31 Mart 2020 Salı
BIST 100
89643.7
%1,8
DOLAR
6,6022
%0,38
EURO
7,2461
%-0,25
ALTIN
337.963
%-1,56
7°/13°
İSTANBUL
Çok bulutlu
GÖRÜŞLER
Korona nesli ve yarının dünyası
- Emre Erdoğan
 • Para basmak bir seçenek
 • Türkiye’ye has strateji uygulanmalı
 • Basitleştirmek belirsizliği netleştirmek
  - Abdulbaki Değer
 • Mültecilik, zamanı bağlayamamak ve naif iyimserliğimiz
  - Abdulbaki Değer
 • ‘Türkiye-biz’ olmanın kriterleri üzerine
  - İlhami Güler
Aydınlanmanın gizli cemiyetleri
Hall Turhanlı
‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Mason localarının tarihi on sekizinci yüzyıldan çok önceye, geç ortaçağların meslek ve sanat loncalarına değin uzanıyor” diyor.
Koronavirüs hekimlere bakış açımızı iyileştirir mi?
Kutlu Kağan Dalkılıç
Salgınla mücadaelenin artarak sürdüğü dönemde Kutlu Kağan Dalkılıç, sağlık çalışanlarına yönelik farkındalığın artması gerektiğine vurgu yapıyor
Yanlış sivilleşmek ve liberalleşmek üzerine
Kutlu Kağan Dalkılıç
Türk siyasi tarihi üzerine çalışmalar yürüten Kutlu Kağan Dalkılıç “Bugün yaşanan otoriter devletçilik tecrübesi yanlış metotlarla denenen bir sivilleşme sürecinin devlet ve millete ödettiği bedellerin sonucu olarak önümüze geldi” diyor.
Virüs, zorunlu tatil veya krizi fırsata çevirmek
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, dünyayı saran koronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesiyle devreye alınan uzaktan eğitime ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Yeni seçmen iktidara soğuk
Doktorasını siyaset sosyolojisi üzerine yapan ve sosyal araştırmalarıyla tanınan Dr. İbrahim Uslu, Taha Akyol’un sorularını cevapladı: Dört seçmenden birinin kendini bağlı hissettiği bir parti yok.
Çeyrek asırlık kehanet: Türkiye’nin ulusal güvenlik siyaseti ve iki buçuk savaş
Ceyhun Çiçekçi
Suriye’den Libya’ya, Akdeniz’den Avrupa’ya kadar pek çok başlıkta gerilimlerin yaşandığı dış politika ve Ulusal Güvenlik Siyaseti denkleminin tarihsel perspektifine Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Ceyhun Çiçekçi, ışık tutuyor.
İran’ın koronavirüs yönetimi
Taha Kermani
Çin’in ardından dünyanın en yaygın Covid-19 virüs salgınına ev sahipliği yapan İran, hastalığı uzun süre gizlediği için eleştirilerin odağında. İranlı gazeteci Taha Kermani, üst düzey rejim yetkilileri ve milletvekillerinin de hayatını kaybettiği salgınla ilgili Tahran’ın tavrı ve tepkilerine dair dikkat çekici bir analiz yapıyor...
Gastropolitik: Bizi kim besliyor?
Muhsin Altun
'Dindarca Öldürmek' kitabının yazarı Muhsin Altun “Gıda, iktidar ve statü arasındaki ilişkinin ekonomi-politik’ten çıkarsanabilir oluşu ‘Gastropolitik’ kavramına götürür” diyor.
Mutlakiyetçi devlet ve dinsel çatışmalar
HALİL TURHANLI
Halil Turhanlı “Aydınlanma mutlakiyetçi düzenlerin eleştirisi olarak doğdu ve Fransız Devriminin oluşum koşullarını hazırladı” değerlendirmesinde bulunuyor.
İdlib’de göremediğimiz aktörler mi var?
Hasan Mesut Önder
Ortadoğu analisti Hasan Mesut Önder, askerlerimize yönelik İdlib’deki alçak saldırı üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
Dinsel-politik ‘karizmanın’ tehlikesi üzerine
İlhami Güler
Karizma tek başına ne formel karşılığı ne de bürokratik ya da kariyerist perspektifte somut bir duruma tekabül etmez. İlhami Güler, ‘karizma’nın dini ve siyasi figürlerdeki kontrolsüz etki ve sonuçlarına psikanalizin derin dehlizlerinden ışık tutuyor.
Esad'ın İdlib'deki ordularını Rusya kurdu
Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu
Dr. CAN KASAPOĞLU, güvenlik ve savunma konularında EDAM Direktörü. Taha Akyol’un sorularını cevapladı...
Nietzsche, eğitim istatistikleri ve yüz yıllık koşu
Ali Aydın
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ali Aydın “Yüz yıldır eğitim alanında da tüm uğraşımızı istatistikleri yükseltmeye hasretmiş durumdayız. Tek boyutlu başarı, verimlilik tanımı içine hapsolduk” diyor.
Kazakistan’ın Orta Asya’ya bakışı
Dinmuhammed Ametbek
ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek “Kazakistan, Avrasya Ekonomik Birliği bakımından Orta Asya’nın Rusya ve ötesinden Avrupa’ya açılan kapısı” diyor.
ABD'de Türkiye nasıl konuşuluyor?
E. Fuat Keyman
Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman “Türkiye’nin Amerika’nın gözündeki önemi azalırken, Amerika’nın Türkiye’ye ilgisi de giderek artıyor” diyor.
Irak Şiilerinde ittifak arayışları
Doğacan Başaran
Bir türlü kurulamayan hükümet, aylardır süren sokak gösterileri ekonomik darboğaz ve mezhep gerilimleri ile oldukça sıkıntılı günler geçiren Irak’ta siyasi denklemin en büyük parçası Şii hareketlerin hamlelerini Uluslararası ilişkiler uzmanı Doğacan Başaran analiz ediyor...
‘Batı projesindeki çürüme’ ve transatlantik ilişkilerinin geleceği
Selin Nasi
Münih Güvenlik Konferansı üzerinden değerlendirmede bulunan Selin Nasi “Batı bugün kültürel anlamda hâlâ bir çekim noktası olsa da küresel siyasette ağırlık noktası epeydir doğuya kaymakta” diyor.
Sen ağa ben ağa, mesleki eğitimin hali nice ola
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, mesleki eğitimdeki eksikler üzerine değerlendirmede bulunuyor.
YUKARI