Halk pazarcıya, pazarcı vekile isyan etti: Çocuğumun kumbarasını bozdurdum

CHP'li Gürer, Niğde'nin Bor ilçesinde pazarcıların sorunlarını dinledi. Bir hafta içerisinde akaryakıta gelen zamları hatırlatan bir esnaf, "Dünyada başka bir ülkede yok böyle zam" diye isyan ederken bir başka pazarcı ise, kendisinden alışveriş yapmaya gelen bir kadının çocuğunun kumbarasını bozdurarak geldiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Bor’da pazar esnafının sorunlarını dinledi. Bir pazarcı, “Vatandaşın alım gücü yok, bitik. Vatandaş yarım kilo, 1 kilo zor alıyor. Daha yeni bir tane patlıcan verdim 6,5 lira” dedi.

Bir başka pazar esnafı ise, “Kadın bana, ‘çocuğumun kumbarasını bozdurdum pazara çıktım’ dedi. Gözlerim doldu, parasını iade ettim, ‘afiyet şeker olsun’ dedim. Bu vatandaş geçimi neyle yapacak?” diye isyan etti.

"PERİŞANIM, DÜNYADA BAŞKA BİR ÜLKEDE BÖYLE ZAM YOK"

Gürer'in dinlediği bir esnaf, “Bir haftada 6-7 lira mazota zam geldi. Hali aradım sabah, ‘5 milyon lira (5 lira)’ diyor ben bu malı kaça getirip, kaça satacağım. 6 liraya bana verir, işçiliği yok, poşet param yok, emeğim yok. 8 lira desem pazarda bana ne yaparlar, ben mal satamıyorum eve ekmek götüremiyoruz. Getiriyoruz, 10 milyarlık (10 bin liralık) mal, eve varıyorum 10 milyar (10 bin lira). Hani benim emeğim, hani ekmek kazanacaktık?" şeklinde konuştu.

Esnaf ayrıca, "Perişanım. Mazota dün geldi 1 lira, bugün 1,5 lira etti 2,5 lira geçenlerde de geldi bu fiyatları tarih yazmadı. Dünyada başka bir ülkede yok böyle zam" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUĞUNUN KUMBARASINI BOZDURUP PAZARA ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ"

Pazarcı esnafı, "Geçen gözümün önünde oldu. Kadın bana, ‘çocuğumun kumbarasını bozdurdum pazara çıktım’ dedi. Gözlerim doldu, parasını iade ettim, ‘afiyet şeker olsun’ dedim. Bu vatandaş geçimi neyle yapacak? Su parası bir kamyon para, mazot bir dünya para, gübre bir dünya para. Şimdi tarla sulamaya kalk 150 milyar (150 bin lira) para, 150 de (150 bin lira) mazot eder 300 milyar (300 bin lira). Ne ekecek ne kaldıracak. Bir de kurak gitti memleket, mahsul olmadı…" dedi.

CHP'li Gürer ise "Niğde'de pazar geziyoruz vatandaşın alım gücü daraldığı için pazarda alışveriş yapamadığı için şikayetçi esnafımız da getirdiği ürünü satamamaktan ve para kazanamamaktan dertleniyor" diye konuştu.

"ESNAF BU DURUMDA, BATACAK BİTİK DURUMDAYIZ"

Bir başka pazarcı esnafı, "Ben turpun torbasını 48 liraya yerinden alıyorum, havucu 4 liraya yerinden alıyorum burada 5 liraya satıyorum mazot 22 lira. Bugün Niğde pazarından Bor'a gelmek 120 lira arabam mazot yakıyor adalet mi bu? Esnaf bu durumda, batacak sonumuz batık. Benim tezgah paramı versinler bırakır giderim bu işi. Ben 3 haftadır 25 bin lira zarardayım bugün 22 lira mazot olursa bu esnaf ne yapacak poşet 30 lira halk bana diyor ki 'yarım kilo havuç ver'. Nasıl vereceğim" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN