Sonbaharda herkesin başına gelebilir! Yakalanmadan önlem alın, sonra kurtulması çok zor olabilir

Sonbaharda herkesin başına gelebilir! Yakalanmadan önlem alın, sonra kurtulması çok zor olabilir

Çevreyle en fazla temas halinde olan göz organı, mevsim geçişlerindeki hava değişikliklerinden olumsuz etkilenebiliyor. Sonbahar, hava değişimlerinin en sık gözlendiği ve buna bağlı olarak üst solunum yollarında sıkıntıların en fazla yaşandığı mevsim. Üst solunum yolları ile beraber gözlerimizde bu mevsimden kendine düşen payı alır. İşte, sonbaharda göz alerjisinden korunmanın yolları...

Sonbahar mevsimi; polen, yakup otu ve küf sporları gibi alerjilerde artışa neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve rahatsızlığa yol açabilir.

Reçetesiz veya reçeteli antihistaminik göz damlaları bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Alerjenlerden kaçınmak ve pencereleri kapalı tutmak da yardımcı olabilir.

Daha soğuk sıcaklıklar ve iç mekan ısıtması nemin azalmasına neden olarak kuru gözlere yol açabilir. Suni gözyaşı veya kayganlaştırıcı göz damlaları kullanmak rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, evinizde bir nemlendirici kullanmak rahat bir rutubet seviyesinin korunmasına yardımcı olabilir.

ARTAN EKRAN SÜRESİ GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Günlerin kısalmasıyla birlikte, birçok insan kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmekte ve çoğu zaman iş veya eğlence için ekranlara bakmaktadır. Bu durum dijital göz yorgunluğuna yol açabilir.

20-20-20 kuralını uygulayın; her 20 dakikada bir, göz yorgunluğunu azaltmak için en az 20 saniye süresince 20 fit (6,1 metre) uzaktaki bir şeye bakın. Ekran parlaklığını ve konumunu ayarlamak da yardımcı olabilir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ İHMAL ETMEYİN

Sonbaharda bile güneşten gelen UV ışınları gözleriniz için zararlı olabilir. UV korumalı güneş gözlükleri, özellikle parlak ve güneşli günlerde dışarıda zaman geçirirken takılmalı.

Sonbahar, bahçe işleri ve ev geliştirme projeleri gibi açık hava etkinliklerinin artabileceği bir mevsim. Kazaları ve göz yaralanmalarını önlemek için her zaman uygun koruyucu gözlük takın.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN