Görüşler
Devlet krizi siyasetin eseri
Kararlarına uymamak AYM’ye isyan Görüşler Ceza Hukuku Profesörü İzzet Özgenç, Taha Akyol’a konuştu. Duayen hukukçu Prof. İzzet Özgenç, yerel mahkemenin AYM kararını tanımamasının ‘Anayasa Mahkemesi’ne isyan’ niteliğine dönüştüğünü vurguladı.
Siyasette din dili ve milliyetçiliğin doğurduğu sorunlar
Siyasette din dili ve milliyetçiliğin doğurduğu sorunlar İlhami Güler ‘Derin Ahlak’ kitabının yazarı İlhami Güler “Türkiye’deki tarikat, cemaat ve bazı parti örgütlenmeleri aleni din diline başvurarak siyaset yapıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Trump’a karşı ‘Biden ittifakı’
Trump’a karşı ‘Biden ittifakı’ Yunus Emre Erdölen Galatasaray Üniversitesi’nden Yunus Emre Erdölen, 3 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçimleri adaylar Donald Trump ve Joe Biden üzerinden analiz etti.
Putin’in Karabağ satrancı: Kremlin içinde fikir ayrılığı
Putin’in Karabağ satrancı: Kremlin içinde fikir ayrılığı Orhan Gafarlı Avrasya uzmanı Dr. Orhan Gafarlı Dağlık Karabağ’da yaşanan gelişmelere Rusya’nın yaklaşımını kaleme aldı.
Ötekiyle diyalog geliştirir
Ötekiyle diyalog geliştirir Hüseyin Akan Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski rektörü Dr. Hüseyin Akan “Ezberlediğimiz cevapların doğruluğundan eminsek bile başka doğru cevapların da olabileceğini kabul etmeliyiz” diyor.
Yeni anayasa ihtiyacı
Yeni anayasa ihtiyacı Ergün Özbudun Ergun Özbudun: Güçlendirilmiş parlâmenter sisteminin tesisi ve yargının gerçek anlamda bağımsızlığa kavuşturulması gibi değişiklikler gerçekleştirilebildiği takdirde, Anayasanın diğer birçok hükmünde önemli değişiklikler yapmak da zorunlu hale gelecek
Pergamon kütüphânesi
Pergamon kütüphânesi Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “Pergamon Kütüphânesi’nin kimin eseri olduğuna dâir bir kayıt yoktur. Ancak sırf Strabon’un “kitaplıklar yaptırdı” ifâdesinden dahi, kütüphâne binâsının II’nci Eumenes döneminde inşâ edildiğini biliyoruz” diyor.
Dijital minimalizm
Dijital minimalizm Kadir Metin Akbaş Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş, dijital minimalizmin teknoloji konusunda kişilerin seçici davranmasını, teknolojik araçları doğru, yerinde ve fayda esaslı kullanmaya odaklanmasını amaçladığını belirtiyor.
Kurtuluş, kuruluş kucaklaşma ve kalkınma yolunda yeni bir yüzyıl
Kurtuluş, kuruluş kucaklaşma ve kalkınma yolunda yeni bir yüzyıl Fethi AÇIKEL CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel ülkenin içinde bulunduğu buhrandan çıkış için partisinin “Sosyal Demokratları, Muhafazakar Demokratları, Milliyetçi Demokratları ve Kürt Demokratları demokrasi ortak paydasında buluşmaya” çağırmasını yorumluyor.
Türkiye için yeniden demokratikleşme sahiden mümkün mü?
Türkiye için yeniden demokratikleşme sahiden mümkün mü? Edgar Şar Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademik çalışmalarını sürdüren Edgar Şar “Muhalefet partileri sınırlarını iktidarın çizdiği çerçevenin dışına çıkıp siyaset yapmalı” diyor.
Üç silahşörler jeopolitik dengesini nasıl değiştirecek?
Üç silahşörler jeopolitik dengesini nasıl değiştirecek? Orhan Gafarlı ‘Avrasya Çıkmazı’ kitabının yazarı olan Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümündenden Dr. Orhan Gafarlı, Dağlık Karabağ’da yaaşanan çatışma üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Türkiye ve Azerbaycan: İki devlet bir askerî akıl
Azerbaycan’a savaş dışında yol bırakılmadı Can Kasapoğlu EDAM Güvenlik Direktörü Dr. Can Kasapoğlu, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.
Battal Gazi Destânı’ndaki kimlik sorunu
Battal Gazi Destânı’ndaki kimlik sorunu Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay, Battal Gazi Destanı’ndaki muhârebâtın bir kısmının Khrysokheir’ın menkıbeleşmiş muhârebâtı olduğu iddiâsı mümkün değil” diyor.
Boris’in büyük çaresizliği
Boris’in büyük çaresizliği Derin Koçer London Üniversitesi’nde akademik faaliyetlerine devam eden Derin Koçer “Hem yönetemeyip hem de ayrışma çizgilerini kaybeden bir iktidar, büyük bir çaresizlik içine düşer” diyor.
Gözaltı kararı araçsallaştırma ve sorunları kronikleştirme
Gözaltı kararı araçsallaştırma ve sorunları kronikleştirme Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer “Meseleleri çetrefilleştirmek, kronikleştirerek içinden çıkılmaz hale sokmak yerine makuliyetin, meşruiyetin imkanlarına riayet Türkiye’yi güçlü kılar” diyor.
Nasıl bir sistem
Nasıl bir sistem Bahadır Kurbanoğlu Bahadır Kurbanoğlu “Güçlendirilmiş parlementer sisteme geçişten daha önemli olan husus evrensel normlar ile vicdanlarımız arasında kurduğumuz bağ ve hukukun pozitif yönünden ziyade kendisini referans aldığımız alandır” diyor.
Yeniden ölüm cezası
Yeniden ölüm cezası Cem Murat Sofuoğlu Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Avukat Cem Murat Sofuoğlu “Ölüm cezasının yasalarımızda yeniden yer olması Avrupa ile siyasi ilişkilerimizin sonunu getirir” diyor.
Akademik nitelik mi nicelik mi?
Akademik nitelik mi nicelik mi? Hüseyin Akan Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski rektörü Dr. Hüseyin Akan “Üniversitelerimizin sanayi girdisi skorunun yüksekliği, araştırma ve atıf skorunun düşüklüğü çok dikkat çekici” diyor.
İyi Parti Kongresi ve Akşener’in merkeze yaptığı hamle
İyi Parti Kongresi ve Akşener’in merkeze yaptığı hamle Burak Bilgehan Özpek Siyaset Bilimci Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, İYİ Parti’nin son olağan kongresini yorumluyor.
İmam Amiri Baraka ve siyah estetik
İmam Amiri Baraka ve siyah estetik Görüşler ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Amiri Baraka, Down Beat gibi dergilerin sayfalarında bu yeni eğilimi, özellikle de Albert Ayler’ın müziğini övüyor, destekliyordu” diyor.
Paylikeanklar’ın kayıp kitapları
Paylikeanklar’ın kayıp kitapları Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “Paylikeanklar’dan geriye bir şey kalmadığı için onların Eski Ahit’in ve Yeni Ahit’in içinden hangilerini kabûl ettiklerini bilemiyoruz. Ama Paylikeanklar’ın kitaplarının büyük kısmı gnostik metinler olmalıdır” diyor.
Türkiye-Yunanistan gerginliği ve batılı uluslararası örgütlerin iflası
Türkiye-Yunanistan gerginliği ve batılı uluslararası örgütlerin iflası Tarık Oğuzlu Tarık Oğuzlu Doğu Akdeniz’deki gerilim için “Fransa gibi emperyalist bir güç ABD’nin yarattığı boşluğu fırsata çevirmeye çalışırken, Yunanistan gibi marjinal bir AB üyesi 2008 finansal krizinden bu yana şaşırdığı rotasını yeniden bulmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Bir savaş nasıl biter?
Bir savaş nasıl biter? Evren Balta ‘Küresel Güvenlik Kompleksi’ kitabının yazarı Evren Balta 'Toplumların nasıl yönetileceğine dair uzlaşmanın yok olduğu, ilkelerin yerini çıplak gücün aldığı bir dünyanın iç savaşları kolay çözümlere teslim olmayacak' diyor.
İbrahim Anlaşması ve Türk dış politikasının senaryoları
İbrahim Anlaşması ve Türk dış politikasının senaryoları Ceyhun Çiçekçi Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve ‘Küresel ve Bölgesel Güçlerin Ortadoğu Politikaları’ kitabının ortak editörü Dr. Ceyhun Çiçekçi, İsrail ile BAE arasında imzalanan anlaşmanın Türk dış politikasına yansımasını değerlendiriyor.
Akdeniz’de bayrak dalgalandırmak
Akdeniz’de bayrak dalgalandırmak Yusuf Yazar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müşaviri Yusuf Yazar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma çalışmalarının, genel dış politika duruşunun bir parçası olduğunu dile getiriyor.
Harap ev, ezberleri tüketmek veya bildiğimiz dünyanın sonu
Harap ev, ezberleri tüketmek veya bildiğimiz dünyanın sonu Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdülbaki Değer "Başımıza gelen her felaket, toplumsal hayatımızda karşılaştığımız her soruna dair bir şeylerin yolunda gitmediğini işaret ediyor" diyor.
Sinâ Yazmaları’nın keşfi
Sinâ Yazmaları’nın keşfi Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “İskenderiye tipi metin örneklerinden sayılan Sinâ Yazmaları’nın 7’nci yüzyıla kadar Kayserya’da kaldığı, şehrin Müslümanlar’ın eline geçtikten sonra da kayboldukları düşünülüyordu” diyor.
Masallar Kadınlar İçin Bir Çıkış
Masallar Kadınlar İçin Bir Çıkış Hale Sert ‘Masallar, toplumsal bilinçdışının deneyimlerini taşıyan arketiplerle yüklüdür’ diyen öykücü ve akademisyen Hâle Sert’e göre geleneksel anlatıları çözümlemek şiddetin, erkek şiddetinin doğasını, kadının doğasındaki savunma sistemlerini anlayabilmemizde ve yeniden yeşertebilmemizde bir çıkış yolu sunabilir.
Dijital dünyada e-beveyn olmak
Dijital dünyada e-beveyn olmak Kadir Metin Akbaş Kırklareli Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş “Bir çocuğun kitapla, dergiyle, yazıyla bağı ne kadar kuvvetliyse, interneti ve sosyal medyayı kendi faydasına kullanma olasılığı da o kadar yüksek” diyor.
Belirsizlik salgını
Belirsizlik salgını Prof. Kenneth Rogoff ABD’li ekonomist Prof. Kenneth Rogoff 'Menkul değerler piyasalarındaki kabarışa rağmen, Kovid hakkındaki belirsizlik her yanı sarmaya devam ediyor. Bu nedenle, salgının seyrinden bağımsız olarak, dünyanın virüsle şu ana değin mücadelesi muhtemelen oldukça uzun bir süre büyüme, istihdam ve siyaseti etkileyecek.'
Zweig, yıldızın parladığı an veya ehliyeti-liyakati kimler katletti?
Zweig, yıldızın parladığı an veya ehliyeti-liyakati kimler katletti? Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Başkanı Abdülbaki Değer, ‘ayrıcalıklı atama’ talebine itiraz ettiği için baskı gören, ardından hayatını kaybeden Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın trajik ölümünü gündeme taşıyor. 'Bu aziz hatıraya sahip çıkmak ancak bu duruşun ışık tuttuğu alana göstereceğimiz ihtimamla olur' diyor.
Doğu Akdeniz’de güçlü diplomatik ilişkiler kurmalıyız
Sahada olduğu gibi masada da elimiz güçlü olmalı Taha Akyol 12 Adalar konusunda akademik çalışmalar yürüten Dr. Hazal Pabuççular, Taha Akyol'a konuştu.
Khirbet Kumran yazmaları
Khirbet Kumran yazmaları Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay, "Khirbet Kumran Yazmaları'nda kendilerini daha ziyade "Işığın Oğulları" şeklinde isimlendiren cemaatin, Essenler olup olmadıkları hala muamma" diyor.
Çocuklarımızı bilime nasıl yönlendirelim?
Çocuklarımızı bilime nasıl yönlendirelim? Prof. Dr. Cemil Çelik İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik 'MEB ve TÜBİTAK işbirliğiyle gençlere ve çocuklara bilim desteği veren bağımsız TÜBİTAK benzeri bir kurumun hayata geçirilmesi gerekir' diyor.
Yeni bir stratejik ortaklık mı?
FRANSA-BAE İLİŞKİLERİ Dr. Eyüp Ersoy Ortadoğu uzmanı Dr. Eyüp Ersoy “Fransa ile BAE, Akdeniz jeopolitiğinde ayrı ayrı takip ettikleri siyasetlerini, ortak bir zemine çekme iradesi sergilemekte” değerlendirmesinde bulunuyor.
Jean-Luc Nancy ve ortaklık
Jean-Luc Nancy ve ortaklık Halil Turhanlı ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Jean-Luc Nancy modern dünyada ortaklığın dağılışına, parçalanmasına ve nihayet çöküşüne tanık olduğumuzu ve bunun ‘can yakıcı tanıklık’ olduğunu belirtir” diyor.
İdlib’te DAEŞ mi diriliyor, yoksa istihbarat oyunları mı derinleşiyor?
İdlib’te DAEŞ mi diriliyor, yoksa istihbarat oyunları mı derinleşiyor? Levent Kemal Gazeteci Levent Kemal 'Rusya için İdlib, Türkiye ile sürdürülebilir ilişkinin şartı değil' diyor.
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti Yunus Emre CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre 'Otokrasi taraftarlarının savunduğu gibi mutlak iktidar sahibi olmak istikrar ve ekonomik başarı doğurmuyor' diyor.
Kantarın topuzu kaçmadı mı?
Kantarın topuzu kaçmadı mı? Cemil Çelik İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik “Son yıllarda istismar alanına maalesef imam hatipli olmak da girdi. İmam hatipli olmak bayağı prim yapmaya başladı” diyor.
Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasındaki gerilimin kodları
Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasındaki gerilimin kodları Muzaffer Şenel AB üzerine akademik çalışmaları olan Dr. Muzaffer Şenel 'TürkiyeFransa ilişkileri tarih boyunca inişli çıkışlı olmakla beraber 2000’li yıllardan itibaren ilişkilerde keskin ayrışmanın başlamasına sebep olan üç olay vardır. Fransa’da aşırı sağın yükselişi; Türkiye’nin Afrika Açılım Politikası; Arap Baharı sonrası oluşan güç boşluğunu doldurma rekabeti' diyor.
Okullar yüz yüze  eğitime açılmalı mı?
Okullar yüz yüze eğitime açılmalı mı? Zafer Çelik Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Zafer Çelik, 21 Eylül’de başlayacağı belirtilen yüz yüze eğitime ilişkin belirsizlikler üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
İskenderiye Kütüphânesi’nin mimârîsî
İskenderiye Kütüphânesi’nin mimârîsî Taner Ay Kültür tarihi araştırmalarıyla öne çıkan Taner Ay 'İskenderiye Kütüphânesi’nin yok oluşunu Amr bin Âs’ın M.S. 641 yılında kütüphânedeki kitapları yakılmaları için fırınlara dağıttırması olayına tarihlendirenler de bulunuyor' diyor.