Hindistan varyantında aşılar işe yarayacak mı?

Hindistan varyantında aşılar işe yarayacak mı?

Sağlık Bakanı Koca, dün yaptığı açıklamada İstanbul'da beş kişide Hindistan varyantı koronavirüs görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca'nın açıklaması tedirginliğe neden olurken, 'Hindistan varyantı nedir? Ne kadar yaygın? Daha bulaşıcı ya da tehlikeli mi? Aşılar işe yarayacak mı?' soruları merak konusu oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada İstanbul'da beş kişide görüldüğünü duyurduğu Hindistan virüs varyantı dünya genelinde bilim insanları tarafından araştırılıyor.

Varyantın ne kadar yayıldığı ve Hindistan'da yaşanan ikinci dalganın arkasındaki itici güç olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bilim insanları, bu konuda bir çıkarım yapmak için henüz erken olduğu görüşünde.

CAN KAYBI 200 BİNİ AŞTI

Hindistan, şu anda dünyada salgının en vahim döneminin yaşandığı yer. Hindistan'da bugün açıklanan verilere göre, yaklaşık 380 bin yeni vaka tespit edildi. Bu, bir günde bugüne kadar tespit edilen en yüksek vaka sayısı. Toplam can kaybı da 200 bini aşmış durumda.

HİNDİSTAN VARYANTI NEDİR?

Virüsler sürekli mutasyon geçiriyor ve kendilerinin farklı versiyonlarını üretiyor. Bu mutasyonların çoğu önemsiz, hatta bazıları virüsü daha az tehlikeli kılabiliyor. Ancak bazı mutant virüsler daha bulaşıcı olabiliyor, aşılar bu virüslere karşı etkisiz kalabiliyor. Resmen B.1617 diye bilinen varyant, ilk olarak ekim ayında Hindistan'da tespit edildi.

HİNDİSTAN MUTASYONU NE KADAR YAYGIN?

Hindistan'da örneklem testleri varyantın ne kadar uzağa ya da ne kadar çabuk yayıldığını tespit edebilecek kadar yaygın değil. Ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletinde ocak-mart ayları arasında toplanan 361 Kovid testinden 220'sinde bu varyant görüldü.

GISAID küresel veritabanına göre, en az 21 ülkede de Hindistan varyantı tespit edildi. Varyantın uluslararası seyahat yoluyla İngiltere'ye geldiği de görülüyor. 22 Şubat'tan bu yana İngiltere'de bu varyantı taşıyan 103 vaka tespit edildi. Hindistan'dan İngiltere'ye seyahatler büyük ölçüde yasaklandı. İngiltere'nin "kırmızı liste"ye aldığı Hindistan'dan gelenlerin 10 gün otel karantinasında tutulması öngörülüyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, Hindistan varyantını "araştırılan varyantlar" listesine ekledi ancak henüz "endişe verici varyant" olarak sınıflandıracak kadar ciddi bir sorun olarak değerlendirmedi.

Türkiye de geçtiğimiz haftalarda Hindistan'dan gelenlerin 14 gün boyunca Valilikler tarafından belirlenecek yerlerde karantinada kalmaları şartını getirdi.

DAHA BULAŞICI YA DA TEHLİKELİ Mİ?

Bilim insanları bu varyantın daha bulaşıcı ya da aşılara daha dirençli olup olmadığının henüz bilinmediğini söylüyor. Louisiana State Üniversitesi'nden viroloji uzmanı Dr. Jeremy Kamil, mutasyonlardan birinin Güney Afrika ve Brezilya'da tespit edilenlere benzer olduğunu söylüyor. Bu mutasyon daha önceki enfeksiyon ya da aşı sayesinde koronavirüsle savaşabilecek. Bağışıklık sistemimizdeki antikorlardan kaçmasına yardımcı olabilir.

EN AZ 50 ÜLKEYE YAYILDI

Ancak şu anda daha kaygı verici olan, şu anda en az 50 ülkeye yayılmış olan varyant. 

Bilim insanları, Hindistan varyantıyla ilgili verilerin çoğunun eksik olduğunu, 298'i Hindistan'da ve 656'sı dünya genelinde olmak üzere çok az örneğin paylaşıldığını söylüyorlar. İngiltere varyantının ise 384 bin farklı dizilimi paylaşılmıştı.

'VİRÜSÜN MUTASYONLARI İÇİN MÜKEMMEL ORTAM'

Hindistan'da günlük koronavirüs vaka sayısı 370 bine dayandı. Geçen yıl ise vaka sayısında zirve günlük 93 bindi. Ülkede şu ana kadar 18 milyona yakın kişide koronavirüs tespit edildiği açıklandı, virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu ölenlerin sayısı 200 bini aştı.

Cambridge Üniversitesi'nden klinik mikrobiyoloji Profesörü Ravi Gupta, "Hindistan'ın yüksek nüfusu ve nüfus yoğunluğu virüsün mutasyonları için mükemmel ortam" diyor. Ancak Hindistan'daki yeni vaka dalgası büyük toplanmalar ve sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uyulmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

Wellcome Sanger Enstitüsü'nden Dr. Jeffrey Barret, yeni varyantla bir sebep sonuç ilişkisi olabileceğini ancak hala yeterli kanıt bulunmadığını söylüyor. Varyantın geçen yıldan bu yana dolaşımda olduğuna dikkat çeken Barret, "Hindistan'daki dalganın arkasındaki itici güç bu varyantsa, bu noktaya gelmesi birkaç ay sürdü, bu da Kent B117 varyantından daha az bulaşıcı olduğunu gösteriyor" diyor.

AŞILAR İŞE YARAYACAK MI?

Bilim insanları, ağır hastalıkları önlemede mevcut aşıların varyanta karşı hala etkili olacağına inanıyor.

Prof. Gupta ve çalışma arkadaşlarının Nature dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, bazı varyantlar kaçınılmaz olarak mevcut aşılardan kurtulacak. Bu nedenle, daha etkin hale getirmek için aşı tasarımlarında değişiklikler gerekecek. Ancak mevcut aşılar, yine büyük ihtimalle hastalığın yayılmasını yavaşlatacak.

Dr. Kamil "Çoğu kişide aşı, hastalkığı hafif geçirmek ya da hiçbir şey hissetmemekle, ölüm riskiyle hastaneye yatış arasındaki farkı belirleyecek" diyor ve ekliyor:

"Lütfen size verilen aşıyı yaptırın. Tereddüt edip, ideal aşıyı bekleme hatasına düşmeyin."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN