9 Temmuz 2020 Perşembe
BIST 100
118713
%-0,52
DOLAR
6,862
%-0,03
EURO
7,8191
%0,41
ALTIN
399.59
%0,17
19°/27°
İSTANBUL
Güneşli
GÖRÜŞLER
Almanya’nın AB dönem başkanlığı Türkiye için ne anlama geliyor?
Çiğdem Nas
 • İslami yenilenmenin (Tecdit) metodu olarak ‘Tarihsel Kritik Yaklaşım’
  İlhami Güler
 • Fransa-İtalya ilişkileri ve Libya iç savaşı
  Eyüp Ersoy
 • İngiliz İşçi Partisi ‘merkezi’ inşa etmeye çalışıyor
  DERİN KOÇER
 • Asya jeopolitiğinde sarsılan fay hattı
  Ümit Alperen
 • Siyaset içi siyasetin zor(unlu)lukları
  Bahadır Kurbanoğlu
’Kırılım çağı’ klasik yapıları yerle bir etti
Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı “Bilgi değil kırılım çağındayız" dedi.
Bu durum kaygı verici
11’inci Cumhurbaşkanı Gül “Ekonomideki göstergeler geriye gidişi gösteriyor. Bu durum kaygı verici” dedi. Yazarımız Taha Akyol’a konuşan Gül, son beş yılda yaşananlara rağmen Türkiye’nin ayakta durabilmesinin ardında ilk beş yılda hayata geçirilen yapısal reformların bulunduğunu belirtti. Daha çok şeffaflık, daha çok liyakat vurgusu yaptı.
Erdoğan’ın başkanlık dönemi
Hatem Ete
Dün 'Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar serüveni' başlığıyla yayınlanan yazıda, Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar serüvenini değerlendirirken, genellemelerden kaçınmak üzere dönemselleştirmelere başvurmak gerektiğini vurgulamış ve iktidarın ilk iki dönemini ele almıştık. Bugün kaldığımız yerden deva ediyoruz...
Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar serüveni
Hatem Ete
Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Hatem Ete “AK Parti’nin ikinci döneminde karşılaşılan meydan okumalar Erdoğan ve AK Parti’nin siyasal önceliklerinde ve politikalarında radikal bir dönüşüme yol açtı” diyor.
Agamben ve potansiyellik
Halil Turhanlı
Ütopya’nın Sesleri kitabının yazarı Halil Turhanlı “Özü olmayan bir topluluk olarak gelmekte olan ortaklık milliyetçi ve etnik çatışmaların milliyetçiliğin doğurduğu yeni kabilelerin panzehri” diyor.
Müfrit-Mukallit ve mutedil tarihselcilik
‘Politik Teoloji Yazıları’ kitabının yazarı İlhami Güler “Mutedil tarihselciliğin genel mottosunu "Sabit Din Dinamik Şeriat" olarak ifade etmek mümkündür” diyor.
Katar ablukasının üç yılı
Betül Doğan Akkaş
Üniversitesi & Durham Üniversitesi doktora adayı Betül Doğan Akkaş “Körfez krizinin nasıl bir sürece evrileceği, Muhammed Bin Selman ile Muhammed Bin Zayed’in liderlik rolüne ve Yemen savaşının durumuna bağlı” diyor.
İktidarlar değiştikçe ‘tarih’ de değişiyor
Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Öznur Alkan, Taha Akyol’un sorularını cevapladı:
MEB liselerde yıl sonu işlemlerini nasıl kaotik hale getirdi?
ALİ AYDIN
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ali Aydın, MEB tarafından sorumluluk sınavlarıyla ilgili yapılmasına karar verilen uygulamaların tartışmalara yol açtığını belirtiyor.
Devleti tarihsel canavardan kurtarabilir miyiz?
Kutlu Kağan Dalkılıç
Türk siyasi tarihi üzerine çalışmalar yapan Kutlu Kağan Dalkılıç “Yeni nesillerdeki apolitik tutum büyükşehirlerde hızla kimliklerden azade bir siyasal refah, siyasal liyakat, adalet beklentisini beraberinde getiriyor” diyor.
Claude Lefort ve politik modernite
Halil Turhanlı
Ütopya’nın Sesleri kitabının yazarı Halil Turhanlı “Lefort’a göre kralın doğal bedeniyle birlikte politik bedeninin de ortadan kalkması politik teolojinin yerini modern politik düşüncenin alması anlamına geliyordu” diyor.
Tarihselciliğin savunusu ve namusu
İlhami Güler
‘Vicdan Böyle Buyurdu’ kitabının yazarı İlhami Güler, ‘tarihselcilere’ yönelik eleştiriler üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Popülist siyaset ve ordular
Ömer Aslan
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Ömer Aslan “Popülist siyasetçi, orduyu ister istemez popülist ajandasında yanına çekmeye çalışır. ‘Yerlicilikle’ orduyu popülist siyasete malzeme ettikçe onu siyasallaştırır” diyor.
Fransa, Libya ve İrini Operasyonu
Eyüp Ersoy
Ortadoğu Uzmanı Dr. Eyüp Ersoy, Libya’da devam eden iç savaşında Fransa’nın rolünün, sahadaki diğer aktörlere oranla görece azaldığını belirtiyor.
Bezginliğe ve can sıkıntısına karşı
Halil Turhanlı
‘Ütoypanın Sesleri’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “İnsanların gerçekle bağlarını koparan gösteri onları sahici (otantik) bir hayat yaşamaktan mahrum bırakır. Bu noktadan itibaren insanın sahici varoluşuna dönmesi oldukça zordur” diyor.
Kâbe’nin anahtarı, liyakat veya alemde kırk kişiyiz!
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer “Eğitim sisteminde yönetici kadrosunun sendikal dağılım istatistikleri işleyişte hangi kriterin kullanıldığının apaçık göstergesi” diyor.
Makine olmak: Mütevazı sorunumuz ölümlülük…
Kadir Metin Akbaş
Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş “Musk’ın beynimize yapay zekanın eklemleme dememeleri yaptığı, Google’ın yaşlılığı çözme hedefiyle biyoteknoloji yatırımı yaptığı dünyada ölümsüzlük fikirleri öne sürmek eskisi kadar marjinal görünmüyor”diyor.
21. yüzyıl gerçekleri ve Amerikan toplumunun değişim sancıları
Helin Sarı Ertem
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Helin Sarı Ertem, ABD’deki protestoları değerlendiriyor.
YUKARI