HAK-İŞ 1 Mayıs öncesinde işçilerin taleplerini sıraladı

HAK-İŞ 1 Mayıs öncesinde işçilerin taleplerini sıraladı

HAK-İŞ, 1 Mayıs öncesinde yaptığı açıklamada işçilerin taleplerini sıraladı. Açıklamada KİT ve bağlı ortaklıkları yanında hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışan yaklaşık 70 bin emekçinin kadro kapsamı dışında bırakıldığı vurgulandı ve bu işçilerin de bir an çnce kadroya geçirilmesi talebinde bulundukları belirtildi.

1 Mayıs öncesi HAK-İŞ yazılı bir açıklama yaparak işçilerin taleplerini sıraladı. Yapılan açıklamada  işçilerin kadro talebiyle ilgili görüşlerini de paylaşan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, Türk çalışma hayatının en büyük reformlarından biri olarak nitelendirdiği "taşeron işçilerin kamuda kadroya geçirilmesi düzenlemesi" için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete teşekkür etti. 

mahmut-arslan.jpg

'TAŞERON İŞÇİLER KADROYA GEÇİRİLSİN'

Arslan, bu düzenleme yapılırken kamuda çalışan taşeron emekçilerin bir kısmının farklı gerekçelerle kadro kapsamına alınmadığını hatırlattı ve kapsam dışında tutulan emekçilerin hala alt işveren işçisi olarak çalışmaya devam etmesinin kendileri için büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu söyledi. Arslan, "KİT ve bağlı ortaklıkları yanında hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışan yaklaşık 70 bin emekçi kardeşimiz, kadro kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu durum ne yazık ki uzun yıllardan bu yana işçilerin mağduriyetine neden olmuştur. HAK-İŞ olarak, kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin de bir an evvel kadroya geçirilmesi talebimizi 1 Mayıs vesilesiyle bir kez daha dile getirmek istiyoruz" dedi.

'TAYİN SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURULSUN'

Arslan açıklamasında, ayrıca 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerin nakil ve tayin konusunda yaşadıkları sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulmasını ve çalışma sürelerinin emekliliğe hak kazandıkları tarih ile sınırlandırılmasıyla ilgili düzenlemenin iptal edilmesini istedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN TALEP

Arslan, "Mevsimlik işçilerin hizmet akitleri mevsim ve kampanya süresi sonunda askıya alınmaktadır. Bu sürede işçilerin sosyal güvenlik primleri ödenmemektedir. HAK-İŞ olarak, mevsimlik kamu işçilerinin hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde işsiz sayılmalarının sağlanması ve prim ödeme koşuluna bağlı yararlanamadıkları haklardan faydalanabilmesi için hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca, ülkemizdeki ormancılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde devam etmesi için geçici işçilerin hizmet sürelerinin 12 aya tamamlanmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

'GELİR VERGİSİ ORANI YÜZDE 20'DE SABİTLENSİN'

Emekçilerin en büyük sorunlarından birinin de ücretler üzerindeki ağır vergi yükü olduğunun altını çizen Arslan, "Türkiye, OECD ülkeleri içinde prim ve vergi yükü yönünden üst sıralarda yer almaktadır. HAK-İŞ olarak, mevcut gelir vergisi oranlarının emekçiler lehine düzenlenmesini, gelir vergisi oranının yüzde 20'ye sabitlenmesini özellikle talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ailenin desteklenmesi ve güçlendirilmesi bakımından vergilendirmede aile yükümlülüklerinin etkin bir şekilde dikkate alınmasını talep eden Arslan, "Ücretli çalışanlar ve diğer kazanç sahipleri arasındaki eşitsizliğin giderilmesini istiyoruz. Vergi sisteminin yeniden oluşturulması çalışmalarının bu ilkelere uygun olarak yürütülmesi, vergi adaleti, sosyal devlet ilkesi ve ailenin korunması ve güçlendirilmesi bakımından hayati öneme sahiptir" ifadelerinde bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN