Onat Kutlar kimdir?

Onat Kutlar kimdir?

Şair, yazar ve fikir insanı Onat Kutlar, 'Yusuf ile Kenan', 'Hazal', 'Hakkari'de Bir Mevsim' senaryolarıyla yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen film festivallerinde birçok ödüle layık görüldü. 1975 yılında Polonya devleti tarafından 'Kültür Madalyası', Fransa devleti tarafından L'Ordre des Arts et des Lettres ile onurlandırıldı. İşte, Onat Kutlar biyografisi...

Onat Kutlar, 1989'da İranlı şair Füruğ Ferruhzad'ın şiirlerinden bir seçmeyi Celal Hosrovşahi ile birlikte çevirerek Sonsuz Günbatımı adıyla yayımladı. Unutulmuş Kent adılı şiir kitabı 1996'da Fransa'da Rauyamont Vakfı tarafından yayınlandı. Meydan, Yeni Sinema, Milliyet Sanat, Papirüs, Gösteri gibi dergilerde çıkan sinema yazılarını 'Sinema Bir Şenliktir'de bir araya getirdi. Cumhuriyet gazetesindeki yazıları, ölümünden sonra Gündemdeki Konu (1995) ve Gündemdeki Sanatçı (1995) adlarıyla kitaplaştırıldı.

ONAT KUTLAR'IN HAYATI

25 Ocak 1936 tarihinde Antalya'nın Alanya ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı Mehmet Arif Onat Kutlar olan şair aslen Gazianteplidir. Babası Ali Rıza Kutlar'ın hakimlik mesleği nedeniyle çocukluğu Malatya, İzmir ve Gaziantep'te geçti.

İlk ve orta öğrenimini Gaziantep'te tamamladı. 1954'te mezun olduğu Gaziantep Lisesi'nde çıkardığı 'İlke' dergisinde ilk öykülerini yayımladı.

Felsefe okumak için İstanbul'a gitti fakat Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümüne girdi. 1 yıl orada okuduktan sonra ayrılıp İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde kayıt oldu. Son dersinin sınavına girmeyerek buradan ayrıldı ve felsefe okumak üzere 1961 yılında Paris'e gitti. 2 yıl sonra döndüğünde bir süre Doğan Kardeş Dergisi'nde çalıştı.

İstanbul Hukuk Fakültesi ilk sınıfında okurken, arkadaşları Erdal Öz, Kemal Özer, Adnan Özyalçıner, Hilmi Yavuz, Doğan Hızlan, Konur Ertop'la birlikte 'A Dergisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

unnamed1.jpg

TDK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

1952'de çeşitli dergilerde çıkan şiir ve hikayeleriyle tanınmaya başlayan Onat Kutlar, edebiyattaki özgün yerini ödül kazanan 'İshak' adlı öykü kitabıyla aldı.

1959 yılında yayınlanan İshak ile 1960 yılında Türk Dil Kurumu ödülünü kazandı. Fethi Naci'ye göre İshak, dünya edebiyatında büyülü gerçekçilik akımının ilk örneklerinden biri olarak değerlendirilmelidir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenimini, son dersinin sınavına girmeyerek, bıraktı ve felsefe okumak amacıyla Paris'e gitti. İki yıl sonra döndüğünde bir süre Doğan Kardeş dergisinde çalıştı.

1965'te Türk Sinematek Derneği'ni ve Yeni Sinema dergisini kurdu. 1965-1976 yılları arasında, Türkiye'ye dünya sinemasının kapılarını açan Türk Sinematek Derneği'ni yönetti. Yusuf ile Kenan, Hazal ve Hakkari'de Bir Mevsim adlı yurt dışı ve yurt içi festivallerde çok ödüllü filmlerin senaryolarına imzasını attı. 1985'te Berlin Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

İstanbul Film Festivali Düzenleme Kurulunda ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İcra Kurulunda görev yaptı. 1994 yılında Fransız hükümetince verilen L'Ordre des Arts et des Lettres ödülüyle onurlandırıldı.

ONAT KUTLAR'IN ÖLÜMÜ

30 Aralık 1994'te İstanbul Beyoğlu'ndaki The Marmara'ya bırakılan bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. Onat Kutlar 11 Ocak 1995'te yaşamını yitirdi ve Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi. Olay, İBDA-C tarafından üstlenilse de faillerin yakalanmasıyla PKK tarafından düzenlendiği ortaya çıktı.

1964'te Filiz Kutlar ile evlenen Onat Kutlar'ın, Gazel ve Mazlum adlarında iki oğlu vardı.

onat-kutlar-suikasti-5.jpg

ONAT KUTLAR'IN ESERLERİ

1959 - İshak (Öykü)
1984 - Sinema Bir Şenliktir (Deneme)
1985 - Yeter ki Kararmasın (Deneme)
1986 - Bahar İsyancıdır (Deneme)
1981 - Peralı Bir Aşk İçin Divan (Şiir)
1986 - Unutulmuş Kent (Şiir)
2020 - Kül (Günlük, Anı)

ONAT KUTLAR'IN SENARYOLARI

1983 - Hakkari'de Bir Mevsim (Ferit Edgü ile birlikte)
1979 - Hazal
1979 - Yusuf ile Kenan

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN