Bakan Bilgin'den asgari ücret itirafı: Sendikalar '8 binin çok üzerine çıkmayın' dedi

Bakan Bilgin'den asgari ücret itirafı: Sendikalar '8 binin çok üzerine çıkmayın' dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında asgari ücret belirleme çalışmalarında işçi sendikaları ile görüştüğünü söyledi. "Bunu Türkiye'de ilk defa söylüyorum" diyen Bilgin, işçi sendikalarının başkanlarının asgari ücret için '8 bin liranın çok üzerine çıkmayın' dediklerini iddia etti. Bilgin, "Olağanüstü şartlarda yeniden müdahale ederiz, geçen sene Temmuz ayında müdahale ettiğimiz gibi. İhtiyaç olursa ara zam yapılabilir." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücreti 8 bin 506 lira açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk TV'de Kübra Par'la Açık ve Net programına konuk oldu. 'Bunu Türkiye'de ilk defa söylüyorum' diyerek, sendika başkanlarının asgari ücret beklentisini açıklayan Bilgin, görüşmeler sırasında işçi sendikaları başkanlarının kendisine, '8 bin liranın çok üzerinde çıkmayın' dediklerini iddia etti.

Bilgin, memur ve emekli maaşlarına yönelik açıklamasında "Enflasyon farkının üstünde vereceğiz. Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra Ocak ayında belli olacak. Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek. Tüm bunları değerlendirip alım gücünü destekleyecek oranlarda bir artış olacak." dedi.

Bilgin, konuşmasında şunları söyledi:

Ben bütün sendikalarla görüştüm. İşçi sendikaları başkanlarının taleplerini aldım. Bana gelen en önemli şey şu. Dediler ki; 'siz, 8 bin liranın ne kadar üzerinde asgari ücret verirseniz biz o kadar zor durumda kalırız' dediler. Çünkü 'bizim toplu sözleşmelerde aldığımız ücreti aşmanızı istemiyoruz, o zaman sendikalar fonksiyonsuz hale gelirler.' Bunu ilk defa söylüyorum, '8 binin çok üzerine çıkmayın' dediler.

"İHTİYAÇ OLURSA GEÇEN SENE GİBİ ARA ZAM YAPILABİLİR"

Asgari ücret yüksek belirlendikçe, reel olarak yukarıdaki ücretlerde yüzde 100 artmıyor ama yüzde 60 artıyor. yüzde 70, yüzde 80 artıyor. Aşağıdan yukarıya artıyor. Nitelikli emekte bu artış daha yüksek. Daha düşük usta, işçi asgari ücretin bir kademe üzerinde yer alıyorlar. Türkiye'de enflasyon dizginlenirse asgari ücret reel artışlara tekabül edecek şekilde sürdürülürse ücretlilerin milli gelirden aldığı payı yukarıya tırmandırır. Enflasyon kontrol altına alındı. Bir an önce önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'lere düşeceğini tahmin ediyoruz. Mayıs/Haziran'da yüzde 35-40 düşmesini bekliyoruz.

Bizim emekçileri koruyan ücret politikasını, toplu sözleşmelerinin üzerinde asgari ücret belirliyoruz. Burada sayın Cumhurbaşkanımızın desteği var. Asgari ücretlerin üzerindekini de koruyacak politika izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'leri göreceğiz, endişe etmeyin' dedi. 1 yıl önce savaş, pandemi olacağını biliyor muyduk? Olağanüstü şeyler olmazsa bizi yıl sonuna kadar götürecek asgari ücret belirledik. Olağanüstü şartlarda yeniden müdahale ederiz, geçen sene nasıl Temmuz ayında müdahale ettiğimiz gibi. İhtiyaç olursa geçen sene gibi ara zam yapılabilir.

EMEKLİ VE MEMURLARIN MAAŞ ARTIŞI NASIL OLACAK?

Memur maaşları ile ilgili kaydımız var. Kamu toplu sözleşmesinde madde var. Enflasyon farkını veriyoruz. Enflasyon farkının üstünde vereceğiz. Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra Ocak ayında belli olacak. Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek. Enflasyon açıklandıktan sonra bu konuyu çalışıyoruz. Tüm bunları değerlendirip alım gücünü destekleyecek oranlarda bir artış olacak.

VERGİ DİLİMLERİ İLE İLGİLİ YENİ ÇALIŞMA

Kesin bir rakam yok. Tamamlanmamış bir çalışmayı açıklamak doğru olmaz. 2 şey söylemek isterim, ücret artışları dışında da çalışanlara çok önemli bir katkı yaptık. Vergileri dışarıda bıraktık. Hazine ve Maliye bakanlığımız vergi dilimleri ile ilgili yeni bir çalışma yürütüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN