SGK duyurdu! 5 yıl içinde başvurana 2 bin 54 TL hesabına yatırılacak

SGK duyurdu! 5 yıl içinde başvurana 2 bin 54 TL hesabına yatırılacak

Kamu kurumları tarafından vatandaşlara çeşitli kalemlerde sosyal yardım yapılıyor. Sigortalı çalışanların, SGK'dan bir kerelik 2 bin 54 TL cenaze ödeneği alma hakkı buluyor. İşte, SGK cenaze ödeneği hakkında bilgiler...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ihtiyaç sahipleri vatandaşlara çeşitli yardımlar yapmaya devam ediyor. SGK tarafından bir defaya mahsus olarak, sigortalı vatandaşlara da 2 bin 54 TL cenaze ödeneği veriliyor.

SGK'DAN CENAZE ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Cenaze ödeneği, sigortalı kişilerin sırasıyla eşine, çocuğuna, anne babasına veya kardeşine veriliyor. Cenazenin bu kişiler dışında ve gerçek tüzel kişiler tarafından kaldırıldığına dair belgelerin gelmesi durumunda ise masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödeniyor.

Cenaze ödenekleri için; hak sahiplerine Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile SGK'ya başvurması gerekiyor. Başvuru esnasında ayrıca bir dilekçe verilmesi gerekmiyor.

CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

* İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya

* Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya

* Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine veriliyor.

* 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmıyor.

CENAZE ÖDENEĞİ NE KADAR?

SGK tarafından vatandaşlara verilen cenaze ödeneği; her yıl, önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirleniyor. 2023 yılı için cenaze ödeneği miktarı 2.054,00 TL olarak açıklandı.

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tâbi emeklilerin ölüm yardımı kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 01.01.2023-30.06.2023 dönemi için 8.240,00 TL olarak belirtildi.

Cenaze ödeneği ile ilgili yapılacak olan ödemeler de zaman aşımının, hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıl olduğunu belirtelim.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN