Yeşilçam'ın usta ismi Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı

Yeşilçam'ın usta ismi Fatma Girik İstanbul’da yapılan törenlerin ardından toprağa verileceği Bodrum’a uğurlandı. Sanatçı dostları, Cemal Reşit Rey'deki törende Fatma Girik'e veda ederken duygulu dakikalar yaşandı. Sanatçı Ediz Hun, Fatma Girik'in dürüstlüğünden ve mertliğinden bahsederek, "Tolstoy'un çok önemli bir sözü var, 'İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır' diye. İşte Fatma Girik de böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı" dedi.

Uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Yeşilçam'ın ünlü yıldızı Fatma Girik, tedavi gördüğü hastanede Kovid-19'a bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdi. Usta oyuncu Fatma Girik için Şişli Belediyesi'nde tören düzenlendi. Belediyenin fuaye alanında gerçekleşen törene, sanatçıyı sevenlerin yanı sıra kültür sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Fatma Girik İstanbul’da yapılan törenlerin ardından toprağa verileceği Bodrum’a uğurlandı. Sanatçı dostları, Cemal Reşit Rey'deki törende Fatma Girik'e veda ederken duygulu dakikalar yaşandı. Sanatçı Ediz Hun, Fatma Girik'in dürüstlüğünden ve mertliğinden bahsederek, "Tolstoy'un çok önemli bir sözü var, 'İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır' diye. İşte Fatma Girik de böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı" dedi.

11.jpg

Türk sinemasının sembol isimlerinden eski Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik için bir dönem başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi'nde düzenlenen 'Veda Töreni'nden sonra, Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda da tören düzenlendi.

SANAT VE SİYASET DÜNYASINDAN FATMA GİRİK'E SON GÖREV

Buradaki törene, Fatma Girik’i törene başta ailesi olmak üzere; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve çok sayıda CHP'li milletvekili ve siyasetçi ile sanatçı dostları katıldı. Törende, sırasıyla; yeğeni Fatma Ahu Turanlı, kardeşi Günay Girik, sanatçı Hülya Koçyiğit, menajeri Bircan Silan, yönetmen Ümit Efekan, sanatçı Ediz Hun, gazeteci Zeynep Oral, manevi kızı Ahu Aşkar, sanatçı Nur Sürer ile Şişli Belediye Başkanı Keskin, İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Altay birer konuşma yaptı.

gir.jpg

Fatma Girik’in adını yaşatmaya devam edeceklerini söyleyen Keskin “Şişli Belediyesi'nde tartışmasız bir emeği var. Kız yurdumuz ve kreşimiz ‘Fatma Girik’ adıyla hizmet sunmaya devam etmektedir. Kıymetli ismini ebediyen Şişli’de yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeğeni Fatma Ahu Turanlı, kardeşi Günay Girik, Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan koruyucu aile olarak 12 yaşında yanına aldığı manevi kızı Ahu Aşkar, yönetmen Ümit Efekan hayatlarında çok önemli bir yer edindiğini vurguladıkları Türk sinemasının 'Fato'su Girik’le ilgili duygusal konuşmalar yaptı.

Girik’le birlikte Türk sinemasının '4 Yapraklı Yoncası'ndan biri olan Hülya Koçyiğit duygularını şöyle dile getirdi:

“İçimiz yanıyor. Hani ‘Gözler insanın kalbinin aynasıdır’ derler ya; o masmavi gözlerle, sanki içinden bir ışık yanarmış gibi pırıl pırıl, sevgiyle, iyilikle bakan o güzelim gözler… Girdiği ortama hemen bir enerji getirir, canlılık getirir, neşelendirir. Türk sineması deyince, hepimizin aklına ilk o gelir. Çünkü o mesleğine tutkuyla, aşkla bağlı bir sanatçıydı. O, cesur yürekli bir efsaneydi. Seni çok özleyeceğiz Fatma.”

KOÇYİĞİT: “HER NE KADAR FARKLI SİYASİ KULVARLARDA GÖRÜLÜYOR OLSAK DA”

Girik’in sinemada kendi tarzını yarattığının altını çizen Koçyiğit, “Her ne kadar farklı siyasi kulvarlarda görülüyor olsak da biz, Atatürk'e bütün kalbimizle, onun ilke ve inkılaplarına bütün kalbimizle bağlı Cumhuriyet kadınlarıydık. Her ölüm erken. Önemli olan ardımızda, ‘İyi insandı’ dedirtebilmek. Fato, onu başardı. Fatma, iyi bir insan olarak aramızdan ayrıldı ve bugün biz onu ebediyete yolcu ediyoruz.”

SİLAN: FATMA GİRİK’İ FİLMLERİYLE DEĞİL HAYATA TUTUNUŞUYLA, ATATÜRK AŞKIYLA SEVİYORUZ

“Olayı öğrendiğim gün vurgun yemişe döndüm" diyen Fatma Girik’in menajeri Bircan Usallı Silan da şöyle konuştu:

“Fatma Girik benim için mavi direnişti. Gözlerine küçük bir kız çocuğunu da bir anneyi de… O kadar kapsamlı bir kadındı ki ne desem az… Aşkın en güzelini de yaşadı filmlerin en güzelinde de oynadı. Film yapma hayali vardı. En son hayali Suna Kıraç’ın hayatını oynamak istiyordu. Onun hayatı Fatma Girik’e çok yakındı kısmet olmadı. Biz Fatma Girik’i filmleriyle değil hayata tutunuşuyla, Atatürk aşkıyla seviyoruz. Onun için milli bayramlar inanılmaz önemliydi. Atatürk benim her şeyimdi, olmazsa olmazım derdi.

Fatma Girik’i insan olarak daha fazla bağrımıza bastık. Yaklaşık 10 yıldır hiçbir şey yapmıyordu ama 10 yıldır ona karşı saygımız, sevgimiz hiç azalmadı. Halkın sanatçısıydı. En kıymetli eşyası minicik bir küpesi vardı. Hayvanlara olan aşkı çok başkaydı. Memduh Ün’ün vefatından sonra bir türlü kendini toparlayamadı. Memduh Bey’in gitmesi onu hayattan erteledi… Kopmadı ama bir yanı gitti. ‘Bin kere dünyaya gelsem, bin kere Memduh’la beraber olurdum, Fatma Girik olmak isterdim, Türkiye’de doğmak isterdim’ derdi.”

“İNSANIN GERÇEK GÜCÜ, SIÇRAYIŞLARDA DEĞİL, SARSILMAZ DURUŞTADIR”

Ünlü oyuncu Ediz Hun da kürsüde yaptığı duygu yüklü konuşmanın ardından Fatma Girik’in tabutunu öperken gözyaşlarını tutamadı.

Girik’le birçok filmde rol alan sanatçı Ediz Hun, duygularını şöyle dile getirdi:

“Değerli dostlar, Fatma'yla 1964 yılında tanıştık. 58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı. Dürüsttü, mertti. Menfaat peşinde hiç koşmadı. Lev Nikolayeviç Tolstoy’un çok önemli bir özdeyişi var. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Diyor ki; ‘İnsanın gerçek gücü, sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır.’ Böyle bir kadındı, böyle bir sanatçıydı. Bunu söylemek için konuşmak istedim. Çok dürüst karakterli, son derece mükemmel bir insandı. İnanın yani en yakınlarından biriyim. Dostluğumuz bugüne kadar devam etti. Büyük bir kayıptır. Türk sanat alemi için çok büyük bir kayıptır.”

NUR SÜRER: BU KADINI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL

Sanatçı Nur Sürer ise Fatma Girik'in burada yapılan konuşmalarda anlatılanların da üstünde olduğunu belirterek, "1985 yılında tanıştık. Ben gözlerine bakınca hayatımda mavinin bu kadar güzel olduğunu düşünememiştim. 20 gün önce konuşmuştuk. O bize dokundu biz ona dokunduk. Belediye Başkanlığı döneminde, 'Ben sinema arkadaşlarımla gurur duyuyorum. 5 yıldır bir tane oyuncu da gelip bir şey istemedi' demişti. Bu kadını unutmak mümkün değil" diye konuştu.

İMAMOĞLU: 24 OCAK ÜLKE TARİHİNİN ACI GÜNÜ

Fatma Girik’in vefat ettiği gün olan 24 Ocak’ın, ülke tarihi için acı bir gün olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Hem Uğur Mumcu'yu hem Gaffar Okan'ı hem İsmail Cem’i aynı tarihte kaybetmenin acısını yaşarken, o acı güne, Türk sinemasının en önemli isimlerinden birisi, Fatma Girik de eklendi. Hepsine rahmet diliyorum. Devirleri daim olsun” dedi.

Girik’in sanatçı kişiliğinin yanında, sosyal yönünün de çok kuvvetli olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Daima halkın yanında, toplumsal sorunları takip eden, emekçinin yanında olan bir sanatçı Fatma Girik. Aynı zamanda dürüst, halkçı, Atatürkçü bir sanatçı Fatma Girik. Sağlam karakteriyle hep örnek gösterilen bir şahsiyetten bahsediyoruz. İnsanların ruhunda böyle bir duruşu simgeliyordu” diye konuştu.

“SUSAYIM, GÖRMEYEYİM, DUYMAYAYIM KOLAYCILIĞINA KAÇMADI”

Türk sinemasının Fatma Girik’siz anlatılamayacağını vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Birçok farklı karakteri yansıtırken Anadolu'dan, öyle simge karakterlerle bizi buluşturdu ki aslında yaşadığımız ülkenin farkına vardık o karakterleri izlerken. Hayata karşı sadece filmleriyle değil, duruşuyla da önemli bir yeri vardı. Özellikle kadın olarak, kadın duruşuyla önemli bir yeri vardı. 89 yılında Şişli'ye Belediye Başkanı olması da bir kadın olarak Belediye Başkanı olması da bunun en önemli de herhalde göstergelerinden biridir diye söylemek isterim. Birçok alanda öncülük yaptı. Direniş gösterdi. Hakkını aradı. Sinema emekçilerinin sansüre karşı yürüyüşünü örgütledi. En öndeki saftaydı. Madenciler için, emekçiler için yürüyüşteydi. Yine en ön saftaydı. Böyle bir karakterden, böyle bir önemli insandan bahsediyoruz. Dolayısıyla bu gösteriyor ki, aslında doğru bildiğinden hiçbir zaman vazgeçmeyen bir insandan bahsediyoruz. Yani susayım, görmeyeyim, duymayayım kolaycılığını hiçbir zaman seçmeyen çok değerli bir şahsiyetten bahsediyoruz. Aynı zamanda eğilip bükülmeyen bir insandan da bahsediyoruz. Sanata ve sanatçılara yönelik baskıların arttığı her dönemde, gerçekten böylesi büyük sanatçıları ve böylesi önemli kişilikli, şahsiyetli duruşları insan aramadan edemiyor açıkçası.”

“GİRİK’LE İLGİLİ BİR KİTAP ÇALIŞMASININ İÇİNDEYİZ”

İBB olarak Girik’le ilgili bir kitap çalışması içinde oldukları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalar sürerken, çalışma arkadaşlarım kendisiyle kitap için röportaj gerçekleştireceklerdi. Ben de açıkçası kendisiyle buluşmayı istediğimi söylemiştim arkadaşlarıma. Hatta arkadaşlarım o isteğimi ilettiğinde duyduğu sevinci ve güzel gözlerindeki ışığı bana aktardıklarında, ben de çok büyük onur ve mutluluk duymuştum. Ne yazık ki bu buluşma gerçekleşemedi. Böyle buluştuk. Hayat böyle. Bu tabii benim içimde elbette bir uhde kalacak. Kitabı devam ediyor şu anda. Yayınlandığında hep birlikte Fatma Girik'i anmaya devam edeceğiz.”

ALTAY: SANATINI İCRA EDERKEN DEV, SOSYAL YAŞAMDA BİR KARINCA

Girik ailesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taziye dileklerini ileten Grup Başkanvekili Engin Altay, merhum Girik’in sanatçı kişiliğinin yanı sıra iyilikleriyle, güzellikleriyle, unutulamazlar arasında olduğunu vurguladı. Altay şöyle konuştu:

“Bununla ilgili konuşmayı biraz haksızlık görürüm. Çünkü, onunla ilgili iyilikleri, güzellikleri, yücelikleri herhalde tam ifade edemeyiz. Hani bir şarkı sözü var ya: ‘Belki daha kolay olur anlatmak, seni konuşmayı hiç bilmeseydin.’ Biraz da öyle. Ama benim izlemediğim filmi yoktur. Sanatını icra ederken bir dev, sosyal, kültürel yaşamdaysa bazen bir karınca, bazen bir kelebek kadar zarif ve naif bir ustayı uğurluyoruz. Işıklar içinde uyusun diyorum. Aileye, severlerine, hepimize başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Cemal Reşit Rey Salonu'ndaki törenin ardından Fatma Girik'in naaşı cenaze namazı için Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Buradaki törene de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı İmamoğlu, belediye başkanları Rıza Akpolat, Muammer Keskin, Haydar Ali Yıldız ile Türkan Şoray, İhsan Gedik, Celal Şener, Kerem Alışık, Bekir Aksoy, Hasan Yıldız, Zafer Algöz, Günay Girik, Ahu Turan ve çok sayıda seveni katıldı.

YARIN BODRUM'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Girik, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, son yolculuğuna çıkmak üzere, Muğla’nın Bordum ilçesine uğurlandı. Girik, yarın Bodrum’da düzenlenecek törenin ardından Torba Mezarlığı’nda, 56 yıllık hayat arkadaşı ünlü yönetmen Memduh Ün’ün yanında defnedilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN