Öfkelendikten sonraki ilk 40 dakika kalp krizi riski yükseliyor! Bilim insanları araştırdı

Öfkelendikten sonraki ilk 40 dakika kalp krizi riski yükseliyor! Bilim insanları araştırdı

Bilimsel araştırma için belirlenen bir grup yetişkin insandan geçmişte öfkelendikleri bir anın yeniden hatırlamaları istendi. Ardından bu kişilerin kan damarları üzerinde yapılan incelemede öfkelendikten sonra 40 dakika boyunca kalp krizi risklerinin arttığı keşfedildi. İşte detaylar...

Yapılan bir araştırmaya göre, geçmişinizde yaşadığınız tatsız bir olayı hatırlayıp sinirlendiğinizde bu durum 40 dakikalığına kalp krizi veya felç riskinizi artırabiliyor. Bilim insanları, öfke duygusunun kan damarlarının işlevini bozarak kan akışını ciddi bir tıbbi olaya yol açabilecek şekilde kısıtlayabileceğini tespit etti. New York'taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, 'bozulmuş kan damarı genişlemesi, artan hücre hasarı ve azalan hücre onarım kapasitesi' belirtileri aramak için kan damarlarını kaplayan hücreleri analiz etti.

280 katılımcıyla çalışan araştırmacılar, onları rastgele sekiz dakika sürecek dört çalışmaya atadılar. Birinde kendilerini kızdıran kişisel bir anıyı hatırlamaları, diğerinde bir endişe anını hatırlamaları, üçüncüsünde üzüntü hissi uyandırmak için tasarlanmış bir dizi iç karartıcı cümle okumaları ve dördüncüsünde duygusal olarak nötrlenmek için 100'e kadar saymaları istendi.

40. DAKİKADA KAN DAMARLARINDA BOZULMALAR BAŞLADI

Gazeteoksijen'de yer alan habere göre, görevin tamamlanmasının ardından hücre sağlığını değerlendirmek için 3, 40, 70 ve 100. dakikalarda kan basıncı ve kan damarı genişlemesi ölçümleri için katılımcılardan kan örnekleri alındı.

Bulgular şöyle:

Öfkeye neden olan geçmiş olayları hatırlatan görevler, görevden sıfır ila 40 dakika sonra kan damarı genişlemesinde bir bozulmaya yol açtı. Bu bozulma 40’ncı dakikadan sonra artık mevcut değildi. Kaygı ve üzüntü duygusu görevlerini deneyimledikten sonra herhangi bir zaman noktasında katılımcıların kan damarı astarlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadı.

"ÖFKENİN KAN DAMARI, İŞLEV BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR"

Çalışmanın yazarlarından Daichi Shimbo, "Bozulmuş vasküler fonksiyon, kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Öfkeli bir duygu uyandırmanın kan damarı işlev bozukluğuna yol açtığını gördük, ancak bu değişikliklere neyin neden olabileceğini henüz anlamış değiliz. Öfke ve kan damarı işlev bozukluğu arasındaki temel bağlantıların araştırılması, kardiyovasküler olay riski yüksek olan kişiler için etkili müdahale hedeflerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Gözlemsel çalışmalar, olumsuz duyguları kalp krizi veya diğer kardiyovasküler hastalık olaylarıyla ilişkilendirmiştir. İncelenen en yaygın olumsuz duygu öfke olup, kalp krizi riskiyle de bağlantılı olan kaygı ve üzüntü üzerine daha az çalışma bulunmaktadır" dedi.

YAŞLILAR İÇİN DURUM BELİRSİZ

Baylor College of Medicine'de tıp profesörü olan Glenn Levine, "Bu çalışma, zihinsel sağlığın kardiyovasküler sağlığı etkileyebileceğine ve öfke veya stres gibi yoğun akut duygusal durumların kardiyovasküler olaylara yol açabileceğine dair artan kanıt tabanına güzel bir katkı sağlıyor" dedi.

Çalışmaya katılanların hepsi sağlıklıydı ve yaş ortalaması 26'ydı. Daichi Shimbo, sonuçların diğer sağlık sorunları olan ve büyük olasılıkla ilaç kullanan yaşlı yetişkinler için geçerli olup olmayacağının belirsiz olduğunu söyleyerek daha geniş bir katılımcı yelpazesi gerektiğini belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN