Fiyatlar bir yılda katlandı: Emekli için kelle paça da lüks

Fiyatlar bir yılda katlandı: Emekli için kelle paça da lüks

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'deki kasaplarda fiyat araştırması yaparken elde ettiği verileri paylaşarak, "Kelle paça çorba bazı restoranlarda 60-80 lira arasında fiyatlanır oldu. Emekli için kelle paça çorbası da lüks oldu" dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ile Ulukışla ilçesinde kasapta et, ciğer, sakatat ve kuyruk yağı fiyatlarını sordu, et yanında sakatat fiyatlar ilçelerde dahi ciddi artışına tanıklık etti.

Kasap İsmail Doğan, İstanbul’da ve diğer bazı büyükşehirlerde 200 lira olan ciğerin Niğde ve çevresinde 140-150 liradan, geçen sene 80-90 lira olan kuyruk yağının ise 130 liradan satıldığını belirtti. İsmail Doğan, kelle ve işkembe fiyatlarının da artığını ifade ederek “Haftası haftasını fiyatlar tutmuyor. Vatandaş et alımını fiyatlar nedeni ile kıstı. Kesilen hayvan sayısı azaldı. Kasap gideri kira, elektrik başta olmak üzere arttı. Gelir daraldı” dedi.

VATANDAŞ KUYRUK YAĞINI GRAMLA ALIYOR

Sakatat ve Kuyruk fiyat artışının tüketiciyi de olumsuz etkilediğini belirten İsmail Doğan, “Kilo ile alım yapan çok az. Genel olarak 100-200 gram kuyruk yağı alınıyor” dedi.

1-012.jpg

KESİME GİDECEK HAYVAN SAYISINDA AZALMA

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yem fiyatlarındaki artış nedeniyle gebe ineklerin ve süt ineklerinin bile kesime gönderildiği dönemde, kesim yapılan hayvan sayısının artması dolayı et fiyatlarının kısmen sabit kaldığını ancak son dönemde kesime gidecek hayvan sayısında da azalma olduğu için et fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğini ifade etti.

Et fiyatları artış sürerken, sakatat ve kuyruk geçmiş yıllarda daha uygun fiyatlarla satıldığını dönemlerin olduğunu anımsatan Ömer Fethi Gürer, son dönemlerde ibrenin tersine döndüğünü, bu ürünlerin fiyatlarının da ciddi zam geldiğine işaret etti.

'EMEKLİ İÇİN KELLE PAÇA DA LÜKS'

Gürer, Niğde merkezde kasapta koyunun 4 ayak bir kelle bütün olarak geçen yıl 40 lira iken 80 liraya çıktığını, bir yıl önce 20 kg olan bir dana kellenin 160 TL iken bu yıl ise 900 lira bulduğunu söyledi. Gürer "Dana ciğer Anadolu illerinde kilosu 60 lira iken 130-150 lira arası satılır oldu, İstanbul’da 200 lirayı gördü. İşkembenin temizlenmişi 15 lira iken 30-50 lira arası yerine göre fiyatı değişiyor. Ciğer ve işkembede fiyatlar illere göre dalgalansa da bir yıl öncesine göre fiyatlar katlandı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan için sakatat fiyatları değişse de bu döneme kadar daha uygun fiyatlar ile satılırken fiyatlar artık cep yakıyor. Kelle paça çorba bazı restoranlarda 60-80 lira arasında fiyatlanır oldu. Emekli için kelle paça çorbası da lüks oldu. Süt ineklerinin dahi kesime gitmesi ile piyasada durağan seyreden et fiyatı da kesilecek hayvanın azalması sonucu Karkas Et fiyatı kilosu 130 TL kesilip yüzde 30 kemik ayrılınca, kasap satışı 200 TL kilosu buldu. Vatandaş daralan alım gücü ile et erişemez olunca sakatat almak istese de sakatat fiyatı da et fiyatı ile yarışıyor.

'KUYRUK YAĞINA ERİŞİM ZORLAŞTI'

Bir kaç yıl öncesine kadar zeytinyağı alamayan, ayçiçeği yağı alamayan vatandaşların ucuz diye kuyruk alıp yağ elde ettiğini hatırlatan Gürer, “Ancak son zamanlarda kuyruk yağı fiyatı da çok arttı. Geçen yıl 80-90 lira olan kuyruk bugün 130 liradan satılıyor oldu. Bir zamanlar çok tüketilip sıvı yağ ile unutulan kuyruktan elde edilen yağa erişim de zorlaştı. Kuyruk fiyatlar arttı ve bu ürün de artık lüks sınıfına girdi. Dar gelirliler için kuyruk almak da zorlaştı” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN