Devlet kesenin ağzını açtı! Sigorta girişi olanlara bu maaş bağlanıyor!

Devlet kesenin ağzını açtı! Sigorta girişi olanlara bu maaş bağlanıyor!

2023 Mart sosyal yardım parası hesaplara yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla dar gelirli vatandaşlara ihtiyaca göre para yardımı yapılıyor. Sosyal yardım almak için başvurular e-Devlet'te 'Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti' başlığına ve il ve ilçe merkezlerindeki hükümet konaklarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) yapılabiliyor. İşte, sosyal yardım başvuru sayfası...

Koronavirüs salgın döneminde bütçesi genişletilerek daha çok insana ulaşan sosyal yardımlar, yaşanan ekonomik krizin neden olduğu hayat pahalılığı dolayısıyla 2023 yılında da devam ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçim sıkıntısı yaşayan hanelere gıdadan kiraya, eğitimden fatura bedellerine çeşitli kalemlerde maddi yardımda bulunuyor.

SOSYAL YARDIM PARASINI KİMLER ALABİLİR?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara öncelik verilen para yardımı için hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 altında olan, yani 2023 yılı için 2 bin 835 lira 60 kuruştan az olan haneler yararlanabiliyor.

Sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilecek kişiler şöyle sıralanabilir:

* Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
* Maddi zorluk içerisinde olan
* Kirada yaşayan
* Hanede okuyan çocuk varsa
* Engelli ve yaşlı birey var
* Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
* Kronik hastalar

Değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere aylık 800 TL ile 1250 TL ödeme yapılıyor. Yapılacak inceleme sonrası ne kadar yardım verileceği yetkililer tarafından belirlenecek.

SOSYAL YARDIM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Türkiye vatandaşı olması
* Mavi kart sahibi olmaması
* Yurt içinde ikamet etmesi
* 18 yaşını doldurmuş olması
* Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
* Sosyal güvencesi bulunmaması

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yardım parası almak için e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet sitesindeki formu doldurabilir.

Öte yandan yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan da (SYDV) yüz yüze yapılabiliyor. SYDV temsilcilikleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık ya da duruma göre valilik binasına giderek bilgi alabilirsiniz. SYDV iletişim bilgilerine www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv web sayfasından ulaşmak mümkün.

Sosyal yardım parası başvurusu, değerlendirme süreci sonrası uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılıyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

* e-Devlet mobil uygulamasına veya herhangi bir tarayıcıdan www.turkiye.gov.tr web sayfasına açarak kullanıcı adınız ve şifreniz oturum açın

* e-Devlet'in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını açın

* Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın

* Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve devam tuşuna basın

* Açılan sayfada bulunan T.C. kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, doğru ise DEVAM ET tuşuna basın

* Yeni açılan sayfada yardım parası başvuru formunu inceleyin

* Tüm bilgileri okuyun ve size uygun olanları işaretleyin

* 'Aile Destek Programına Başvurmak İstiyor musunuz?' seçeneği mutlaka EVET olarak işaretleyin

* Sizden IBAN bilgileriniz istenecektir IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU SAYFASI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinde ulaşmak mümkün.

aile-bakanligi-sosyal-yardim.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN