Türkiye için Hindistan mutantı uyarısı: 2 ay sonra patlama olabilir

Türkiye için Hindistan mutantı uyarısı: 2 ay sonra patlama olabilir

Türkiye'de de görülen Kovid-19'un Hindistan mutantının belirtileri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ümit Savaşçı, öldürücülüğünün daha fazla olduğunu söyledi. Savaşçı, yeterli aşılamanın yapılmaması durumunda 2 ay sonra da vaka patlaması yaşanabileceğini belirterek uyardı.

Sağlık Bakanı Koca, 28 Nisan'da yaptığı açıklamada İstanbul'da beş kişide Hindistan varyantı koronavirüs görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca'nın açıklaması tedirginliğe neden olurken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı Hindistan mutantının belirtileri hakkında bilgi verdi.

 "BU MUTASYON ANTİKORLARDAN KAÇABİLME YETENEĞİNE SAHİP"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Hindistan'da şu an çok korkutucu tablo olduğunu, bazı kişilerde çift mutasyonun tespit edildiğini söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, "Çift mutasyonun bizim için en korkutucu yönü; bizim bağışıklık sistemimizden, savunma hücrelerimizden, koruyucu antikorlarımızdan kaçabilme yeteneğine sahip olması. Bu olay bizim için hüsran ile sonuçlandı. 17 ülkeye yayılmış vaziyette. Çift mutasyon olduğu için dikensi çıkıntılar ve hücrenin savunma sisteminden kaçtığı için bizi endişeye sevk ediyor. İyi gelişmeler de var. Uğur hocamız Biontech aşısının Hindistan mutasyonundan etkilenmediğini belirtti. Şu an en büyük silahımız aşı" dedi.

doc-dr-umit-savasci.jpgDoç. Dr. Ümit Savaşçı

'KAPANMA YANLIŞ ANLAŞILDI CİDDİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR'

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, tam kapanma nedeniyle tatil beldelerine gidenlere de uyarılarda bulunarak, temas devam ederse ciddi sağlık sıkıntılarının yaşanabileceğine dikkat çekti. Savaşçı, "Bizim ülkemizde sayılar düştü; ama istenilen sayıya düşmedi. Vatandaşlarımız ne yazık ki kapanma sürecini yanlış anladı. Bunu bir tatil fırsatına dönüştürmeye başladı insanlarımız. Büyük kentlerden, sahil kentlerine bir göç başladı. Özellikle uçak yolculuğunda çok büyük risk altındalar. Kendi araçları ile giderken de mutlaka mola yerlerinde yoğunluk olduğu için yine büyük risk altındalar. Bunun yanında en büyük sıkıntımız aslında gittikleri yerlerdeki sağlık imkanlarının yeteri düzeyde olmayacağıdır. Gittikleri yerlerde de temasa devam ederlerse koronavirüse yakalanırlarsa çok ciddi sağlık sıkıntıları ile karşılaşabilirler" diye konuştu.

hindistan.jpgHindistan'da en çok solunum sıkıntısı çekiliyor

"GÖZÜMÜZ KORKTU DAHA BULAŞICI VE DAHA ÖLDÜRÜCÜ"

Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan'daki bilim insanları ile yaptıkları görüşmeleri anlatarak, "Hindistan'daki bilim insanları çok ağır semptomların olduğunu, diğer mutasyonlara göre daha bulaşıcı ve daha öldürücü olduğunun tespit edildiğini belirtti. Bizim gözümüz korktu açıkçası. Hindistan mutasyonunun diğer mutantlardan farkı, vücudun savunma hücrelerinden kaçabilme yeteneğine kavuşması. Şu anda biz aslında bütün vakalara mutasyon çalışmıyoruz, belki daha çok mutasyon çalışılırsa Hindistan mutasyonu daha çok karşımıza çıkabilir. Hindistan mutasyonunda çok dirençli bir ateş, ishal tablosu ve solunum yetmezliği daha ön planda. Bunun için Hindistan'da oksijen kaynakları tükenmiş durumda" diye konuştu. 

"2 AY SONRA VAKA PATLAŞASI YAŞANABİLİR"

Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan mutantının 17 ülkeye yayıldığını belirterek, "Hindistan mutantının savunma hücrelerimizden kaçabilme yeteneğinin olduğunun gösterilmesi nedeniyle ülkemizde de 2 ay sonra eğer aşılanmada da yeteri temini sağlayamazsak tekrar bir vaka patlaması ile karşı karşıya kalabiliriz, Hindistan mutantı yayılırsa. Bu yüzden özellikle uçuşlar, sınırlar, temas olayını sıfıra indirmemiz lazım. Halkımız da vakalar azaldıkça rehavete kapılmamalı" dedi. 

hindistan-mutanti.jpg

HİNDİSTAN VARYANTI NEDİR?

Virüsler sürekli mutasyon geçiriyor ve kendilerinin farklı versiyonlarını üretiyor. Bu mutasyonların çoğu önemsiz, hatta bazıları virüsü daha az tehlikeli kılabiliyor. Ancak bazı mutant virüsler daha bulaşıcı olabiliyor, aşılar bu virüslere karşı etkisiz kalabiliyor. Resmen B.1617 diye bilinen varyant, ilk olarak ekim ayında Hindistan'da tespit edildi.

hint-mutanti.jpg

HİNDİSTAN MUTASYONU NE KADAR YAYGIN?

Hindistan'da örneklem testleri varyantın ne kadar uzağa ya da ne kadar çabuk yayıldığını tespit edebilecek kadar yaygın değil. Ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletinde ocak-mart ayları arasında toplanan 361 Kovid testinden 220'sinde bu varyant görüldü.

GISAID küresel veritabanına göre, en az 21 ülkede de Hindistan varyantı tespit edildi. Varyantın uluslararası seyahat yoluyla İngiltere'ye geldiği de görülüyor. 22 Şubat'tan bu yana İngiltere'de bu varyantı taşıyan 103 vaka tespit edildi. Hindistan'dan İngiltere'ye seyahatler büyük ölçüde yasaklandı. İngiltere'nin "kırmızı liste"ye aldığı Hindistan'dan gelenlerin 10 gün otel karantinasında tutulması öngörülüyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, Hindistan varyantını "araştırılan varyantlar" listesine ekledi ancak henüz "endişe verici varyant" olarak sınıflandıracak kadar ciddi bir sorun olarak değerlendirmedi.

Türkiye de geçtiğimiz haftalarda Hindistan'dan gelenlerin 14 gün boyunca Valilikler tarafından belirlenecek yerlerde karantinada kalmaları şartını getirdi.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN