Bu hastalığı olanlar sıcak havalarda asla maden suyu içmemeli! Şakası yok, ölüme götürebilir

Bu hastalığı olanlar sıcak havalarda asla maden suyu içmemeli! Şakası yok, ölüme götürebilir

Çok sık tüketilen içeceklerle ilgili önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Servet Altay, özellikle sıcak havalarda bazı kronik hastalıklara sahip kişilerin maden suyu içmemesi gerektiğini söyledi. İşte detaylar...

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda serinlemek için tüketilen şeker ve tuz oranı yüksek içeceklerin kalp, şeker ve tansiyon hastalarında olumsuz durumlara neden olduğunu söyledi.

Aşırı sıcak ve nemli havaların vücudu olumsuz etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Servet Altay, yaz aylarında yeterli ve dengeli sıvı tüketiminin önemini vurguladı.

Sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda sıvı tüketiminin arttığını, serinlemek için soğuk meşrubatların tercih edilebildiğini dile getirdi.

MEŞRUBAT TÜKETİRKEN DİKKAT

En sağlıklı sıvının su olduğunu aktaran Prof. Dr. Servet Altay, "Doğal suyu tüketmek her zaman en uygunudur. Meşrubat tüketirken çok dikkat etmeliyiz. Bilindiği gibi meşrubatlarda katkı maddeleri bulunuyor. Bunların glisemik endeksleri yüksek oluyor, içerilerinde şeker ilaveleri oluyor. Dolayısıyla şeker ve kalp hastalarında bu içecekleri önermiyoruz. Şeker içeriği yüksek gazlı içecekler ve meşrubatlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor" dedi.

Prof. Dr. Servet Altay, tuz oranı yüksek içeceklerin özellikle tansiyon hastaları için risk içerdiğini vurguladı.

MEYAN KÖKÜ VE MADEN SUYU ÖNERİSİ

Tuzlu içeceklerin dikkatli tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Servet Altay, şöyle devam etti:

"Tuzlu olmamak kaydıyla ayran tüketilebilir. Suya alternatif olarak tüketilebilecek en iyi içecek sodyum oranı düşük maden sularıdır. Hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar kesinlikle sodyum oranı düşük maden sularını tercih etmeliler. Gün içerisinde birden fazla sodyum içeriği yüksek maden suyu tüketilirse hipertansif krize neden olabilir. Yine özellikle Güneydoğu Anadolu'da meyan kökü yaygın şekilde tercih ediliyor. Bu bitkinin içerisindeki maddeler de tansiyonu yükseltebiliyor."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN