Bunları yapıyorsanız entelektüel olabilirsiniz! Alışkanlıklar, her bireyin özeti

Bunları yapıyorsanız entelektüel olabilirsiniz! Alışkanlıklar, her bireyin özeti

Bazılarımız entelektüel kapasitelerini gizlemeyi tercih eder, sessizce gözlemler ve etrafındakileri anlamaya çalışır. Bu kişiler, üstünlüklerini açıkça göstermeseler de, keskin zekaları ve derin bakış açılarıyla öne çıkarlar. İşte, bir kişinin entelektüel olduğunu anlamanın yolları...

Her birey benzersiz ve yalnızca söz ve eylemlerine bakarak zeka düzeylerini kesin bir şekilde yargılamak zor olabilir. 'Akıl' terimi birçok anlam taşır.

Örneğin, biri karmaşık matematik problemlerini ustalıkla çözebilir ancak modern sanat sineması hakkında konuşmakta zorlanabilir. Diğerleri geniş bilgi birikimiyle hayranlık uyandırırken, günlük konularda çocuklar kadar saf olabilirler. Bazıları ise doğal olarak kurnazdır; bu durumda zeka, birkaç yıllık akademik eğitime eşdeğer olabilir.

Modern dünyada, bir kişinin kültürel bağlamda ne kadar entelektüel olduğuna dair kesin işaretleri tanımlamak zor. Bilgi alanı çok geniştir. Çok iyi eğitimli ve zeki olsanız bile, Nobel Edebiyat Ödülü kazanan tek bir yazarı bile bilmeyebilirsiniz.

BİRİNİN ENTELEKTÜEL OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

ABC'de er alan habere göre, entelektüelleri bir araya getiren özellikler, bilgiyi algılama ve yorumlama, mantıksal bağlantılar kurma, yeni beceriler öğrenme ve bilgi edinme arzusudur. Günlük yaşamda bu yetenekler olmadan beyin aktivitesi gerçekleşemez.

Hayatın belirli bir düzeni, kuralları ve planlaması olduğunu kabul edersek, akıllı bir insan bu sistemi anlayabilir. Eğer yaşamınızda kaos, güvenlik eksikliği ve düzen yoksa, kontrol sizde değil. Akıllı bir insan buna izin vermez.

Düşünen bir kadın her şeyi planlıdır; eş, anne, çalışan veya girişimci rollerinde kendini kendi tarzında gerçekleştirir ve bu rolleri ustaca dengeler.

Önemli konular için kaynak bulma, evi düzenli tutma, başkalarına bakma ve kendini unutmama yeteneği, hem zihinsel hem de duygusal olarak gelişmiş bir zekanın varlığını gösterir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN