Bu belirtiler, birazdan gerçekleşecek kalp krizinin habercisi! Erken müdahaleyle ölümler yüzde 90 engellenebilir

Bu belirtiler, birazdan gerçekleşecek kalp krizinin habercisi! Erken müdahaleyle ölümler yüzde 90 engellenebilir

Uzmanlar, kadınlarda ve erkeklerde farklı olan bazı belirtilerin, kalp krizi sinyali anlamına geldiğini söyledi. Belirtilerin dikkate alınması halinde kalp krizine bağlı ölümlerin yüzde 90'ı önlenebilir. İşte, kalp krizi belirtileri...

ABD'de yapılan araştırmaya göre, kalp krizinin bir gün önce sinyal verebileceğini ortaya çıktı. Kalp hastalarının yüzde 50'sinde yaklaşan kriz bir gün öncesinden belirgin işaretler sayesinde tespit edilebilir.

Hakemli bilimsel dergi Lancet Digital Health'te yayımlanan bulgular, krizden önce kadınlarda nefes darlığı, erkeklerde ise göğüs ağrısının görüldüğünü ortaya koydu.

Her iki cinsiyette de görülen ama diğerleri kadar yaygın olmayan uyarı işaretleri arasında nöbet benzeri olaylar ve anormal terleme yer alıyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre araştırmacılar, bu işaretleri anlamanın yüzde 90 oranında ölümcül olan ani kalp krizlerini önlemede doktor ve hastalara yardımcı olabileceğini düşünüyor.

"ERKEN MÜDAHALEYLE ÖLÜM ENGELLENEBİLİR"

Araştırma ekibine liderlik eden Summet Chugh, "911'i araması gereken kişiler için uyarı semptomlarından yararlanmak, erken müdahaleye ve ölümün önlenmesine yol açabilir. Bulgularımız ani kalp krizlerinden kaynaklı ölümünün önlenmesinde yeni bir paradigmaya yol açabilir" diye konuştu:

Summet Chugh'un ve ekibi, yaşları 18 ve 85 arasında değişen hastaları kapsayan iki ayrı çalışmanın verilerini inceledi. Söz konusu çalışmalardaki hastalar ani kalp durması geçirmiş kişilerdi. Bu yüzden hastalarda krizden önce gösterdikleri semptomlara bakıldı.

"ANİ KALP DURMASI ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİR"

Araştırma ekibi iki grubu kıyaslamak için benzer uyarı işaretleri gösteren ama kalp krizi geçirmeyen insanları da inceledi. Bunun sonucunda, cinsiyete dayalı gibi görünen uyarı işaretlerinin kalp hastalarının yarısında krizden bir gün önce ortaya çıktığı görüldü.

Araştırma makalesinde, "Uyarı semptomları, yakın zamanda meydana gelebilecek ani kalp durmasının tahmin edilebilmesi için ümit verici. Ancak tahmin yeteneğini en üst düzeye çıkarmak için yeni özelliklerle güçlendirilmesi gerekebilir" ifadeleri yer aldı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN