Al-Jazeera muhabiri İsrail askerleri tarafından öldürüldü

İsrail ordusunun Cenin kampına düzenlediği baskını takip eden Al-Jazeera'nin muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldürüldü. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, deneyimli muhabir Şirin Ebu Akile'nin (51), Cenin kentinde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu başından ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde ise vurulmasının ardından kanlar içinde bir araca bindirilen gazeteci Akile'nin çelik yelek giydiği görülüyor.

FİLİSTİNLİ GAZETECİ DE VURULDU

Yerel gazeteci Ali es-Sumudi'nin de sırtından yaralandığı aktarılan açıklamada, durumunun stabil olduğu bilgisi paylaşıldı.

aa-20220511-27821580-27821578-israil-gucleri-tarafindan-vurulan-filistinli-gazeteci-yaralandi-copy.jpg
Ali es-Sumudi

İSRAİL ORDUSU İNCELEME BAŞLATTI

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi.

Ordu güçlerinin, "Cenin Mülteci Kampı'ndaki terör şüphelilerini yakalamak için terörle mücadele faaliyeti yürüttüğü" aktarılan açıklamada, İsrail askerlerinin kampa müdahalesi sırasında "onlarca silahlı Filistinlinin İsrail askerlerine ateş açtığı ve askerlere doğru patlayıcı madde fırlattığı" ileri sürüldü.

İsrail askerlerinin de "silahlı kişilere ateşle karşılık verdiği ve vurulanlar olduğu tespit edildiği" kaydedilen açıklamada, "Ordu olayı araştırıyor ve gazetecilerin Filistinli silahlı kişiler tarafından vurulmuş olma olasılığını inceliyor." ifadelerine yer verildi.

BM'DEN 'ACİL SORUŞTURMA' ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland Al-Jazeera'nin muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili acil soruşturma çağrısı yaptı.

Özel Temsilci Wennesland, Al-Jazeera muhabirinin öldürülmesiyle ilgili sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu.

Açıklamasında, "Bu sabah İsrail güvenlik güçlerinin işgal altındaki Cenin, Batı Şeria'daki operasyonunu takip ederken ateş edilerek vurulan Al-Jazeera'nin muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesini şiddetle kınıyorum." diyen Wennesland, "Ailesine en derin taziyelerimi sunuyor ve olayda yaralanan gazeteci arkadaşına acil şifalar diliyorum. Derhal ve kapsamlı bir soruşturma ve sorumlulardan hesap sorulmasını talep ediyorum. Medya çalışanları asla hedef alınmamalıdır." ifadelerini kullandı.

KANALIN İLK NESİL SAHA GAZETECİLERİNDENDİ

Öte yandan Al Jazeera'nın sitesinde yer alan haberde de Şirin Ebu Akile'nin kanalın ilk nesil saha gazetecilerinden olduğu, İsrail'in, işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için bölgede uzun süredir çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Haberde ayrıca, 1971 Kudüs doğumlu olan gazetecinin, Ürdün'deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunu olduğu bilgisi paylaşıldı.

Cenin kentine baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olay çıkmıştı.

İlgili Haberler