03.04.2020  18:40
SON GÜNCELLEME: 
03.04.2020  20:41
KAYNAK: 
KARAR

Konya'da karantinaya girmeyen umreci 257 kişiye koronavirüs bulaştırdı

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, koronavirüsün nasıl yayıldığını anlattı. Ünal, yurt dışından geldiği halde Konya'da karantinaya girmeyen kişinin virüsü 257 kişiye bulaştırdığını ve 5 kişinin de ölümüne neden olduğunu açıkladı.

+
-

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal’dan tüyler ürperten koronavirüs (Covid-19) iddiası geldi. Koronavirüs salgının nasıl büyüdüğünü anlatan Dr. Ünal, umreden döndükten sonra karantinaya girmeyen Konya’da yaşayan bir kişinin 257 kişiye koronavirüs bulaştırdığını, babası, amcası ve ablası dahil 5 yakınının da ölümüne sebep olduğunu söyledi.

257 KİŞİYE VİRÜS BULAŞTIRDI

Dr. Filiz Ünal, “Konya'da sadece bir vakanın virüsü 257 kişiye bulaştırdığını biliyoruz. Babası, ablası ve amcası da dahil aralarında babası, amcası ve albasının da olduğu 5 yakınının ölümüne neden oldu. Sadece umreden döndükten sonra karantina altına almadığımız bir kişi bu” ifadelerini kullandı.

"RAKAMLAR DOĞRU OLMUYOR"

Sağlık emekçilerine test yapılmamasının büyük hata olduğunu belirten Dr. Filiz Ünal, “Şu anda büyük bir hata yapılıyor. Covid-19 şüpheli vakalarda eğer test negatifse, bu kişi ölse bile ölüm tutanağına Covid-19 geçmiyor. Covid-19 testi pozitif olmayan vakaya koronavirüs tedavisi veriliyor ama tanısına Covid giremiyorsunuz. İşte o zaman o rakamlar bizim, yani hekimlerin önünü açan rakamlar olmuyor. O rakamlar doğru rakamlar olmadığı için bizim kaygımız artıyor, halkımız adına kaygımız artıyor" diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Engelli çocuklar için bir ilk gerçekleştiriliyor
Çocuklarımın yüzüne utanmadan bakamıyordum
Türkiye, dünyada ikinci sırada
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Binlerce terörist etkisiz hale getirildi
Yeni partilere engel yasası yetmez
Ekonomik endişe 3 ayda 7 puan arttı