Hepatit b aşısı ne zaman yapılır?

Hepatit b aşısı ne zaman yapılır?

Hepatit B virüsü, karaciğer enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Bu enfeksiyon ciddi karaciğer hasarına, siroz ve karaciğer kanserine neden olabilir. Bu nedenle, hepatit B aşısı, ciddi bir sağlık sorunu olan hepatit B enfeksiyonunu önlemek için son derece önemlidir. Ancak, birçok kişi hepatit B aşısının ne zaman yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi değildir. Bu makalede, hepatit B aşısının ne zaman yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Hepatit B, karaciğer enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Bu virüs, kan yoluyla, cinsel temas yoluyla veya anneden çocuğa geçebilir. Hepatit B enfeksiyonu, karaciğerde ciddi hasara neden olabilir ve siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu haberimizde '' Hepatit b aşısı ne zaman yapılır? '' sorusunu cevaplayacağız.

Hepatit B virüsü nasıl yayılır?

Hepatit B virüsü, kan yoluyla, cinsel temas yoluyla veya anneden çocuğa geçebilir. Ayrıca, enfekte bir kişinin kanı veya diğer vücut sıvıları temas eden yüzeylerle temas ettiğinde de yayılabilir. Bu nedenle, enfekte bir kişiyle temas etmekten kaçınmak önemlidir.

Hepatit B enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Hepatit B enfeksiyonunun belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Halsizlik
  • Aşırı yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Ciltte ve gözlerde sararma

Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hepatit B aşısı doğumdan hemen sonra yapılmalıdır. Daha sonra, aşının ikinci dozu bir ay sonra, üçüncü dozu ise altı ay sonra yapılmalıdır. Ancak, aşılanacak kişinin sağlık durumu veya yaşına bağlı olarak aşı takvimi değişebilir.

Hepatit B Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

Hepatit B aşısı, her yaşta kişilere yapılmalıdır. Aşının özellikle risk altındaki gruplar arasında bulunan sağlık çalışanları, kan nakli alan kişiler, yeni doğan bebeklerin anneleri, şiddetli karaciğer hastalığı olan kişiler, aşırı alkol kullanan kişiler, HIV veya hepatit C virüsü taşıyan kişiler gibi kişilere yapılması önerilir.

Hepatit B Aşısı Nasıl Yapılır?

Hepatit B aşısı, kas içine enjekte edilir. Enjeksiyon genellikle kolun üst kısmında yapılır. İlk doz doğumdan hemen sonra yapılabilir. Daha sonra, ikinci doz bir ay sonra, üçüncü doz ise altı ay sonra yapılmalıdır. Aşı takvimi, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişebilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN