Eris yeniden eve mi kapatacak?

Dünyayı paniğe sürükleyen koronavirüsün alt varyantı dünyada yayılımını hızlandırırken Eris'e ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Ferit Kuşcu "Hızlı yayılabilir ama daha az şiddetli hastalık yapar" dedi. Kuşcu, Eris'in sıkı izolasyon, tekrar kapanmalar ya da maskeli dönemi geri getirmesinin şu an için söz konusu olmadığını belirtti.

Koronavirüs bitti ancak alt varyantlarının yaydığı tehlike bitmedi. Bunlardan son dönemlerin en konuşulanı ise Eris oldu.

Kovid-19'un yeni alt varyantı olan Eris'e ilişkin açıklamalarda bulunan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferit Kuşcu Kovid-19'un bir RNA virüsü olması sebebiyle zaman içerisinde mutasyon denilen kendini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla yeni varyantların ortaya çıkışının sürpriz olmadığına vurgu yapan Doç. Dr. Ferit Kuşcu, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) gözlem altında tutulmasını önerdiği Eris varyantı için hastalık şiddeti açısından korkmayı gerektirecek bir duruma yol açacağına dair bir verinin olmadığını kaydetti.

ŞİDDETLİ HASTALIK YAPMIYOR

Kovid-19 virüsünün şiddetli hastalık yapma etkisinden; hızlı yayılabilir ama daha az şiddetli hastalık yapar hale geldiğini ifade eden Kuşcu, "Bu aslında iyi bir şeydi. Yeni varyantında çok şiddetli bir hastalık yaptığına dair bir veri yok. Ama bu tüm önlemleri bıracağız anlamına gelmiyor. DSÖ yeni varyantları yakından takip ediyor. Eris'in şiddetli bir hastalık yapmadığını biliyoruz ama yeni ortaya çıkabilecek varyantlarda çok farklı durumlar olabilir. Kovid-19 için de böyle bir salgın beklemiyorduk ama tüm dünyayı sarsan şiddetli bir dönem yaşadık. Umarım tekrar öyle bir dönem içine girmeyiz" diye konuştu.

HASTALIK BELİRTİLERİ

Eris'in şu ana kadar 51 ülkede görüldüğünü dile getiren Doç. Dr. Kuşcu, şöyle konuştu:

Çok hızlı yayılan bir virüs olduğu için tüm dünyaya yayılması da sürpriz olacak bir durum değil. Ülkemizde bildirilmiş bir Eris olgusu yok. Bu, olmayacağı anlamına gelmez. Hastalık belirtileri baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, halsizlik, kırgınlık gibi daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları şeklinde seyrediyor. Normal popülasyonda şiddetli bir hastalık beklemiyoruz. Ancak yine bu hastalığın risk yaratabileceği 65 yaş üstü, bağışık sistemi düşük, kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişiler özenli olmalıdır.

'İZOLASYON GEREKTİRECEK BİR VERİ YOK'

Kovid-19 dahil tüm solunum yolu enfeksiyonlarının kapalı ve kalabalık ortamlarda bulaşmaya meyilli olduğuna dikkat çeken Kuşcu, Eris'in sıkı izolasyon, tekrar kapanmalar ya da maskeli dönemi geri getirmesinin şu an için söz konusu olmadığını belirtti. Kuşcu, "Okullar açılınca bir sınıfa 30-40 öğrencinin girdiğini düşündüğünüzde risk yaratabilecek bir durum. Hasta olan çocukların okula gönderilmeden evde takip edilmesi diğer çocuklara bulaşı engellemek açısından uygun olur. Ama şu an için tekrar maskeli bir döneme giriş söz konusu değil. Sıkı izolasyon, maske, tekrar kapanmalar gibi ekstra önlemlere geri dönmeyi gerektirecek bir veri henüz elimizde yok. Eris'in çok şiddetli bir hastalık yaptığına dair de bir veri yok. Ancak oluşabilecek yeni varyantları da düşündüğümüzde tüm önlemler de bırakılmamalı" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN