BİSAM tablosu gözler önüne serdi: Asgari ücret açlık sınırında

BİSAM tablosu gözler önüne serdi: Asgari ücret açlık sınırında

DİSK'e bağlı BİSAM'ın açıkladığı verilere göre, Mart ayı itibarıyla açlık sınırı 16 bin 646 liraya, yoksulluk sınırı ise 57 bin 578 liraya yükseldi. Böylelikle açlık sınırı ile 17 bin 2 lira asgari ücrete yaklaştı. Martta sağlıklı ve dengeli beslenmenin günlük maliyeti 550 liraya yükselirken, tek başına yaşayan bir kişi için ise yoksulluk sınırı 25 bin lirayı geçti.

Türkiye'de dar gelirli vatandaşın geçim derdi her geçen gün artan fiyatlarla büyümeye devam ediyor.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay, yüzde 49,8'e yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak yüzde 5,9'a gerilemişti.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) hesaplamasına göre, dört kişilik bir aile için açlık sınırı Mart ayında 16 bin 646 liraya yükseldi.

YOKSULLUK SINIRI 57 BİN 578 LİRA

Ocak ayında bir ailenin eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarını ifade eden yoksulluk sınırı ise 57 bin 578 liraya olarak gerçekleşti.

Tek başına yaşayan bir kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken mutfak harcamaları ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken barınma, ulaşım, eğitim, sağlık vb. harcamalarının toplam tutarı ise en az 26 bin 517 lira olarak tespit edildi.

GÜNLÜK HARCAMA GEREKSİNİMİ 555 TL

Günlük harcamalarda Mart 2024’te en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 172.09 liralık harcama gereksinimi ile oluşturdu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 124.81 lira, sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 125.59 liraya ulaştı. Ekmek harcamalarının tutarı günlük 33.38 lira oldu. Katı yağ ve sıvı yağ ise 31.16 liralık masraf yapılması gereken ürün grubu olurken, yumurta için 9.6, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 13.46 lira harcama yapılması gerekmektiği belirtildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN