıs 2014'e kadar profesyonel liglerde 4. hakem, yardımcı hakem ve orta hakem olarak toplam 413 maçta görev aldı.

dhsszqww0aeahfn.jpg

2006 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan Cüneyt Çakır, gösterdiği başarıdan dolayı 2007 yılında Avrupa'nın yetenekli hakemlerinin davet edildiği İsveçli eski hakem Karl-Erik Nilsson'un yönetimindeki Mentör Programı'na davet edildi ve buradaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından üst düzey müsabakalarda görevlendirildi.

2007 yılında Avusturya'da düzenlenen 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası finallerine davet edilen Cüneyt Çakır, bu turnuvada Fransa-Sırbistan ve İspanya-Portekiz arasında oynanan grup müsabakalarını yönetti.

2009 yılında İsveç'te düzenlenen 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda İngiltere-İsveç arasında oynanan ve normal süresi 3-3 biten ve penaltılarla İngiltere'nin kazandığı yarı final müsabakası dahil olmak üzere 3 müsabakada görev aldı. 2009-10 sezonunda Fulham ile Hamburg arasında oynanan Avrupa Ligi yarı final rövanş maçını yönetti.

2010-11 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında yönettiği Rubin-Barcelona maçıyla hem 10 yıl aradan sonra bir Türk hakem Şampiyonlar Ligi'nde görev aldı. Cüneyt Çakır, bu ligde Doğan Babacan ve Ahmet Çakar'dan sonra maç yöneten 3. Türk hakemi oldu. 16 Haziran 2011'de UEFA tarafından en üst kategori olan UEFA Elit Hakem Kategorisi'ne yükseltildi.

dhskwwmueaayy4q.jpg

2011 yılında Kolombiya'da düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda görev alan Cüneyt Çakır, Portekiz-Fransa yarı final müsabakası, 1 çeyrek final, 3 grup müsabakası olmak üzere toplam 5 müsabakada görev aldı.

2011-12 sezonunda Barcelona ile Chelsea arasında oynanan Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş mücadelesini yönetti. 2-2 biten karşılaşma sonunda Chelsea finale çıktı.

16 Aralık 2012 tarihinde Brezilya'nın Corinthians ile İngiltere'nin Chelsea takımları arasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalini de yönetti. Cüneyt Çakır ayrıca Türkiye'de gerçekleştirilen 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda da görev aldı. 2014 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde 4. hakemlik görevini üstlendi.

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından tarafından gerçekleştirilen '2014 Yılı Dünyanın En İyi Hakemi' listesinde Meksikalı Marco Antonio Rodriguez ile birlikte 13 puan alarak sekizinci sırada yer aldı.

2015-16 sezonu öncesi Türkiye Futbol Federasyonu Cüneyt Çakır'ın da aralarında bulunduğu 9 hakem ile ilk kez profesyonel sözleşme imzaladı.

dhsl6knvmaaiga9.jpg

2012 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

Cüneyt Çakır, Polonya ve Ukrayna'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasında görev alan 12 hakemden biri oldu. Grup maçlarında Ukrayna-İsveç, İtalya-İrlanda maçlarını, çeyrek finalde İngiltere-İtalya müsabakasının 4. hakemlik görevini yerine getirmiştir. Yarı finalde ise Portekiz-İspanya mücadelesini yönetmiştir. Sergilediği performansla World Referee isimli sitede yapılan oylamada birinci sırada yer almıştır. Bahattin Duran ve Tarık Ongun yardımcı hakem, Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek ise çizgi hakemi olarak turnuvada Cüneyt Çakır'a eşlik etmişlerdir.

2014 FIFA DÜNYA KUPASI

Brezilya'da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası'nda yardımcı hakemleri Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte kupanın hakemleri arasına seçilmiştir. Cüneyt Çakır, grup aşamalarında yönettiği Brezilya-Meksika ve Cezayir-Rusya[9] maçlarıyla 1974 FIFA Dünya Kupası'nda maç yöneten Doğan Babacan'dan sonra bir FIFA Dünya Kupası'nda maç yöneten ikinci Türk hakemi olmuştur. 9 Temmuz 2014'te oynanan Hollanda - Arjantin yarı final müsabakasını yönetti.

dhr4kxhw4aiszjb.jpg

2015 AVRUPA ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNAL MAÇI

Cüneyt Çakır, 6 Haziran 2015 tarihinde Barcelona ile Juventus arasında Berlin'de oynanan Şampiyonlar Ligi final maçında düdük çaldı. Bu maçta Cüneyt Çakır'ın yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yaptı. Karşılaşmanın dördüncü hakemi İsveçli Jonas Eriksson olurken Hüseyin Göçek ile Barış Şimşek asistan hakemler oldu. Mustafa Emre Eyisoy ise yedek asistan hakem olarak açıklandı. Bu karşılaşma ile Cüneyt Çakır Şampiyonlar Ligi finalini yöneten ilk Türk hakem ve finalde düdük çalan en genç ikinci hakem oldu.

2016 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

Cüneyt Çakır, Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında da görev aldı. Öncelikle Portekiz-İzlanda ve Belçika-İrlanda maçlarını yöneten Cüneyt Çakır, 2. turda oynanan İspanya-İtalya mücadelesini de yönetmiştir. Maç sonucunda yüksek not aldığı halde, maçı kazanan İtalya Basını, Cüneyt Çakır'ı eleştirdi. Mücadeleden bir gün sonra 28 Haziran 2016'da Cüneyt Çakır'ın turnuvada başka bir maç yönetmeyeceği açıklandı.

dhsl-aueaaswez.jpg

2018 FIFA DÜNYA KUPASI

Cüneyt Çakır, Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'ndaki 4 maçta görev aldı. Önce grup etabında Fas-İran ve Nijerya-Arjantin maçlarını yönetti, Rusya-Mısır karşılaşmasında da dördüncü hakem olarak görev yapan başarılı hakem, Hırvatistan ile İngiltere arasında oynanan yarı final maçında düdük çaldı. Cüneyt Çakır'ın bütün maçlarda yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yaptı.

2019 AVRUPA SÜPER KUPA

Bir önceki sezonun Avrupa Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takım ile Avrupa Ligi'ni kazanan takım arasında oynanan UEFA Süper Kupa'nın 14 Ağustos 2019 tarihinde oynanan final maçında Cüneyt Çakır 4. hakem olarak görevlendirildi. İstanbul'da Vodafone Park İnönü Stadyumu'nda Liverpool ile Chelsea arasında oynanan maçı, Fransız kadın hakem Stephanie Frappart yönetti. Maçın yardımcı hakemliklerini de yine kadın hakemler üstlendi.

1565797933-761635-1565798045-noticia-normal-001.jpg

2020 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

Cüneyt Çakır, EURO 2020 son 16 turunda yönettiği Hırvatistan-İspanya maçıyla Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde en çok maç yöneten hakem oldu.

EURO 2012 ve EURO 2016'dan sonra 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da görev alma başarısı gösteren Cüneyt Çakır, 3 turnuvada toplam 9 maçta düdük çaldı. EURO 2020 ile üst üste üçüncü kez Avrupa Şampiyonası'nda yer alan Çakır, kariyerinde 56'sı A Milli maç olmak üzere 15 yıllık dönemde toplamda 200'e yakın uluslararası müsabaka yönetti.

Cüneyt Çakır ayrıca EURO 2012'deki İspanya-İtalya final ve EURO 2020'deki İngiltere-İskoçya grup maçının da dördüncü hakemi olarak görev yaptı.

1976 doğumlu olan hakemin Avrupa Futbol Şampiyonları'nda yönettiği maçlar şöyle:

EURO 2012

Ukrayna-İsveç (Grup maçı)
İtalya-İrlanda (Grup maçı)
Portekiz-İspanya (Yarı final)

EURO 2016

Portekiz-İzlanda (Grup maçı)
Belçika-İrlanda (Grup maçı)
İtalya-İspanya (Son 16 maçı)

EURO 2020

Macaristan-Portekiz (Grup maçı)
Ukrayna-Avusturya (Grup maçı)
Hırvatistan-İspanya (Son 16 maçı)

aw357792-02.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN