Ölmek istemiyorsanız direksiyonu böyle tutmayın! Sürüş eğitmeni detaylıca anlattı

Güzel ve kontrollü araba kullanmanın yolu direksiyon hakimiyetinden geçiyor. Direksiyon kavrama esnasında, dirsekleriniz aşırı düz veya aşırı kırık bir şekilde konumlanmamalı. Açı tam olarak 135 derece olmalı. Sürüş kabiliyeti açısından bu durum oldukça önemli. Peki, direksiyon nasıl tutulur? Direksiyon kaç yönünde tutulur? İşte, doğru direksiyon tutuşu videolu anlatım...

Sürüş eğitmeni, direksiyonun nasıl tutulması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayarak olası bir kaza durumunda bile nasıl hayatta kalınabileceğini anlattı.

Direksiyon başına geçen eğitmen, tutuş için, "10'u 10 geçe, 9'u 15 geçe, kamyon ve otobüslerde 8'i 20 geçedir. Fabrikalar siz rahatça sinyal selektör kullanın diye zaten 9.15 hizasına getirmişlerdir bu aparatı. Bunu unutmayın. Vitesi değiştirdikten sonra tekrar direksiyonun üzerinde elinizi tutun. Elinizi vitesin üzerinde tutmak, şanzımana da çok ciddi zarar verecektir" dedi.

DİREKSİYON TUTUŞ ŞEKLİ NASIL OLMALI?

Bir kaza durumunda elin direksiyonun en tepeden olmaması gerektiğini belirten eğitmen, hava yastığının açılması durumunda hayati olarak riske girdiğimizi ifade etti. Eğer elimizi direksiyonun tepesinde tuttuğumuz esnada kaza olursa bunun ölüm, beyin travması veya başka bir ciddi hasarla sonuçlanabileceğinin altını çizdi.

Sürüş eğitmeni, "Direksiyonu 9'u 15 geçe veya 10'u 10 geçe şeklinde tutun" diyerek sürücülere uyarıda bulundu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN