SED yardımı başvuru sayfası açıldı! Çocuk başına her ay 4 bin 853 TL'ye kadar ödeniyor

SED yardımı başvuru sayfası açıldı! Çocuk başına her ay 4 bin 853 TL'ye kadar ödeniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara nakdi ve ayni yardımda bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler geçim sıkıntısı yaşarken, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı ile ailelere çocuk sayısına göre aylık para yardımı yapılıyor. İşte, SED yardımı başvuru şartları...

Ekonomik kriz nedeniyle kamu kurumlarının vatandaşlara sağladığı sosyal yardımların bütçesi ve kapsamı genişletildi. 0-17 yaş aralığında çocuğu olan ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı aracılığıyla belirlenen miktarlarda geri ödemeksizin para yardımında bulunuluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın başvuran çocuklu ailelere verdiği Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımının kapsamını 2023 yılında genişletildi. Bu yıl SED yardımından daha çok hane yararlanacak.

2023 SED ÖDEMESİ HESAPLARA NE ZAMAN YATIYOR?

İhtiyaç sahibi ailelere çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla ödenen nakdi yardım her ayın ortasında hesaplara yatırılıyor. Paranın hesaplara yatma günü, TC kimlik numarasının son rakamının çift ve tek hane olmasına göre belirleniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçen yıl SED ödemeleri kapsamında 160 bine yakın çocuk için 434 milyon 39 bin TL destek sağlandığını söyledi.

2023 SED YARDIMI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı 2023 yılında okul öncesi çocuklar için 2 bin 59 TL olarak ödeniyor.

İlköğretim çağındaki çocuklar için 3 bin 90 TL ödenirken, ortaöğretim çağındaki çocuklar için 3 bin 295 TL, ortaöğretim çağında fakat okumayan çocuklar için 2 bin 59 TL ödeniyor.

Yükseköğretim çağındaki çocuklar için de 3 bin 708 TL, kuruluş bakımından ayrılan gençler için de 1648 TL ödeme yapılıyor.

SED YARDIMI BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

SED yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen yapılıyor.

Ayrıca e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru internet sitesi üzerinden de başvuru yapmak mümkün.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda kendi bilgilerinizi sisteme girerek başvuru yapabilirken, kurumlardan yapacağınız başvurularda bazı belgeler istenmektedir.

İstenen belgeler şöyle:

* Dilekçe
* T.C. Kimlik Numarası beyanı,
* Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
* İŞKUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Başvuru yaptıktan sonra bir hafta içerisinde sizlerden daha iyi bilgi alabilmek için yetkililer tarafından aranabilirsiniz. Görüşme sonrasında onaylanma süreci iki haftaya kadar sürebilir. Başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanması sonrasında aylık olarak belirlenen günlerde PTT üzerinden para çekme işleminizi 7/24 yapabilirsiniz. Destek ödemeleri her ay bakanlık tarafından belirlenen günlerde yapılıyor.

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

* Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

* Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

* Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED YARDIMI NEDİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko-sosyal destek sistemidir.

Ekonomik destekler süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılır. Geçici ekonomik destek yılda bir, en fazla iki defa yapılır. Süreli ekonomik destek ise onay sırasında belirtilen süre boyunca her ay yapılır.

SED YARDIMI BAŞVURU SAYFASI E-DEVLET

SED YARDIMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE YANITLARI

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN