Tutuklu gazeteci sayısı rekor kırdı! Türkiye listede 6. sırada

Tutuklu gazeteci sayısı rekor kırdı! Türkiye listede 6. sırada

Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yayınladığı yıllık raporunda, 2021'de mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklu bulunan gazeteci sayısı rekor kırarak 293'e ulaştırırken, yaptığı haberden dolayı öldürülen gazeteci sayısının ise 24 olduğu açıkladı. Ülke sıralamasında ise Türkiye 6. sırada.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 2021 yılı için yayınladığı raporda tutuklu gazeteci sayısında rekor yaşandığını açıkladı. CPJ'nin yayınladığı raporda tutuklu gazeteci sayısı 293. Listede il sırası Çin alırken, Türkiye ise 6. sırada.

24 GAZETECİ HABER NEDENİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Ayrıca CPJ’nin raporuna göre bu yıl şimdiye kadar en az 24 gazeteci yaptıkları haber nedeniyle öldürüldü, 18 gazetecinin ise yaptığı haber nedeniyle mi öldürüldüğü netleştirilemedi. CPJ'nin yayınlandığı yıllık raporunda, 2021'de mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklanan gazeteci sayısı rekor seviyeye ulaştı. sayısının rekor kırarak 293'e ulaştığını açıkladı. CPJ'nin geçen seneki raporunda ikinci sırada bulunan Türkiye'nin ise altıncı sıraya gerilediği belirtildi.

CPJ, 40 yıldan beri gazetecilere karşı yapılan tehdit, sansür, şiddet, hapis ve cinayet vakalarını raporlayan komite, son altı yıldır hapisteki gazeteci sayısının artışta olduğunu kaydetti. Bu sayının dörtte birinin Çin (50) ve Myanmar'da (26) bulunduğuna da dikkat çeken CPJ raporuna göre Mısır'da 25, Vietnam'da 23 ve Belarus'ta ise 19 gazeteci parmaklıklar arkasında.

TUTUKLU GAZETECİ SAYISI REKOR KIRDI

Listeye Suudi Arabistan, İran, Türkiye, Rusya, Etiyopya ve Eritre'nin de eklenmesi ile sayısının rekor kırarak 293'e ulaştığına dikkat çeken rapor, bu sayının 2020 yılında 280 olduğu tespitinde bulundu. Mısır'da tutuklu bulunan 3 gazeteci ile 3 insan hakları savunucusu serbest bırakıldı

New York'ta bulunan Komite'nin direktörü Joel Simon, "Görevi haber yapmak olan gazetecilerin hapse atılması otoriter rejimlerin ayırt edici bir özelliğidir" diyerek basın özgürlüğüne "aniden" kapılarını kapatan Myanmar ve Etiyopya'da durumun "korkunç" olduğunu söyledi.

2021'de öldürülen gazeteci sayısının ise 24 olduğunu açıklayan komite, basın çalışanlarından 19'unun mesleklerini icra ettikleri sırada öldürüldüklerini gösterdi.

"Meksika, gazeteci ölümlerinde ilk sırada bulunuyor" diyen Simon, bu gazetecilerden üçünün ülkede yaptıkları röportajlara misilleme nedeniyle öldürüldüklerini söyledi. CPJ ayrıca ülkede işlenen diğer 6 gazeteci cinayeti konusunda da araştırmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

TÜRKİYE 6. SIRAYA GERİLEDİ

Rapora göre Türkiye'de 2020'de hapiste olan gazeteci sayısı 20 azalarak 37'den 17'ye geriledi. Rapor: Türkiye, Çin’den sonra bu yıl en fazla hapsedilen gazeteci sayısında ikinci sırada

Bununla birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısının düşmesini basına yönelik bir tavır değişikliği olarak yorumlamanın "saflık" olacağını belirten rapor, 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’de basına yönelik baskıların ülkenin ana akım medyasını "yok ettiği" ve birçok gazeteciyi mesleği bırakmaya yönelttiğine dikkat çekti.

CPJ, Türkiye’de hapisteki gazeteci sayısının düşmesini ise devletin gazetecilerin dava sürecinde veya temyiz beklerken denetimli serbestlik dahilinde tutuklanmamalarına daha sık izin vermesi ile açıklıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN