İYİ Partili Özlale: Böyle giderse TCMB 2022’de iflas edecek

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, Merkez Bankası'nın (TCMB) bilançosuna göre döviz kurunun bu seviyelerde gitmesi halinde, 2022 başında TCMB borca batık bir şirket olacağını ve teknik olarak iflas etmiş sayılacağını bildirdi.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kalkınma Politikaları Başkanı ve eski TCMB Danışmanı Prof. Dr. Ümit Özlale, şimdiki kur seviyesiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2022'de batmış bir şirket haline gelebileceğini söyledi.

Ümit Özlale, Twitter hesabından paylaştığı videoyla TCMB ile ilgili mevcut durumdan bahsetti, yaptığı hesaplamalarla döviz kurunun bu seviyede gitmesi halinde 2022 başında TCMB'nin Türk Ticaret Kanunu'na (TTK) göre borca batık bir şirket olarak değerlendirileceğini ve teknik olarak iflas etmiş olacağını belirtti.

'KUR 13,56 ÜSTÜNE ÇIKARSA, KANUNEN BORCA BATIK'

Özlale, TCMB’nin karşı karşıya kaldığı iflas riskini şu sözlerle anlattı:

"TCMB anonim şirket. Uzun zamandır da en fazladır kurumlar vergisi veren şirketlerin başında geliyor. TCMB yönetimi son senelerde döviz rezervlerini eritmede sınır tanımıyor. Mevcut durumda TCMB net rezervleri eksi 43 milyar dolar seviyesinde. Bu berbat rezerv yönetimi ve son dönemdeki kur artışı TCMB bilançosunu nasıl etkiledi? 19 Kasım 2021 itibariyle SWAP yükümlülüklerinden kaynaklı kur farkını bilançoya eklediğimizde yabancı para cinsinden aktif ve pasif farkı 138 milyar liraya düşüyor. 19 Kasım'da dolar kuru 11,05’di. Bugün ise bu seviyenin çok üstünde. Kaba bir hesapla dolar 13,56 seviyesinde olursa aktif-pasif farkı sıfırlanıyor. Bunun üstünde bir kur artışında ise TCMB'nin öz kaynakları eksiye düşüyor.

TTK’nin 376 sayılı maddesine göre öz kaynakları eksiye düşen şirket borca batık bir şirkettir. Yani kur 13,56'nın üstüne çıkarsa TCMB borca batık bir şirket haline geliyor."

'YEDEK AKÇE DE ALBAYRAK DÖNEMİNDE KULLANILDI'

Böyle durumlarda yedek akçenin kullanılması gerektiğini belirten Özlale, TCMB zarar ettiğinde kullanılacak yedek akçenin 2019'da önceki Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde kullanıldığını hatırlattı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN