Emniyet sınavlarında belgelerle ortaya çıkan adaletsizlik: 98 alana 64 puan, 60 alana 100 puan

Emniyet sınavlarında belgelerle ortaya çıkan adaletsizlik: 98 alana 64 puan, 60 alana 100 puan

Öğretmen atamalarında uygulanan mülakatın kaldırılması, seçim vaadi olmasına rağmen sürdürülürken Adalet Bakanlığı'ndan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yükselme sınavında da skandal yaşandığı ortaya çıktı. CHP Gaziantep Milletvekili Öztürkmen'in paylaştığı belgelere göre, 4-5 Kasım 2023'te yapılan yazılı sınavda 98,72 puanla birinci olan adayın mülakatta 64 puan verilerek elendi. Yazılı sınavdan 60,64 gibi düşük puan alan adaylara mülakatta 100 tam puan verilerek görevde yükseltildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yükselme sınavlarında yaşanan mülakat skandalı kamuoyunun gündemine oturdu. CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, sınavda yüksek puan alan adayların düşük mülakat puanlarıyla elendiğine dair belgeleri paylaştı. Özellikle yazılı sınavda 98,72 gibi yüksek bir puan alan bir adayın mülakatta 64 puanla elenmesi dikkat çekiyor.

177325-89859.jpeg

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen

BELGELERLE ORTAYA ÇIKAN ADALETSİZLİK

Öztürkmen tarafından paylaşılan belgelere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mülakat sürecinde ciddi adaletsizlikler yaşanıyor. Yazılı sınavda 91 ve üzeri gibi yüksek puanlar alan adayların mülakatta 55 gibi düşük puanlar alarak elenmeleri, liyakat yerine kayırmacılığın ön plana çıktığını gösteriyor. Öztürkmen, sınav sürecindeki bu haksızlıkları, "Türkiye'de hukuk, hak, adalet bırakmadınız" sözleriyle eleştirdi.

dsfdsfdsfds.jpg

MAĞDURİYET YARATAN MÜLAKAT SONUÇLARI

Belgelere göre, düşük yazılı sınav puanı olan bazı adaylar mülakatta tam puan alarak yükseltilmiş. Bu durum, liyakat esasının göz ardı edildiğini ve bazı kişilerin kayırıldığını ortaya koyuyor. Öztürkmen, bu durumu "Kamu kurumlarında her kamu kurumuna yerleşmiş tarikat ve cemaat yandaşlarını kayırarak liyakatli vatandaşlarımızı mağdur ediyorlar" diyerek sert bir dille kınadı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN