10.04.2020  09:31
KAYNAK: 
CENEVRE/AA

DSÖ'den korkutan rakam: Koronavirüs, gripten 10 kat daha fazla öldürdü

DSÖ, koronavirüs ölüm oranının gripten 10 kat daha fazla olduğunun tahmin edildiğini açıkladı. Dünya liderlerine 'birlik ve dayanışma" çağrısını yineleyen DSÖ, Kovid-19'un ulusal ve küresel düzeyde siyasete alet edilmemesini de istedi.

+
-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,  Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, diplomatik misyon şeflerine hitap etti. 

DSÖ'nün 5 Şubat'ta, farklı ülke ve bölgelere Kovid-19 ile mücadele konusunda destek vermek amacıyla Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı'nı başlattığını anımsatan Ghebreyesus, örgüte üye ülkelere desteklerinden dolayı teşekkür etti.

"ÜLKELERİN SAĞLIK SİSTEMLERİNE AŞIRI YÜK BİNDİ"

Ghebreyesus, üye ülkelerin şimdiye kadar toplam 800 milyon dolar taahhütte bulunduğunu, bu miktarın bir kısmının DSÖ'ye ulaştığını açıkladı. 

DSÖ'nün, Çin'den ilk Kovid-19 vakasını bildirmesinden bu yana 100 gün geçtiğini anımsatan Ghebreyesus, aradan geçen sürede virüsün küresel çapta yayılması nedeniyle ülkelerin sağlık sistemlerine aşırı yük bindiğini ve dünya ekonomisinin bozulduğunu belirtti.

GRİPTEN 10 KAT DAHA FAZLA ÖLDÜRDÜ

Konuşmasında, Kovid-19 ile gribi kıyaslayan Ghebreyesus, "Kovid-19'un ölüm oranının gripten (influenza) 10 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir." diye konuştu.

Ghebreyesus, dünya liderlerine "birlik ve dayanışma" çağrısını yineleyerek Kovid-19'un ulusal ve küresel düzeyde siyasete alet edilmemesini istedi.

DİĞER HABERLER
CHP'lilerden Atatürklü maske
‘Tweet'te var bilimde yok
Bilim yerine tweet üretmişler
Bir darbe daha
Ankara'dan 'parsel' hamlesi
Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de tutuklandı
3 günlük bebeği sokağa atan anne tutuklandı