Görüşler
Paylikeanklar’ın kayıp kitapları
Paylikeanklar’ın kayıp kitapları Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “Paylikeanklar’dan geriye bir şey kalmadığı için onların Eski Ahit’in ve Yeni Ahit’in içinden hangilerini kabûl ettiklerini bilemiyoruz. Ama Paylikeanklar’ın kitaplarının büyük kısmı gnostik metinler olmalıdır” diyor.
Türkiye-Yunanistan gerginliği ve batılı uluslararası örgütlerin iflası
Türkiye-Yunanistan gerginliği ve batılı uluslararası örgütlerin iflası Tarık Oğuzlu Tarık Oğuzlu Doğu Akdeniz’deki gerilim için “Fransa gibi emperyalist bir güç ABD’nin yarattığı boşluğu fırsata çevirmeye çalışırken, Yunanistan gibi marjinal bir AB üyesi 2008 finansal krizinden bu yana şaşırdığı rotasını yeniden bulmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Bir savaş nasıl biter?
Bir savaş nasıl biter? Evren Balta ‘Küresel Güvenlik Kompleksi’ kitabının yazarı Evren Balta 'Toplumların nasıl yönetileceğine dair uzlaşmanın yok olduğu, ilkelerin yerini çıplak gücün aldığı bir dünyanın iç savaşları kolay çözümlere teslim olmayacak' diyor.
İbrahim Anlaşması ve Türk dış politikasının senaryoları
İbrahim Anlaşması ve Türk dış politikasının senaryoları Ceyhun Çiçekçi Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve ‘Küresel ve Bölgesel Güçlerin Ortadoğu Politikaları’ kitabının ortak editörü Dr. Ceyhun Çiçekçi, İsrail ile BAE arasında imzalanan anlaşmanın Türk dış politikasına yansımasını değerlendiriyor.
Akdeniz’de bayrak dalgalandırmak
Akdeniz’de bayrak dalgalandırmak Yusuf Yazar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müşaviri Yusuf Yazar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma çalışmalarının, genel dış politika duruşunun bir parçası olduğunu dile getiriyor.
Harap ev, ezberleri tüketmek veya bildiğimiz dünyanın sonu
Harap ev, ezberleri tüketmek veya bildiğimiz dünyanın sonu Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdülbaki Değer "Başımıza gelen her felaket, toplumsal hayatımızda karşılaştığımız her soruna dair bir şeylerin yolunda gitmediğini işaret ediyor" diyor.
Sinâ Yazmaları’nın keşfi
Sinâ Yazmaları’nın keşfi Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “İskenderiye tipi metin örneklerinden sayılan Sinâ Yazmaları’nın 7’nci yüzyıla kadar Kayserya’da kaldığı, şehrin Müslümanlar’ın eline geçtikten sonra da kayboldukları düşünülüyordu” diyor. 
Masallar Kadınlar İçin Bir Çıkış
Masallar Kadınlar İçin Bir Çıkış Hale Sert ‘Masallar, toplumsal bilinçdışının deneyimlerini taşıyan arketiplerle yüklüdür’ diyen öykücü ve akademisyen Hâle Sert’e göre geleneksel anlatıları çözümlemek şiddetin, erkek şiddetinin doğasını, kadının doğasındaki savunma sistemlerini anlayabilmemizde ve yeniden yeşertebilmemizde bir çıkış yolu sunabilir.
Dijital dünyada e-beveyn olmak
Dijital dünyada e-beveyn olmak Kadir Metin Akbaş Kırklareli Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş “Bir çocuğun kitapla, dergiyle, yazıyla bağı ne kadar kuvvetliyse, interneti ve sosyal medyayı kendi faydasına kullanma olasılığı da o kadar yüksek” diyor.
Belirsizlik salgını
Belirsizlik salgını Prof. Kenneth Rogoff ABD’li ekonomist Prof. Kenneth Rogoff 'Menkul değerler piyasalarındaki kabarışa rağmen, Kovid hakkındaki belirsizlik her yanı sarmaya devam ediyor. Bu nedenle, salgının seyrinden bağımsız olarak, dünyanın virüsle şu ana değin mücadelesi muhtemelen oldukça uzun bir süre büyüme, istihdam ve siyaseti etkileyecek.'
Zweig, yıldızın parladığı an veya ehliyeti-liyakati kimler katletti?
Zweig, yıldızın parladığı an veya ehliyeti-liyakati kimler katletti? Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Başkanı Abdülbaki Değer, ‘ayrıcalıklı atama’ talebine itiraz ettiği için baskı gören, ardından hayatını kaybeden Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın trajik ölümünü gündeme taşıyor. 'Bu aziz hatıraya sahip çıkmak ancak bu duruşun ışık tuttuğu alana göstereceğimiz ihtimamla olur' diyor.
Doğu Akdeniz’de güçlü diplomatik ilişkiler kurmalıyız
Sahada olduğu gibi masada da elimiz güçlü olmalı Taha Akyol 12 Adalar konusunda akademik çalışmalar yürüten Dr. Hazal Pabuççular, Taha Akyol'a konuştu.
Khirbet Kumran yazmaları
Khirbet Kumran yazmaları Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay, "Khirbet Kumran Yazmaları'nda kendilerini daha ziyade "Işığın Oğulları" şeklinde isimlendiren cemaatin, Essenler olup olmadıkları hala muamma" diyor.
Çocuklarımızı bilime nasıl yönlendirelim?
Çocuklarımızı bilime nasıl yönlendirelim? Prof. Dr. Cemil Çelik İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik 'MEB ve TÜBİTAK işbirliğiyle gençlere ve çocuklara bilim desteği veren bağımsız TÜBİTAK benzeri bir kurumun hayata geçirilmesi gerekir' diyor.
Yeni bir stratejik ortaklık mı?
FRANSA-BAE İLİŞKİLERİ Dr. Eyüp Ersoy Ortadoğu uzmanı Dr. Eyüp Ersoy “Fransa ile BAE, Akdeniz jeopolitiğinde ayrı ayrı takip ettikleri siyasetlerini, ortak bir zemine çekme iradesi sergilemekte” değerlendirmesinde bulunuyor.
Jean-Luc Nancy ve ortaklık
Jean-Luc Nancy ve ortaklık Halil Turhanlı ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Jean-Luc Nancy modern dünyada ortaklığın dağılışına, parçalanmasına ve nihayet çöküşüne tanık olduğumuzu ve bunun ‘can yakıcı tanıklık’ olduğunu belirtir” diyor.
İdlib’te DAEŞ mi diriliyor, yoksa istihbarat oyunları mı derinleşiyor?
İdlib’te DAEŞ mi diriliyor, yoksa istihbarat oyunları mı derinleşiyor? Levent Kemal Gazeteci Levent Kemal 'Rusya için İdlib, Türkiye ile sürdürülebilir ilişkinin şartı değil' diyor.
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti Yunus Emre CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre 'Otokrasi taraftarlarının savunduğu gibi mutlak iktidar sahibi olmak istikrar ve ekonomik başarı doğurmuyor' diyor.
Kantarın topuzu kaçmadı mı?
Kantarın topuzu kaçmadı mı? Cemil Çelik İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik “Son yıllarda istismar alanına maalesef imam hatipli olmak da girdi. İmam hatipli olmak bayağı prim yapmaya başladı” diyor.
Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasındaki gerilimin kodları
Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasındaki gerilimin kodları Muzaffer Şenel AB üzerine akademik çalışmaları olan Dr. Muzaffer Şenel 'TürkiyeFransa ilişkileri tarih boyunca inişli çıkışlı olmakla beraber 2000’li yıllardan itibaren ilişkilerde keskin ayrışmanın başlamasına sebep olan üç olay vardır. Fransa’da aşırı sağın yükselişi; Türkiye’nin Afrika Açılım Politikası; Arap Baharı sonrası oluşan güç boşluğunu doldurma rekabeti' diyor.
Okullar yüz yüze  eğitime açılmalı mı?
Okullar yüz yüze eğitime açılmalı mı? Zafer Çelik Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Zafer Çelik, 21 Eylül’de başlayacağı belirtilen yüz yüze eğitime ilişkin belirsizlikler üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
İskenderiye Kütüphânesi’nin mimârîsî
İskenderiye Kütüphânesi’nin mimârîsî Taner Ay Kültür tarihi araştırmalarıyla öne çıkan Taner Ay 'İskenderiye Kütüphânesi’nin yok oluşunu Amr bin Âs’ın M.S. 641 yılında kütüphânedeki kitapları yakılmaları için fırınlara dağıttırması olayına tarihlendirenler de bulunuyor' diyor.
Doğu Akdeniz’de gaz 2.5 trilyon metreküp
2011’de Akdeniz’de yalnız kaldık Taha Akyol Sinan Ülgen, strateji araştırmaları yapan EDAM başkanı ve diplomat. Taha Akyol’un sorularını cevapladı: '2011’deki Arap Baharı sonrasında yürütülen politikalar İsrail ve özellikle Mısır’ı Türkiye karşıtı ittifaka hediye etti. Mısır’ın içişlerine 2011 sonrasında bu kadar müdahil olmasaydık, Yunanistan ile Türkiye arasında bir tercihte bulunmayacaktı.'
Karadeniz’deki doğalgaz keşfi
Karadeniz’deki doğalgaz keşfi Yusuf Yazar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müşaviri Yusuf Yazar, “Rezerv keşfi enerji arz güvenliği açısından Türkiye’nin elini bir parça daha rahatlatacak ama Türkiye’nin dışarıya bağımlılığında çok rahatlatıcı, köklü bir değişiklik yapmayacaktır” diyor.
İskenderiye kütüphanesi
İskenderiye kütüphanesi Taner Ay Müzik yazarı ve sinema eleştirmeni kimliğinin yanısıra son yıllarda kendisine “alt kültür arkeologu” nitelemesi kazandıran kültür tarihi araştırmalarıyla öne çıkan Taner Ay KARAR Görüşler için İskenderiye Kütüphanesi’ni yazdı.
Çenebazlığın sanatın yerini aldığı bir çaresizlik vadisinde
Çenebazlığın sanatın yerini aldığı bir çaresizlik vadisinde Ahmet Çiğdem Ahmet Çiğdem’in tam metni perspektif. online’da yer alan “Şair ve Peygamber” yazısının Görüşler için özetlenmiş halinin ikinci bölümü...
Peygamber ve düşünür
Peygamber ve düşünür Ahmet Çiğdem Ahmet Çiğdem Türk şiiriyle İslamcılık düşüncesi arasındaki ilişkinin özellikle ideolojik kamptaki tezahürüne dair özgün ve eleştirel bir yaklaşım getiriyor. Tam metni perspektif.online’da yer alan yazının özeti iki bölüm olarak Görüşler’de.
George çevresi ve gizli Almanya
George çevresi ve gizli Almanya Halil Turhanlı ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı 'Stefan George I. Dünya Savaşı’ndan önce ileri sürdüğü tezlerle aslında Kutsal İmparatorluğun yeniden inşasını çıkış yolu olarak öneriyordu' diyor.
Asker-millet dış politika ve maliyetler
Asker-millet dış politika ve maliyetler Ceyhun Çiçekçi Atina ile yaşanan gerilime değinen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Ceyhun Çiçekçi 'Diplomatik yöntemlere ağırlık vermemiz gerekiyor. Yunanistan’la yaşadığımız süreç, bizlere bu açıdan çeşitli dersler veren bir içerik sunuyor' diyor.
Boris nasıl hâlâ kazanıyor?
Boris nasıl hâlâ kazanıyor? Derin Koçer King’s College London Üniversitesi’nde akademik faaliyetlerine devam eden Derin Koçer 'Johnson’ın karşısında hiç kimsenin sevmediği Corbyn yok, laf üretme lüksünü de yitirdi' diyor.
Kremlin’in lideri
Kremlin’in lideri Andreı Kolesnikov Andrei Kolesnikov “Ömür boyu devlet başkanı olarak kalmak için anayasal zemini hazırlayan Vladimir Putin, kendi rejiminin daha da ‘Franco’laşmasını tasarlıyor. Fakat Franco en azından halef olarak Kral Juan Carlos’a sahipken Putin böyle bir şeye sahip değil, ki bu da Rusya için kaos anlamına gelebilir” değerlendirmesinde bulunuyor.
İnsan ile makinenin yaklaşan çatışması
Teknolojiye karşı insanlık Metin Akbaş Kırklareli Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş 'Teknoloji geri dönüşsüz şekilde ilerlemeye devam ederken insanları da dönüştürmeye çalışıyor' diyor.
Gösterge faizi artan tek ülkeyiz
'Sakın ha' denilen ne varsa yapıldı Prof. Dr. Fatih Özatay Ekonomide, rezervlerdeki erime ve dövizdeki dalgalanmayla ‘görünür hale gelen’ ısınmanın ardındaki sebepleri Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay en net haliyle ortaya koydu: ‘Sakın ha’ denilen ne varsa yapıldı. Temel kırılganlığımızın üstüne son 1.5 yılda enflasyonun altında faizi, hızlı kredi artışını ve piyasa dışı dayatmaları ekledik, kuru dizginlemek için döviz rezervlerini erittik.
İstanbul Sözleşmesi hikâyesi
İstanbul Sözleşmesi hikâyesi Kerim Has Hukukçu Nesibe Kırış 'İstanbul Sözleşmesi, Avrupa ülkeleri dışında da birçok ülkeye ışık tutmuş; uluslararası sözleşmeler ve iç kanunlarda giriş bölümünde referans olarak gösterilmiş bir metin' diyor.
Tanpınar ile Oğuz Atay arasında 'Gömleği Yalnız'
Tanpınar ile Oğuz Atay arasında 'Gömleği Yalnız' Mustafa Şahin Öykücü ve akademisyen Hale Sert 'Mustafa Şahin’in ilk öykü kitabı Gömleği Yalnız’ın Türkiye’nin ruhunu anlamak, onunla yüzleşmek gibi bir derdi var. Bu hesaplaşmayı tutunamamış bir anlatıcının alaycı diliyle yapıyor' diyor.
Sosyolojiye ayak uyduramamak
Sosyolojiye ayak uyduramamak Vahap Coşkun Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Vahap Coşkun “İstanbul Sözleşmesi etrafında koparılan fırtına ve buna verilen tepkiler, AK Parti’nin değişen sosyolojiye ayak uydurmadığını ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Makuliyet ile cezbe arasında gidip gelen dindarlık ve ilahiyatların sorumluluğu
Makuliyet ile cezbe arasında gidip gelen dindarlık ve ilahiyatların sorumluluğu Prof. Dr. Mehmet Evkuran Hitit Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran “Müslüman ekoller arasındaki yorum-anlayış farklılıklarını bir iman-küfür ya da hak-batıl mücadelesi olarak görmemesi ilahiyatçının en bariz özelliği” diyor.
FETÖ: Kökü içeride dalları dışarıda Anadolu ağacı
FETÖ: Kökü içeride dalları dışarıda Anadolu ağacı İlhami Güler İlhami Güler '15 Temmuz, Batıda-Hrıstıyanlıkta 'Kilise' gibi 'örgütlü dindarlığın' toplumların başına nasıl belalar açabileceğinin İslami bir versiyonu' diyor.
'Görsel medya akademisyenliği’ yeni bir bilim alanı mı?
'Görsel medya akademisyenliği’ yeni bir bilim alanı mı? Prof. Dr. Cemil Çelik İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik 'Hangi bilim alanıyla ilgilenirsek ilgilenelim bilim ahlakını gözetmezsek hem kendimize ve hem de savunduklarımıza zarar vermek mümkün' diyor.
Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni ‘mayınlı alan’: Libya
Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni ‘mayınlı alan’: Libya Hasan Sarıtaş Rusya Analisti Dr. Kerim Has “Suriye’dekine benzer yeni bir Astana sürecinin Libya’da ortaya çıkmasının önündeki en büyük engel, Ankara’nın bölgede neredeyse herkesle kanlı bıçaklı bir politika izliyor oluşu” diyor.
Dünya Sağlık Örgütü nedir, ne değildir?
Dünya Sağlık Örgütü nedir, ne değildir? Deniz Baran İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Deniz Baran, koronavirüs salgını ile kamuoyunun gündemine oturan Dünya Sağlık Örgütü’ne dair ithamlara ışık tutuyor.
Türk resmindeki çoğul güzellikler dünyası
Türk resmindeki çoğul güzellikler dünyası Sadettin Elibol Felsefeci-yazar Sadettin Elibol dünkü ‘Türk resim sanatına felsefeyle bakmak’ başlıklı yazısına devam ediyor. Elibol 'Türk resim sanatı 1980’lerden bu yana baştan beri içerdiği çoğul güzellikler dünyası olarak gelişimini sürdürüyor' diyor.